Członkowie poprzedniego zarządu Ery wydali specjalny komunikat, w którym zapowiadają przejęcie władzy w spółce.
Treść komunikatu:
Legalny zarząd PTC wraca do siedziby w Warszawie
26 sierpnia, ostatecznym i natychmiast wykonalnym postanowieniem Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił nielegalny wpis do Krajowego Rejestru Sądowego. Tym samym przywrócona została Rada Nadzorcza oraz zarząd Polskiej Telefonii Cyfrowej Sp. z o.o. w składzie sprzed 24 lutego 2005 roku .
Postanowienie Sądu Okręgowego potwierdza, że Panowie: Kubiak, Holz, Sykulski, Kaliszyk ani Tebbe nie mieli w żadnym momencie prawa do reprezentowania firmy jako członkowie zarządu. Prokuratura aktualnie bada okoliczności zdarzeń i postawiła już trzem z pięciu członków nielegalnego zarządu zarzut poświadczenia nieprawdy.
Efektem decyzji sądu jest przywrócenie wpisu w KRS sprzed 24 lutego, gdzie Elektrim Telekomunikacja figuruje jako właściciel 48% udziałów PTC.
Ponieważ Boguslaw Kulakowski jak i Martin Schneider zrezygnowali z pełnienia funkcji w zarządzie PTC Sp z o.o., jego obecny skład przedstawia się następująco: Ryszard Pospieszyński i Jonathan Eastick (obaj nominowani przez ET) oraz Wilhelm Stückemann (nominowany przez Deutsche Telekom).
"Chcielibyśmy wyrazić swoje zadowolenie z tak jednoznacznego rozstrzygnięcia Sądu Okręgowego. Wyrok sądu potwierdził, że odsunięcie nas od zarządzania firmą było niezgodne z prawem. Pozaprawne działania Elektrimu i Deutsche Telekom, doprowadziły do rozpadu doświadczonego zarządu, który konsekwentnie budował pozycję firmy jako niekwestionowanego lidera na rynku usług telefonii komórkowej.
Tempo rozwoju firmy zostało w ciągu ostatnich 6 miesięcy zahamowane.
Priorytetem przywróconego zarządu będzie powrót do sprawdzonych metod zarządzania i skupienie wysiłków na rozwoju firmy z korzyścią dla klientów i wszystkich udziałowców firmy” – powiedział Ryszard Pospieszyński, członek zarządu PTC.
Przywrócony zarząd potwierdza wcześniejsze informacje o zamiarze sprawdzenia zasadności wszystkich decyzji i umów podpisanych przez nielegalny zarząd. Podważone będą jednak tylko te, które są wyraźnie niezgodne z interesem firmy.
"Wydarzenia ostatniego półrocza były trudne, zwłaszcza dla pracowników, którzy podejmowali wysiłki dla utrzymania standardów obsługi klientów firmy pomimo rozpadu Zarządu. Mamy głęboką nadzieję, że dzisiejsza decyzja kończy okres niestabilności spowodowany przeniesieniem sporu udziałowców na poziom zarządu. Apelujemy do Deutsche Telekom, aby nie utrudniało przywrócenia stanu zgodnego z prawem. Mamy nadzieję, że członek zarządu nominowany przez Deutsche Telekom - Wilhelm Stückemann uszanuje decyzję sądu i nie będzie blokował powrotu pozostałych członków zarządu do siedziby i sprawowanych obowiązków” – powiedział Jonathan Eastick – członek zarządu ds. spraw finansowych.
Obecny zarząd Ery wydał specjalny komunikat, który zapewnia, że decyzja sądu o uchyleniu postanowienia o zmianie dotyczącego PTC wpisu w KRS dokonanego 24 lutego br. nic nie zmienia w aktualnej sytuacji spółki: ani w aktualnej strukturze udziałowców, ani też w składzie zarządu.
ZNACZENIE POSTANOWIENIA SĄDU OKREGOWEGO Z 26 SIERPNIA 2005 ROKU
1. Sąd Okręgowy uchylił postanowienie Sądu Rejestrowego z 24 lutego 2005 roku o wykreśleniu z KRS:
Elektrim Telekomunikacji jako wspólnika,
członków Rady Nadzorczej powołanych przez Elektrim Telekomunkacja,
członków Zarządu – Bogusława Kułakowskiego, Jonathana Easticka i Ryszarda Pospieszyńskiego
oraz o wpisaniu do KRS
Elektrimu jako wspólnika,
członków Rady Nadzorczej powołanych przez Elektrim S.A.,
członków Zarządu: Tadeusza Kubiaka, Tomasza Holca i Andrzeja Sykulskiego.
2. Postanowienie Sądu Okręgowego jest ostateczne i natychmiast skuteczne – nie przysługują od niego żadne środki zaskarżenia. W praktyce oznacza to, że ponieważ uchylono postanowienie Sądu Rejestrowego o dokonaniu wpisów w dniu 24 lutego 2005 roku, wpisy te są niebyłe. W KRS nie może już figurować Elektrim ani Rada Nadzorcza i Zarząd w składzie wpisanym 24 lutego 2005 roku, natomiast powinien figurować Elektrim Telekomunikacja, Rada Nadzorcza w „starym składzie” i Zarząd w „starym składzie” (z udziałem m. in. panów J. Easticka i R. Pospieszyńskiego).
3. Po zwróceniu akt sprawy Sądowi Rejestrowemu (co powinno nastąpić niezwłocznie) nastąpią techniczne czynności w zakresie usunięcia nieprawdziwych wpisów. Należy jednak podkreślić, że są to czynności ściśle techniczne i dotyczą wpisów, które z dniem wydania postanowienia Sądu Okręgowego nie mają już mocy prawnej.
4. Uchylając postanowienie Sądu Rejestrowego z 24 lutego 2005 roku, Sąd Okręgowy przekazał sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Rejestrowemu. Zgodnie z przepisami regulującymi tę kwestię, zawsze ilekroć Sąd Okręgowy uchyla postanowienia Sądu Rejestrowego, przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania. Jest to prosta konsekwencja faktu, że Sąd Okręgowy nie prowadzi rejestru. Zatem, sytuacja wraca do stanu sprzed 24 lutego 2005 roku: w KRS figurują Elektrim Telekomunikacja, „stara” Rada Nadzorcza i „stary” Zarząd, zaś Sąd Rejestrowy będzie ponownie rozpoznawał wniosek o wpisanie do KRS: Elektrimu, „nowych” członków Rady Nadzorczej i „nowych” członków Zarządu.
5. Rozpoznając sprawę ponownie, Sąd Rejestrowy będzie związany stanowiskiem Sądu Okręgowego, wyrażonym w postanowieniu z 26 sierpnia 2005 roku. Stanowisko Sądu Okręgowego jest zaś takie, że nie było i nie ma podstaw do wykreślenia z KRS: Elektrimu Telekomunikacji, „starych” członków Zarządu i „starych” członków Rady Nadzorczej oraz wpisania w ich miejsce: Elektrimu, „nowych” członków Rady Nadzorczej i „nowych” członków Zarządu. Stanowisko Sądu Okręgowego jest w tym zakresie jednoznaczne.
6. W konsekwencji, rozpoznając ponownie wniosek o wpis do KRS (Elektrimu jako wspólnika, „nowych” członków Rady Nadzorczej i „nowych” członków Zarządu) Sąd Rejestrowy będzie zobowiązany go oddalić.