Cieszyński: ustawa o KRS nie w tym roku, aukcja 5G wystartuje bez ustawy

Newsy
Opinie: 0
Cieszyński: ustawa o KRS nie w tym roku, aukcja 5G wystartuje bez ustawy

Janusz Cieszyński, sekretarz stanu, pełnomocnik Rządu do Spraw Cyberbezpieczeństwa udzielił kolejnego wywiadu – tym razem dziennikowi Rzeczpospolita.

Pełna treść wywiadu jest dostępna tutaj

Tak Cieszyński odpowiada o realny termin wejścia w życie nowej ustawy o cyberbezpieczeństwie naszego kraju.: To jest skomplikowany akt prawny i dlatego prace nie będą zapewne ekspresowe. Chcemy też ten projekt przedyskutować. Organizujemy dodatkowe konsultacje z rynkiem, przekazaliśmy go do rozpatrzenia przez Komitet Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego, potem Stały Komitet Rady Ministrów. Chciałbym, żeby rząd w tym roku przyjął ustawę, a później czekają nas prace w Sejmie. Zależy nam na tym, żeby te przepisy jak najszybciej weszły w życie, natomiast na pewno warto to dopracować a niekoniecznie skupić się wyłącznie na tempie procedowania.

 

Czyli szanse na to, że ona wejdzie w życie od początku przyszłego roku, są niewielkie.

Są zerowe. Wystarczy spojrzeć w kalendarz i regulamin pracy Rady Ministrów żeby wiedzieć, że koniec tego roku matematycznie się nie spina.

 

Oprócz powołania samej spółki Polskie 5G zawartej w ustawie kluczowym momentem jest aukcja. Na to czeka rynek.

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej zadeklarował, że w momencie, w którym ta ustawa przejdzie przez etap Komitetu Stałego Rady Ministrów, dla niego to już są wystarczająco zaawansowane prace legislacyjne, żeby opublikować dokumentację niezbędną do startu aukcji.

 

Cieszyński twierdzi, że nowy projekt nie wyklucza Huawei:  (…)Jeżeli ktoś chce znaleźć ustawę, która jest wymierzona przeciwko innym dostawcom, to nie trzeba daleko szukać - wystarczy pojechać na Litwę, gdzie w przepisach jest wprost napisane, że kraje spoza Unii Europejskiej, NATO i OECD po prostu nie mogą dostarczyć takiej infrastruktury. Nasza ustawa mówi o tym, że istnieją jasne kryteria, istnieje procedura administracyjna, która pozwala się odwołać do sądu od decyzji. Cały proces jest realizowany w oparciu o opinie ekspertów z zespołów odpowiadających za reagowanie na incydenty cyberbezpieczeństwa. Proces jest ekspercki do bólu i mamy to zapisane w przepisach, a pojawia się zarzut, że wszystkie osoby, które są w to zaangażowane, są w jakimś sensie związane z polityką.

 

Pełna treść wywiadu jest dostępna tutaj

 

 

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: