Łącza 1 Gb/s niedługo w naszych domach

Newsy
Żródło: Alcatel-Lucent
Opinie: 0

Alcatel-Lucent poinformował o utworzeniu pierwszych komercyjnych sieci dostępowych o przepustowości 1 Gb/s, opartych na produktach wykorzystujących technologię gigabitowych pasywnych sieci optycznych (GPON — ang. gigabit passive optical network). Pozwolą one dostawcom usług w Azji, Europie i Ameryce Północnej na zaoferowanie klientom indywidualnym i korporacyjnym szybkości dostępu, która może w rewolucyjny sposób zmienić warunki pracy użytkowników. Alcatel-Lucent pragnie w dalszym ciągu odgrywać wiodącą rolę w tym obszarze, dlatego rozszerza ofertę terminali sieci optycznej (ONT — ang. optical network terminal) wykorzystujących technologię GPON o pięć nowych modeli, obsługujących sieci o przepustowości 1 Gb/s.

Dostęp do sieci gigabitowych — czy to w domu, czy w biurze — nie jest kwestią odległej przyszłości. Wymagania na przepustowość rosną średnio o 20% rocznie. Dlatego dostawcy usług w różnych krajach nie tylko zaczęli przygotowywać swoje sieci na udostępnianie usług stacjonarnego dostępu szerokopasmowego nowej generacji, ale już teraz oferują swoim klientom dostęp do sieci 1 Gb/s. Szczególnie innowacyjne projekty w tej dziedzinie realizują firmy EPB z Chattanooga (Tennessee, Stany Zjednoczone), Hong Kong Broadband Network Ltd oraz ZON Multimedia (Portugalia). Każda z nich korzysta ze sprzętu firmy Alcatel-Lucent obsługującego gigabitowe pasywne sieci optyczne.

Rozszerzona oferta firmy Alcatel-Lucent w zakresie terminali GPON ONT obejmuje dodatkowe urządzenia do obsługi połączeń 1 Gb/s. Umożliwiają one dostawcom usług znaczne zwiększenie szybkości sieci (do 1 Gb/s) i realizację rosnących wymagań klientów. Wśród najnowszych modeli terminali ONT warto wymienić terminale HPNA ONT, „mini” ONT oraz MDU ONT:

Terminal ONT z certyfikatem Home Phoneline Networking Alliance (HPNA) obsługuje sieć o przepustowości 1 Gb/s przy użyciu dwóch portów Gigabit Ethernet. Dzięki wykorzystaniu istniejącego okablowania (kable koncentryczne) czas instalacji abonenckich łączy FTTH (ang. fiber-to-the-home) ulega znacznemu skróceniu — nie jest konieczne układanie nowych kabli Ethernet typu Cat5.
Terminal „mini” jest nieco większy niż pudełko zapałek — to jeden z najmniejszych modeli terminali ONT dostępnych na rynku.
Terminal ONT dla budynków wielorodzinnych (MDU) to wyjątkowy produkt: został wyposażony w 16 portów VDSL2. Stanowi idealne rozwiązanie w przypadku instalacji światłowodowych w budynkach, w których wykorzystanie już istniejących kabli miedzianych jest na ogół najszybszą i najbardziej ekonomiczną metodą zapewnienia użytkownikom końcowym dużej przepustowości sieci.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: