Ile tak naprawdę rocznie płacimy za netflixowanie?

Newsy
Opinie: 0
Porównanie cen serwisów VOD: Netflix, HBO, Disney+, Amazon Prime i inne

Czasami łatwo ulec złudzeniu, że tak jak Spotify wyparł MP3, tak streaming wyparł klasyczną telewizję. A jednak według najnowszych badań rynku udział streamingu w czasie oglądania "telewizji" to zaledwie niecałe 6%, z czego najpopularniejszy jest Netflix, a na drugim miejscu jest YouTube. Naszym zdaniem to głównie siła przyzwyczajenia i z czasem będzie się to zmieniać. W to samo wierzy Netflix twierdząc, że skoro w takim kraju jak Polska ma mniej niż 2% naszego czasu poświęconego na oglądanie, to ma przed sobą pole do dużego wzrostu. Drugim powodem mniejszej popularności streamingu może być fragmentacja oferty i koszty, gdy chcemy subskrybować więcej niż jeden serwis tego typu. Poniżej przygotowane przez nas zestawienie kosztów dla najważniejszych serwisów streamingowych.

Tylko Netflix – streaming dla oszczędnych

Netflix to najpopularniejszy serwis streamingu wideo w Polsce. Był pierwszy na rynku, ma też bogatą ofertę. Według analizy rynku domu mediowego Wavemaker (GroupM) gdyby osoby chcące płacić za subskrypcję streamingu wideo miały zostawić sobie tylko jeden serwis tego typu, to dla 60% byłby to właśnie Netflix. Jednocześnie wśród serwisów tego typu jest najdroższy.

Netflix jako jedyny serwis oferuje trzy różne poziomy subskrypcji, które mają przełożenie na jakość i możliwości. Najtańszy abonament za 29 zł oferuje rozdzielczość HD 720p i możliwość oglądania na jednym urządzeniu. Średni abonament za 43 zł daje użytkownikowi rozdzielczość Full HD 1080p i możliwość oglądania na dwóch urządzeniach jednocześnie. Najwyższy abonament jako jedyny daje dostęp do materiałów 4K UHD 2160p oraz HDR i opcję oglądania na 4 urządzeniach w tym samym czasie.

Oznacza to, że rocznie zapłacimy za Netflix 348, 516 lub 720 zł zależnie od wybranego abonamentu.

W porównaniach z innymi serwisami skupimy się na abonamencie w wersji standard, bo to pewnie ta opcja jest wybierana przez Polaków najczęściej.

Netflix

Podstawowy HD

Standard Full HD

Premium 4K

Cena za miesiąc

29 zł

43 zł

60 zł

Roczny koszt subskrybcji

348 zł

516 zł

720 zł

 

Niektórzy użytkownicy Netflix obniżają jego koszt współdzieląc abonament ze znajomymi i dzieląc się kosztami. W założeniu jednak wiele kont było pomyślanych pod kątem członków rodziny mieszkających razem. Netflix zapowiedział, że podejmie zdecydowane kroki aby współdzieleniu konta z innymi osobami zapobiegać.

Trzy główne serwisy – opcja dla fanów streamingu

Naszym zdaniem trzy serwisy, które powinny zadowolić większość fanów filmów i seriali to Netflix, HBO Max oraz Disney+. Wówczas nasze koszty (miesięczne i roczne) będą następujące:

Netflix HD

HBO Max

Disney+

Cena za miesiąc

43 zł

29,99 zł

28,99 zł

Roczne koszty

516 zł

359,88 zł

347,88 zł

Promocyjna cena za rok z góry

516 zł

234,99 zł

289,90 zł

 

Serwisy HBO Max oraz Disney+ oferują możliwość opłacenia całego roku z góry, co przekłada się na oszczędność odpowiednio 35% i 17%.

Przy comiesięcznej opłacie suma za wszystkie trzy serwisy przez 12 miesięcy to 1223,76 zł. Jeśli zdecydujemy się opłacić dwa z trzech serwisów z góry (Netflix nie oferuje takiej opcji) suma wyniesie 1040,89 zł rocznie.

