Wybieramy klawiatury i myszki do smartfonów

Newsy
Opinie: 0
Wygodniejsza praca na smartfonie dzięki klawiaturze i myszce

Smartfony i tablety obsługujemy za pomocą dotykowego ekranu. Nikt nie ma jednak wątpliwości, że gdy powinniśmy napisać dłuższy tekst to normalna klawiatura sprzętowa odpowiednich rozmiarów jest nadal najwygodniejsza. Nie każdy wie, że urządzenia mobilne doskonale radzą sobie z obsługą sprzętowej klawiatury i myszki.

Klawiatura i myszka są obsługiwane przez Androida i iOS

Oba najpopularniejsze systemy mobilne wspierają obsługę myszki i klawiatury. Klawiatura do tabletu to "normalka", ale smartfony radzą sobie z nią równie dobrze.

Nieduży ekran telefonu jest zupełnie wystarczający do pisania nawet długich tekstów. Mobilny system nie tylko wspiera obsługę zewnętrznej klawiatury oraz klasyczne skróty klawiaturowe jak kopiuj ctrl + c i wklej ctrl + v, ale ma też skróty pozwalające wyświetlić powiadomienia czy przełączyć się pomiędzy aplikacjami, a także uruchamiające aplikacje systemowe. To znacznie przyspiesza pracę.

Niektórzy producenci oferują dedykowane tryby uruchamiane po podłączeniu zewnętrznego ekranu naśladujące pulpit Windows i możliwość pracy na wielu oknach (Samsung DeX, specjalny tryb w smartfonach Huawei i Ready for od Motoroli). Klawiatura do smartfonu może przydać się również, gdy nie korzystamy z dodatkowego ekranu i specjalnego trybu, lecz po prostu chcemy odpisać na e-mail lub edytować dokument w podróży.

Sposoby podłączenia klawiatury i myszki

Przewodową klawiaturę można podłączyć wprost do złącza USB lub Lightning, jeśli tylko mamy pasującą przejściówkę. To samo dotyczy klawiatur bezprzewodowych łączących się z dedykowanym odbiornikiem radiowym w standardzie 2,4 GHz – jego też można włożyć do przejściówki.

Nie ma jednak wygodniejszego rozwiązania niż połączenie Bluetooth. Można wówczas podłączyć jednocześnie klawiaturę i myszkę bez huba USB, gniazdo do ładowania pozostaje wolne, a sam telefon łatwiej ustawić i nie ryzykujemy, że pociągnięty za kabel przewróci się i spadnie. Raz sparowana klawiatura i myszka będą się łączyła automatycznie, podobnie jak słuchawki bezprzewodowe.

Wygodniejsza praca na smartfonie dzięki klawiaturze i myszce

Parowanie, ustawienia i polskie znaki w systemie Android

Proces parowania klawiatury przebiega tak jak w przypadku innych urządzeń Bluetooth. Jedyną różnią może być konieczność wprowadzenia kodu wyświetlonego na ekranie na klawiaturze.

Obecnie system Android domyślnie wspiera obsługę polskich znaków wprowadzanych z klawiszem Alt, tzw. klawiatura programisty i nie wymaga instalowania żadnych dodatków, jak to miało miejsce w przeszłości. Sprawdziłem Samsunga, OnePlus, LG oraz Xiaomi i polskie znaki z Altem działają.

Po sparowaniu fizycznej klawiatury pojawi się nowe powiadomienie „Skonfiguruj klawiaturę fizyczną”. Po dotknięciu powiadomienia zostaniemy przeniesieni do opcji klawiatury fizycznej. W tym miejscu możemy decydować czy klawiatura ekranowa ma się pokazywać gdy korzystamy z klawiatury fizycznej i podejrzeć skróty klawiaturowe. Aby umożliwić wprowadzanie polskich znaków trzeba wybrać opcję „Język i układ” przewinąć listę i wybrać „polski, Styl Qwerty, Klawiatura Android”. Po wybraniu tej opcji polskie znaki będą działać bez problemów.

Z podłączeniem myszki jest prościej – nie trzeba wprowadzać żadnych kodów ani zmieniać ustawień. Myszka działa automatycznie. Trzeba jedynie pamiętać, że za pomocą myszki obsługujemy telefon tak jak palcem, czyli żeby zmienić pulpit naciskamy przycisk i trzymając wykonujemy gest przeciągnięcia. Część telefonów obsługuje prawy klik wywołując opcje, ale nie wszystkie. Zawsze natomiast działa naciśnięcie i przytrzymanie, naśladujące przytrzymanie płaca na ekranie.

Wygodniejsza praca na smartfonie dzięki klawiaturze i myszce

Wybierz klawiaturę i myszkę odpowiednią dla siebie

Przy wyborze klawiatury istotne będą rozmiar i waga, uchwyt podtrzymujący telefon, czy możliwość przełączania pomiędzy komputerem a urządzeniem mobilnym do pracy na zmianę raz z jednym raz z drugim.

Klawiatury składane

To klawiatury pomyślane niemal wyłącznie do pracy ze smartfonem, kładące nacisk na najmniejszy rozmiar, łatwe do schowania nawet w plecaku czy niedużej torebce. Kiedyś kilka takich opcji oferował Microsoft, ale obecnie tego typu rozwiązania występują tylko u mniej znanych, chińskich producentów. Nie znajdziemy ich również w działach dotyczących klawiatur komputerowych. Szukać ich należy w działach akcesoriów GSM np. na Allegro i w sklepach specjalizujących się w akcesoriach GSM takich jak etui i szkła ochronne na ekran.

Przykłady takich klawiatur to np. produkty marki Alogy. W ofercie mają klawiaturę składaną na pół oraz klawiaturę z touchpadem składną na trzy. Niestety producent nie stosuje nazewnictwa pozwalającego w łatwy sposób je rozróżnić.

Wygodniejsza praca na smartfonie dzięki klawiaturze i myszce

Płaskie, nieduże klawiatury mobilne

Są to klawiatury, które zaprojektowano z myślą o urządzeniach mobilnych, znacznie łatwiej dostępne niż klawiatury składane. Często mają rozmiar i formę przypominająca tablet i wiele z nich powstało z myślą właśnie o tabletach. Z punktu widzenia współpracy ze smartfonem najlepsze będą modele nie będące częścią etui do tabletu. Często wyposażone w specjalny uchwyt podtrzymujący urządzenie mobilne. Z powodu na niewielką grubość łatwo zmieścić je w każdej torbie, w której zmieści się zeszyt czy tablet. Znacznie mniejsze i lżejsze od klasycznej klawiatury komputerowej.

Jednym z doskonałych przykładów jest Logitech KEYS-TO-GO, która przekłada maksymalną mobilność ponad skok klawiszy. Klawiatura kosztuje 279 zł.

Nieduże klawiatury parowane z wieloma urządzeniami

Inną opcją jest klawiatura z wbudowanym slotem na telefon lub tablet, ale z tradycyjnymi klawiszami jak w laptopach Logitech K480 kosztująca 199 zł. Ta klawiatura jak i inne modele poniżej pozwala przełączać się pomiędzy trzema sparowanymi urządzeniami. Można więc bez ponownego parowania przełączać się pomiędzy pracą z komputerem, smartfonem i tabletem jednym naciśnięciem klawisza.

Inna nieduża klawiatura Logitech, ale bez wbudowanej podstawki to model K380 kosztujący 199 zł. Także obsługuje do 3 urządzeń.

Samsung ma z kolei w ofercie model Samsung Smart Keyboard Trio 500, który jest zbliżonym odpowiednikiem oferty Logitech. Samsung też ma opcję przełączania się pomiędzy urządzeniami. To najtańsza opcja za jedyne 150 zł. Zwracam jednocześnie uwagę, że inny model Samsunga oznaczony jako EJ-BT230 nie ma klawisza Alt po prawej stronie od klawisza spacji.

Microsoft Designer Compact Keyboard to propozycja producenta systemu Windows, która równie dobrze działa z urządzeniami mobilnymi i także oferuje opcje przełączania się pomiędzy trzema urządzeniami. Kosztuje 345 zł.

Wygodniejsza praca na smartfonie dzięki klawiaturze i myszce Wygodniejsza praca na smartfonie dzięki klawiaturze i myszce

Pełnowymiarowe klawiatury biurkowe obsługujące wiele urządzeń

Ostatnią z opcji jest duża klawiatura biurkowa, która kładzie największy nacisk na wygodną, codzienną pracę, a możliwość parowania z wieloma urządzeniami dodaje nam opcję wygodnego odpisywania na wiadomości prosto z telefonu, bez konieczności łączenia telefonu z komputerem.

Najbogatszą ofertę tego typu klawiatur ma Logitech - w sumie kilkanaście rodzajów klawiatur lub zestawów klawiatur z myszką. Dostępne opcje obejmują najtańszy w ofercie model Logitech K375s Multi-Device za 199 zł.

W przedziale pomiędzy 500 a 600 zł wybór jest największy i obejmuje Logitech MX KEYS z wysokiej jakości klawiszami wyspowymi jak w laptopie, ergonomiczną klawiaturę Logitech ERGO K860 i klawiaturę z wbudowaną podpórka pod telefon lub tablet Logitech K780.

Powyżej 600 zł jest jeszcze wersja mechaniczna Logitech MX MECHANICAL, oraz klawiatura z wbudowanym pokrętłem do obsługi funkcji w zaawansowanych programach Logitech Craft.

Wśród klawiatur pozostałych producentów moją uwagę zwróciła jeszcze klawiatura HP Dual Mode 1000 wyceniona na 399 zł i także posiadająca tryb przełączania pomiędzy urządzeniami i wbudowaną podstawkę.

Mysz do urządzenia mobilnego

Systemy mobilne nie wspierają wszystkich zaawansowanych funkcji myszy i ograniczają się najwyżej do wsparcia rolki i przycisków wstecz i naprzód. Tutaj wybór będzie prostszy. Jedyne co należy brać pod uwagę to rozmiar i ewentualnie możliwość przełączania pomiędzy urządzeniami. Równie dobrze możemy kupić najtańszą mysz Bluetooth i machnąć na resztę ręką, jeśli będzie używana sporadycznie. Jeśli szukamy czegoś więcej to poniżej znajdują się nasze propozycje.

Najmniejszy i najtańszy model, który może pracować z komputerem radiowo i po Bluetooth z urządzeniem mobilnym to Logitech Pebble M350 za 129 zł. Nie wspiera jednak trzech urządzeń, tylko maksymalnie dwa i nie ma przycisków wstecz oraz naprzód.

Oczko wyżej znajduje się model Logitech POP Mouse, który nadal nie ma dodatkowych przycisków, ale łączy się z trzema urządzeniami po Bluetooth i łatwo się między nimi przełącza.

Ergonomiczny kształt i wszystkie potrzebne przyciski, oraz wsparcie dla trzech urządzeń zapewni Logitech M720 Triathlon, wyceniony na 349 zł

Wygodniejsza praca na smartfonie dzięki klawiaturze i myszce

Podsumowanie

Sam wielokrotnie korzystałem z klawiatury podłączonej do telefonu na wyjazdach prywatnych i służbowych. Takie kombo nie zastąpi nam laptopa ze względu na wielkość ekranu jak i obsługiwane programy. Często jednak jest najlepszą opcją na zrobienie dłuższych notatek i napisanie tekstu. Sam znam przykłady kolegów z branży, którzy napisali publikacje na kilkadziesiąt tysięcy znaków korzystając tylko z telefonu i sprzętowej klawiatury. Sądzimy, że jest to opcja, którą warto wypróbować.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: