Test iPhone 5

Recenzje
Opinie: 4

Klasa smartfonu S (skala „Mercedesa” A, B, C, E, S)

Skala ocen 1-6 (6-celujący)

Wstęp

iPhone 5 już przed premierą był najbardziej gorącym smartfonowym tematem drugiej połowy bieżącego roku. Tuż po premierze pojawiły się pierwsze głosy krytyki – to nie rewolucja, nic się nie zmieniło, Apple się wypalił. W polskim Internecie gimnazjaliści odpalili najmocniejsze działa – kolejny telefon dla gejów lub w wersji bardziej przyjaznej dla snobów, metroseksulanych lalusiów i lasek dresiarzy. iPhonowcy nie pozostawali dłużni i krytykowali „plastikowy shit”, czyli topowe smartfony Samsunga i HTC. Była jeszcze grupa fanów iPhone, posiadaczy modelu 4 i 4S – oni zaklinali się, że na pewno nie kupią nowej wersji, po czym następnego dnia wystawiali swój telefon do sprzedaży dla znajomych z Facebooka.

Co by jednak nie mówić, to obie strony smarfonowej wojny muszą przyznać, że iPhone 5 i Samsung Galaxy S III są najlepszymi smartfonami na świecie i może się to zmienić dopiero na początku przyszłego roku, gdy Samsung pokaże następną wersję swojego flagowca. Nie wiadomo, który smartfon z naszego „TOP2” jest lepszy – oba mają swoje zalety i wady. GSMONLINE.PL testuje iPhone 5 od dnia jego polskiej premiery. Wcześniej korzystaliśmy z modeli 4 i 4S. Oto nasze subiektywna ocena najlepszego smartfonu na świecie z systemem iOS ;-)

Główne wady i zalety smartfonu iPhone 5

Zalety:

  • „ciągłość” oprogramowania – na pewno otrzymamy kolejne jego wersje

  • bardzo stabilny system

  • bardzo dobre wykonanie

  • bardzo dobry aparat/kamera

  • świetny sposób przenoszenia danych z poprzedniego iPhone

  • najlepszy sklep z aplikacjami

  • najlepszy sklep z muzyką

  • bardzo dobra, jak na smartfon, bateria

  • bezpłatna nawigacja

Wady:

  • wysoka cena

  • nowe gniazdo ładowania – nie jest to microUSB

  • jack na dole telefonu

  • trochę zbyt wąski ekran

Zestaw – ocena 4

Zestaw iPhone 5 do złudzenia przypomina poprzednie pudełka ze smartfonami Apple. Jedyną rewolucją są słuchawki EarPods, które opakowano w specjalne plastikowe pudełko. Pedanci mogą je do niego zwijać po każdym użyciu. Oprócz zasilacza znajdziemy kabel do transmisji danych z końcówkami USB – Lightning.

Słuchawki dołączane do zestawu trzeba bardzo głęboko wsadzać do uszu. Wówczas zaczynają grać jak marzenie. Ich zaletą jest wygląd oraz pilot pozwalający na regulację głośności, odbieranie połączeń i przeskakiwanie do następnego utworu.

 
 

Obudowa/wyświetlacz – ocena 5

Obudowa iPhone 5 to najładniejsza obudowa smartfonu jaką dotychczas widzieliśmy. Jest świetnie wykonana, telefon ma doskonałą wagę i świetnie leży w dłoni. To, że jest zgrabny wynika jednak głównie z tego, że jego ekran nie jest tak duży jak u największych konkurentów. Ekran 4 cale w topowym smartfonie brzmi w obecnych czasach jak żart, ale jakość Retiny rekompensuje w większości niewielkie wymiary. Brakuje trochę „szerokości”, gdy korzystamy z klawiatury. Po przesiadce z większego ekranu na wirtualnej klawiaturze iPhone robimy sporo błędów. Po paru dniach już jest lepiej.

Nasz główny testowy iPhone 5 był biały, ale przez 3 dni „bawiliśmy się” także czarnym egzemplarzem. Nie rysowaliśmy go specjalnie, więc nie możemy nic powiedzieć o jego podatności na zadrapania obudowy. Na pewno jest ładniejszy od białego, wtedy gdy ma wygaszony ekran. Wówczas wygląda zjawiskowo. Biały jest ładniejszy, gdy ekran jest podświetlony.

Sama obudowa iPhone 5 rożni się od 4S głównie tyłem. Tylnej szklanej tafli, którą serwisy często wymieniały po upadku telefonu, już na szczęście nie ma. Tylna obudowa jest już metalowa w kolorze aluminium. Z boku telefonu zmniejszyło się gniazdo na karty SIM (teraz są to sławne już mikroskopijne nano SIM-y). Gniazdo słuchawkowe przeskoczyło na dół telefonu, co ma swoich fanów i krytyków. My należymy do tej drugiej grupy. Nad ekranem jest kamera HD 1.2 megapiksela do rozmów przez różnego rodzaju komunikatory wideo i usługę Facetime. Na dole obok malutkiego gniazda Lighting znajdują się dwie kratki. Prawa to kratka głośnika. Jego jakość dźwięku jest „zwykła”, tak jak w każdym smartfonie, a więc nie zwala z nóg. Ekran Retina ma 4 cale i rozdzielczość 1136 na 640 pikseli. Gęstość pikseli to 336 pikseli na cal z kontrastem 800:1. Suche dane oznaczają po prostu, że ekran jest bardzo dobry. Oprócz jakości i kolorów docenić trzeba także standardową w Apple obsługę dotyku. Nadal iPhone ma niewielką przewagę nad Androidem pod tym względem. Sama jakość ekranu już nie jest lepsza niż w produktach Sony, czy Samsunga.

 
 
 

Procesor/pamięć/parametry techniczne – ocena 5

Najzabawniejsze w specyfikacji smartfonów iPhone 5 jest to, że sam producent niektórych ważnych parametrów nie komunikuje oficjalnie. Wiemy np. tylko, że procesor w iPhone 5 to chipset nazwany A6. Jest to procesor dualcore o zmiennym taktowaniu, które maksymalnie może wynosić 1.2 Ghz. Są to parametry godne średniego smartfonu z Androidem. Okazuje się jednak, że w testach iPhone 5 walczy łeb w łeb z procesorami quadcore. RAM ma 1 GB pojemności. Nasz telefon miał także 16 GB pamięci na multimedia i aplikacje, czyli był najtańszym iPhonem 5 dostępnym na rynku.

iPhone 5 pozwala na transmisję danych w sieci 3G (HSPA+ Dual Carrier 42 Mbit/s download/5.76 Mbit/s upload) oraz w sieci LTE (wybrane pasma). W czasie naszych testów korzystaliśmy wyłącznie z sieci Orange, więc nie sprawdziliśmy działania usługi LTE w naszym regionie.

System – ocena 6

iOS w wersji 6 jest jeszcze lepszym i bardziej dojrzałym systemem. Nadal nie ma tak wielu ustawień jak Android, ale pozwoliło mu to zachować unikalną cechę złotego środka – systemu dla fanów nowych rozwiązań oraz systemu dla totalnych laików. Ci pierwsi mogą go rozbudować o zaawansowane aplikacje dostępne w App Store, a ci drudzy mogą nie pobrać ze sklepu żadnej aplikacji i będą i tak mieli doskonałe urządzenie pozwalające na korzystanie z najczęściej używanych usług. Zmiany w systemie iOS zostały opisane tutaj.

Zmian jest ponad 200, ale najważniejsze według nas to nowe (wcale nie tak złe) mapy Apple, seryjna nawigacja, wykasowanie ze standardowych aplikacji programów Youtube i map Google, integracja z Facebookiem, FaceTime także w sieci komórkowej, tryb nie przeszkadzać i przeszukiwanie wszystkich pól w kontaktach. Drobniejszych zmian jest naprawdę sporo – wiele aplikacji wygląda także po prostu ładniej.

Wprowadzanie tekstu – ocena 4

Do klawiatury iPhone trzeba się przyzwyczaić, szczególnie, gdy już korzystaliśmy z klawiatur wirtualnych QWERTY na większych ekranach. Ekran jest dosyć wąski i w pierwszych dniach użytkowania telefonu nowy użytkownik może robić sporo błędów. Wówczas lepiej obrócić telefon do pozycji horyzontalnej. Klawiatura nie ma żadnych bajerów np. popularnej tablicy z emotikonami. Jedną z nielicznych zalet klawiatury jest możliwość szybkiego przełączania się pomiędzy różnymi jej wersjami językowymi. Wpisywany tekst może być poprawiany podczas wpisywania przez trzy główne funkcje: auto-capitalization, auto-correction i check spelling. Klawiatura potrafi także korzystać z predefiniowanych przez użytkownika skrótów – w tekście są one rozwijane do pełnego znaczenia.

Telefon (aplikacja) i jakość połączeń – ocena 5

iPhone 5 naprawdę zaskakuje doskonałą jakością dźwięku podczas rozmów. Apple się tym nie chwali w specyfikacji na swojej stronie internetowej, ale iPhone wspiera HD Voice, czyli oferuje lepszą jakość dźwięku dzięki szerszemu pasmu na transmisję głosu. Przy dłuższych połączeniach podczas jazdy samochodem telefon nie rozłącza się. Gorzej jest natomiast, gdy prowadzimy rozmowę bez zmiany swojego położenia, ale na styku zasięgu dwóch stacji BTS. Wówczas iPhone potrafi podczas częstego przełączania się między nimi rozłączyć połączenie. Bardzo głośny jest głośnik, z którego korzystamy podczas rozmowy. Może to być ważne dla starszych osób, które nieco gorzej słyszą.

Kamera – ocena 5

Aplikacja kamery/aparatu w smartfonach iPhone bardzo różni się od tej znanej z systemu Android. W Androidzie jest multum ustawień i funkcji dodatkowych. Tutaj mamy tylko przycisk migawki oraz trzy główne funkcje dodatkowe: HDR (High Dynamic Range), panorama i siatka na ekranie. Matryca aparatu ma 8 megapikseli.

Czy taka prostota sprawia, że iPhone 5 robi kiepskie zdjęcia lub nagrywa kiepskie filmy? Nie, robi jedne z najlepszych zdjęć i nagrywa bardzo dobry materiał wideo. Gdy mamy dobre warunki oświetleniowe to zdjęcia są naprawdę niesamowite. Przy mocnym świetle rzeczywiście widać na nich delikatną różową poświatę, ale jest to niuans, którego 99% osób nie zauważy. W kiepskim oświetleniu oczywiście jest widoczne ziarno, ale iPhone ściga się na zdjęcia tylko z Galaxy S III resztę zostawiając z tyłu. iPhone nagrywa natomiast lepsze od S III materiały wideo. Jest to zasługa ulepszonej stabilizacji obrazu. Obraz jest standardowo nagrywany w najwyższej rozdzielczości FUL HD 1080p 30 klatek na sekundę. Na naszym kanale Youtube są umieszczone porównanie materiału wideo nagrywanego przez topowe obecnie smartfony, w tym iPhone 5.

 

Tutaj można obejrzeć porównanie zdjęć z najnowszych smartfonów iPhone 5, Samsung Galaxy S III, Sony Xperia T: link.

Tutaj porównaliśmy kamery iPhone 5, Samsung Galaxy S III, Sony Xperia T: link

Przykłady zdjęć (reszta zdjęć znajduje się na końcu tego testu):

 
 

Przykład wideo nagranego iPhone 5:

Należy pamiętać także, że w piątce poprawiła się przednia kamera. Matryca 1.2 megapiksela pozwala już na nagrywanie wideo HD 720p 30 klatek na sekundę. Kamera dużo lepiej radzi sobie w ciemniejszych pomieszczeniach.

Przeglądarka – ocena 6

Przeglądarka Safarii w nowej wersji systemu iOS jest chyba jeszcze szybsza niż w 4S lub też jest to zasługa szybszego procesora. Strony w sieci WLAN renderują się oka mgnieniu. Oczywiście w przypadku korzystania z łącza komórkowego wszystko zależy od tego z jakiej technologii transmisji w danej chwili korzystamy. Nowością w przeglądarce jest możliwość dzielenia się danym adresem bezpośrednio na Facebooku i Twiiterze. Strony możemy także dodawać do późniejszego czytania na „Reading list”. W przeglądarce jest także wygodny przycisk Reader, który pozwala na wygodniejszą lekturę dłuższych tekstów. Reader ma możliwość regulowania wielkości czcionki.

Polecamy także z całego serca korzystanie z bardzo szybkiej przeglądarki Chrome. Ma ona dobry interfejs, a dodatkowo obsługuje synchronizację zakładek i otwartych stron z komputerem, na którym działa stacjonarna wersja Chrome.

Odtwarzacz muzyki – ocena 6

Jeśli chodzi o odtwarzanie muzyki to do iOS na razie nie zbliża się żaden inny system. Bezpośrednio z odtwarzacza możemy kupować muzykę w sklepie iTunes. Wadą są niestety ceny, bo koszt jednego utworu to mniej więcej 1 euro. Trochę bardziej opłaca się kupować całe płyty. Płacimy jednak za wygodę i szybkość zakupu nowej muzyki. Z bajerów odtwarzacza mamy system Genius, który tworzy nam specjalne muzyczne sety oparte o naszą bibliotekę utworów. Z usług dodanych odtwarzacz ma equalizer oraz możliwość zmiany odtwarzanego utworu przez potrząsanie telefonem.

Nawigacja i mapy – ocena 4

O mapach nie ma sensu już pisać, bo media na całym świecie podchwyciły ten temat i wymaglowały go do końca. Tak naprawdę to nowe mapy Apple są bardzo dokładne. Zdarzały się na nich jednak dziwne napisy – w Warszawie w języku chińskim. Apple cały czas te mapy poprawia i teraz tych błędów już nie widać. Gorzej jest jednak z nazwami i wyszukiwarką. Dostawcą bazy danych jest Tom Tom, a niestety ta firma nie słynie z precyzji map i danych w naszym regionie. Wyszukiwarka działa tragicznie, więc teraz trzeba się posiłkować mapami Google w przeglądarce Safari.
W miarę dobrze działa natomiast nowa i bardzo prosta nawigacja. Jej sporą zaletą jest to, że jest bezpłatna, a takiego rozwiązania dotychczas iOS nie oferował swoim fanom. Jest to nawigacja typu online, więc na razie nie ma możliwości wcześniejszego pobrania map do pamięci telefonu.

Obsługa plików Office – ocena 3

iPhone to nie jest najlepszy smartfon do edycji plików Office. W standardzie otrzymujemy jedynie podgląd plików, które otrzymamy jako załączniki do maila. Oczywiście antidotum na ten brak bardziej zaawansowanej edycji znajdziemy w App Store. Rozwiązaniem bezpłatnym będzie przesiadka na dokumenty Google. Google nie zaniedbuje systemu iOS i mamy już specjalną aplikację zarządzającą naszymi dokumentami w Google Drive. Aplikacja ta jednak także nie ma wbudowanej edycji plików. Wynika to z ograniczeń samego systemu iOS i nie możności zapisywania dokumentów wewnątrz pamięci telefonu.

Współpraca z komputerem – ocena 6

Pakiet iTunes to kolejny program, na którym internauci wieszają psy. Krytyka dotyczy pakietu dla systemu Windows. Rzeczywiście nie jest to najszybszy program na świecie, ale oferuje bardzo dużą funkcjonalność. Poprzez iTunes możemy kupować muzykę, aplikacje oraz filmy. Dzięki niemu możemy synchronizować dane z iPhone na komputer. Najdoskonalszą funkcją jest jednak kopia całego telefonu. Gdy sprzedajemy swojego „starego” iPhone i mamy jego kopię, która tworzy się automatycznie po podłączeniu telefonu, to wówczas, po podłączeniu nowego iPhone 5 już po paru minutach będziemy mieć w nim to samo co w starym – od dzwonków, SMS-ów, zdjęć po muzykę i wszelkie inne ustawienia. Po dosłownie paru minutach mamy telefon gotowy do pracy i zabawy przez kolejne 2 lata.

 
 

Bateria – ocena 6

Bateria to pięta achillesowa prawie wszystkich obecnych na rynku smartfonów. Najlepiej wypadają te z mniejszymi ekranami i procesorami z jednym z rdzeniem. Najgorzej te najmocniejsze. iPhone 5, choć w benchmarkach jest numerem jeden lub dwa, to łamie tę niepisaną regułę i ma bardzo dobre zarządzanie energią. Telefon bez problemu wytrzymywał w czasie testów dobę. Rano oczywiście potrzebował reanimacji ze STOENU, ale nie było przypadku, że wieczorem padał zmęczony, jak jego koledzy z systemem Android. Ogniwo w nowym iPhone 5 ma pojemność 1440 mAh, choć sam producent jak zwykle nie podaje tak „nieważnych” danych technicznych.

Bajery – ocena 4

Przed premierą nowego iPhone 5 wszyscy marzyli, że będą mogli nim płacić w sklepach korzystając z technologii NFC. Tak się jednak nie stało i to naprawdę spory zawód dla fanów Apple. Oznacza to jednak, że pewnie za rok trzeba będzie kupić kolejnego iPhone 5 już z NFC.

Na razie wielbiciele nowych funkcji muszą zadowolić się ulepszoną Siri oraz nowym Facetime, który działa także w zasięgu sieci komórkowej. FaceTime polepszył swoją jakość (choć i tak była bardzo dobra) dzięki nowej kamerze HD 720p, która tak jak pisaliśmy wcześniej nawet w ciemniejszych pomieszczeniach całkiem dobrze radzi sobie z balansem bieli.

Co do Siri to należymy do grupy sceptyków, którzy uważają tę usługę za mało przydatną. Jako, że Siri korzysta z transmisji danych już nawet samo wybieranie numerów głosem trwa dłużej niż w przypadku zwykłej obsługi głosowej, w którą iPhone również jest wyposażony. Nie należy także zapominać, że Siri nie ma na razie polskiej wersji i co więcej, nie zapowiada się, że kiedyś będzie miała.

Podsumowanie

Jak mówi młodzież – iPhone 5 miażdzy. To bardzo dojrzały smartfon prawie bez wad. Na razie jest strasznie drogi, ale zapewne na początku przyszłego roku jego ceny zaczną już spadać. Dla marzących o iPhone już teraz chyba lepszym wyborem będzie taniejący iPhone 4S. Inną kwestią jest też dostępność w sklepach – iPhone 5 na razie jest w Polsce towarem bardzo deficytowym. Trzeba go kupować jak za dawnych lat po znajomości. Sceptycy (hejterzy?) powinni zrozumieć, że iPhone nie jest marketingową wydmuszką – to doskonały ekran, doskonałe przeglądarki, doskonały klient e-mail, świetne gry itd. Bez tego naprawdę pod sklepami nie ustawiałyby się w nocy kolejki. Marketingowa magia to tylko z 20-30% całości sławy tego telefonu ;-).

Na następnych stronach znajdziecie tabelaryczne porównanie iPhone 5 z iPhone 4S oraz z największymi konkurentami ze stajni Androida i Windows Phone.

Porównanie dane technicznych smartfonu iPhone 4S z najnowszym iPhone 5.

  Apple iPhone 5 Apple iPhone 4S
 
Parametry Podstawowe    
marka Apple Apple
model iPhone 5 iPhone 4S
Data premiery (miesiąc i rok) 09-2012 10-2011
Klasa Mercedesa S S
Waga (g) 112 140
Wysokość (mm) 123,8 115,2
Szerokość (mm) 58,6 58,6
Grubość (mm) 7,6 9,3
klawiatura fizyczna QWERTY Nie Nie
rodzaj karty SIM nanosim microsim
Ilość gniazd SIM 1 1
System operacyjny    
System operacyjny iOS iOS
Wersja systemu operacyjnego 6 5 (upgrade 6)
Procesor    
Producent Apple Apple
Nazwa procesora A6 A5
Ilość rdzeni 2 2
Taktowanie procesora (Mhz) Brak danych 1000
Procesor graficzny Brak danych PowerVR SGX543MP2
Pamięć    
Pamięć operacyjna telefonu dostępna dla użytkownika (Mb) 1000 512
Pamięć typu storage na dane, multimedia (GB) 16 lub 32 lub 64 16 lub 32 lub 64
Obsługa kart pamięci Nie Nie
Ekran    
Ekran - wielkość w calach 4 3,5
Ekran - rozdzielczość 640x1136 640x960
Ekran - technologia LED-backlit IPS TFT LED-backlit IPS TFT
Pasma    
Pasmo GSM 850 Tak Tak
Pasmo GSM 900 Tak Tak
Pasmo GSM 1800 Tak Tak
Pasmo GSM 1900 Tak Tak
Pasmo UMTS 850 Tak Tak
Pasmo UMTS 900 Tak Tak
Pasmo UMTS 1700 Nie Nie
Pasmo UMTS 1900 Tak Tak
Pasmo UMTS 2100 Tak Tak
Pasmo LTE 850 Tak Nie
Pasmo LTE 1800 Tak Nie
Pasmo LTE 2100 Tak Nie
Pasmo WLAN a Tak Nie
Pasmo WLAN b Tak Tak
Pasmo WLAN g Tak Tak
Pasmo WLAN n Tak Tak
Technologie transmisji    
3G/UMTS – maksymalna prędkość pobierania danych kbps 42000 14400
3G/UMTS – maksymalna prędkość wysyłania danych kbps 5760 5800
HSPA Tak Tak
HSPA+ Tak Nie
HSPA + Dual Carrier Tak Nie
LTE Tak Nie
LTE – maksymalna prędkość pobierania danych Mbits 100 Brak
LTE – maksymalna prędkość wysyłania danych Mbits 3,1 Brak
GPS    
Obsługa GPS Tak Tak
GLONASS Tak Tak
Bezpłatna nawigacja "w pudełku" Tak Nie
Rodzaj nawigacji w pudełku    
Kamera    
Ilość kamer 2 2
Kamera - matryca - megapixele 8 8
Kamera - maksymalna rozdzielczość zdjęć 3264x2448 3264x2448
Kamera - maksymalna rozdzielczość filmów 1920x1080 1920x1080
Kamera - obsługa standardu HD 720p (nagrywanie) Tak Tak
Kamera - obsługa standardu full HD 1080p (nagrywanie) Tak Tak
Cechy dodatkowe Kamera Touch focus, geo-tagging, face detection, panorama, HDR Touch focus, geo-tagging, face detection, HDR
Kamera dodatkowa - matryca - megapixele 1,2 0,3
Kamera dodatkowa - maksymalna rozdzielczość zdjęć 1280x854 640x480
Kamera dodatkowa - maksymalna rozdzielczość filmów 1280x720 640x480
Kamera dodatkowa - obsługa standardu HD 720p (nagrywanie) Tak Nie
Kamera dodatkowa - obsługa standardu full HD 1080p (nagrywanie) Nie Nie
Cechy dodatkowe Kamera dodatkowa wideorozmowy poprzez sieć Wi-Fi i 3G/4G wideorozmowy poprzez sieć Wi-Fi
Funkcje dodatkowe    
NFC Nie Nie
Radio FM Nie Nie
Obsługa DLNA Nie Nie
Wi-Fi Mobile Hotspot Tak Tak
Direct WiFi Nie Nie
Obsługa Xvid/DivX Nie Nie
Odtwarzanie MKV Nie Nie
Flash w przeglądarce Nie Nie
Wersja USB 2.0 2.0
Wersja Bluetooth 4.0 4.0
HDMI Nie Nie
Czujniki Akcelerometr, żyrokompas, czujnik zbliżeniowy, kompas Akcelerometr, żyrokompas, czujnik zbliżeniowy, kompas
Rysik/stylus Nie Nie
Bateria    
Pojemność baterii mAh Brak danych 1432
Bateria wbudowana wbudowana

Porównanie dane technicznych iPhone 5 z najpotężniejszymi konkurentami: HTC One X, LG Optimus G, Nokia Lumia 920, Samsung Galaxy S III i Sony Xperia T:

 
Parametry Podstawowe            
marka Apple HTC LG Nokia Samsung Sony
model iPhone 5 One X Optimus G Lumia 920 Galaxy S III Xperia T
Data premiery (miesiąc i rok) 09-2012 02-2012 08-2012 09-2012 05-2012 08-2012
Klasa Mercedesa S S S S S S
Waga (g) 112 130 145 185 133 139
Wysokość (mm) 123,8 134,4 131,9 130,3 136,6 129,4
Szerokość (mm) 58,6 69,9 68,9 70,8 70,6 67,3
Grubość (mm) 7,6 8,9 8,5 10,7 8,6 9,4
klawiatura fizyczna QWERTY Nie Nie Nie Nie Nie Nie
rodzaj karty SIM nanosim microsim microsim microsim microsim microsim
Ilość gniazd SIM 1 1 1 1 1 1
System operacyjny            
System operacyjny iOS Android Android Windows Phone Android Android
Wersja systemu operacyjnego 6 4.0 (upgrade 4.1) 4.0 (upgrade 4.1) 8 4.0 4.0
Procesor            
Producent Apple Nvidia Qualcomm Qualcomm Samsung Qualcomm
Nazwa procesora A6 Tegra 3 MDM9615/ APQ8064 MSM8960 Snapdragon Exynos 4412 Quad MSM8260A Snapdragon
Ilość rdzeni 2 4 4 2 4 2
Taktowanie procesora (Mhz) Brak danych 1500 1500 1500 1400 1500
Procesor graficzny Brak danych ULP GeForce Adreno 320 Adreno 225 Mali-400MP Adreno 225
Pamięć            
Pamięć operacyjna telefonu dostępna dla użytkownika (Mb) 1000 1000 2000 1000 1000 1000
Pamięć typu storage na dane, multimedia (GB) 16 lub 32 lub 64 32 Brak danych 32 16 lub 32 lub 64 16
Obsługa kart pamięci Nie Nie Tak Nie Tak Tak
Ekran            
Ekran - wielkość w calach 4 4,7 4,7 4,5 4,8 4,55
Ekran - rozdzielczość 640x1136 720x1280 768x1280 768x1280 720x1280 720x1280
Ekran - technologia LED-backlit IPS TFT Super IPS LCD2 True HD-IPS + LCD IPS TFT Super AMOLED TFT
Pasma            
Pasmo GSM 850 Tak Tak Tak Tak Tak Tak
Pasmo GSM 900 Tak Tak Tak Tak Tak Tak
Pasmo GSM 1800 Tak Tak Tak Tak Tak Tak
Pasmo GSM 1900 Tak Tak Tak Tak Tak Tak
Pasmo UMTS 850 Tak Tak ? Tak Tak Tak
Pasmo UMTS 900 Tak Tak ? Tak Tak Tak
Pasmo UMTS 1700 Nie Nie ? Tak Tak Tak
Pasmo UMTS 1900 Tak Tak ? Tak Tak Tak
Pasmo UMTS 2100 Tak Tak ? Tak Tak Tak
Pasmo LTE 850 Tak Nie ? Nie ? Nie
Pasmo LTE 1800 Tak Nie ? Tak ? Nie
Pasmo LTE 2100 Tak Nie ? Tak ? Nie
Pasmo LTE 2600 Nie Nie ? Tak ? Nie
Pasmo WLAN a Tak Tak Tak Tak Tak Tak
Pasmo WLAN b Tak Tak Tak Tak Tak Tak
Pasmo WLAN g Tak Tak Tak Tak Tak Tak
Pasmo WLAN n Tak Tak Tak Tak Tak Tak
Technologie transmisji            
3G/UMTS – maksymalna prędkość pobierania danych kbps 42000 21000 Brak danych 42000 21000 42000
3G/UMTS – maksymalna prędkość wysyłania danych kbps 5760 5760 Brak danych 5760 5760 5760
HSPA Tak Tak Tak Tak Tak Tak
HSPA+ Tak Tak Tak Tak Tak Tak
HSPA + Dual Carrier Tak Nie Nie Nie Nie Nie
LTE Tak Nie Tak Tak Tak Nie
LTE – maksymalna prędkość pobierania danych Mbits 100 Brak Brak danych 100 Brak danych Brak
LTE – maksymalna prędkość wysyłania danych Mbits 3,1 Brak Brak danych 50 Brak danych Brak
GPS            
Obsługa GPS Tak Tak Tak Tak Tak Tak
GLONASS Tak Nie Nie Tak Tak Tak
Bezpłatna nawigacja "w pudełku" Tak Tak Tak Tak Tak Tak
Rodzaj nawigacji w pudełku   Google Navigation Google Navigation Nokia Maps Google Navigation Google Navigation
Kamera            
Ilość kamer 2 2 2 2 2 2
Kamera - matryca - megapixele 8 8 13 8 8 13
Kamera - maksymalna rozdzielczość zdjęć 3264x2448 3264x2448 4192x3144 3264x2448 3264x2448 4192x3144
Kamera - maksymalna rozdzielczość filmów 1920x1080 1920x1080 1920x1080 1920x1080 1920x1080 1920x1080
Kamera - obsługa standardu HD 720p (nagrywanie) Tak Tak Tak Tak Tak Tak
Kamera - obsługa standardu full HD 1080p (nagrywanie) Tak Tak Tak Tak Tak Tak
Cechy dodatkowe Kamera Touch focus, geo-tagging, face detection, panorama, HDR Simultaneous HD video and image recording, geo-tagging, face and smile detection Geo-tagging, face detection, image stabilization PureView technology, geo-tagging Simultaneous HD video and image recording, geo-tagging, touch focus, face and smile detection, image stabilization Geo-tagging, touch focus, face detection, image stabilization
Kamera dodatkowa - matryca - megapixele 1,2 1,3 1,3 1,3 1,9 1,3
Kamera dodatkowa - maksymalna rozdzielczość zdjęć 1280x854 1280x1024 1280x1024 1280x1024 1600x1200 1280x1024
Kamera dodatkowa - maksymalna rozdzielczość filmów 1280x720 1280x720 Brak danych Brak danych 1280x720 1280x720
Kamera dodatkowa - obsługa standardu HD 720p (nagrywanie) Tak Tak Brak danych Brak danych Tak Tak
Kamera dodatkowa - obsługa standardu full HD 1080p (nagrywanie) Nie Nie Brak danych Brak danych Nie Nie
Cechy dodatkowe Kamera dodatkowa wideo-rozmowy poprzez sieć Wi-Fi i 3G/4G          
Funkcje dodatkowe            
NFC Nie Tak Tak Tak Tak Tak
Radio FM Nie Tak Tak Nie Tak Tak
Obsługa DLNA Nie Tak Tak Tak Tak Tak
Wi-Fi Mobile Hotspot Tak Tak Tak Tak Tak Tak
Direct WiFi Nie Tak Tak Tak Tak Tak
Obsługa Xvid/DivX Nie Nie Tak Nie Tak Nie
Odtwarzanie MKV Nie Nie Tak Nie Tak Nie
Flash w przeglądarce Nie Tak Tak Nie Tak Tak
Wersja USB 2.0 2.0 2.0 2.0 2.0 2.0
Wersja Bluetooth 4.0 4.0 4.0 3.1 4.0 3.1
HDMI Nie Nie Nie Nie Nie Nie
Czujniki Akcelerometr, żyrokompas, czujnik zbliżeniowy, kompas Akcelerometr, żyrokompas, czujnik zbliżeniowy, kompas Akcelerometr, żyrokompas, czujnik zbliżeniowy, kompas Akcelerometr, żyrokompas, czujnik zbliżeniowy, kompas Akcelerometr, żyrokompas, czujnik zbliżeniowy, kompas, barometr Akcelerometr, żyrokompas, czujnik zbliżeniowy, kompas
Rysik/stylus Nie Nie Nie Nie Nie Nie
Bateria            
Pojemność baterii mAh Brak danych 1800 2100 2000 2100 1850
Bateria wbudowana wbudowana Brak danych wbudowana wymienna wbudowana

Zdjęcia telefonu:

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ekrany z telefonu:

       
       
       
       
       
       
       

Zdjęcia wykonane telefonem:

 
 
 
 
 
 
 
 

Opinie:

Opinie archiwalne (4):

Komentuj

Komentarze / 4

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    Zefir-1 pisze: 2012-10-16 18:03
    Dlaczego nie przetestowaliście transmisji danych?
    0
  • Users Avatars Mini
    greg pisze: 2012-10-17 11:53
    jestem zaskoczony niską jakością tego testu.Moje zarzuty dotyczą skali ocen która zdaje się wskazywać że 6 oznacza celującą podczas gdy w wielu miejscach (np test baterii, możliwości odwracacza muzycznego) ten sprzęt powinien otrzymać góra 3. Niestety ten formularz uniemożliwia jakąkolwiek bardziej merytoryczna wypowiedź (ograniczenie znakowe) ...
    -1
  • Users Avatars Mini
    pjt pisze: 2012-10-19 13:39
    "... iPhone 5 i Samsung Galaxy S III są najlepszymi smartfonami na świecie ..." a HTC One X lub X+ ???
    0
  • Users Avatars Mini
    Bartek pisze: 2012-10-22 11:54
    Faworyzacja, faworyzacja, faworyzacja ... A już podpunkt związany z baterią mnie PRZERÓSŁ! Telefon z 4'calowym ekranem nawet nie HD jest fenomenem jeżeli chodzi o baterię, bo wytrzymał od godziny 8 rano do godziny 8 rano nast. dnia. Fenomen! Wychodzę na następny dzień do pracy i mam rozładowany telefon za 3 czy 4 tyś zł. Przecież aby nie zachwiać poziomu doskonałości owego telefonu nie mogę go naładować tylko iść do pracy z rozładowanym. Dajcie trochę na looz. To nie jest przełomowy smartphone
    -1

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: