KE nie zgodziła się kolejny raz na ręczne sterowanie rynkiem przez prezesa UKE

Newsy
Żródło: UKE
Opinie: 6

11 czerwca 2007 r. do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej wpłynęła odpowiedź Komisji Europejskiej na notyfikację projektu decyzji Prezesa UKE w sprawie nałożenia obowiązku dostępu do sieci ruchomej Polskiej Telefonii Cyfrowej Sp. z o.o. dla Tele2 Polska Sp. z o.o. w celu świadczenia usług telefonii komórkowej jako operator wirtualnej sieci ruchomej (MVNO).

Komisja Europejska nie zgodziła się z przedstawioną przez Prezesa UKE w projekcie decyzji interpretacją dotyczącą art. 4 i 5 Dyrektywy 2002/19/WE Parlamentu Europejskiego z dnia 7 marca 2002 r. w sprawie dostępu do sieci łączności elektronicznej i urządzeń towarzyszących oraz połączeń międzysieciowych. W opinii Komisji, właściwym sposobem nałożenia obowiązku dostępu dla MVNO, w sposób zdefiniowany przez Prezesa UKE w notyfikowanym projekcie decyzji, jest zbadanie rynku świadczenia usługi dostępu oraz rozpoczynania połączeń w ruchomych publicznych sieciach telefonicznych (rynek 15). Dopiero, gdy wyniki takiego badania rynku pokażą, że nie jest on konkurencyjny, Prezes UKE może nałożyć odpowiednie środki zaradcze, włączając w to obowiązek dostępu.

Komisja Europejska wskazała, że w projekcie decyzji Prezes UKE nie wyjaśnił, w jaki sposób wydanie tej decyzji mogłoby promować wydajność i zrównoważoną konkurencję, co powoduje, że w sposób niewystarczający uzasadnia ona podstawy wprowadzenia obowiązku MVNO dla PTC.

W związku z tym Komisja wezwała Prezesa UKE do zbadania rynku świadczenia usług dostępu i rozpoczynania połączeń w ruchomych publicznych sieciach telefonicznych w najkrótszym możliwym terminie.

Według Komisji Europejskiej, zgodnie z art. 7 ust. 5 Dyrektywy 2002/21/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 marca 2002 r. w sprawie wspólnych ram regulacyjnych sieci i usług łączności elektronicznej, Prezes UKE powinien zwrócić szczególną uwagę na opinie innych krajowych organów regulacyjnych oraz Komisji Europejskiej, a także w przypadku przyjęcia projektowanej decyzji powiadomić o tym fakcie Komisję.

Opinie:

Opinie archiwalne (6):

Komentuj

Komentarze / 6

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    rachatLukum pisze: 2007-06-12 16:42
    w pelni popieram decyzje KE, nasi urzednicy nie popisali sie rozsadkiem :)
    0
  • Users Avatars Mini
    komorkomania pisze: 2007-06-12 18:04
    dobrze ze KE pilnuje nasz UKE, inaczej szybko wrocilibysmy do gospodarki centralnie sterowanej, przynajmniej w zakresie komorek :)
    0
  • Users Avatars Mini
    JarekM pisze: 2007-06-13 09:34
    i tak mamy gospodarkę sterowaną centralnie, jak nie z warszawy to z brukseli; w końcu mamy na wiele rzeczy limity;
    0
  • Users Avatars Mini
    mirekb pisze: 2007-06-13 11:16
    pan gsm na media2.pl napisal najbardziej prawdziwa sytuacje na ten temat..PO PROSTU DT MA CHODY W UE(PRZEWODNICZA JEJ NIEMCY JAK DOTĄD..) A ZE TO NIEMIECKA FIRMA KTORA NAWET U SIEBIE NIE WPUSCILA MVNO TEGO SAMEGO NIE CHCA U NAS(WAGA INFORMACJI ZAPEWNE) PO2 PTC SPOLKA ZOO(BEZ KROPEK) MA NAJSLABSZY ZASIEG I PO WEJSCIU MVNO BY CHYBA PADLA DO RESZTY.WYSTARCZY ZE WPUSCZA POLSAT JAKO ROAMING KRAJOWY.JESTEM O TYM PRZEKONANY PO PRZEJSCIACH 2LETNICH Z ZASIEGIEM ERY..PANI ANIU CZEKAMY NA EFEKTY
    0
  • Users Avatars Mini
    iliw pisze: 2007-06-13 11:23
    I znów chciała coś załatwić dla TELE 2 - zastanawiające?
    0
  • Users Avatars Mini
    johnyk pisze: 2007-06-14 10:28
    iliw- a tam zastanawiające. Od dawna widać, słychać i czuć że Pani nielegalna Prezes UKE działa na rzecz TELE2. Takie przegięcie w drugą stronę. Niegdyś były rządy których co poniektórzy członkowie działali na rzecz FT a teraz jest pani która pracuje na rzecz Tele2. I tyle, bo u nas nie może być normalnie.
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: