Jak zadbać o bezpieczeństwo smartfona?

Akcje partnerskie | Newsy
Opinie: 0
Poradnik OPPO i GSMONLINE – jak zadbać o bezpieczeństwo smartfona?

Smartfony coraz częściej zastępują nam wizyty w banku i nasz portfel. Dlatego razem z firmą OPPO chcemy doradzić użytkownikom jak bezpiecznie korzystać ze smartfona przy usługach finansowych oraz pokazać, że nie trzeba się tego wcale obawiać. Przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa, płacenie smartfonem może być bezpieczniejsze od innych tradycyjnych rozwiązań. Nasz poradnik może się Wam przydać zwłaszcza teraz, w okresie wyprzedaży Black Friday i Cyber Monday, czy przedświątecznego szału zakupowego, gdy zalecana jest szczególna czujność podczas wykonywania operacji internetowych.

Zabezpiecz telefon – najlepiej wygodną biometrią

Absolutnie podstawową sprawą jest zabezpieczenie dostępu do smartfona. Według badania, które powstało na zlecenie OPPO, 15% użytkowników smartfonów nie korzysta z blokady ekranu, a wśród pozostałych 85% osób, które korzystają, aż 40% wykorzystuje tylko kod PIN. Stosowanie biometrii jest nie tylko szybsze i wygodniejsze, ale też wyklucza podejrzenie naszego kodu, choćby w momencie płatności w sklepie. Warto pamiętać, że metody odblokowania telefonu można ze sobą łączyć, a według wcześniej wspomnianego badania robi to jedynie 29% osób. W smartfonach OPPO świetnie działa funkcja zabezpieczenia naszego telefonu skanem twarzy. Bardzo szybko i niezawodnie odblokowuje też nasz telefon skaner linii papilarnych.

Oppo Reno7

Płatność w aplikacji bankowej jest bardzo bezpieczna, a płacąc telefonem OPPO jesteśmy dodatkowo zabezpieczeni

Część osób nie instaluje aplikacji bankowych, bo uważa to za dodatkowy czynnik ryzyka. Zwykle te osoby powtarzają podobne obawy: „ktoś włamie się na mój telefon i przejmie wszystkie moje pieniądze”. Okazuje się, że nie taki diabeł straszny jak go malują. Po pierwsze bank do dokonania operacji wymaga od nas dodatkowej weryfikacji. Jeśli zainstalujemy aplikację bankową i w niej będziemy potwierdzać operacje bankowe, to taka aplikacja jest zabezpieczona dodatkowym, osobnym hasłem lub biometrią, niezależnie od odblokowania ekranu. Przy samej transakcji będziemy musieli podać kolejne hasło lub skorzystać z biometrii. Aplikacja bankowa ma też możliwość wysyłania nam powiadomień o każdej przeprowadzonej transakcji, jest więc także systemem wczesnego ostrzegania.

OPPO od 2013 r. rozwija ColorOS – swoją autorską nakładkę na system Android i zaimplementowało w niej dodatkowe warstwy zabezpieczeń. Jedną z nich jest Bezpieczna klawiatura, która jest aktywowana tylko podczas wpisywania haseł i poufnych informacji. W przeciwieństwie do standardowej klawiatury, która sprawdza pisownię, sugeruje wyrazy i często zapisuje dane i przesyła je do internetu, klawiatura OPPO dedykowana wpisywaniu haseł tego nie robi. W trybie bezpiecznej klawiatury zablokowane jest również robienie zrzutów ekranu.

Oppo - bezpieczna klawiatura

Innym przykładem zabezpieczenia smartfonów OPPO jest Ochrona płatności, która każdorazowo podczas wykonywania płatności np. zbliżeniowej weryfikuje czy system nie został zmodyfikowany i blokuje transfer danych po USB. Dodatkowo zabezpiecza to przed działaniem szkodliwych aplikacji oraz próbom złamania zabezpieczeń telefonu, gdy trafi w niepowołane ręce.

Oppo - ochrona płatności Oppo - ochrona płatności

Nie klikajmy nigdy w linki w treści dziwnych wiadomości

Jednym z najpopularniejszych sposobów oszustów na uzyskanie dostępu do naszego telefonu jest nakłonienie nas do zainstalowania szkodliwej aplikacji przez kliknięcie w specjalnie przygotowany link w wiadomości SMS lub mailu. Fałszywa informacja może straszyć nas odłączeniem prądu z powodu niedopłaty albo koniecznością dopłaty do paczki, na którą akurat czekamy. Czasami pośpiech i przypadkowy zbieg okoliczności może spowodować, że taka informacja wyda nam się wiarygodna. Pod żadnym pozorem nie należy klikać w takie linki. Dodatkowym ułatwieniem dla użytkowników smartfonów OPPO będzie automatyczne oznaczanie niechcianych wiadomości tego typu jako spam bądź niebezpieczną treść, której nie należy ufać.

ColorOS zadba o bezpieczeństwo także innych aplikacji

Nakładka ColorOS daje użytkownikowi wiele dodatkowych możliwości na zadbanie o swoją prywatność i swoje dane. Funkcja Blokada Aplikacji pozwala zaszyfrować i zabezpieczyć hasłem, odciskiem palca lub twarzą poszczególne aplikacje na naszym telefonie, które same takiego zabezpieczenia nie oferują. Zwykle aplikacja bankowa sama będzie wymagała od nas podania hasła, ale gra, w której można wydawać realne pieniądze już nie. OPPO daje możliwość zabezpieczenia takich programów. Możliwe jest nawet ukrycie ikon i powiadomień tak, że bez podania hasła w ogóle nie będzie widać, że taki program mamy zainstalowany.

Oppo - blokada aplikacji Oppo - blokada aplikacji

W przypadku przekazywania swojego telefonu innej osobie może przydać się Tryb wielu użytkowników dostępny w nakładce ColorOS 12, którą OPPO udostępnia m.in. na smartfonach z serii Reno7. Wówczas nie tylko poszczególne aplikacje czy pliki są zabezpieczane, ale wszystkie dane i aplikacje są od siebie rozdzielone. W takim wypadku inna osoba może skorzystać z wybranych programów, ale nie ma dostępu do naszych usług bankowych i mobilnych płatności. Ta funkcja jest szczególnie przydatna, gdy z naszego smartfona korzystają nasze dzieci, np. gdy oglądają bajki lub grają w gry. Mogą one mieć dostęp tylko do specjalnej strefy dla dzieci, gdzie czas działania smartfona jest ograniczony, a połączenia i wiadomości SMS są niedostępne.

Oppo - tryb wielu użytkowników

Nie bójmy się mobilnych płatności

Korzystania z mobilnej bankowości na smartfonie nie należy się obawiać, bo rozwiązania alternatywne oferują mniej zabezpieczeń niż aplikacje bankowe i sam smartfon jako taki. Czterocyfrowy PIN do karty jest łatwiej złamać czy podejrzeć niż blokadę ekranu czy aplikacji bankowej zabezpieczoną odciskiem palca czy skanem twarzy. Nie mówiąc już na poleganiu na gotówce, która nie ma żadnych zabezpieczeń.

Dlatego naszą rekomendacją jest zdecydowanie korzystać z aplikacji bankowych i płatności mobilnych, ale przy zachowaniu „cyfrowej higieny” i dobrych nawyków. Należy zawsze korzystać z blokady ekranu, unikać aplikacji z nieznanych źródeł, a także korzystać z dodatkowych zabezpieczeń oferowanych przez producenta smartfonu. Uważajmy także na to, co na naszym telefonie instalują nasze dzieci (a najlepiej nie pozwalajmy im na instalowanie niczego). OPPO oferuje w swoich smartfonach szereg dodatkowych rozwiązań, które dbają o nasze cyfrowe bezpieczeństwo. Cała platforma ColorOS wykorzystuje też wszelkie nowe funkcje związane z bezpieczeństwem zaimplementowane w Androidzie 12. Warto się z nimi zapoznać i z nich korzystać, a w okresie wyprzedaży i przedświątecznych promocji zachować szczególną czujność!

To materiał sponsorowany - powstał na zlecenie firmy OPPO.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: