Jak przygotować dom i mieszkanie na instalację światłowodu? To jest proste.

Akcje partnerskie | Newsy
Opinie: 0
Jak przygotować dom i mieszkanie na instalację światłowodu?  To jest proste.

Prognozuje się, że na świecie rok 2023 był pierwszym rokiem, kiedy więcej połączeń realizowanych była poprzez światłowód niż przez sieć miedzianą. W Polsce w 2022 roku więcej klientów korzystało z łączy FTTH (38,3%) niż z jakiejkolwiek innej technologii. To nie dziwi, bowiem światłowód jest obecnie najlepszym medium transmisyjnym, zarówno jeśli chodzi o oferowane prędkości, jak i niezawodność.

Orange, największy działający w Polsce operator, oferuje już łącza FTTH (światłowód do domu) o prędkości 8 Gbps, co pozwala domownikom w sieci domowej bez problemu w tym samym czasie korzystać z wielu urządzeń, bez odczuwalnego spadku komfortu, np. streamować filmy, grać online i zdalnie pracować. Co bowiem niezwykle istotne, łącze światłowodowe może być wykorzystane nie tylko do przesyłu danych internetowych, ale także wysokiej jakości sygnału telewizyjnego. Za jego pośrednictwem można korzystać z najlepszej jakości usług multimedialnych. Wszystko to sprawia, że coraz więcej osób do połączeń z internetem wybiera światłowód. Wiele z nich budując dom, kupując lub remontując zastanawia się jak, jeszcze przed przeprowadzką pod nowy adres, przygotować się, by instalacja światłowodu była jak najbardziej bezproblemowa. Większość klientów chce bowiem, aby kable były jak najmniej widoczne i a instalacja możliwie jak najbardziej dopasowana do wystroju wnętrza.

Oczywiście zanim ktoś zacznie zastanawiać się nad technicznymi aspektami doprowadzenia łącza, warto na wstępie sprawdzić, czy dana nieruchomość jest w zasięgu światłowodów i u jakiego operatora. Można to zrobić przez stronę internet.gov.pl wpisując adres do udostępnionej tam wyszukiwarki. Z narzędzia tego warto też skorzystać, w sytuacji, gdy budynek dopiero powstaje. Jeśli w sąsiedztwie mają już przyłącze światłowodowe, to prawdopodobnie doprowadzenie kabla do budowanego domu też nie powinno być problemem.

Warto zaznaczyć, że z punktu widzenia operatora inaczej wygląda doprowadzenie światłowodu do klienta w budynku wielorodzinnym, a inaczej do domu jednorodzinnego. W tym pierwszym przypadku od wielu lat obowiązuje ministerialne rozporządzenie, dotyczące warunków technicznych, jakie muszą spełniać wznoszone budynki, w którym uwzględniono m.in. budowę infrastruktury światłowodowej na odcinku z punktu połączenia z publiczną siecią telekomunikacyjną do każdej telekomunikacyjnej skrzynki mieszkaniowej. Teoretycznie więc klienci z takich budynków nie powinni się martwić, że operator będzie miał kłopoty z doprowadzeniem do ich mieszkania łącza światłowodowego.

Jak przygotować dom i mieszkanie na instalację światłowodu?  To jest proste.

Nie wszyscy mają jednak szczęście mieszkać w nowych budynkach. Jednak, gdy są one remontowane, a mieszkańcy chcieliby mieć szybko światłowód, Orange Polska rekomenduje, aby wspólnoty mieszkaniowe czy spółdzielnie mieszkaniowe zadbały o wybudowanie kanalizacji wewnątrzbudynkowej w instalacji pionowej w budynku (np. w istniejących tam szachtach, szybach czy kanałach – przy czym zaleca się zabezpieczenie ich przed osobami postronnymi) oraz kanalizacji poziomej w instalacji pionowej (do miejsca wejścia do lokalu), tak aby mógł być w nich później poprowadzony kabel światłowodowy. O instalację poziomą (garaże podziemne, piwnica) oraz kompletną infrastrukturę światłowodową zadba już później sam operator. Wszelkie instalacje muszą być jednak wybudowane zgodnie z Polskimi Normami oraz według odpowiednich wymagań, np. z wykorzystaniem materiałów nierozprzestrzeniających ognia i nieszkodliwych dla zdrowia.

W przypadku kanalizacji poziomej w instalacji pionowej prowadzonej do każdego lokalu mieszkalnego (na wszystkich piętrach), Orange rekomenduje zastosowanie peszla karbowanego 16 mm LSOH w ścianie lub alternatywnie listwę instalacyjną 15 mm na zewnątrz w celu późniejszego podłączenia abonenta. Instalację należy zakończyć w uzgodnionym miejscu wejścia do lokalu od strony klatki (w przypadku zgody lokatora, także od strony mieszkania) na odpowiedniej wysokości, puszką podtynkową o wymiarach 60x60x60 mm lub głębszą oraz zabezpieczyć pokrywą w kolorze powierzchni, w której się znajduje.

Trochę inaczej przedstawia się sprawa w przypadku domów jednorodzinnych. Są zapobiegliwi klienci, którzy już przed etapem budowy czy też przebudowy myślą o tym, by światłowód doprowadzony był pod ziemią wraz z budową innych mediów, tj. rur kanalizacyjnych, gazowych czy kabli energetycznych. Projekty tego typu wymagają jednak wiedzy i doświadczenia, dlatego zaleca się je powierzać doświadczonym projektantom i wykonawcom branży telekomunikacyjnej.

Generalnie jednak od granicy posesji do wnętrza pomieszczenia technicznego lub garażu rekomenduje się budowę przyłączy do budynków w postaci rury karbowanej dwuwarstwowej, o średnicy zewnętrznej Ø40 mm, z pilotem (w standardzie przyłącza niezaślepionego). Trasa przebiegu rury powinna być jak najbardziej prosta oraz jej długość nie powinna przekraczać 80 metrów. Rurę należy odpowiednio oznaczyć i zakończyć zaślepką najlepiej w pobliżu szafy z licznikiem energii elektrycznej. A jak głęboko należy zakopać taką rurę? Orange zaleca by było to co najmniej 0,7 metra, a w połowie głębokości jej ułożenia powinna być umieszczona taśma ostrzegawcza w kolorze pomarańczowym. Trzeba też zadbać, by otwór w ścianie budynku, którym wprowadzana jest rura karbowana był odpowiednio zabezpieczony (uszczelniony) przed wnikaniem do niego wilgoci, wody, ziemi i gazu.

Jak przygotować dom i mieszkanie na instalację światłowodu?  To jest proste.

Może zdarzyć się, że gdy w pobliżu budynku jednorodzinnego znajdują się słupy telekomunikacyjne, kabel światłowodowy prowadzony będzie nadziemnie. W takim przypadku ewentualne przygotowania do realizacji przyłącza ograniczają się do zadbania o puszkę (podtynkową lub natynkową) na ścianie (wewnątrz lub na zewnątrz) domu, tak aby znajdowała się na możliwie najwyższym punkcie budynku, np. na poddaszu w możliwie niewidocznym, choć dostępnym miejscu, w pobliżu którego będzie montowany kabel prowadzony od słupa.

W tak przygotowanym domu czy mieszkaniu możemy się spodziewać, że instalacja światłowodu pójdzie gładko. W Orange przebiega to tak, że klient po wybraniu terminu instalacji otrzymuje SMS z potwierdzeniem wizyty. Na miejscu technicy wyjaśniają, w jaki sposób będzie przebiegał montaż. Instalacja światłowodu w mieszkaniu nie należy do zbyt skomplikowanych procesów – zajmuje ok. 3 godzin. Polega on na wprowadzeniu cienkiego kabla - zakończonego gniazdem optycznym, które zostanie zainstalowane w miejscu uzgodnionym z klientem.

Klient może też poprosić operatora o wykonanie sieci domowej. W zakres usługi może wejść np. ułożenie przewodu komputerowego (ethernetowego) w listwach instalacyjnych lub bezpośrednio na ścianie. W takim przypadku klient zgłasza swoje potrzeby, a technicy po zapoznaniu się z obecnym rozwiązaniem, jakie ma w domu mogą mu zaproponować optymalną lokalizację modemu.  Pomogą także podłączyć do internetu domowe urządzenia – przewodowo lub przez WiFi. Trzeba jednak pamiętać, że wykonanie sieci domowej to usługa płatna (koszt 149 zł). Jeśli technik będzie miał czas, to wykona taką usługę od razu – jeśli nie to składa się zlecenie u doradcy Orange i umawia nowy termin. Taką sieć domową można wybudować sobie także samodzielnie. Bardzo przydatnym urządzeniem będzie switch rozdzielający sygnał na wiele urządzeń końcowych, w tym do routerów WiFi. Orange zaleca, aby osobny router WLAN był na każdym piętrze. Powodem jest silne tłumienie sygnału przez strop. Kable ethernet, które będą doprowadzać sygnał do gniazdek powinny być umieszczane w specjalnych peszlach karbowanych. Przy budowie sieci należy unikać ostrych zakrętów i starać się o ułożenie kabli w jak najbardziej prostych liniach.

Są też klienci, którzy już na etapie budowy czy remontu domu, chcą sami dokonać instalacji także kabla światłowodowego. To rzeczywiście może przyspieszyć proces instalacji usługi lub uniknąć potem wiercenia w ścianach. W przypadku własnoręcznie zaciągania kabla należy jednak pilnować maksymalnej siły, jaką można do niego przyłożyć (parametr zawarty w specyfikacji technicznej) oraz unikać szarpania za kabel. Rekomenduje się przy tym kable światłowodowe dwuwłóknowe (2J), jednomodowe kategorii G.657A2 lub G.657B3, do instalacji wewnątrz budynków. W punkcie zbiorczym należy pozostawić zabezpieczony odcinek ok. 1,5 m kabla światłowodowego a w zakończeniu optycznym zabezpieczony odcinek ok. 1 m kabla - zapas kabla należy zwinąć w pętlę o średnicy ok. 10 cm.

Cały proces instalacji i wszystkie zalecenia zawarte są w specjalnym szczegółowym poradniku, który możecie pobrać poniżej.

Aktualnie (tylko do 11.03) trwa bardzo atrakcyjna promocja na podłączenie internetu światłowodowego w sieci Orange. Pierwsze 6 miesięcy internetu otrzymujemy zupełnie za darmo. Jest także specjalny rabat na rok dla mieszkających w domach jednorodzinnych. W tym czasie nie płacą oni dodatkowej opłaty miesięcznej w wysokości 20 zł. W tej promocji dostępne są prędkości 300 Mbps, 600 Mbps oraz 1 Gbps. Ceny wynoszą odpowiednio 55, 65 i 85 zł. 5 zł dopłacamy za modem.

Zasięg światłowodu Orange możemy sprawdzić tutaj: https://www.orange.pl/view/mapazasiegu

Z promocji możemy skorzystać bezpośrednio na stronie:

https://oferty.orange.pl/swiatlowod2/

To materiał sponsorowany - powstał na zlecenie firmy Orange Polska.

Materiały dodatkowe:

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: