Unia chce zmusić producentów do standardu USB-C do 2024 roku

Newsy
Opinie: 0
 Long-awaited common charger for mobile devices will be a reality in 2024

Do końca 2024 r. wszystkie telefony komórkowe, tablety i aparaty fotograficzne sprzedawane w Unii będą musiały być wyposażone w port ładowania USB typu C. Od wiosny 2026 obowiązek obejmie laptopy.

 

Nowa ustawa została przyjęta 602 głosami za, przy 13 głosach przeciw i 8 wstrzymujących się.

 

Niezależnie od producenta, wszystkie nowe telefony komórkowe, tablety, aparaty cyfrowe, słuchawki, przenośne konsole do gier, przenośne głośniki, czytniki elektroniczne, klawiatury, myszy, nawigacje, słuchawki douszne i laptopy będą musiały być  wyposażone w port USB typu C.

 

Według unijnego komunikatu, wszystkie urządzenia obsługujące szybkie ładowanie będą teraz miały tę samą prędkość ładowania, dzięki czemu użytkownicy będą mogli ładować swoje urządzenia z tą samą prędkością za pomocą dowolnej kompatybilnej ładowarki (do 100W). Można się spodziewać, że producenci nie zastosują się do tych zasad.

 

Ponieważ ładowanie bezprzewodowe staje się coraz bardziej powszechne, Komisja Europejska będzie musiała zharmonizować wymagania dotyczące interoperacyjności tego typu ładowania do końca 2024 r.

 

Nowe obowiązki mają doprowadzić do większego ponownego wykorzystania ładowarek i pomogą konsumentom zaoszczędzić do 250 mln euro rocznie na niepotrzebnych zakupach ładowarek. Zużyte i nieużywane ładowarki stanowią około 11 000 ton e-odpadów rocznie w UE.

 

Nowe przepisy nie miałyby zastosowania do produktów wprowadzonych na rynek przed datą rozpoczęcia stosowania.

 

Przez ostatnie lata Parlament UE wielokrotnie wzywał do wprowadzenia wspólnej ładowarki. Pomimo wcześniejszych wysiłków na rzecz współpracy z przemysłem w celu zmniejszenia liczby ładowarek mobilnych, dobrowolne środki nie przyniosły konkretnych rezultatów dla konsumentów w UE. Wniosek ustawodawczy został ostatecznie złożony przez Komisję w dniu 23 września 2021 r.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: