Twój telefon GSM może uratować Tobie lub komuś innemu życie - pamiętaj, że nawet bez karty SIM (lub z zablokowaną kartą) można wykręcić numer centrum alarmowego 112 (w Polsce policji) i poinformować odpowiednie służby o zagrożeniu.
Kierując samochodem na terenie Polski masz obowiązek w czasie rozmowy przez telefon korzystać z zestawu głośnomówiącego lub zestawu słuchawkowego. Według nas rozmawianie przez telefon - nawet przez zestaw głośnomówiący rozprasza i przeszkadza w prowadzeniu samochodu. GSMonline.pl odradza Wam rozmawianie przez telefon podczas kierowania samochodem (bezpieczniej będzie odebrać rozmowę i powiedzieć, że niedługo postaramy się oddzwonić). Zasady te nie dotyczą pasażerów.
Przestrzegamy przed rozmawianiem przez zestaw głośnomówiący w samochodzie w towarzystwie innych osób - nasz rozmówca powinien wiedzieć, że nie rozmawia tylko z nami (a np., że słucha go również nasza żona)
Jeśli to możliwe to należy ustawić w swym telefonie alarm wibracjyjny jako sygnał nadchodzącego połączenia.
Krótką informację można przekazać SMS'em (rezygnując z wykonania połączenia) - pewność jego dotarcia do adresata gwarantują raporty doręczenia.
Gdy odbierasz telefon w towarzystwie, przeproś otaczające Cię osoby i spróbuj oddalić się w jakieś zaciszne miejsce.
Trzymaj telefon blisko siebie, aby możliwie jak najszybciej odebrać rozmowę (szczególnie, jeśli często rozmawiasz)
Przy odbieraniu telefonu wykorzystuj funkcję Caller ID (wyświetlanie numeru osoby dzwoniącej) - możesz wtedy powiedzieć np. Witam panie prezesie...
Nie dzwoń wcześnie rano i oczywiście późno w nocy - po godzinie 22 - zasada może nie dotyczyć naszych najbliższych
Pamiętaj, że dzwoniąc do osoby często podróżującej należy wziąć pod uwagę strefę czasową, w której się on znajduje (aby wykluczyć pobudkę o 4 w nocy)
Pamiętaj o tym, aby dzwonek, który posiadasz nie irytował otoczenia a jego głośność była ustawiona na poziomie akceptowalnym przez innych.
Wyłączaj telefon albo przynajmniej dźwięk dzwonka (także dzwięk nadchodzących SMS'ów) w teatrach, kinach, konferencjach, wykładach (w tych miejscach nawet wibracji nie powinno być słychać)
Nie rozmawiaj przez telefon w szpitalach (w czasie odwiedzin chorego) a jak już się znajdziesz w szpitalu jako pacjent, to lepiej oddaj telefon rodzinie (telefon zakłóca spokój chorych oraz może wpłynąć na działanie aparatury medycznej)
Nie rozmawiaj przez telefon na stacji benzynowej.
Koniecznie wyłącz telefon przed wejściem na pokład samolotu (używanie telefonu w czasie lotu lub kołowania grozi sporą karą pieniężną lub aresztem)
Wyłączaj dzwonek będąc w restauracji a przed ewentualnym odebraniem rozmowy wyjdź z głównej sali (np. do szatni) - optymalnym rozwiązaniem byłoby wyłączenie telefonu w czasie posiłku.
Nie rozmawiaj przez telefon w czasie rodzinnych spotkań, świąt itp.
Staraj się rozmawiać cicho i możliwie krótko w środkach publicznego transportu.
W Polsce nie można rozmawiać przez telefon w większości banków i urzędów pocztowych.
Nie rozmawiaj przez telefon w kościele i na cmentarzu (pogrzebie) - wyłącz dzwonek i wibracje (dopiero po nabożeństwie będziesz mógł oddzwonić) - nie wysyłaj też z kościoła SMS'ów.
Wyłącz telefon zanim zaczniesz...
Jeśli nagrasz się komuś na pocztę głosową, najpierw przedstaw się (możesz podać także swój numer telefonu).
Nie przełączaj rozmów korzystając z usługi call waiting (połączenie oczekujące) - oddzwoń do drugiego rozmówcy po zakończeniu pierwszej rozmowy.
Poinformuj rozmówcę, że rozmawiasz przez telefon komórkowy, jeśli masz w czasie rozmowy słaby sygnał.
Staraj się nie dzwonić do znajomych w trakcie ich godzin pracy w celach towarzyskich.