Streaming na bogato – wszystkie 5 głównych serwisów oferujących streaming wideo

Są jeszcze dwa ważne serwisy oferujące filmy i seriale w abonamencie: szybko zyskujący na znaczeniu Apple TV+ oraz Amazon Prime Video. W wypadku obu tych usług szczególnie godne uwagi są pakiety łączone z innymi usługami.

Apple TV+ możemy wykupić osobno za 34,99 zł i korzystać z pięcioma członkami rodziny. Możemy też wykupić pakiet Apple One dla jednej osoby, który w tej samej cenie dodatkowo oferuje także Apple Music, Apple Arcade oraz 50 GB w iCloud. Jest także wersja rodzinna Apple One pozwalająca dodać pięć innych osób za 44,99 zł

Amazon Prime Video kosztuje 10,99 zł miesięcznie, jednak możemy wykupić go w pakiecie Amazon Prime za 49 zł rocznie. Nie dość, że daje nam to dużą oszczędność, to jeszcze dodaje dodatkowe promocje w postaci darmowej dostawy priorytetowej, dostęp do większych promocji i gier w ramach Prime Gaming.

Cena za miesiąc

Cena za 12 miesięcy

Netflix HD

43 zł

516 zł

HBO Max

29,99 zł

359,88 zł

Disney+

28,99 zł

347,88 zł

Apple TV+

34,99 zł

419,88

Amazon Prime Video

10,99 zł

131,88 zł

Suma

147,96 zł

1 775,52 zł

 

Wszystkie 5 serwisów strumieniujących wideo będzie nas kosztowało 147,96 zł miesięcznie i 1 775,52 zł rocznie.

Dla porównania najwyższa oferta TV w UPC to obecnie 69,99 zł za 181 kanałów, z czego 143 kanały w jakości HD (gwarantowana liczba kanałów – 79). Rocznie oznaczać to będzie wydatek 839,88 zł – mniej niż połowę kosztów streamingu.

Przy skorzystaniu z obniżki przy opłacie z góry za cały rok:

Cena za rok z góry

Netflix HD

516 zł (brak opcji z góry)

HBO Max

234,99 zł

Disney+

289,90 zł

Apple TV+

419,88 zł (brak opcji z góry

Amazon Prime Video

49 zł

Suma

1 509,77 zł

 

Przy wykupieniu wszystkich pięciu serwisów oraz przy wykorzystaniu wszystkich zniżek wynikających z opłaty z góry uzyskujemy kwotę 1 509,77 zł rocznie, co pozwala zaoszczędzić 265,75, lub inaczej 15%.

Ile osób może oglądać streaming jednocześnie?

Każdy z powyższych serwisów pozwala utworzyć co najmniej 5 kont różnych użytkowników w obrębie jednego abonamentu. Wówczas każdy użytkownik ma własną historię obejrzanych filmów oraz seriali, a także inne rekomendacje nowych rzeczy do obejrzenia. Są też konta dla dzieci, ograniczające dostęp do treści dla starszych widzów.

Osobną kwestią jest to, ilu domowników może w ramach jednego abonamentu oglądać różne rzeczy w tym samym czasie:

  • Netflix – zależnie od abonamentu jest to jedna, dwie lub cztery osoby oglądające w tym samym czasie
  • HBO Max – trzy osoby oglądające w tym samym czasie
  • Disney+ - cztery osoby oglądające w tym samym czasie
  • Amazon Prime Video – trzy osoby oglądające w tym samym czasie
  • Apple TV+ - aż sześć osób może oglądać w tym samym czasie

Podsumowanie

Streaming jest dość kosztowny w porównaniu do telewizji kablowej. Najwyższy abonament Netflix kosztuje niewiele mniej niż najwyższy pakiet telewizji kablowej, a trzeba jeszcze uwzględnić cenę internetu, bez którego nic nie obejrzymy. Są też oferty znacznie tańsze – Amazon Prime Video może nas kosztować 49 zł za cały rok, co w przeliczeniu daje niewiele ponad 4 zł za miesiąc. Wszystko więc zależy od naszych potrzeb. Nie ulega jednak wątpliwości, że jeśli chcemy subskrybować wszystkie pięć najważniejszych usług streamingowych, to suma miesięcznych opłat przekroczy 1700 zł w skali roku, co jest kwotą przeszło dwukrotnie wyższą niż najwyższe pakiety telewizji kablowej.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: