Kara dla TP utrzymana

Newsy
Żródło: UKE
Opinie: 8

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oddalił odwołanie Telekomunikacji Polskiej od decyzji o nałożeniu kary 10 mln zł.

W dniu 2 października 2006 r. odbyła się przed Sądem Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKiK) rozprawa w sprawie z odwołania Telekomunikacji Polskiej S.A. od decyzji Prezesa URTiP z dnia 7 listopada 2005 r. nakładającej na TP S.A. karę w wysokości 10 mln zł za niewykonywanie decyzji Prezesa URTiP z dnia 30 czerwca 2003 r. o połączeniu sieci TP S.A. i TeleNet Mielec Sp. z o.o.

Na wyżej wymienionym posiedzeniu SOKiK zamknął rozprawę i wydał wyrok oddalający odwołanie TP S.A. W ustnym uzasadnieniu wyroku Sąd wskazał, iż zaskarżona decyzja została wydana zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, zaś Telekomunikacja Polska S.A. miała obowiązek wykonywania decyzji Prezesa URTiP z dnia 30 czerwca 2003 r. Decyzji tej, jak wskazał Sąd, nadany został bowiem postanowieniem Prezesa URTiP z dnia 21 lipca 2003 r. rygor natychmiastowej wykonalności, który w wyniku złożenia przez TP S.A. zażalenia na wyżej powołane postanowienie, nie został uchylony przez SOKiK. Decyzja zatem miała być wykonywana przez TP S.A. Jeżeli natomiast TP S.A. kwestionowała wykonalność decyzji Prezesa URTiP z dnia 30 czerwca 2003 r. to mogła w trybie art. 113 § 2 Kodeksu postępowania administracyjnego zwrócić się do organu regulacyjnego o wyjaśnienie wątpliwości co do treści decyzji wskazując przy tym szczegółowo jakie kwestie budzą wątpliwości, np. jakie działania ma podjąć TP S.A. odnośnie poszczególnych punktów styku.

Sąd wskazał również, iż od dnia wydania decyzji z 30 czerwca 2003 r. do dnia nałożenia na TP S.A. kary decyzją z dnia 7 listopada 2005 r. upłynęło ponad dwa lata, a więc bardzo długi czas oczekiwania na wykonanie decyzji o połączeniu sieci, której celem w ocenie Sądu ma być łączenie sieci, by umożliwić mniejszym operatorom funkcjonowanie na rynku telekomunikacyjnym.

Ponadto Sąd wskazał, że wysokość kary nałożonej przez Prezesa URTiP w decyzji z dnia 7 listopada 2005 r. mieści się wymiarze ustawowym.

W ustnym uzasadnieniu Sądu usłyszeliśmy, iż trudno jest uwierzyć Sądowi, że najbardziej doświadczony operator na polskim rynku nie wie, jak dokonać połączenia sieci z innym operatorem, a także, iż Sąd w pełni podziela działania regulacyjne Prezesa UKE, w tym wymierzane kary, które mają na celu „dopuszczenie” do rynku innych, mniejszych operatorów, a co za tym idzie wspieranie równoprawnej konkurencji i interesów użytkowników.

Wyrok wydany przez SOKiK jest nieprawomocny. Od wyroku przysługuje TP S.A. prawo wniesienia apelacji.

Opinie:

Opinie archiwalne (8):

Komentuj

Komentarze / 8

Dodaj komentarz

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: