W ubiegłym roku w Polsce skradzionych zostało ponad 14 tys. smartfonów

Najważniejsze | Newsy
Opinie: 0

W lutym i marcu 2019 r. UKE przeprowadziło kontrolę dotyczącą realizacji obowiązku blokowania skradzionych telefonów komórkowych.

Kontrola objęła Orange, T-Mobile, P4, Polkomtel oraz Cyfrowy Polsat.

Wszyscy operatorzy objęci kontrolą wywiązują się z obowiązków przyjmowania zgłoszeń kradzieży telefonów oraz wymiany informacji o skradzionych urządzeniach końcowych z innymi operatorami.

Z danych policji wynika, że tylko w ubiegłym roku skradzionych zostało ponad 14 tys. telefonów komórkowych.

Skala ta jednak z roku na rok jest coraz mniejsza. W 2010 r. było to około 30 tys. urządzeń, a w 2005 r. niemal 60 tys.

Przy spadającej liczbie kradzieży, na stałym poziomie utrzymuje się liczba zablokowanych urządzeń u operatorów. Od pięciu lat utrzymuje się ona na poziomie około 3 tys. rocznie. Wynika to z tego, że nie wszyscy okradzeni zgłaszają się do operatora z prośbą o zablokowanie urządzenia.

Telefon komórkowy traci na atrakcyjności jako przedmiot kradzieży przypuszczalnie w związku z możliwością jego zdalnego zlokalizowania i zablokowania, do czego wykorzystać można funkcjonalności udostępniane przez producentów (np. „Find My Device” dla urządzeń z systemem Android lub „Find My iPhone” dla urządzeń Apple).

Liczba kradzieży telefonów komórkowych rejestrowanych przez policję

Jak zablokować numer IMEI skradzionego telefonu komórkowego?

W pierwszej kolejności abonent powinien zgłosić fakt kradzieży do najbliższej jednostki policji i poprosić o wydanie zaświadczenia o dokonaniu zgłoszenia. Następnie powinien udać się do salonu operatora i wypełnić formularz zgłoszenia zablokowania numeru IMEI telefonu komórkowego.

Aby zablokować numer IMEI telefonu komórkowego abonent powinien przedłożyć w salonie operatora:

  • zaświadczenie o dokonaniu na komisariacie policji zgłoszenia kradzieży telefonu,
  • dokument tożsamości,
  • dokument z wpisanym numerem IMEI ukradzionego telefonu (np. paragon, faktura VAT, karta gwarancyjna, umowa kupna lub darowizny telefonu),
  • formularz zgłoszenia zablokowania numeru IMEI telefonu komórkowego.

Po otrzymaniu wymaganych dokumentów operator zablokuje numer IMEI skradzionego telefonu, co uniemożliwi korzystanie z niego we wszystkich sieciach komórkowych.

Blokada numeru IMEI następuje tylko na podstawie pisemnego wniosku.

Jak odblokować numer IMEI odnalezionego telefonu komórkowego?

W pierwszej kolejności abonent powinien uzyskać z komisariatu policji zaświadczenie o odnalezieniu uprzednio skradzionego urządzenia. Następnie powinien udać się do salonu operatora i wypełnić formularz zgłoszenia odblokowania numeru IMEI telefonu komórkowego.

Odblokowanie numeru IMEI następuje tylko na podstawie pisemnego wniosku.

Jak zminimalizować ryzyko kupna kradzionego telefonu?

Istnieje kilka sposobów na zminimalizowanie ryzyka zakupu kradzionego telefonu komórkowego, jednakże całkowicie nie da się jego wyeliminować.

Jeżeli abonent kupuje telefon w Internecie, to na zamieszczonych w ogłoszeniu zdjęciach powinien być widoczny numer IMEI urządzenia. Następnie numer ten można wpisać w różnych internetowych bazach skradzionych lub zaginionych telefonów. Nie istnieje jedna, ogólnopolska lub światowa baza numerów IMEI zaginionych telefonów. W im większej liczbie baz danych abonent wpisze numer IMEI, tym mniejsze ryzyko kupna kradzionego urządzenia.

Istnieje także ryzyko, że telefon może pochodzić z kradzieży dokonanej na terenie innego państwa. Świadczyć mogą o tym ogłoszenia, w których wskazane jest, że telefon działa wszędzie poza np. Wielką Brytanią.

Jeżeli abonent kupuje telefon np. w komisie, to powinien otworzyć klapkę na baterię. Pod nią znajduje się naklejka z numerem IMEI urządzenia. Jeżeli nalepki nie ma, wówczas ryzyko, że telefon pochodzi z kradzieży jest bardzo duże.

Jeżeli pod klapką na baterię znajdowała się naklejka z numerem IMEI, abonent powinien włożyć baterię z powrotem i wybrać kod *#06#. Po wciśnięciu klawisza do odbierania połączeń powinien wyświetlić się numer IMEI urządzenia.  Jeśli nie będzie on zgodny z numerem na naklejce, wówczas może to oznaczać, że telefon został skradziony.

Ostatnią rzeczą, która może zrobić abonent jest włożenie swojej karty SIM do telefonu i jego uruchomienie. Jeżeli urządzenie pochodzi z kradzieży i numer IMEI został zablokowany przez operatora, wówczas nie będzie możliwości wykonania jakiegokolwiek połączenia (poza numerem alarmowym 112).

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: