Na targach MWC LG zaprezentowało swój nowy flagowy model LG G6. Eksperyment z modułami z modelu G5 został porzucony. LG G6 prezentuje się naprawdę świetnie i jest zdecydowanie jednym z najciekawszych smartfonów na MWC 2017.
Budowa
Pierwsza kwestia to atrakcyjny design. Telefon ma solidną, zwartą konstrukcję, która może konkurować z takimi konstrukcjami jak Galaxy S7. G6 zyskał również wodoodporność według normy IP68. Tył telefonu jest płaski i przykryty szkłem Gorilla Glass 5 – nie wystaje z niego obiektyw. Można telefon stabilnie położyć na stole. Ciekawym elementem designu są zaokrąglone rogi, zarówno obudowy, jak i wyświetlacza. Zaokrąglenie ma także funkcje praktyczną. Brak ostrych kątów eliminuje słabsze punkty, w których najczęściej pojawiają się pęknięcia. Producent twierdzi, że w testach zrzucił smartfon 2 tysiące razy w różnych pozycjach, z wysokości 120 cm, aby sprawdzić wytrzymałość.
Skutkiem ubocznym solidniejszej konstrukcji i wodoszczelności jest niewymienna bateria. Trochę szkoda, bo LG był ostatnim z dużych graczy, który oferował flagowe smartfony z wymienną baterią. Nie da się jednak ukryć, że dzięki tej decyzji G6 sprawia dużo solidniejsze wrażenie niż G5.
Ekran
Bardzo charakterystycznym elementem LG G6 jest ekran. Po pierwsze wypełnia on bardzo dokładnie całą dostępną przestrzeń smartfona, pozostawiając bardzo małe ramki. Po drugie, jego proporcje to 18:9, zamiast standardowych 16:9. Taki zabieg uczynił ekran trochę wyższym, zbliżając go do proporcji kinowych filmów. Inną zaletą jest możliwość podzielenia ekranu na dwie połowy, będące identycznymi kwadratami.
Rozdzielczość ekranu to 2880 na 1440, co przy przekątnej 5,7 cala daje gęstość pikseli na poziomie 564 PPI. Trzeba jednak podkreślić, że ekran wypełnia blisko 80% powierzchni smartfona i w praktyce w ręku sprawia wrażenie urządzenia 5 calowego. Wyświetlacz ma świetne kąty widzenia i bardzo wysoką maksymalną jasność. Jednym słowem jest naprawdę bliski ideału pod bardzo wieloma względami. Zaokrąglone rogi dodają mu jeszcze uroku.
Specyfikacja
Procesor to Snapdragon 821 taktowany zegarami 2x2,35 GHz oraz 2x1.6 GHz. Pamięć jest standardowa dla tego segmentu – 4 GB RAM i 32 lub 64 GB na system i pliki użytkownika. Jest LTE kategorii 12 600/150 Mbps, Bluetooth 4.2 oraz dwuzakresowe WiFi ac.
Bateria ma pojemność 3300 mAh.
W specyfikacji pojawiają się dwa zgrzyty. Pierwszy jest taki, że ładowanie bezprzewodowe ma być dostępne tylko na rynku amerykańskim. Drugi dotyczy ulepszonego dźwięku wynikającego z lepszego konwertera cyfrowo-analogowego Hi-Fi Quad DAC, który będzie dostępny tylko w Korei.
LG G6 działa pod kontrolą systemu Android 7.0, a nakładka producenta została dostosowana do nowych proporcji ekranu,
Aparat
Po nietypowym ekranie i atrakcyjnym wyglądzie najistotniejszym elementem smartfona LG jest aparat. Już LG G4 ustawił bardzo wysoko poprzeczkę, G5 dodał drugi aparat szerokokątny. LG G6 kontynuuje te rozwiązania wzbogacając je o nowe funkcje.
Dwa tylne aparaty mają rozdzielczość 13 megapikseli. Szerokokątny oferuje 125 stopni pola widzenia i jasność F/1.8. Drugi aparat ma węższy kąt widzenia wynoszący 71 stopni i jasność F/2.4. Jakości zdjęć nie da się na targach ocenić. Za to aplikacja aparatu od LG od czasu G4 wciąż zalicza się do ścisłej czołówki na rynku. Oferuje bardzo dużo możliwości, nie tracąc na przejrzystości i łatwości obsługi.
Są tryby manualne zarówno dla fotografowania oraz, co unikalne dla LG, dla nagrywania wideo. Jest wiele dodatkowych funkcji, pozwalających wybrać jakość nagrań wideo, nie tylko rozdzielczość, ale i stopień kompresji czyli przepływność. Można wybrać ilość klatek na sekundę w szeroki zakresie od 1 do 60 w przypadku obrazu Full HD. Jest też całą gama niestandardowych dla smartfonów, ale spotykanych np. w kinie proporcji obrazu, obejmująca opcje 18:9 i 21:9.
Pojawił się też nowy tryb fotograficzny, wykorzystujący proporcje ekranu, które pozwalają podzielić go na dwa jednakowe kwadraty. Są 4 dodatkowe opcje z nim związane, pozwalające natychmiast podejrzeć zrobione zdjęcie, porównać je z zdjęciem wzorcowym, aby zrobić identyczną kompozycję np. zdjęcia jedzenia na talerzu, są też dwie wersje kolażu – podwójna i poczwórna. Mówiąc krótko, aplikacja zapowiada się świetnie, nawet jeżeli ktoś nie ma potrzeby skorzystania ze wszystkich funkcji
Co ciekawe przedni aparat ma rozdzielczość zaledwie 5 megapikseli. To mniej niż w LG G4. Dla porównania Xperia XA1 Ultra ma przedni aparat rozdzielczości 16 megapikseli, czyli przeszło trzy razy większą, do tego ze stabilizacją optyczną i diodą doświetlającą. LG G6 przypuszczalnie nie będzie najlepszym wyborem dla miłośników selfie.
Podsumowanie
LG pokazał jeden z najciekawszych smartfonów na targach MWC w Barcelonie. Design jest rewelacyjny, osiągniecie wielkości zwykłego 5 calowego smartfona przy ekranie 5,7 cala jest spektakularne. Aparat wygląda obiecująco i ma świetną aplikację. Jeśli telefon zostanie wyceniony równie atrakcyjnie jak jego poprzednicy, to będzie wyjątkowo atrakcyjną propozycją na rynku smartfonów.
Galeria:
Inne informacje na temat smartfonu LG G6: