KG800 lub po prostu „chocolate” to nazwa chyba najbardziej znanego obecnie telefonu komórkowego firmy LG. W Zachodniej Europie model ten cieszy się bardzo dużym powodzeniem, głównie ze względu na ciekawą stylistykę. Telefon zdobył już do tej pory dwie nagrody iF Design Award i reddot Design Award za unikalny design i interfejs użytkownika. Telefon rzeczywiście jest bardzo ładny. Głęboka czerń w połączeniu z czerwonym podświetleniem klawiszy panelu dotykowego daje wrażenie telefonu bardzo nowoczesnego i tajemniczego. Nie ma się co dziwić, bo w końcu „czekolada” została stworzona z myślą o tzw. najwyższej półce i jest obecnie modelem flagowym firmy LG.
Wszystkie detale zostały w telefonie bardzo dobrze spasowane, materiały użyte do jego konstrukcji także są bardzo dobrej jakości. Telefon dostarczany jest w eleganckim pudełku z zamkiem magnetycznym oraz kilkoma użytecznymi akcesoriami. W pudełku m.in. znajduje się ładowarka sieciowa, zestaw słuchawkowy stereo, kabel USB do PC, breloczek z logo LG oraz gustowne welurowe etui na telefon.
Z zewnątrz telefon wyposażony jest skromnie. Po lewej stronie znajduje się jedno uniwersalne złącze służące jako wejście słuchawkowe, jako gniazdo podłączenia ładowarki oraz jako złącze do podpięcia słuchawek.
Ilość przycisków zewnętrznych ograniczona została do czterech. Taka ilość w zupełności wystarcza. Telefon wyposażono w przycisk głośności po lewej stronie korpusu, sterowanie aparatem i odtwarzaczem MP3 oraz włącznik telefonu zintegrowany z funkcją kończenia połączenia po lewej stronie obudowy. Niestety zdarza się przypadkowo wcisnąć jeden z tych przycisków. Zdecydowanie częściej następuje jednak przypadkowe uruchomienie niechcianej funkcji, gdy uaktywni się panel dotykowy. Panel jest tak czuły, że najlżejsze muśnięcie jego powierzchni uruchamia wybraną pozycję. Jednym słowem telefon nie należy do bardzo ergonomicznych. Z pewnością wielu osobom nie będzie to jednak przeszkadzało, bo ważniejszy jest przecież wygląd i styl.
Na duży plus LG należy zapisać bardzo dobrej jakości wyświetlacz TFT. Ekran ma wymiary 176x220 pikseli i pokazuje 256k kolorów. Wygaszony wyświetlacz ładnie wtapia się w obudowę, sprawiając czasem kłopot z rozpoznaniem tyłu od przodu telefonu.
Menu
Menu telefonu jest podzielone na 9 pozycji:
Profile;
Rejestr połączeń;
Różne;
Terminarz;
Wiadomości;
Multimedia;
Przeglądarka;
Moje dokumenty;
Ustawienia.
Menu jest dość proste, przejrzyste i łatwo się po nim poruszać. Nadal jednak niektóre pliki (zdjęcia) można znaleźć w różnych folderach, podobnie jak to miało miejsce w poprzednich modelach LG m.in. P7200. Powoduje to trochę niepotrzebnego bałaganu.
Profile
Producent udostępnił pięć profili, z czego personalizować można trzy. Telefon można ustawić tylko na wibrację, wibrację + dzwonek, dzwonek lub wyłączyć wszystkie dźwięki. Nie zauważyłem specjalnych ograniczeń w konfigurowaniu tych ustawień. Jako dzwonek można ustawić zarówno dźwięki polifoniczne, jak i pliki MP3. Jedynym ograniczeniem jest ilość dźwięków jakie można przypisać do wiadomości. Producent umożliwił jedynie 4 typy dźwięków, bez możliwości dogrywania nowych, własnych.
Rejestr połączeń
W rejestrze użytkownik znajdzie wszystkie informacje o połączeniach i przesłanych danych GPRS. Informacje są posegregowane na listy połączeń odebranych, wybieranych oraz nieodebranych. Oprócz danych na temat czasu połączeń i ilości przesłanych danych można ustawić także koszty połączeń.
Różne
Jednym z istotniejszych punktów tego menu jest folder Ulubione, gdzie można konfigurować sobie skróty do wybranych funkcji, które później dostępne będą z poziomu ekranu głównego za pomocą klawiszy nawigacyjnych.
W "czekoladzie" dostępny jest także budzik, który pozwala, tak jak w poprzednich modelach, na skonfigurowanie do 5 różnych alarmów.
Kolejną pozycją w tym menu jest kalkulator. Niby to standardowa funkcja, ale w „chocolate” producent dość mocno ją rozbudował. Oprócz podstawowych operacji, dostępna jest cała gama bardziej zaawansowanych funkcji matematycznych np.: sin, cos, tan, log, ln, exp, sqrt. Są to opcje rzadko spotykane w telefonach.
Również bardziej rozbudowany jest konwerter jednostek. Poza normalnie implementowanymi miarami tj.: powierzchnia, długość, masa, temperatura czy objętość umieszczono przeliczniki miar ubrań i butów (amerykańskie, europejskie i koreańskie).
Terminarz
Terminarz składa się z kalendarza oraz kontaktów. Nie wiem czemu producent uparł się, żeby umieszczać w terminarzu folder z kontaktami, ale zapewne miał w tym jakiś cel. Dla nowych kontaktów w książce można przypisać trzy numery: komórkowy, domowy oraz biurowy. Podczas dalszego wprowadzania danych dodać można numer faksu, adres e-mail, grupę oraz zdjęcie. Do książki mieści się maksymalnie 1000 wpisów. Jak widać książka adresowa nie jest zbyt rozbudowana.
Kalendarz pozwala na bardzo łatwe i szybkie konfigurowanie zdarzeń, o których mamy pamiętać. W opcjach kalendarza można ustawić dźwięk alarmu, ustawić przedawnienie dla zdarzenia itd. Przy wpisywaniu zdarzeń do kalendarza trzeba przewinąć stronę kursorami. Telefon nie pokazuje, że ma dalsze pola do wypełnienia poza ekranem i jeśli tego nie zrobimy to telefon przyjmie resztę ustawień jako domyślne (wyłączony alarm, bez przedawnienia).
Wiadomości
„Czekolada” obsługuje SMS, MMS jak i e-mail. Pisanie wiadomości może być uciążliwe dla osób o większych palcach, ze względu na duże skupienie przycisków na klawiaturze. Telefon wyposażony jest natomiast w słownik T9. Jeśli nie ma danego słowa w słowniku, nie ma potrzeby wychodzenia z edytora, aby dodać wyraz do słownika. Telefon umożliwia dodanie z poziomu edytora.
Telefon niestety nie rozpoznaje formatu wizytówek oraz nie zmniejsza automatycznie rozmiaru załączanych plików do wymaganych 100kB.
Multimedia
Obecnie dla wielu osób podstawowym elementem wyposażenia telefonu jest aparat cyfrowy. Jest to co prawda gadżet, ale w pewnych warunkach bardzo przydatny i miły. W „chocolate” wsadzono matrycę 1.3 Megapiksela, co pozwala na zapis zdjęć w maksymalnej rozdzielczości 1280x960. W aparacie mamy możliwość ustawienia jasności, balansu bieli, efektów (noc, sepia, czarno-białe, negatyw), jakości, rozmiaru, samowyzwalacza oraz trybu (zdjęcia pojedyncze, seryjne).
Aparat pracuje także w trybie kamery z maksymalną rozdzielczością 176x144 pikseli. Dodatkowym parametrem w tym trybie jest możliwość ustawienia czasu nagrania na 1 min, 5 min, 30 min, 90 min lub nieograniczony.
Przykładowe zdjęcia:
"chocolate" wyposażono również w dyktafon oraz odtwarzacz MP3. W przypadku tego pierwszego nagranie może mieć maksymalnie 20 sekund. Takie nagranie z poziomu dyktafonu można wysłać przez MMS lub e-mail. Co dziwne, to samo nagranie z folderu „Moje dokumenty” można wysłać z kolei tylko przez Bluetooth.
Wyposażenie telefonu w głośniki stereo pozwala na słuchanie muzyki w formacie MP3 z wysoką jakością. Co więcej telefon posiada equalizer, dzięki czemu mamy możliwość ustawienia preferowanego przez siebie podbicia określonych dźwięków. Szkoda jedynie, że nie można stworzyć własnego profilu equalizera i nie da się słuchać muzyki „w tle”!
Moje dokumenty
Folder „Moje dokumenty” zawiera wszystkie pliki multimedialne, tekstowe, gry i aplikacje umieszczone w telefonie. Zastanawiające jest dlaczego w LG dublowane są katalogi? Muzyka, zdjęcia czy filmy dostępne są również w katalogu „Multimedia”.
Ustawienia
Telefon posiada 128MB wbudowanej pamięci. Część została wydzielona na przechowywanie wiadomości, nagrań z dyktafonu, gier i aplikacji (ok. 3.4MB), reszta natomiast służy do przechowywania plików multimedialnych. Pierwsza część pamięci może przechować do 150 SMS, 100 MMS i do 110 wiadomości e-mail.
Gry
Fabrycznie w telefonie znajduje się jedynie jedna gra: Sudoku puzzle. Gra tylko na początku wydaje się skomplikowana. Po zapoznaniu się z zasadami, szybko staje się nudna.
Podsumowanie
Telefon zasilany jest ogniwem Li-Ion o pojemności 800mAh, która nie zapewnia niestety wystarczającej ilości energii dla telefonu. W stanie czuwania telefon dość długo utrzymuje wskaźnik naładowania baterii na określonych poziomach. Wystarczy jednak zacząć go używać, a sytuacja pogarsza się w dość szybkim tempie. Przy dość sporadycznym wysyłaniu SMS-ów (kilka na dobę) oraz ilości rozmów nie przekraczającej 20 minut dziennie, telefon wytrzymywał maksymalnie 3 dni. Nie jest to wynik rewelacyjny, ale na pewno nie jest też najgorszy.
Unikatowy design i topowe materiały użyte do budowy „chocolate” zasługują na pochwałę. Powiedzenie „nie wszystko złoto co się świeci” jest jednak w tym przypadku bardzo na miejscu. Śliska obudowa sprawia trochę problemów w obsłudze telefonu. Poza tym na obudowie pozostają widoczne ślady palców.
O ile wykończenie telefonu stoi na wysokim poziomie to już z jakością w przypadku akurat testowanego egzemplarza nie było za różowo. Po kilku dniach pracy z telefonem zepsuło się podświetlenie klawiatury i używanie go w ciemnych pomieszczeniach stało się niemożliwe.
Dobrą stroną telefonu są dźwięki, zarówno te wydobywające się z głośnika podczas rozmowy jak i te pochodzące z głośniczków stereo przy odtwarzaniu wszelkiej maści dźwięków i melodyjek.
Kolejnym plusem jest spora ilość pamięci wbudowanej w telefon. 128MB pozwoli w satysfakcjonującym stopniu korzystać z możliwości telefonu. Szkoda tylko, że producent nie umieścił dodatkowego gniazda rozszerzeń na karty pamięci, co u innych firm staje się powoli standardem.
Podsumowując „chocolate” prezentuje średnie możliwości za cenę telefonu z wyższej półki. Obecnie sam telefon na aukcjach internetowych można nabyć za około 1400 PLN. Jest to cena, którą na pewno warto zapłacić, gdy w telefonie jest dla nas najważniejszy wygląd. Czekolada jest obecnie chyba najładniejszym i najbardziej oryginalnym telefonem. Użytkownik musi być jednak przygotowany na rezygnację z niektórych najbardziej zaawansowanych funkcji oferowanych np. w innych modelach LG.