W Auli Akademii Górniczo-Hutniczej odbyła się ceremonia wręczenia nagród zespołom 20 finalistów i 5 zwycięzców ogólnopolskiego konkursu firmy Motorola w ramach projektu pt. "Diversity - Różnorodność", skierowanego do uczniów i nauczycieli ze szkół średnich. Celem Motoroli jest zachęcenie młodzieży, a szczególnie dziewcząt, do rozważenia wyboru studiów informatycznych i pokazanie im, że przyszła praca w tym środowisku zawodowym może być atrakcyjna.
"Doświadczenia Motoroli na świecie wskazują, że programistyczne zespoły inżynierskie są znacznie bardziej efektywne, kiedy są zróżnicowane pod każdym względem. Różnorodność buduje mocniejsze, skuteczniejsze i bardziej twórcze zespoły, potrafiące zaspokoić potrzeby różnorodnych klientów", powiedział Paul Hancock, dyrektor zarządzający Centrum Oprogramowania Motoroli w Krakowie. "W naszym Centrum zatrudniamy ponad 200 utalentowanych pracowników, wykształconych w różnych polskich uczelniach i pochodzących z różnych firm. Jesteśmy też bardzo dumni z innej, charakterystycznej cechy naszego zespołu: prawie 10% naszych programistów to kobiety. Stwierdziliśmy, że w grupach mieszanych panuje lepsza atmosfera pracy. Uważamy też, że takie zespoły mogą być bardziej kreatywne i podchodzić nowatorsko nawet do rutynowych zadań. Dlatego m.in. poszukujemy kobiet inżynierów oprogramowania, telekomunikacji lub pokrewnych specjalizacji, których brakuje wśród absolwentek polskich uczelni", dodał Paul Hancock.
W tegorocznej edycji konkursu uczniowie mieli za zadanie stworzenie strony internetowej o tematyce związanej z zagadnieniem szeroko pojętej różnorodności. Warunkiem przystąpienia zespołu do projektu był udział w nim od 4 do 6 osób, przy czym minimum połowę grupy powinny stanowić dziewczęta. Organizatorzy otrzymali ponad 150 zgłoszeń zespołów do konkursu.
Informacje o projekcie Diversity - w tym, między innymi, regulamin konkursu, lista i linki nagrodzonych projektów, lista projektów zakwalifikowanych do konkursu, warsztaty, czaty - dostępne są do dnia 30 czerwca br. w portalu Onet: http://www.praca.onet.pl/diversity, a następnie na stronach Motoroli: http://www.motorola.com/content/0,,428-819,00.html
Jury, złożone z przedstawicieli wyższych uczelni, Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Jagiellońskiego, kuratorium oraz pracowników Motoroli oceniało projekty w czterech kategoriach i wybrało zwycięzców:
W kategorii "najciekawsze potraktowanie tematu" zwyciężył projekt "Kobieta i mężczyzna" zgłoszony przez zespół z III Liceum Ogólnokształcącego w Legnicy. Członkowie zespołu otrzymali dyplomy i słowniki elektroniczne. Praca dostępna na stronie: http://www.2lo-legnica.net/~diversity/ .
W kategorii "najciekawsza szata graficzna" nagrodę przyznano uczniom XVI Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie za pracę "Różnorodność kulturowa i religijna przyczyną konfliktów". Członkowie zespołu otrzymali dyplomy i skanery. Praca dostępna na stronie: http://www.liceum16.krakow.pl/dudgas/konkurs/index.html
W kategorii "najbardziej przyjazny interfejs użytkownika" nagrodę zdobył projekt "Unia Europejska", przygotowany przez zespół uczniów z Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi w Świnoujściu. Członkowie zespołu otrzymali dyplomy i drukarki kolorowe. Praca dostępna na stronie: http://www.lo.swinoujscie.com.pl/unia/
Za najbardziej zaawansowany technicznie projekt jurorzy uznali pracę "Kawa", zgłoszoną przez zespół z Liceum Ogólnokształcącego Zakonu Pijarów w Krakowie. Członkowie zespołu otrzymali dyplomy i odtwarzacze MP3. Praca dostępna na stronie: http://www.liceum.pijarzy.pl/kawa/
Dwadzieścia zespołów, których prace przeszły do finału, miało okazję przedstawić swoje projekty prawie 200-osobowej publiczności zgromadzonej podczas ceremonii rozdania nagród, a ta głosując na najlepszą prezentację, zdecydowała o wyborze laureata nagrody publiczności. Najwięcej głosów zdobyła prezentacja projektu "Kawa", zgłoszona przez zespół z Liceum Ogólnokształcącego Zakonu Pijarów w Krakowie. Zwycięski zespół został nagrodzony skanerem oraz książkami i czapeczkami.
Dodatkowo wszyscy uczestnicy ceremonii otrzymali certyfikaty, potwierdzające ich wkład w pracę nad projektami, oraz pamiątkowe T-shirty z logo Diversity.
Honorowy patronat nad finałem konkursu Motoroli objęła Pani Izabela Jaruga-Nowacka, Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu do Spraw Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn.
Patroni medialni konkursu: portal Onet, telewizja Kraków.