Komputronik: 2023 był dla dystrybutorów elektroniki jednym z najtrudniejszych w historii

Newsy
Opinie: 0
Komputronik: ubiegły rok był dla dystrybutorów elektroniki jednym z najtrudniejszych w historii

Grupa Komputronik wygenerowała w roku finansowym 2023 ponad 1,6 mld zł przychodów i blisko 21 mln zł zysku EBITDA.

Przychody Grupy były niższe niż rok wcześniej, ale wyższe niż w roku 2021 r.

Komputronik i Komputronik Biznes spłacają raty układowe – od początku wejścia w sanację wypracowały ponad 125 mln zł EBITDA, z czego 56,4 mln zł przeznaczono na terminowe spłaty rat dla wszystkich wierzycieli.

Z analiz Grupy wynika, że w ubiegłym roku istotnie spadł popyt na kategorie RTV i AGD, w IV kwartale widać było też ochłodzenie popytu na laptopy, na co wpływ miała rządowa akcja laptop dla ucznia oraz brak zdecydowanego rozwoju technologicznego tych urządzeń, który mógłby motywować do wymiany sprzętu.

Z drugiej strony znacznie wzrosły przeciętne wydatki na kategorię GSM – mimo spadku ilości sprzedawanych urządzeń ich przeciętna cena zauważalnie wzrosła. Pozytywnym impulsem rynkowym okazała się także akcja „Bon dla nauczyciela”. W ciągu sześciu miesięcy wygenerowała ona popyt na ponad 200 tys. laptopów, które cały czas sukcesywnie są dostarczane nauczycielom z wykorzystaniem rządowego bonu.

Największy udział w sprzedaży Grupy Komputronik w 2023 r. stanowiły notebooki, smartfony oraz komputery PC. Znaczącymi grupami produktowymi były także peryferia (drukarki, monitory, projektory), komponenty służące do produkcji komputerów oraz akcesoria komputerowe i biurowe (tusze i tonery). W segmencie biznesowym rośnie z kolei znaczenie kompleksowych usług – outsourcingu IT, outsourcingu druku, projekty związane z bezpieczeństwem i wdrażaniem oprogramowania, a także dostawy produktów serwerowych i rozwiązań do przechowywania szybko rosnących ilości przechowywanych danych. 

Ubiegły rok był dla dystrybutorów elektroniki i integratorów IT jednym z najtrudniejszych w historii. W jednym czasie pojawiło się kilka czynników negatywnie wpływających na rynek, których nie doświadczyliśmy na przestrzeni ostatnich 15 lat – komentuje Wojciech Buczkowski, prezes zarządu Komputronik S.A.

Musieliśmy się także mierzyć z presją na marże, które topniały ze względu na umocnienie się złotówki i nadwyżki towarowe, które trafiły do nas z rynków Europy Zachodniej, subsydiowanych silnie przez producentów. Mimo tych czynników, szybko wdrożone działania optymalizacyjne sprawiły, że osiągnęliśmy wyniki finansowe na przyzwoitym poziomie. Nasza działalność pozostaje stabilna, a perspektywy rynkowe na kolejne kilka kwartałów wskazują na oczekiwaną poprawę koniunktury – dodaje Wojciech Buczkowski.

Polski rynek wchłonął ponad 1,5 miliona sztuk komputerów przenośnych, to o 100 tys. mniej niż rok wcześniej, natomiast na rynku komputerów stacjonarnych jest lepiej. Łączna liczba dostarczonych urządzeń będzie oscylować wokół 380 tysięcy sztuk. To niemal 30% więcej niż rok wcześniej.  – mówi Wojciech Buczkowski.

Według Komputronika, Polska ma ogromny potencjał do wykorzystania w zakresie e-commerce. Widać to na tle innych państw Unii Europejskiej. Udział sprzedaży internetowej w branżach IT, RTV i AGD w Polsce to prawie 25%, gdzie w Niemczech kanał ten osiągnął poziom 35%, a w Czechach zdecydowanie przekracza 50%.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: