Od niedawna na polskim rynku można nabyć jedno z nowszych dzieł koncernu LG - telefon GSM 900/1800, LG L5100. Telefon, a właściwie według producenta "High Resolution Digital Camera Phone", można obecnie zakupić za nieco ponad 1000 PLN.
Telefon, na pierwszy rzut oka, wydaje się być wykonany z dobrej jakości materiałów, ale po tygodniu noszenia go w kieszeni, można zauważyć drobne ryski na obudowie.
L5100 wykonany jest dość solidnie i "czuć" go w ręku. Lekkie luzy są zauważalne przy mocowaniu ekranu obrotowego, ale to już chyba przypadłość wszystkich telefonów typu clamshell. Poza tym nie zaobserwowałem jakiegokolwiek skrzypienia i innych tego typu odgłosów wydobywających się z obudowy.
LG L5100 wyposażono w dwa wyświetlacze LCD. Pierwszy zewnętrzny to kolorowy wyświetlacz TFT, mogący pokazać 64k kolorów (96x96 pikseli). Drugi ekran jest wykonany w tej samej technologii, ale potrafi wyświetlić 262k kolorów (176x220 pikseli). Zaraz się podniesie krzyk, że nie widać przecież różnicy między 64k a 262k, więc "po co przepłacać". Otóż wręcz przeciwnie. Różnica jest w tym przypadku spora. Ekranik wewnętrzny prezentuje się naprawdę wyśmienicie.
Telefon zasilany jest ogniwem LiIon o pojemności 900mAh.
Menu
Menu jest dość proste i łatwo się po nim poruszać, chociaż niektórych funkcji trzeba się naszukać.
Profile
W Profilach producent umieścił wszystkie funkcje regulacji głośności dźwięków, wybór dźwięków oraz typ dźwięków dla wiadomości, połączeń oraz klawiatury telefonu. Do wyboru mamy 6 profili, spośród których możemy personalizować 4.
Rejestr połączeń
Oprócz danych o połączeniach nieodebranych i odebranych są tu informacje o ilości kB przesłanych w trakcie połączeń poprzez GPRS. Telefon ponadto informuje po każdym połączeniu (głos i dane) o długości połączenia lub ilości przesłanych bajtów.
Narzędzia
W folderze tym umieszczone zostały takie funkcje jak prosty kalkulator, konwerter jednostek, dyktafon (pozwalający nagrać max 3 notki o długości do 30 sekund), port podczerwieni i folder użytkownika "Mój folder". Spore zastrzeżenia wzbudziło we mnie działanie portu podczerwieni. Podobnie zresztą jak komunikacji po USB. Żadną siłą, nie udało mi się zmusić LG do przesyłania dźwięków, zdjęć, czy też filmów, ani do, ani z telefonu. Z początku dziwiłem się dlaczego producent dołączył dwa kable transmisyjne, jeden USB drugi do portu szeregowego. Po porażce z obsługą transmisji po USB, wszystko stało się jasne. Jedyną opcją na ściągnięcie danych z telefonu, bądź też wysłanie tychże do telefonu, było zastosowanie kabla szeregowego. Jak już każdy się może domyślać rozwiązanie takie to nic przyjemnego: wystarczy 20 zdjęć w najwyższej rozdzielczości i możemy spokojnie iść na kawę. Jedno zdjęcie o wielkości 200 kB ściąga się około ponad minutę. Wadą transmisji szeregowej w przypadku L5100, okazał się brak możliwości skopiowania dzwonków. Software, dostarczany z telefonem, nie pozwala na wgrywanie czy zgrywanie dzwonków z/do telefonu.
Dodam jeszcze, że komunikacja przez port IrDA, była niemożliwa również z innymi telefonami.
Terminarz
Tu spotkała mnie niespodzianka. Nie chodzi mi bynajmniej o możliwości organizera. Producent postanowił umieścić w tym folderze książkę telefoniczną. Trochę mało logiczne rozwiązanie.
Poza terminarzem, użytkownik ma do dyspozycji jeszcze budzik. Budzik pozwala na ustawienie trybu codziennego, tygodniowego i miesięcznego. Trochę brakuje możliwości ustawienia jedynie dni pracujących. Budzik i alarmy terminarza działają nawet, gdy telefon jest wyłączony.
W LG mamy do zagospodarowania 255 pozycji na kontakty. Do każdego kontaktu możemy dodać tel. komórkowy, domowy, telefon do pracy, adres e-mail, a także dodać kontakt do grupy (jednej z siedmiu), notatkę i zdjęcie. Dzwonki może personalizować jedynie dla grup.
Wiadomości
Telefon obsługuje zarówno standard SMS, jak i MMS. MMS ograniczone są do 100kB i formatowane są automatycznie do tej wielkości (z wyjątkiem załączników wideo, które trzeba wcześniej "przyciąć" do 100kB). Do MMS jako załącznik może posłużyć zarówno zdjęcie, jak i dźwięk czy też wideo.
Telefon obsługuje również wiadomości e-mail - jest wyposażony w klienta poczty elektronicznej, aczkolwiek dla mnie jest to najbardziej tajemnicza funkcja telefonu. Nigdzie nie doszukałem się bowiem możliwości skonfigurowania serwera POP3, czy też SMTP.
Pamięć wewnętrzna jest przydzielona na sztywno. I tak na SMS dostępne jest 130 pozycji, na raporty doręczenia 10 pozycji, natomiast na MMS wydzielono 1,4 MB. Lista osób, do których możemy wysłać wiadomość jednocześnie ograniczona jest do pięciu pozycji.
Aparat
Pomimo niezłej wielkości matrycy (1,3 mln pikseli) aparat nie robi nadzwyczajnych zdjęć. Przy dobrym oświetleniu jest nieźle, ale już przy słabym oświetleniu zaczynają się schody. Nie pomaga nawet załączona do aparatu lampa błyskowa (właściwie dioda LED), mimo, że świeci dość mocno. W dodatku wyświetlacz ma spore opóźnienia w odświeżaniu obrazu, szczególnie przy większych rozdzielczościach.
Zdjęcia można wykonywać w trybach QVGA (320x240), VGA (640x480), SXGA (1280x960) i Panorama (1280x640). Zdjęcie w rozdzielczości SXGA ma wielkość około 200kB.
Poza standardowymi opcjami, jakie oferują aparaty cyfrowe w telefonach komórkowych, LG oferuje możliwość robienia zdjęć seryjnych. Jednak takie możliwości możemy wykorzystać tylko przy mniejszych rozdzielczościach zdjęć QVGA (9 zdjęć w serii) oraz VGA (3). Do naszego użytku jest również edytor, który pozwala na obcięcie zdjęcia, jego obrót oraz dodanie efektów.
Telefon umożliwia również kręcenie filmów z dźwiękiem w trzech rozdzielczościach (MMS, QCIF i S-QCIF) bez limitu czasu trwania (oczywiście do wielkości pamięci wbudowanej w telefon i przeznaczonej na ten cel). Film w formacie S-QCIF trwający 20 sekund zajmuje około 250kB.
Zarówno w przypadku kręcenia filmów jak i przy robieniu zdjęć, można zmieniać: jasność (również tryb nocny), balans bieli czy też tryb kolorów (czarno-biały, kolorowy, sephia itd.).
W telefonie do wykorzystania na filmy i zdjęcia jest 27 MB.
Multimedia
Katalog ten jest mocno okrojony w wersji fabrycznej. Znajduje się tutaj jedynie jedna gra - "Pocket Athlete". W grze mamy możliwość wyboru jednego z trzech dostępnych sportów: sprint na 100m, strzelanie do rzutek oraz łucznictwo. Gra ma bardzo dobrą grafikę, nadal rzadko spotykaną w telefonach komórkowych.
Internet
Przeglądarka otwiera niektóre strony internetowe wraz z obrazkami, ale widok takiej strony pozostawia wiele do życzenia. Przeglądarka stara się za wszelką cenę upakować obrazki wraz z tekstem w szerokości wyświetlacza. Stron takich portali jak ONET czy WP, w ogóle nie udało mi się otworzyć. Poza tym po otwarciu strony w telefonie przewijanie jej odbywa się w zwolnionym tempie.
Inne
Telefon może wyświetlać na głównym ekranie oprócz czasu lokalnego, czas z innej strefy czasowej, wybranej przez użytkownika.
Podsumowanie
LG L5100 to obecnie najbardziej zaawansowany terminal sprzedawany na polskim rynku przez koreańskiego producenta. Jego główną zaletą jest matryca aparatu fotograficznego 1.3 megapiksela oraz subiektywnie bardzo ładny wygląd samego telefonu.
Trochę mnie rozczarował software telefonu: głównie źle działająca podczerwień i USB. Zdarzyło mi się również, że potrafił zmienić sobie ustawienia np. głośności klawiatury po odłączeniu od ładowarki.
Dobrą stroną L5100 jest w miarę spora pamięć (32MB - szkoda, że nie przyznawana dynamicznie), dobrej jakości materiały, dokładne wykonanie telefonu a także bogata ilość funkcji telefonu. Zadowalająca jest również wytrzymałość baterii - około 5 dni przy niezbyt nadmiernym wykorzystywaniu telefonu, co przy dwóch kolorowych wyświetlaczach jest bardzo dobrym wynikiem.
Jakość rozmów jest dobra, dźwięk w słuchawce czysty i wyraźny. Nie zdarzyło mi się również, abym w jakimś momencie stracił zasięg. Jakość i głośność 40 tonowych dzwonków również jest na wysokim poziomie. Trochę zbyt ciche są natomiast sygnały wiadomości. Odrobinę mocniejsza także mogłaby być wibracja.
W czasie użytkowania telefonu dziwnie zachowywał się wskaźnik naładowania baterii. Poziom na wskaźniku potrafił spaść o dwie kreski po odebraniu rozmowy, by po zamknięciu i ponownym otworzeniu klapki ponownie wskazywać poprzednią wartość. Możliwe, że wszystkie wymienione przeze mnie problemy spowodowane są błędami w oprogramowaniu telefonu, które będzie można uaktualnić.