internet.gov.pl coraz większym hitem

Najważniejsze | Newsy
Opinie: 0
internet.gov.pl coraz większym hitem

Od 1 stycznia 2023 r. strona internet.gov.pl otwierana jest średnio ponad 50 tysięcy razy dziennie.

Pod tym adresem jest bezpłatna baza danych, w której można sprawdzić, jakie usługi szerokopasmowe mogą być dostępne pod danym adresem oraz kto oferuje tam usługi. 

Można też zgłosić tam zapotrzebowanie na Internet oraz zweryfikować dane. 

W 2023 roku poprzez internet.gov.pl zgłoszono zapotrzebowanie na dostęp do Internetu ponad 55 tys. razy.

W pierwszych dwóch miesiącach 2024 roku jest takich zgłoszeń już ponad 13 tys.

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni mogą raportować zasięg swojej sieci jako teoretyczny lub rzeczywisty.

Zasięg teoretyczny oznacza sytuację, w której przedsiębiorca telekomunikacyjny byłby zobowiązany do pozyskania odrębnych zgód, np. wspólnoty lub spółdzielni lub przeprowadzenia drogich lub czasochłonnych prac przyłączeniowych do lokalizacji - np. ze względu na sąsiedztwo (rozdzielone np. ulicą) można założyć, że dana nieruchomość może zostać przyłączona do internetu szerokopasmowego, podczas gdy w rzeczywistości wymagałoby to szczególnych nakładów formalnych, czasowych lub finansowych.

Portal internet.gov pozwala też na oznaczenie pustostanów i umożliwia także sprawdzenie, czy w danej okolicy operatorzy będą realizować plany inwestycyjne, zarówno ze środków publicznych jak i w ramach inwestycji komercyjnych. Informacja ta jest przydatna przede wszystkim dla osób, które planują budowę bądź zakup domu czy mieszkania i chcą mieć pewność, że będą mogli tam korzystać z internetu szerokopasmowego.

Obowiązek aktualizacji albo przekazania oświadczenia o aktualności dotychczas przekazanych informacji realizowany jest przez podmioty do tego zobowiązane:

  • raz w miesiącu (do 10 dnia każdego miesiąca) – dla podmiotów posiadających poniżej 50.000 punktów adresowych w zasięgu,
  • raz w tygodniu (w każdy piątek) – dla podmiotów posiadających powyżej 50.000 punktów adresowych w zasięgu,
  • w przypadku planów inwestycyjnych – raz w miesiącu.

Internet.gov.pl został uruchomiony 1 grudnia 2022 roku.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: