Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji przedłożyła prezesowi URTiP "Ogólne założenia do oferty ramowej na zapewnienie dostępu do lokalnej pętli abonenckiej". PIIT stwierdza, że oferta zapewniać m.in.:
dostęp pełny i współdzielony do lokalnej pętli abonenckiej,
przepływność w sieci telekomunikacyjnej używaną do świadczenia usług szerokopasmowej transmisji danych,
możliwość korzystania z różnych klas usług transmisji danych,
szerokopasmowy dostęp do abonenta z węzłów sieci telekomunikacyjnej,
usługi kolokacji,
dostęp do niezbędnych informacji o sieci i pętli abonenckiej,
usługi towarzyszące.
Ogólne założenia PIIT do oferty ramowej na zapewnienie dostępu do lokalnej pętli abonenckiej
Oferta powinna określać warunki zapewnienia dostępu do lokalnej pętli abonenckiej przez Telekomunikację Polską stwarzające możliwość równoprawnej i efektywnej konkurencji, nie ograniczając bezzasadnie możliwości świadczenia usług abonentom TP poprzez ograniczenia m.in. technologiczne, lokalowe, operacyjne czy też zezwalając na dostęp do informacji o udostępnianych pętlach abonenckich innym działom TP czy też spółkom zależnym w sytuacji gdy może to spowodować nieuczciwą konkurencję.
I. Zakres oferty
Oferta ramowa powinna zawierać usługi, jakie TP będzie oferować Operatorom Korzystającym dla zapewnienia dostępu do lokalnej pętli abonenckiej, m.in. :
- dostęp pełny i współdzielony do lokalnej pętli abonenckiej
- przepływność w sieci telekomunikacyjnej używaną do świadczenia usług szerokopasmowej transmisji danych pomiędzy odpowiednimi urządzeniami - przełącznikami w sieci transmisji danych
- możliwość korzystania z różnych klas usług transmisji danych
- szerokopasmowy dostęp do abonenta z węzłów sieci telekomunikacyjnej
- usługi kolokacji
- dostęp do niezbędnych informacji o sieci i pętli abonenckiej
- usługi towarzyszące
Ogólny zakres zagadnień objętych oferta ramową można określić poniższym przykładowym spisem treści :
1. Wstęp
1.1. Zakres oferty
1.2. Ogólne zasady i ograniczenia zapewnienia dostępu do lokalnej pętli abonenckiej
1.3. Definicje
1.4. Struktura i modele sieci dostępowej TP
2. Oferowane elementy sieci
2.1. Lokalna pętla abonencka
2.1.1. Dostęp pełny
2.1.2. Dostęp współdzielony
2.2. Lokalna podpętla abonencka
2.3. Urządzenia dostępu szerokopasmowego
2.4. Węzły sieci telekomunikacyjnej
3. Informacje o dostępności elementów sieci
3.1. schematu architektury sieci dostępowej
3.2. schematu architektury sieci telekomunikacyjnej używanej do świadczenia usług szerokopasmowej transmisji danych
4. Usługi kolokacyjne
4.1. Udostępnianie informacji o miejscach kolokacyjnych
4.2. Udostępnienie miejsc kolokacyjnych
4.3. Udostępnienie przełącznicy pośredniczącej
4.4. Udostępnienie zewnętrznych i wewnętrznych kabli łącznikowych
4.5. Udostępnienie łączy dzierżawionych
4.6. Udostępnienie elementów infrastruktury
4.7. Zasady budowy i rozbudowy węzłów sieci telekomunikacyjnej
4.8. Interfejsy i specyfikacje techniczne urządzeń umieszczanych w punktach dostępu do węzłów sieci telekomunikacyjnej
4.9. Udostępnienie zasilania, klimatyzacji, wentylacji, chłodzenia i ogrzewania
4.10. Instalacja urządzeń związanych z zapewnieniem dostępu do lokalnej pętli abonenckiej
4.11. Zapewnienia bezpieczeństwa miejsc kolokacyjnych
4.12. Przeprowadzania inspekcji przez operatorów
5. Warunki zapewnienia dostępu do lokalnej pętli abonenckiej
5.1. Terminy udzielenia odpowiedzi na wnioski o zapewnienie dostępu
5.2. Terminy zapewnienia dostępu
5.3. Zasady eksploatacji i współpraca operatorów dotycząca awarii, usterek, przerw w pracy oraz planowych prac remontowych
5.4. Standardy dostępności, niezawodności oraz inne parametrów określające gwarantowaną jakość usług świadczonych przez operatora udostępniającego
5.5. Reklamacje oraz zasady odpowiedzialności operatora udostępniającego
5.6. Zasady rozstrzygania sporów
6. Rodzajów, wysokości i zasady naliczania opłat za usługi świadczone w ramach zapewnienia dostępu do lokalnej pętli abonenckiej oraz warunki płatności
7. Wzór Umowy Ramowej
8. Wzory podstawowych dokumentów niezbędnych do realizacji postanowień umowy
II. Ogólne zasady i ograniczenia zapewnienia dostępu do lokalnej pętli abonenckiej
Dla zapewnienia dostępu do lokalnej pętli abonenckiej i związanych z nim udogodnień powinna być zawarta umowa ramowa o dostępie do lokalnej pętli abonenckiej pomiędzy TP a Operatorem Korzystającym. Wzór umowy ramowej powinien stanowić załącznik do oferty ramowej. Operator Korzystający który akceptuje warunki umowy załączonej do oferty i nie zamierza negocjować innych warunków umowy ramowej niż zawarte w ogólnej propozycji powinien mieć możliwość natychmiastowego zawarcia umowy bez negocjacji.
W ramach zapewnienia dostępu do lokalnej pętli abonenckiej, udostępnieniu powinny podlegać metalowe pary aktywne oraz nieaktywne. Jeżeli w danej lokalizacji Abonenta nie ma zakończenia sieci TP, a jednocześnie jest możliwość połączenia tej lokalizacji z siecią miejscową TP, TP oferuje usługę - wykonanie takiego połączenia na żądanie Operatora Korzystającego - na warunkach nie gorszych niż w przypadku wykonywania takich połączeń dla własnych potrzeb.
Takie rozwiązanie pozwala na efektywne wykorzystanie istniejących zasobów sieci Operatora Udostępniającego nie "kanibalizując" usług które ten operator aktualnie świadczy Abonentom. Należy przyjąć, że abonent będzie chciał korzystać z usług dwóch różnych operatorów w tej samej lokalizacji ( chociażby ze względu na zapewnienie niezawodności usług ).
W rozwiązaniu, gdy można "uwolnić" jedynie pętlę aktywną konieczne byłoby stwarzanie sztucznej sytuacji zamówienia usługi w TP a następnie uwolnienie pętli właśnie uaktywnionej. Z pewnością nie wpłynęłoby to na konkurencyjność świadczenia usług przez Operatora Korzystającego.
TP pozostaje właścicielem wszelkich udostępnionych dla zapewnienia dostępu do lokalnej pętli abonenckiej elementów sieci.
Poprzez zapewnienie dostępu do lokalnej pętli abonenckiej Operatorowi Korzystającemu, Operator ten nie nabywa prawa własności lokalnej pętli abonenckiej Telekomunikacji Polskiej, jak również udostępnienie lokalnej pętli abonenckiej nie stanowi zrzeczenia się przez Telekomunikację Polską jakichkolwiek praw do lokalnej pętli abonenckiej lub jej elementów, w tym praw własności lub użytkowania.
Jeżeli Operator Korzystający zawarł z TP umowę o połączeniu sieci i w ramach jej realizacji zawarł z TP umowę(y) kolokacji i zainstalował własne urządzenia w obiektach TP, dla zapewnienia równoprawnej i efektywnej konkurencji, urządzenia te mogą być wykorzystywane również dla zapewnienia dostępu do lokalnej pętli abonenckiej.
TP powinna zapewnić Dostęp Pełny do wszystkich lokalnych pętli abonenckich ("LPA") z wyłączeniem:
a. LPA na których zainstalowane są numery alarmowe
b. LPA dzierżawionych
c. LPA do Publicznych Aparatów Samoinkasujących
d. LPA zawierające elementy zmieniające parametry sygnału
Dostęp Współdzielony do pętli wykorzystywanych przez Operatora Udostępniającego do świadczenia przez niego usług dostępu szerokopasmowego powinien być możliwy, jeśli Abonent wyraża chęć zmiany operatora świadczącego usługi dostępu szerokopasmowego.
Dostęp Współdzielony do pętli wykorzystywanych do przyłączenia abonenta do sieci telefonicznej ISDN również powinien być możliwy. Obecnie jest to około 10% abonentów w sieci TP, a urządzenia separujące sygnał ISDN od transmisji szerokopasmowej są produkowane i dostępne na równi z urządzeniami separującymi sygnał analogowy od transmisji szerokopasmowej, a ich koszt jest porównywalny. Bezzasadnym wydaje się fakt uniemożliwiania świadczenia takich usług tak dużej grupie abonentów.
III. Definicje
Zapisy oferty ramowej RUO i oferty ramowej RIO dotyczące tych samych zagadnień powinny być zbieżne, by uniknąć ewentualnych konfliktów przy interpretacji zapisów obu ofert. Wykorzystanie urządzeń operatorów zainstalowanych w obiektach TP dla celów zarówno połączenia sieci jak i zapewnienie dostępu do lokalnej pętli abonenckiej narzuca konieczność zastosowania nie tylko tych podobnych definicji, ale również tych podobnych zasad np. co do współpracy przy zgłaszaniu i usuwaniu awarii i usterek, zapewnieniu dostępu do urządzeń kolokowanych w obiektach TP itp.
IV. Struktura i modele sieci dostępowej TP
Dla zapewnienia przejrzystej współpracy międzyoperatorskiej w zakresie zapewnienia dostępu do lokalnej pętli abonenckiej, oferta ramowa powinna zawierać opis istniejącej sieci dostępowej TP i jej strukturę z wszelkimi występującymi wariantami tak aby Operator Korzystający przed zawarciem umowy ramowej mógł zapoznać się z możliwościami technicznymi wykorzystania tej sieci do celów świadczenia usług przez Operatora Korzystającego.
W opisie powinny znaleźć się opisy dotyczące sieci magistralnej, rozdzielczej, abonenckiej oraz opisy tzw. technicznych warunków brzegowych dotyczące miejsc, gdzie może nastąpić połączenie sieci Operatorów - np. przełącznica główna w obiekcie TP, miejsca połączenia poza budynkiem. Opis taki pozwoli zapoznać się Operatorom Korzystającym z ogólnymi warunkami technicznymi, stosowanymi technologiami w sieci TP, parametrami interfejsów itp.
V. Oferowane elementy sieci - urządzenia dostępu szerokopasmowego
Dla zapewnienia konkurencji na rynku dostępu szerokopasmowego oferta powinna zawierać możliwość korzystania z tych samych rozwiązań jakie funkcjonują w sieci TP dla dostarczania usług detalicznych, obecnie określanych jako Neostrada i DSL Internet. Możliwość zakupienia tzw "rozpoczęcia połączenia szerokopasmowego" stwarza możliwość kreowania przez Operatora Korzystającego nowych usług detalicznych alternatywnych dla usług detalicznych świadczonych przez TP.
Odcinek połączenia szerokopasmowego kupowany przez Operatora Korzystającego zawarty jest pomiędzy gniazdkiem abonenckim w lokalu abonenta a urządzeniami agregującymi ruch od poszczególnych Abonentów zwanych DSLAM.
VI. Oferowane elementy sieci - Węzły sieci telekomunikacyjnej
W przypadkach, gdy Operator Korzystający nie ma dostępu do ww urządzeń DSLAM TP (ich ilość w skali całego kraju liczona jest w tysiącach), Operator Udostępniający zapewnia dostęp do węzłów sieci telekomunikacyjnej w których agregowanych jest ruch z wielu urządzeń DSLAM. Ilość węzłów sieci TP pozwalająca na dostęp do wszystkich potencjalnych abonentów na terenie całego powinna być określona w taki sposób, aby efektywnie wykorzystać istniejące zasoby sieciowe TP i nie stwarzać barier wejścia dla Operatorów Korzystających zmuszając ich do ponoszenia nieuzasadnionych kosztów rozbudowy własnej infrastruktury, de facto dublującej istniejącą sieć TP.
Parametry transmisji pomiędzy urządzeniami DSLAM a węzłami sieci TP, które połączone są z siecią Operatora Korzystającego powinny zapewniać gwarancję przepustowości - różne klasy usług wymienione w Rozporządzeniu - UBR, VBR, VBR rt, CBR.
VII. Informacje o dostępności elementów sieci
Informacje o dostępności elementów sieci należy w ofercie ramowej rozdzielić na trzy części:
- informacje dostępne przed zawarciem umowy ramowej, pozwalające Operatorom Korzystającym np. przygotować biznesplan, przeanalizować celowość inwestycji, zweryfikować założenia marketingowe przed poniesieniem kosztów, które mogą się niezwrócić, jeśli powyższe założenia zostaną opracowane np. jedynie na podstawie danych statystycznych o populacji ludności na danym terenie, a bez znajomości potencjalnych możliwości sieci dostępowej TP; informacje te obejmują m.in. dane o lokalizacjach miejsc kolokacyjnych, możliwościach kolokacji, ilości par zakończonych na przełącznicach w danym obiekcie, ilości wolnych par sieci magistralnej, ilości wolnych par w sieci rozdzielczej, informacje o długości sieci dostępowej ( np. średnia długość sieci dostępowej w km) . Informacje te byłyby aktualizowane np. raz na miesiąc
- informacje dostępne po zawarciu umowy ramowej ( przed instalacją urządzeń na powierzchni kolokacji ) - informacje o lokalizacji zakończeń sieci rozdzielczej na obszarze danej sieci miejscowej z podaniem ilości wolnych par w każdym z zakończeń i odległości zakończenia sieci od przełącznicy głównej TP. Informacje te - zaktualizowane - byłyby przekazywane na prośbę operatora nie później niż 5 dni roboczych od złożenia zapytania. TP dysponuje odpowiednimi systemami informatycznymi dla udzielenia takiej odpowiedzi w proponowanym terminie 5 dni.
- informacje dostępne po złożeniu zamówienia/rezerwacji/wywiadu technicznego dotyczącego konkretnej lokalizacji abonenta - potwierdzenie zamówienia powinno zawierać takie szczegóły dotyczące udostępnianej pętli , które są niezbędne dla poprawnej współpracy.