Test LG KM900 Arena

Recenzje
Opinie: 10

LG Arena to obecnie flagowy model koreańskiego producenta. W ostatnim czasie telefon zgarnął nagrodę Europejskiego Stowarzyszenia Obrazu i Dźwięku (EISA) dla najbardziej ekologicznego europejskiego telefonu komórkowego (European Green Mobile Phone 2009-2010). Z pewnością zasłużył sobie na ten tytuł, gdyż większość jego elementów stworzona została z materiałów nadających się do recyclingu. Arena praktycznie w całości stworzona została z metalu i szkła. Jedynie kilka drobiazgów (tylna klapka baterii i przyciski) stworzono z tworzywa.

 

Wygląd telefonu to obecnie standard wśród telefonów z ekranem dotykowym. Wielki ekran zajmujący praktycznie cała powierzchnię przednią urządzenia oraz kilka przycisków. W przypadku Areny, przekątna nie jest powalająca, jak na obecne standardy, bo jest to jedynie 3 cale.

   

Wyświetlacz zastosowany w KM900 wykonany jest w technologii pojemnościowej, takiej samej jak ekran iPhone’a. Nie ma możliwości sterowania nim niczym innym, niż nasze palce - nawet paznokci się nie słucha. Na szczęście obsługa palcami nie sprawia problemów i narzędzia pomocnicze są niepotrzebne.

Tuż nad wyświetlaczem, w lewej górnej części telefonu, znajdują się czujniki natężenia światła i ruchu, natomiast w prawej górnej części można znaleźć obiektyw kamery używanej do wideorozmów. Pod wyświetlaczem jest dotykowy pasek, na którym znajdują się trzy pola: zielona i czerwona słuchawka oraz kostka. Przyciśnięcie tego ostatniego pola uruchamia trójwymiarowe menu w postaci kostki.

Dłuższe przytrzymanie wciśniętego przycisku uruchamia menedżer zarządzania aplikacjami.

Aktualnie pracująca aplikacja ukazywana jest wtedy w postaci podskakującej ikony. Zarządzanie wielozadaniowością ograniczone jest do 9 aplikacji: kontakty, Internet, wiadomości, gry i aplikacje, email, muzyka, radio FM, terminarz oraz notatki. Cóż z tego skoro jednocześnie mogą pracować jedynie dwie. Być może ograniczenie producenta miało głębszy sens, gdyż nawet uruchomienie dwóch aplikacji potrafi mocno spowolnić działanie telefonu.
Wracając do wyglądu - w KM900 umieszczono trzy przyciski: on/off (na górnej części), głośności oraz spust migawki aparatu (oba umieszczone z prawej strony telefonu). Więcej przycisków nie ma. Na górnej części znajduję się jeszcze gniazdo słuchawek, w postaci standardu mini jack, co zapewne uszczęśliwi wiele osób. Aby lewa strona telefonu nie świeciła pustkami, umieszczono na niej gniazdo ładowarki i jednocześnie interfejsu do podłączenia z PC. Uzupełnieniem całości jest aparat cyfrowy o wielkości matrycy 5 megapikseli, którego obiektyw umieszczono na tylnej ściance Areny. Fotografowanie wspomagane jest lampą błyskową, znajdującą się tuż przy obiektywie.

   
   


Menu

Główne menu telefonu to zbiór przewijanych pasków czterech głównych funkcjonalności tj. łączności, multimediów, narzędzi oraz ustawień.
W pasku każdej z funkcjonalności zgromadzono po 8 aplikacji w postaci ikon. Gdy telefon jest w pozycji horyzontalnej wszystkie ikony są widoczne na ekranie, natomiast po obróceniu do pionu połowa ikon „wychodzi” poza ekran i żeby je zobaczyć należy przesunąć pasek w bok. Najczęściej używane aplikacje najlepiej przesunąć sobie na początek wiersza, co pozwala na szybszy do nich dostęp.
Przejście do tapet uzyskujemy po „kliknięciu” na przycisk „tapeta” znajdujący się na dole, pod paskami. Uruchamiana jest wtedy tapeta ekranu głównego.
W konfiguracji można wybrać sobie, która z czterech tapet ma uruchamiać się domyślnie. Poniżej tapeta widget:

Uderzając natomiast w pasek stanu, znajdujący się u góry ekranu, wyświetlimy aktualny status wybranych aplikacji telefonu. Jeśli np. uruchomimy radio to pojawi się ono na tej liście.

Wszystkie funkcje i aplikacje rozmieszczone są w menu w sposób przemyślany i czytelny. Dzięki temu poruszanie się po menu odbywa się intuicyjnie. Jedynie płynność jego działania zakłócana jest w momencie pracy jednej z aplikacji w tle. Zdarza się, że telefon „zastanawia się” nawet ponad 10 sekund.
Niemniej duży plus należy się LG za czytelny i przejrzysty interfejs. W końcu przecież interfejs S-class dostał nagrodę iF Communication Design Award 2009.

Łączność

Na pasku łączności umieszczono osiem ikon aplikacji:

Kontakty

Książka telefoniczna w Arenie ma pojemność 1000 kontaktów. Do każdego kontaktu można dodać adresy, grupy, notatki, zawody, strony WWW a także dźwięki dzwonków. Bardzo przyjemnym dodatkiem jest możliwość wpisania dat urodzin i rocznic właściwie dwoma ruchami. Telefon po podaniu daty pozwala automatycznie dodać zdarzenie do kalendarza jednym ruchem bez konieczności wpisywania zdarzenia oddzielnie w kalendarzu.
Lista kontaktów jest bardzo przejrzysta.

Bezpośrednio z głównego widoku listy można wykonać połączenie głosowe do wybranej osoby używając symbolu zielonej słuchawki znajdującej się z prawej strony wszystkich kontaktów lub kliknąć na kontakt. Po kliknięciu kontaktu rozwija się nam więcej szczegółów kontaktu oraz wiersz z poleceniami.

W wierszu poleceń dostępne są następujące funkcje: połączenie głosowe, wyślij wiadomość, Wideo rozmowa, wyślij wizytówkę, Edytuj, Kopiuj/Przenieś ąoraz Usuń. Dodatkowo po prawej stronie kontaktu pojawia się symbol gwiazdki, definiującej, czy dana osoba należy do elitarnego grona naszych ulubionych znajomych, czy też nie. Kliknięcie gwiazdki automatycznie dodaje osobę do ulubionych. Ponowne wykonanie tej czynności usuwa ją. Wszystkie ulubione kontakty oznaczone są w widoku głównym pomarańczowymi gwiazdeczkami umieszczonymi na miniaturkach zdjęć. Bardzo szybko można wyświetlić całą listę ulubionych wybierając z belki, umieszczonej u góry ekranu, pozycję „ulubione”.

Historia operacji

Widok historii jest bardzo podobny do tego z książki adresowej.

Na ekranie wyświetlana jest lista kontaktów, a po prawej stronie każdego z nich umieszczona jest ikona informująca, jaka czynność została wykonana. Przed nazwą kontaktu pojawia się również cyfra mówiąca o ilości powtórzeń danej czynności. Kliknięcie na belkę z kontaktem otwiera dokładnie takie same możliwości jak w przypadku książki telefonicznej. Historię zdarzeń można prosto filtrować, posługując się belką z góry ekranu.


Internet

Przeglądarka Areny nie jest najlepszym produktem tego typu znajdującym się na rynku, szczególnie jeśli chodzi o szybkość działania. Prawdopodobnie jest to bardziej problem małej ilości pamięci operacyjnej Areny, ale odbija się to mimo woli na samej aplikacji. Wykonanie polecenia zoom na otwartej stronie WWW zajmuje Arenie jakieś 2-3 sekundy. W dodatku bardzo szybko zapełnia się pamięć cache przeglądarki, co w efekcie powoduje częste pojawianie się komunikatów o braku wolnej pamięci. Biorąc jednak pod uwagę zasadniczy cel używania przeglądarki, czyli przeglądanie zasobów w Internecie to muszę przyznać, że aplikacja radzi sobie całkiem dobrze. Strony w dużej większości wyświetlane są poprawnie.

Małe problemy dotyczą wyświetlania elementów flash. Interfejs przeglądarki bardzo przypomina Operę Mini.

Wybieranie

Trudno sobie wyobrazić brak takiej funkcji w telefonie. W tym przypadku obrazek więcej powie, niż tysiąc słów.

Wiadomości

Wiadomości można filtrować na podstawie kilku kryteriów: SMS, MMS bądź powiadomień. Ponownie przydatna okazuje się także górna belka. Jednym kliknięciem można ustalić, z którego folderu wiadomości mają być wyświetlane odebrane, wysłane, robocze czy nadawane.

Można również posegregować je według wątków. Co prawda Arena robi to nie po wątkach, a po kontaktach, ale trudno spodziewać się żeby rozpoznawał tematy w SMS. Trochę nieszczęśliwie dobrana nazwa…

Email

Klient poczty elektronicznej jest bardzo prosty w konfiguracji i cała operacja odbywa się błyskawicznie. Wystarczy podać adres email i hasło. Telefon automatycznie wycina z adresu email człon poprzedzający znak @ i używa go jako loginu (wystarczy potwierdzić ten wybór, jeśli jest zgodny z rzeczywistością). Adresy serwerów ściągane są i ustawiane automatycznie przez telefon. W kliencie ustawić można kilka opcji, występujących w aplikacjach stacjonarnych. I tak np. można włączyć/wyłączyć zezwolenie na potwierdzenie odbioru, żądanie odpowiedzi, załączanie oryginałów w odpowiedzi lub podpis. Samo pisanie e-maili nie odbiega właściwie niczym od pisania wiadomości SMS czy MMS. Widok aplikacji jest praktycznie identyczny.

   

Wideorozmowa

Format identyczny jak dla wybierania głosowego.

Google

W zakładce tej zgromadzono szereg aplikacji marki Google.

Do dyspozycji dostajemy wyszukiwarkę Google, przeglądarkę YouTube, Mapy Google, klienta poczty GMail oraz Blogera.


Multimedia

Tak jak w przypadku paska łączności, producent i na tym pasku umieścił 8 ikon aplikacji: Muzyka, Aparat, Kamera, Galeria, Moje pliki, Gry i aplikacje, Radio FM oraz Edytor filmów.

Muzyka

Utwory muzyczne wyświetlane są po gatunkach, albumach lub po wykonawcach. Można tworzyć sobie listy odtwarzania, bądź dodawać do ulubionych. Jakość odtwarzanego dźwięku jest bardzo dobra, a zastosowana technologia Dolby Mobile naprawdę działa. Odtwarzacz posiada korektor z mnóstwem predefiniowanych ustawień.

Nie będę wymieniał po kolei całej listy, ale jest ich aż 21. Zapewne każdy znajdzie odpowiednią korekcję dla siebie i nie odczuje braku ustawień własnych korektora. Odtwarzacz posiada możliwość ustawienia jednej z pięciu wizualizacji przypominających nieco wizualizację z popularnego WMP. Szkoda, że świetny odbiór dźwięku psuje ponownie software telefonu. Arena potrafi przestać reagować na dotyk na kilka długich sekund podczas odtwarzania muzyki.

Aparat

Aparat z matrycą 5 megapikseli jest jedną z mocniejszych stron Areny. Aplikacja posiada wiele zaawansowanych funkcji. Poza normalnymi już parametrami taki jak: balans bieli, samowyzwalacz czy zmianach tonacji barwnej w KM900 zastosowano również takie funkcje jak Geotagging, AF ze śledzeniem twarzy, trybem punktowym lub ręcznym, czy chociażby stabilizację obrazu. Matryca aparatu pozwala wykonywać zdjęcia o czułości do ISO 800, przy czym użytkownik może wymusić ustawienie tego parametru lub zostawić to automatyce. Wykonywanie zdjęć w gorszych warunkach oświetleniowych wspomagane jest diodą, co jednak pomaga w niewielkim stopniu, a jeśli już to obiektom położonym blisko obiektywu. Aparat posiada również tryb makro. Zwolnienie migawki można dokonać na dwa sposoby: albo przyciskiem znajdującym się z boku obudowy telefonu, albo wirtualnym, wyświetlanym na ekranie.

Pierwszy sposób jest w większości przypadków pewniejszy i szybszy. Trzymając czasem telefon nad głową, ciężko jest trafić w przycisk ekranowy. Pewnym mankamentem aparatu, który ogólnie jest bardzo udaną funkcją to duży apetyt na energię. Podczas jego używania, belki na wskaźniku baterii znikają w tempie ekspresowym.

