Organizacje Visa Inc. oraz Visa Europe poinformowały o możliwości komercyjnego wdrażania mobilnych płatności zbliżeniowych wykorzystujących technologię In2Pay microSD firmy DeviceFidelity. Po raz pierwszy w historii organizacji Visa, rozwiązanie komórkowych płatności zbliżeniowych znalazło się na liście produktów spełniających wymogi Visa i dostępnych do wdrożenia na skalę komercyjną przez instytucje finansowe w Stanach Zjednoczonych i na innych wybranych rynkach.
W rezultacie trwających 18 miesięcy prac rozwojowych prowadzonych we współpracy z DeviceFidelity, amerykańską firmą z Teksasu oraz po przeprowadzeniu prób z udziałem wiodących instytucji finansowych w Stanach Zjednoczonych, krajach europejskich oraz azjatyckich, organizacja Visa zatwierdziła technologię In2Pay microSD do użytku z czołowymi modelami zaawansowanych telefonów komórkowych, tzw. smartfonów.
Wśród modeli smartfonów współdziałających z nowooferowaną, przełomową technologią znajdują się: BlackBerry Bold 9650 , iPhone 4, iPhone 3GS, iPhone 3G oraz Samsung Vibrant Galaxy 5 (z systemem Android), reprezentujące trzy spośród głównych komórkowych systemów operacyjnych na świecie. Organizacja Visa spodziewa się dodania do tej listy kolejnych modeli, m.in. działających w systemach operacyjnych Symbian i Windows.
Wymagane przez organizację Visa testy zgodności urządzeń telefonii komórkowej z funkcjonalnością płatności mobilnych Visa obejmują szeroko zakrojone próby sprawności technicznej, bezpieczeństwa i użyteczności. Proces ten zapewnia niezawodność i bezpieczeństwo transakcji Visa, zgodnych z ogólnoświatowym standardem płatności mikroprocesorowych, oraz określa wymagany zasięg działania sygnału dla wszystkich mobilnych płatności zbliżeniowych. Uzyskane w rezultacie tych działań połączenie telefonu komórkowego, bezpiecznego mikroprocesora oraz aplikacji płatności mobilnych tworzy nową wysoką jakość, jakiej użytkownicy produktów i usług Visa przywykli oczekiwać od tej organizacji.
Technologia płatności z wykorzystaniem kart microSD, opracowana we współpracy z firmą DeviceFidelity, była uprzednio udostępniona jedynie instytucjom finansowym zaangażowanym w przeprowadzane wraz z organizacją Visa programy pilotażowe płatności komórkowych – w gronie tym znalazły się, między innymi, niektóre z największych instytucji finansowych Stanów Zjednoczonych, takie jak JP Morgan Chase, Wells Fargo Bank, US Bancorp oraz Bank of America. Obecnie technologia ta – na podstawie standardowych umów Visa – staje się dostępna dla wszystkich instytucji wydających karty Visa: będą mogły one umieścić aplikację płatności mobilnych Visa na kartach pamięci microSD.
Instytucje decydujące się na ten krok będą mogły przekazać użytkownikom prowadzonych przez siebie rachunków kartę pamięci microSD, której umieszczenie w gnieździe rozszerzającym pamięć telefonu spowoduje jego aktywizację jako urządzenia płatniczego. Technologia ta jest kompatybilna z terminalami akceptującymi płatności zbliżeniowe, jakie już obecnie spotkać można w placówkach handlowo-usługowych na całym świecie. Dokonanie zapłaty wymagać będzie jedynie zbliżenia komórki do terminalu płatniczego.