Skala ocen 1-6 (6-celujący)
Wstęp
Od ponad miesiąca mamy możliwość testowania najsławniejszego obecnie smartfona na świecie, czyli modelu iPhone 4. Nie jest to najbardziej zaawansowany smartfon, ale na pewno najładniejszy oraz najprzyjemniejszy w obsłudze. W naszym i nie tylko naszym TOP3 zajmuje pozycję nr 1. Za nim walczyłyby o numer dwa telefony HTC Desire i Samsung Galaxy S, bo najpotężniejszy HTC Desire HD nie jest jeszcze dostępny w sprzedaży.
Zestaw – ocena 2
Zestaw, szczególnie gdy porównamy go z Nokią N8, jest delikatnie mówiąc oszczędny. W komplecie telefonem znajdziemy kabel USB, ładowarką podłączaną do tego kabla i słuchawki. My w ramach bonusu otrzymaliśmy także gumowy „bumper” oraz mały, ale bardzo przydatny stand do ładowania telefonu.
Obudowa – ocena 6
iPhone 4 różni się wreszcie wyraźnie od swoich poprzedników. Obudowa nie jest już obła – kształty są wyraźniejsze, ostrzejsze. Telefon jest bardzo elegancki. Również zastosowane materiały i ich kolory świadczą o tym, że mamy do czynienia z topowym i drogim (bardzo) urządzeniem. Sławny ekran Retina jest przykryty odpornym na rysy szkłem. Pod ekranem jest tylko jeden przycisk - standardowy w iPhonach. Nad ekranem znajdziemy kamerę VGA 0.3 megapiksela, głośnik do rozmów oraz prawie niewidoczny czujnik światła. Na dole obudowy znajdziemy port ładowarki, mikrofon oraz otwór z którego „wypływa” dźwięk z głośnika mono wewnątrz obudowy. Z prawej strony obudowy jest slot na karty SIM – aby go otworzyć należy skorzystać ze szpilki. Z lewej strony obudowy są przyciski regulujące głośność oraz przełącznik trybu silent. Na górze obudowy jest włącznik oraz port jack. Z tyłu obudowy znajdziemy mały otwór z obiektywem kamery 5 megapikseli oraz jeszcze mniejszą lampę błyskową. Przednia i tylna część obudowy się „palcuje”. Wokół obudowy biegnie metalowa obwódka z dwoma przerwami. Przyłożenie palca do lewej szpary powoduje w iPhone spadek liczby „kresek” zasięgu np. z 5 do jednej. Nie oznacza to, że jakość połączenia na tym cierpi. Być może gorzej jest wówczas, gdy z telefonu korzystamy w miejscu, w którym w ogóle jest słaby zasięg.
Procesor/pamięć – ocena 6
W iPhone znajdziemy procesor firmy Samsung o nazwie Apple A4. Samsung Hummingbird jest taktowany zegarem 1000 MHz. Pamięć RAM to 512 MB, a pamięć ROM w naszej wersji telefonu to aż 32 GB. Standardową wadą iPhonów jest brak obsługi kart pamięci.
Parametry procesora i pamięci pozwalają na to, aby iPhone był najszybszym lub przynajmniej jednym z najszybszych smartfonów na rynku. W czasie testów zdarzały się czasami dziwne zachowania (zwolnienia) telefonu, ale raczej wynikały one z błędów w oprogramowaniu. Szczególnie odtwarzanie filmów z pamięci telefonu, filmów z Youtube oraz gry 3D pokazują jaki potencjał drzemie w tym procesorze i innych elementach sprzętowych iPhone.
System/ustawienia – ocena 6
iOS w wersji 4.1 przyniósł kilka znaczących nowości. Komórkowi fotografowie otrzymali HDR - telefon przy wyłączonej lampie błyskowej wykonuje trzy zdjęcia z różną przysłoną i nakłada szczegóły ze wszystkich klatek. Gracze uzyskali Game Center, czyli platformę do wymiany wyników i do grania w gry multiplayer. iPhone umożliwił także upload plików HD do serwisu Youtube. System jest szybki, stabilny, choć nie jest oczywiście pozbawiony błędów. Błędy te nie są dokuczliwe, więc system oceniamy na 6. Multitasking w iPhone jest bardzo uproszczony, ale można już na nim słuchać np. radia internetowego w tle jednocześnie przeglądając maile.
Ekran główny – ocena 5
Ekran główny w iPhone 4 nie różni się niczym od ekranów poprzedników. Na kolejnych pulpitach możemy widzieć tylko ikony lub katalogi z ikonami. To proste i szybkie rozwiązanie, choć gdy ktoś nie dba o porządek to po jakimś czasie na pewno pogubi się w tym kolorowym bałaganie. Ikona może być aplikacją lub skrótem do strony internetowej.
Wprowadzanie tekstu – ocena 5
Wprowadzenie tekstu w iPhone 4 to prawdziwa przyjemność – na 100% takiej klawiatury w widoku pionowym nie ma jeszcze żaden konkurent, a przecież iPhone 4 nie ma największego ekranu na rynku. Klawiatura horyzontalna oczywiście także jest szybka i wygodna. Język klawiatury zmienia się jednym przyciskiem. Wielbiciele polskich znaków nie mają lekko – dopiero dłuższe przyciśnięcie np. litery „a” pokazuje nam listę, na której jest „ą”. Niewielką wadą jest także to, że na ekranie widzimy niewielki fragment wpisywanego tekstu.
Poczta elektroniczna – ocena 5
Do testów poczty elektronicznej wykorzystaliśmy tak jak zwykle rozwiązanie Exchange oferowane przez Google. Poczta na iPhone ściąga się w tle, maile w HTML wyświetlane są poprawnie. Przewijanie nawet długiej listy maili działa bardzo szybko. Załączniki Word, PDF, TXT otwierają się do podglądu szybko i są bardzo czytelne. Jedyna funkcja, która nam nie działała to wyszukiwanie maili już na samym serwerze. W przypadku Google można to jednak obejść przy pomocy klienta e-mail w wersji internetowej. Wówczas wyszukiwanie działa znakomicie.
Kontakty – ocena 4
Nasze kontakty wyświetlają się bezbłędnie, synchronizują się bez żadnych problemów, ale nie da się ukryć, że iPhone 4 ma książkę telefoniczną starej generacji, czyli bez synchronizacji zdjęć, statusów itd. z serwisów społecznościowych. Apple powinien to jak najszybciej zmienić, bo rozwiązania HTC i Samsunga są już daleko bardziej rozwinięte i praktyczne.
Kalendarz – ocena 6
Kalendarz w iPhone ma trzy widoki – agenda, dzień i miesiąc. Szczególnie widok agendy jest bardzo wygodny. iPhone może obsługiwać i wyświetlać kilka kalendarzy jednocześnie.
Telefon (aplikacja) i jakość połączeń – ocena 3
iPhone 4 oferuje bardzo dobrą jakość dźwięku podczas rozmowy w obszarze mocnego sygnału sieci. W przypadku, gdy znajdujemy się w gorszym miejscu to zdarzają się przypadki, że telefon przestaje widzieć sieć lub np. przy wybieraniu połączenia nie słyszymy sygnału centrali. Zdarzyło nam się także raz, że telefon po zgubieniu sygnału w garażu supermarketu już go nie odzyskał samodzielnie i trzeba go było wyłączyć i włączyć. Podobnie jak inne smartfony, które ciągle coś transmitują także iPhone 4 często jest nieosiągalny dla połączeń głosowych i nasi potencjalni rozmówcy trafiają na pocztę głosową. Testy były prowadzone w sieci Orange.
Sama aplikacja telefonu również ma humory – zdarza się, że nie można odebrać połączenia lub nie można wybrać numeru. iPhone 4 to najlepszy smartfon, ale chyba niekoniecznie najlepszy telefon do rozmów głosowych. Natomiast sam tzw. przypadek uścisku śmierci to trochę wymysł złośliwych mediów – rzeczywiście da się ściskać telefon tak, aby zasięg spadł do jednej kreski, ale w czasie normalnego użytkowania nigdy się nam to nie zdarzyło.
Przy długich połączeniach w Warszawie (jazda samochodem) iPhone 4 bardzo dobrze przełączał się pomiędzy stacjami 3G i 2G.
Kamera – ocena 4
Kamera iPhone 4 ma matrycę 5 megapikseli. Oczywiście nie jest to rekord świata, ale jak wiadomo matryca nie jest kluczowa. Co wyróżnia aparat w iPhone 4 – przede wszystkim system HDR. Jest to system, który działa i rzeczywiście się przydaje. Zdjęcia z iPhone na zewnątrz pomieszczeń są naprawdę dobre. To samo dotyczy także jakości wideo – nagrywanie w formacie HD 720i (1280x720 pixels , 30frame/sec) to obecnie standard jedynie w najlepszych i najmocniejszych smartfonach. Oczywiście brakuje trochę dobrej stabilizacji obrazu przy nagrywaniu, ale pewnych wad małych urządzeń nie da się wykluczyć. Ergonomia obsługi kamery była priorytem, bo jej menu jest strasznie proste. Na ekranie znajdziemy także nieco ukryty zoom oraz dotykowy autofocus. Zoom nie działa w przypadku wideo, ale przy nagrywaniu wideo działa dotykowy autofocus.
Jakie kamera w iPhone ma wady? Zdjęcia wykonane w ciemnych miejscach wyglądają w miarę dobrze tylko na ekranie iPhone – na komputerze te zdjęcia już mają naprawdę spore ziarno. Na rynku nie ma jednak jeszcze telefonu, który w takich warunkach robiłby dobre zdjęcia.
Przykładowe zdjęcia:
Przykładowy film:
Mapy/Nawigacja – ocena 3
Ocena rozwiązania usługi nawigacji satelitarnej w iPhone w dużej mierze zależy od tego w jakiej sieci kupimy telefon. W Erze klienci otrzymują bezpłatny pakiet NAVIGON select Era Edition. Inni klienci muszą samodzielnie dokonać zakupu komercyjnego pakietu nawigacyjnego. Nadal więc Nokia pozostaje liderem oferując bezpłatnie mapy całego świata i bezpłatną nawigację pieszą i samochodową. W iPhone oczywiście jest dostępna aplikacja Google Maps działająca w trybie ONLINE.
Przeglądarka – ocena 6
Przeglądarka w iPhone jest bardzo prosta i bardzo szybka. Brak obsługi flash to niewątpliwa zaleta, a nie wada. Strony ładują się szybciej, a telefon nie dyszy obciążony animacjami na 5 banerach. Zapisywanie bookmarków, wysyłanie linków to tzw. bułka z masłem. Bezpośrednie okienko wyszukiwarki Google to kolejna zaleta, podobnie jak niesamowity i na razie niedościgniony multitouch zoom. Co Apple powinno zmienić w przeglądarce? Kompletnie nic.
Odtwarzacz multimedialny – ocena 5
Odtwarzacz multimedialny w iPhone to jedna z najważniejszych aplikacji tego telefonu. Odtwarza m.in. pliki muzyczne AAC (8 do 320 Kbps), MP3 (8 do 320 Kbps), WAV, pliki wideo H.264 720p 30 fps, pliki MPEG-4 2.5 Mbps, 640 x 480 pikseli, 30 fps. Niestety odtwarzacz nie wspomaga formatu Xvid i wówczas swoją przewagę pokazują produkty ze stajni Samsunga i HTC. Odtwarzacz synchronizuje multimedia z PC poprzez iTunes. Jaka jest największa „muzyczna” wada iPhone? Przede wszystkim to, że w Polsce oficjalnie nie możemy kupować muzyki w sklepie Apple. Fani muzyki znaleźli na to sposób, ale nie jest to rozwiązanie eleganckie i wygodne.
Jakość dźwięku w słuchawkach (nawet seryjnych) i obrazu na ekranie jest lepiej niż dobra.
Instant messaging – ocena 3
W sklepie App Store znajdziemy wiele aplikacji instant messaging, w tym Skype i Gadu-Gadu. Brak obsługi pełnego multitaskingu utrudnia jednak korzystanie z usługi IM na iPhonie. Lepszą platformą pod tym względem jest Android lub nawet Symbian.
Serwisy społecznościowe – ocena 6
Nie jesteśmy użytkownikami Twittera, więc pozostały nam testy klienta Facebook. I jak to zwykle bywa w przypadku iPhone aplikacja jest po prostu niesamowita. Sposób odświeżania feedu jest prosty i wygodny, ale także inne funkcje Facebooka działają prawie tak samo dobrze jak na PC. Facebook nie jest niestety w ogóle zintegrowany z innymi usługami w naszym telefonie.
Youtube – ocena 6
Klient Youtube to jedna z najczęściej wykorzystywanych przez nas aplikacji, bowiem YT to obecnie jedno z ciekawszych źródeł bezpłatnej muzyki. W iPhone 4 Youtube działa bardzo dobrze. Czasami tylko w przypadku kliknięcia na link do YT w Facebooku okazywało się, że telefon nie potrafił odtworzyć wybranego przez nas filmu.
Obsługa plików Office – ocena 4
Office w iPhone jest traktowany po macoszemu. Najwygodniejszym sposobem na podglądanie treści plików biurowych jest przesłanie ich na swoje konto e-mail. Podgląd załączników działa naprawdę szybko, a treść nawet dużych dokumentów wyświetlana jest poprawnie.
Sklep z aplikacjami – ocena 6
App Store to jedna z najważniejszych przewag iPhonów nad konkurencją. Sklep chyba naprawdę nie ma żadnych wad. Aplikacji są w nim tysiące. Ich jakość oczywiście waha się od dna do doskonałości, ale na to Apple już nie ma większego wpływu. W App Store znajdziemy wiele bezpłatnych przydatnych programów, ale także wiele droższych, markowych produktów. App Store działa szybko, wygodnie, a zakup nawet dziesiątek programów nie jest męczarnią. Gdy pobieramy plik to nie otrzymujemy 10 pytań, gdzie go zapisać, czy skasować poprzednią wersję, czy akceptujemy, że program ma wygasły certyfikat itd. itp. Brawa dla Apple, a konkurencję zapraszamy do kopiowania sprawdzonych rozwiązań.
Współpraca z PC – ocena 6
Dedykowany pakiet iTunes ma jedną wielką zaletę i jedną wielką wadę. Zaletą jest to, że iTunes oferuje nam pełne zarządzanie naszymi odtwarzaczami muzycznymi, iPhonem, iPadem itd. Wadą jest to, że w środowisko Windows jest to tzw. zamulator. Program działa powoli, a razem ze startem Windowsa uruchamia kilka swoich programów, które później czekają na podłączenie urządzenia przenośnego. Zalet jest chyba więcej, więc w naszym rankingu iTunes przegrywa tylko z najnowszą wersją pakietu OVI, która została poprawiona i działa już na poziomie starego PC Suite.
Co oferuje nam iTunes:
zarządzanie muzyką, filmami, podcastami, serialami TV, książkami, aplikacjami, dzwonkami
jest odtwarzaczem muzycznym
odtwarza radio internetowe
pozwala na obsługę sklepu z aplikacjami
zarządza naszymi playlistami
obsługuje sklep z muzyką iTunes Store (nie w Polsce)
obsługuje nowy portal „społecznościowo-muzyczny” Ping
Bateria – ocena 3
iPhone 4 musi być ładowany codziennie, a więc najlepszą opcją jest ładowanie go po prostu w nocy. Gdy to nam nie odpowiada to warto nosić ze sobą ładowarkę i w dogodnym momencie go podładowywać – bateria ładuje się dosyć szybko do satysfakcjonującego poziomu. Bateria jest litowo-jonowa i jak zwykle nie można jej samodzielnie demontować.
Dodatkowe „bajery”
FaceTime to chyba największy tzw. bajer w iPhone. Aby przetestować tę funkcję musimy mieć dwa telefony iPhone lub najnowsze odtwarzacze iPod znajdujące się w zasięgu sieci WLAN. Jakość transmisji wideo i dźwięku jest taka sama jak w Skype i nieporównywalnie lepsza niż przy połączeniach wideo w sieci 3G.
Podsumowanie
iPhone 4 to najlepszy smartfon dostępny obecnie w sprzedaży, a należy podkreślić, że nie jesteśmy fanatykami produktów Apple, czyli korzystamy z Windows, Androida, Symbiana itd. „Najlepszy” nie jest tożsame z tym, że jest najnowocześniejszy. Są już obecne na rynku telefon z lepszymi ekranami, z lepszymi kamerami, z obsługą kart pamięci, czy innymi naprawdę wygodnymi funkcjami. Czym nadal wygrywa iPhone – ogromną wygodą, prostotą, stabilnością, bardzo dobrym klientem Facebooka, wspaniałą przeglądarką i wielką ilością niezależnych aplikacji w App Store. Co jest w nim do poprawki – przede wszystkim moduł samego telefonu (połączeń głosowych) oraz cena! Na razie jest naprawdę ogromna – spada tylko wtedy, gdy co miesiąc zadeklarujemy chęć płacenia sporego abonamentu u swojego operatora.
Zalety:
Piękny wygląd
Doskonały ekran
Doskonała obsługa dotyku
Najlepszy sklep z aplikacjami
Szybki system operacyjny
Uaktualnienia do systemu z nowymi funkcjonalnościami
Pakiet iTunes
Nagrywanie wideo 720i
Świetne zdjęcia w dobrym oświetleniu
Świetny klient e-mail
Świetna przeglądarka
Obsługa Microsoft Exchange
Dobry klient Facebooka
Dobre wybieranie głosowe i współpraca ze słuchawkami Bluetooth
Facetime
Wady:
Brak obsługi kart pamięci
Słaba jakość zdjęć w pomieszczeniach
Bardzo ograniczony multitasking
Kosmiczna cena
Niezbyt dobra bateria
Niezbyt dobrze działające połączenia głosowe
Bardzo słaby speakerphone (testowany głównie w samochodzie).