Ubiegły rok był wyjątkowo ważny dla operatora sieci Play. 1 kwietnia 2022 r. Grupa ostatecznie sfinalizowała nabycie 100 proc. udziałów w UPC Polska i tym samym jest już nie tylko wiodącym operatorem komórkowym, ale właścicielem jednej z najrozleglejszych w Polsce sieci kablowych.
Warto też wspomnieć, że w 2022 r. Grupa Play połączyła się także z Grupą 3S, mającą dobrze rozbudowaną sieć światłowodową na Śląsku. Do Play 3S wniosło doświadczenie we współpracy z rynkiem B2B i rozwiązania na bazie własnej infrastruktury: sieci światłowodowej o długości 4500 km i kilku ważnych centrów danych.
Integracja przejętych podmiotów do Grupy przebiega sprawnie i zgodnie z planem, ale operator nadal zamierza mocno inwestować w rozwój swojej infrastruktury mobilnej i światłowodowej, tak by dotrzeć ze swoimi usługami do jak największej liczby gospodarstw domowych w Polsce.
W ostatnim wywiadzie prasowym szef PLAY podkreślał, że 2022 był dla PLAY okresem inwestycji, zwiększania bazy abonenckiej i integracji zakupionego UPC Polska i ten sam plan będzie realizowany w roku bieżącym. Jean Marc Harion pochwalił się, że od momentu przejęcia Play w 2020 r. iliad zainwestował w Polsce już ponad 20 mld zł.
Wszystkie nowe inwestycje realizowane są z wykorzystaniem nowoczesnej technologii XGS-PON, czyli standardu pozwalającego na symetryczną transmisję danych o przepustowości nawet 8 Gb/s. Play jest bowiem świadomy, że jego klienci potrzebują coraz szybszych łączy do pracy, edukacji i rozrywki. Pandemia wiele pod tym względem zmieniła, dlatego też inwestycje w nową, lepszą technologię to odpowiedź operatora na wyzwania przyszłości w zakresie transmisji danych, by zapewnić odbiorcom najlepszą jakość, przepustowość i nieograniczony dostęp do coraz lepszej jakości.
Technologia XGS-PON, w którą zaczęła inwestować Grupa Play z nawiązką powinna zaspokajać potrzeby klientów indywidualnych w najbliższej przyszłości, ale operatorzy wdrażając usługi PON robią to też pod kątem usług korporacyjnych. Każda generacja PON przynosiła wzrost szybkości transmisji danych. Wyższe prędkości były konieczne, aby nadążyć za rosnącym ruchem w gospodarstwach domowych oraz w zastosowaniach niekonsumenckich.
Ambitnym celem inwestycji w infrastrukturę, który stawia sobie Play jest stworzenie ogólnopolskiej sieci światłowodowej docierającej do ponad 6 milionów gospodarstw domowych w całym kraju. W jej skład wchodzić będzie obecna, docelowo zmodernizowana do FTTH, sieć UPC Polska, docierająca dziś do ponad 3,7 milionów mieszkań (najszybsza według rankingu SpeedTest.pl), a także nowo wybudowane przyłącza w nowych lokalizacjach.
Takie szeroko zakrojone inwestycje wymagają odpowiedniego zaplecza finansowego, dlatego w czerwcu 2022 r. Grupa Play zawarła umowę inwestycyjną z InfraVia Capital Partners, firmą private equity specjalizującą się w inwestycjach infrastrukturalnych i technologicznych.
Plan zakłada też, że nowa spółka udostępni swoją infrastrukturę sieciową innym operatorom telekomunikacyjnym w otwartym modelu dostępu, aby zmaksymalizować wykorzystanie wybudowanej infrastruktury przez konsumentów. Play nie ma bowiem wątpliwości, że współdzielenie sieci to naturalny kierunek rozwoju rynku telekomunikacyjnego. Spodziewa się, że za jego przykładem swoje sieci stacjonarne otworzą też wszyscy inni operatorzy w Polsce, zapewniając konsumentom różnorodność usług i lepszą ich jakość, tym samym dając im wolność wyboru, która jest tak istotna dla fioletowego operatora.