   

Kamera

Filmy nagrywane za pośrednictwem umieszczonej w Arenie kamery mają maksymalną rozdzielczość 720x480 pikseli. Oczywiście nagrywanie odbywa się z dźwiękiem, chociaż można go wyłączyć. Ciekawą funkcją jest możliwość nagrywania w przyspieszonym oraz zwolnionym tempie. Podobnie jak aparat kamera jest strasznie żarłoczna energetycznie.

Przykładowy film znajduje się tutaj.

Galeria

Galeria zawiera obrazy i filmy zgromadzone w telefonie.

Aplikacja pozwala na wyświetlenie zdjęć w postaci pokazu slajdów, co po podpięciu do TV pozwala wygodnie zasiąść w fotelu z piwem w ręku i delektować się swoimi dziełami fotograficznymi na „trochę” większym ekranie.
Wybrane zdjęcie można wydrukować bezpośrednio z galerii przez Bluetooth bądź PictBridge.


Moje pliki

Dostęp do folderów z Dźwiękami, Obrazami, Wideo, Grami i aplikacjami, plikami flash, dokumentami oraz innymi plikami.

Z poziomu podkatalogów można uruchamiać pliki, odtwarzać wideo i dźwięki, robić pokazy slajdów itp. Można także zakładać nowe katalogi. Za przeglądanie plików Word, Excel, Power Point i PDF, odpowiada oprogramowanie Picsel File Viewer. Dokumenty są widziane, a co za tym idzie możliwe do odczytu, jedynie z poziomu katalogu Dokumenty.

Przy przeglądaniu większych plików telefon zwalnia. Szczególnie uciążliwe są dla niego obrazy w dokumentach .doc. Przy większych plikach często pojawia się komunikat „za mało pamięci” i zdarza się, że telefon nie otwiera wybranego dokumentu.

Gry i aplikacje

Fabrycznie w LG Arena zainstalowane są trzy gry: Tepong, Ruletkomania oraz Kości Fortuny. Wszystkie z wymienionych wyżej wykorzystują mechanizm żyroskopowy zainstalowany w Arenie. Pierwsza z gier polega na odbijaniu paletką do tenisa stołowego piłeczki pingpongowej.

Druga jak sama nazwa wskazuje jest grą w ruletkę,

natomiast trzecia grą w kości.

W aplikacjach znajdziemy fabrycznie zainstalowane Google Maps.

Radio FM

Jak na urządzenie mobilne stacje odtwarzane są przyzwoicie. Odbiornik posiada dość dużą czułość i skanowanie automatyczne w odległości 30 km na zachód od Warszawy pozwoliło zapisać 10 stacji, kolejne 3 można było ustawić ręcznie a i jakość odtwarzania nie była najgorsza. Obsługa radia stwarza czasem problemy. Zdarza się, że aplikacja zaczyna reagować z bardzo dużym opóźnieniem. Przesunięcie suwaka radiostacji odbywa się kilka sekund po wykonaniu tej czynności na ekranie. Zazwyczaj dzieje się tak przy uruchomieniu równolegle innej aplikacji, ale bywa, że radioodtwarzacz zaczyna działać w ten sposób samoistnie.

Edytor filmów

Edytor filmów to dość ciekawa aplikacja pozwalająca na tworzenie własnych klipów ze znajdujących się w telefonie zdjęć i utworów muzycznych. Rola twórcy, co prawda ogranicza się do wstawienia zdjęć i podania utworu muzycznego, ale efekty końcowe są czasem zaskakujące.


Narzędzia

Alarmy

Dwa typy alarmów: szybkie i zwykłe.

Alarmy szybkie to te, które mają nastąpić w ciągu najbliższej godziny.

Alarm ma generalnie wszystko, co potrzeba: powtarzanie (w wybrane dni tygodnia również), drzemkę, wibracje oraz wybór rodzaju dzwonka.

Kalendarz

W kalendarzu można zapisać do 500 terminów i 150 zadań. Aplikacja posiada przydatną opcję wysyłania wszystkich terminów zapisanych w kalendarzu przez Bluetooth.

Notatki

Stoper

Stoper pozwala mierzyć międzyczasy.

Dyktafon


Kalkulator

Poniżej kilka innych funkcji:

Czas globalny

Pozwala śledzić czas w kilku wybranych miejscach na świecie.

Narzędzia

Nadajnik FM

Transmiter FM to jedna z funkcji, które wyróżniają Arenę. Praktycznie jest to dodatek bardzo rzadko spotykany wśród telefonów, a co najważniejsze działa. Jednak nie ma co spodziewać się cudów. W moich próbach udało się przesłać dźwięk na odległość 30 centymetrów, co do zastosowań w samochodzie powinno wystarczyć.

Konwerter jednostek

Powala przeliczać jednostki: walut, powierzchni, długości, masy, temperatury, objętości oraz prędkości.

Ustawienia

Profile

W Arenie przewidziano 4 fabryczne profile (normalny, milczy, na zewnątrz oraz tryb lotu) - mało?! Trochę tak, więc pozwolono użytkownikowi zdefiniować sobie kolejnych 10 niestandardowych. W profilach można ustawić sygnał godzinny, dźwięk klawiszy i ich głośność oraz wszelkiej maści dźwięki spotykane w telefonie.

Ustawienia wyświetlacza

W ustawieniach wyświetlacza użytkownik znajdzie konfigurację tapet, ekranu domyślnego, czcionki, czasu podświetlenia, automatycznej regulacji jasności itp.

Ustawienia telefonu

W ustawieniach telefonu znajdziemy ustawienia dotyku (wibracje i dźwięki), zabezpieczenia (blokady aplikacji i telefonu), oszczędzanie energii, menedżer pamięci. Nie wiem dlaczego telefon zgłasza problemy z pamięcią, skoro z poziomu menedżera wszystko wygląda nad wyraz dobrze.

Łączność

W dziale Łączność poza normalnymi parametrami do konfiguracji telefonu, jak wybór sieci i jej trybu, profili internetowych i punktów dostępowych, umieszczono także ustawienia: GPS (samodzielny czy A-GPS), trybu połączenia USB czy sygnału TV out (NTSC czy PAL). W celu oglądania filmów w formacie DivX należy zarejestrować telefon, dlatego też w ustawieniach znajdziemy pozycję rejestracja DivX. W większości przypadków konieczne będzie przekonwertowanie filmów na PC, gdyż telefon nie radzi sobie z plikami wrzuconymi bez konwersji.
Na pasku wydzielono także ikony do Bluetooth, Wi-Fi, ustawienia połączeń oraz ustawienia wiadomości.


Synchronizacja z PC

W Internecie nie mogliśmy znaleźć pakietu PC Suite, więc zainstalowaliśmy wersję z dostarczonej płytki. Wersja ta zaczęła się samoczynnie uaktualniać i cała zabawa w instalację trwała około 4 godzin. Niezbyt szybka jest także sama synchronizacja danych z telefonem.

Podsumowanie

LG Arena należy do telefonów bardzo poręcznych. Rozmiary pozwalają na bezproblemową obsługę jedną ręką. Wyjątkiem są sytuacje, gdy chce się użyć np. zbliżenia zdjęcia. Operacja taka przebiega dokładnie tak, jak w iPhone, co wymaga już użycia obu rąk.
Praca z telefonem jest w większości przypadków przyjemna i intuicyjna. Wyjątkiem są sytuacje, gdy Arenie zaczyna brakować pamięci. Aplikacje wtedy działają bardzo wolno lub w ekstremalnych przypadkach odmawiają posłuszeństwa, co jest mocno irytujące. Zdarzało się, że musiałem resetować telefon, ponieważ zapełniła się pamięć systemowa i nie można było wykonywać np. zdjęć. Bywało także, że po wykonaniu kilku zdjęć i włączeniu odtwarzacza muzyki nie starczało pamięci do otwierania dokumentów.

Sam interfejs Areny jest jednym z lepszych rozwiązań na rynku i zasłużenie zbiera nagrody. Jest jeszcze kilka drobnych niedociągnięć np. wyświetlanie raportów z doręczenia wiadomości po otrzymaniu już odpowiedzi od adresata.
Producent podaje, że telefon jest energooszczędny, ponieważ informuje o konieczności odłączenia zasilania po naładowaniu baterii. Z tym, że na takim jednym naładowaniu długo nie pracuje - mi najdłużej działał 3,5 dnia, przy włączonych wszystkich możliwych energooszczędnych opcjach i niewielkim użytkowaniu. W normalnych warunkach Arena wytrzymuje 1,5-2 dni przy korzystaniu z telefonu przez ok. 30 minut dziennie, słuchaniu muzyki przez ok. 1 godzinę dziennie i wysłaniu/odebraniu kilkunastu SMS. Wydaje mi się, że najmocniejszym obciążeniem dla baterii jest aparat Areny. Przy częstszej zabawie nim, należy się liczyć z codziennym doładowywaniem.

Właściwie gdyby nie problemy z zarządzaniem pamięcią telefonu to mógłbym z czystym sumieniem polecić ten telefon każdemu. Należy mieć nadzieje, że szybko pojawią się uaktualnienia oprogramowania i Arena rozwinie swoje skrzydła.

Opinie:

Opinie archiwalne (10):

Komentuj

Komentarze / 10

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    kaciatore pisze: 2009-10-07 14:53
    Czy ktoś z Was jest szcześliwym posiadaczem powyższego telefonu ? Jeżeli tak to proszę o kilka słów na temat wad i zalet. Dzięki...
    0
  • Users Avatars Mini
    Arena pisze: 2009-10-07 15:09
    Jestem szczęśliwym posiadaczem; jedyna wada to brak oprogramowania do nawigacji dostępnej na ten telefon, poza tym wszystko jest ok. U mnie telefon się tak nie wiesza jak ten testowany model, szczerze nie pamiętam aby kiedykolwiek u mnie pojawił się komunikat o braku pamięci. Polecam.
    0
  • Users Avatars Mini
    axa pisze: 2009-10-07 16:14
    co do transmitera FM, to z tego co mi wiadomo wiekszosc nowycg LG ma te funkcje...
    0
  • Users Avatars Mini
    goral-1 pisze: 2009-10-08 18:21
    Pozostaje czekać na Arenę II.
    0
  • Users Avatars Mini
    Jk pisze: 2009-10-10 02:29
    ***Arena- nav4all próbowałeś?
    0
  • Users Avatars Mini
    JHH pisze: 2009-10-19 01:36
    Pamięć zapełniała się tak szybko zapewne dlatego, że nie wyłączaliście aplikacji po ich użyciu a jedynie zrzucaliście "na pasek" czyli one nadal figurowały w tle. Przy kilku takich zabiegach nie dziwotą jest, ze owa rzeczona pamięć w końcu sie zapełniła. Mimo, że to ekstra telefon jego największa wadą pozostaje zamkniety system. Tak wiece, Arena już na samy starcie przegrywa z: htc, asusami, samsung, s-e czy bb z WM czy Androidem na pokładzie.
    0
  • Users Avatars Mini
    AdamO pisze: 2009-10-19 17:37
    Jestem (szczesliwym?) posiadaczem ARENY jedna juz wyminil mi sklep uszkodzona plyta i glosnik Pamiec telefonu jak w recenzji problem z zarzadzaniem a nowym wyminienionym dzieje sie to samo ba przy dodawaniu slowa do slownika T9 i wylaczeniu i wlaczeniu telefonu nie ma go tam !! czy ktos ma ten sam problem ?? wgralem najnowsze oprogramowanie dostepna w LG V10d
    0
  • Users Avatars Mini
    szymonowic pisze: 2009-10-19 20:43
    ja mam obecnie Arenę .. bardzo sympatyczny telefon ... nie mam dużego porównania ale jestem z niego zadowolony...
    0
  • Users Avatars Mini
    aNETA pisze: 2011-06-16 00:44
    Telefon ladniutki ,no ale niestety tapety nei da sie wlaczyc na ekranie tylko te widgety sa...Niestety sprzedaje tel;;;...Nie polecam..
    0
  • Users Avatars Mini
    Tomek pisze: 2013-05-01 15:46
    Mam ten telefon, jeden z wiekszych minusów to jest taki, że nie ma Androida, jest mało gier na ten telefon. Jest + tego telefonu taki że ma 7-8 GB pamięci wbudowanej i mozna dokupić do niego karte 32GB. Ale ten telefon mi odpowiada :) Polecam ;)
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: