Od 1 stycznia 2023 r. strona internet.gov.pl otwierana jest średnio ponad 50 tysięcy razy dziennie.
Pod tym adresem jest bezpłatna baza danych, w której można sprawdzić, jakie usługi szerokopasmowe mogą być dostępne pod danym adresem oraz kto oferuje tam usługi.
Można też zgłosić tam zapotrzebowanie na Internet oraz zweryfikować dane.
W 2023 roku poprzez internet.gov.pl zgłoszono zapotrzebowanie na dostęp do Internetu ponad 55 tys. razy.
W pierwszych dwóch miesiącach 2024 roku jest takich zgłoszeń już ponad 13 tys.
Przedsiębiorcy telekomunikacyjni mogą raportować zasięg swojej sieci jako teoretyczny lub rzeczywisty.
Zasięg teoretyczny oznacza sytuację, w której przedsiębiorca telekomunikacyjny byłby zobowiązany do pozyskania odrębnych zgód, np. wspólnoty lub spółdzielni lub przeprowadzenia drogich lub czasochłonnych prac przyłączeniowych do lokalizacji - np. ze względu na sąsiedztwo (rozdzielone np. ulicą) można założyć, że dana nieruchomość może zostać przyłączona do internetu szerokopasmowego, podczas gdy w rzeczywistości wymagałoby to szczególnych nakładów formalnych, czasowych lub finansowych.
Portal internet.gov pozwala też na oznaczenie pustostanów i umożliwia także sprawdzenie, czy w danej okolicy operatorzy będą realizować plany inwestycyjne, zarówno ze środków publicznych jak i w ramach inwestycji komercyjnych. Informacja ta jest przydatna przede wszystkim dla osób, które planują budowę bądź zakup domu czy mieszkania i chcą mieć pewność, że będą mogli tam korzystać z internetu szerokopasmowego.
Obowiązek aktualizacji albo przekazania oświadczenia o aktualności dotychczas przekazanych informacji realizowany jest przez podmioty do tego zobowiązane:
Internet.gov.pl został uruchomiony 1 grudnia 2022 roku.