Jaki pakiet internetu mobilnego wybrać?

Newsy
Opinie: 0
Jaki pakiet internetu mobilnego wybrać?

Przed wyborem konkretnego abonamentu komórkowego, warto oszacować wstępnie swoje potrzeby w zakresie transferu danych. Dużo większej paczki z gigabajtami będzie potrzebował ktoś, kto pracuje zdalnie, codziennie prowadzi wideokonferencje lub uwielbia serwisy streamingowe niż osoba, dla której internet to głównie portale informacyjne, social media i słuchanie podcastów. Plus ma w ofercie pakiety odpowiednio skrojone na różne potrzeby.

Jak wielkiego pakietu na przesyłanie danych potrzebuje dziś klient operatora komórkowego? Można problem skwitować stwierdzeniem, że jak największego. Jednak odpowiedź będzie zależeć od tego, jak dana osoba korzysta z internetu. Jeśli bardzo często zagląda do takich serwisów jak YouTube czy lubi gry w sieci, to na pewno jej potrzeby są w tym zakresie większe niż u kogoś, kto używa laptopa czy smartfona głównie do sprawdzania e-maili i przeglądania serwisów informacyjnych.

Przykładowo Microsoft Teams zużywa w ciągu godzinnej wideorozmowy 2,7 GB, natomiast w przypadku używania tylko audio już tylko 90 MB. Z kolei minuta wideorozmowy przez Messengera to około 15-20 MB, co przekłada się na przesłanie około 1 GB przez godzinę. Jeśli więc z tego typu aplikacji korzystamy często, bo np. pracujemy zdalnie, warto ten fakt wziąć pod uwagę przy wyborze pakietu z danymi u operatora komórkowego. Generalnie najwięcej gigabajtów „pożerają” aplikacje przesyłające wideo.

Plus

Potrzeby szybko rosną

A że z takich serwisów jak Disney+, Netflix, czy TikTok korzystamy coraz chętniej to jedno jest pewne – potrzeby w tym zakresie szybko rosną i będą rosły. Z danych opublikowanych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej w raporcie na temat rynku telekomunikacyjnego w Polsce w 2022 r. wynika, że wielkość́ przesłanego w 2022 r. ruchu za pomocą̨ wszystkich dostępów mobilnych biorąc pod uwagę̨ zarówno dane pobrane, jak i wysłane przez internautów, wyniosła 7,20 mln TB. Oznaczało to wzrost wobec 2021 r. o 15,8 proc. Przy czym aż 74,1 proc. ruchu mobilnego generowali klienci indywidualni.

Innym elementem, który ma wpływ na komfort korzystania z sieci przez urządzenia mobilne jest prędkość transferu danych. Chodzi o to, by np. podczas oglądania filmu w serwisie Disney+, stream wideo był płynny bez denerwujących przerw. Według najnowszych danych firmy Ookla szybkość internetu, która powinna usatysfakcjonować użytkownika wynosi trochę ponad 100Mb/s szybkości pobierania i trochę ponad 10 Mb/s prędkości wysyłania. Jeśli bowiem klient może korzystać z usługi gwarantującej mu nieco powyżej 100 Mb/s to może pobierać strumieniowo filmy w wysokiej rozdzielczości 4K na kilka urządzeń, ściągać duże pliki do pracy lub grać w gry, korzystając z sieci udostępnionej z zaledwie jednego smartfona.

W tym kontekście zastanawiając się nad wyborem pakietu usług mobilnych na pewno warto poważnie przyjrzeć się ofercie Plusa - naszego lokalnego lidera 5G. A w czerwcu operator ogłosił komercyjnie wprowadzenie 5G Ultra, zapewniające maksymalną prędkość pobierania danych w sieci 5G do 1 Gb/s. Co ważne, takie prędkości są dostępne dla klientów bez dodatkowych opłat.

Jednak już wcześniej niezależne testy potwierdziły, że klienci Plusa korzystający z 5G mogą korzystać z internetu w sposób komfortowy. Według raportu SpeedTest.pl – 5G od Plusa, które jest dostępne bezpłatnie dla wszystkich użytkowników sieci, gwarantuje średnio ok.140Mb/s prędkości pobierania i ok. 20 Mb/s wysyłania, zapewniając tym samym najwyższą jakość usługi.

Co niemniej istotne, Plus odpowiednio „skroił” oferowane przez siebie pakiety mobilne, bo wie, że potrzeby klientów w tym zakresie się różnią. Paczki gigabajtów w każdym z nich są jednak na tyle duże, że nikt nie musi ograniczać się tylko do sprawdzania e-maili czy przeglądania serwisów internetowych w smartfonie. Może też bez obaw sięgać do serwisów muzycznych i wideo.

Plus

Pakiet dla umiarkowanych potrzeb

I tak w abonamencie M za 59 zł/mies. klient Plusa otrzymuje w nielimitowane rozmowy, SMSy i MMSy oraz paczkę 50 GB na transfer danych na miesiąc.

Pozwala to mu spokojnie na codzienne sprawdzanie nowinek w social mediach i słuchanie podcastów w drodze do pracy czy szkoły. Może być też na bieżąco z najnowszymi trendami na TikToku i Instagramie, a także oglądać filmiki na YouTube. Jeśli bowiem korzysta z serwisów wideo w smartfonie (co się często zdarza), to wystarczy, że będzie wybierał standardową rozdzielczość obrazu (480p) – będzie ona dla niego wystarczająca. A dzięki abonamentowi M będzie mógł obejrzeć nawet kilkadziesiąt godzin treści ulubionych twórców miesięcznie.

Sytuacja wygląda podobnie, jeżeli chodzi o materiały dźwiękowe – o ile użytkownik przede wszystkim słucha podcastów i muzyki w standardowej jakości, to w abonamencie  M może mieć do niego dostęp praktycznie cały czas. Dla bardziej wymagających użytkowników ten czas będzie oczywiście krótszy – popularne serwisy muzyczne zużywają na godzinę od 40 MB do 5 GB, w zależności od jakości dźwięku. Jeżeli ktoś słucha muzyki w standardowej jakości to w ciągu godziny zużywa około 150 MB.

Plus

Dla wymagających fanów multimediów

Klienci, którzy cenią sobie jakość przy oglądaniu wideo i muzyce powinni rozważyć abonament L w Plusie za 69 zł/mies. z paczką 120 GB na miesiąc.. W cenie także oczywiście nielimitowane rozmowy, SMSy i MMSy.

Dzięki temu będą oni mogli spokojnie oglądać na smartfonie materiały wideo w lepszej jakości, słuchać muzyki w jakości HiFi i swobodnie prowadzić wideorozmowy z bliskimi. 120 GB bez problemu wystarczy na udostępnianie reelsów z weekendowych wycieczek oraz wrzucanie zdjęć na Instagrama czy na oglądanie ulubionego serialu na kempingu.

Pakiet internetu w abonamencie L od Plusa to także idealny wariant dla osób, które używają telefonu jako routera. W ten sposób z najszybszego w Polsce 5G od Plusa skorzystać będzie mogło równocześnie nawet kilka urządzeń. Oglądając YouTube lub Disney+ w jakości HD klienci zużyją 720p – 1,2-2,7 GB/godzinę, a w przypadku FullHD 1080p – 2,5-4,1 GB/godzinę. Abonament L to także muzyka w bezstratnej jakości oferowanej przez TIDAL. Jakość HiFi (1411 kb/s) z której aplikacja słynie, pobiera 635 MB/godzinę. Po miesiącu takich godzinnych sesji z pakietu ubywa prawie 20 GB. Warto przy tym podkreślić, że abonenci Plusa mają dostęp do Tidal w prezencie na 12 miesięcy.

Plus

Dla heavy userów

Plus ma także w zanadrzu abonament dla najbardziej wymagających użytkowników – XL za 99 zł miesięcznie z paczką 250GB na transfer danych oraz nielimitowanymi rozmowami, SMS i MMS. Ten wariant sprawdzi się w przypadku tych, którzy lubią codziennie oglądać filmy i seriale, słuchać muzyki w jakości HiFi, obserwować najnowsze trendy na TikToku i Instagramie, a także zamieszczać własne filmy oraz streamy w sieci. To pakiet również dla mobilnych gamerów i osób, które lubią lub muszą pracować zdalnie poza domem i bez dostępu do stałego łącza.

Popularny,na Androidzie Fornite podczas jednej 15-minutowej sesji zużywa ok. 8 MB. Szacuje się, że gracze zużywają średnio 30-50 MB na godzinę podczas grania w gry mobilne.

Dodam tylko, że wszystkim klientom, decydującym się na jeden wyżej wymienionych abonamentów M, L lub XL, Plus daje możliwość wyboru dostępu na Disney+ w prezencie na rok, a potem 28,99 zł/mies.  

Plus

Transfery pod kontrolą

Warto przypomnieć, że każdy użytkownik urządzeń mobilnych może łatwo sprawdzić swoje potrzeby w zakresie transferu danych mobilnych i oszacować je przed wyborem konkretnego pakietu. Ma bowiem możliwość weryfikacji w swoim smartfonie, ile gigabajtów zużywają mu aplikacje, z których korzystał wcześniej. W tym celu w ustawieniach telefonu dotyczących kart SIM i sieciach komórkowych może dojść do informacji o użyciu danych, gdzie podane są szczegółowo wyliczenia, ile w np. w danym dniu czy ostatnim miesiącu zużyły konkretne aplikacje, jak Instagram, YouTube, Facebook i inne.

  • Android – wybieramy ikonę „Ustawienia”, przechodzimy do opcji „Sieć komórkowa”, a następnie „Wykorzystanie transmisji danych”;
  • iOS – otwieramy „Ustawienia” i wybieramy opcję „Sieć komórkowa” lub „Dane komórkowe”, ilość zużytych danych będzie pokazana już w tym menu.

Do sprawdzenia stanu zużycia gigabajtów w danym okresie rozliczeniowym można też wykorzystać aplikację udostępnioną przez operatora. Wystarczy się na nią zalogować, by dowiedzieć się, jaki jest aktualnie poziom wykorzystanego pakietu internetu mobilnego i ile go jeszcze zostało na danym urządzeniu zgodnie z planem taryfowym. Transmisja danych może być kontrolowana również poprzez kody USSD, które wystarczy wpisać na klawiaturze telefonu.

RAMKA: Jaki transfer danych generują popularne aktywności w internecie?

Aktywność Rozmiar danych
1 e-mail (bez załączników)  20KB
1 e-mail (ze standardowymi załącznikami) 300KB
1 min. surfowania po Internecie 250KB (15MB/godz.)
1 pobrany utwór 20KB
1 Przesłanie zdjęcia 11,7 MB
1 min wideo w 480p 11,7 MB (700 MB/godz.)
1 min wideo HD  41,7 MB (2500 MB/godz.)
1 min wideo 4K 97,5 MB (5850 MB/godz.)
1 min gier online   500KB (32MB/godz.)

To materiał sponsorowany - powstał na zlecenie firmy Plus.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: