Test LG Optimus/Swift Black P970

Recenzje
Opinie: 4

Klasa smartfonu C (skala „Mercedesa” A, B, C, E, S)

Skala ocen 1-6 (6-celujący)

Wstęp

LG Optimus/Swift Black P970 wszedł na rynek prawie jednocześnie z dwoma innymi modelami tego samego producenta, czyli z LG Optimus/Swift 3D oraz LG Optimus/Swift 2X. Black nie był w Polsce wspierany dużą kampanią reklamową, choć LG zapowiadało, że jest to bardzo ważny model, przede wszystkim ze względu na rewolucyjny 4 calowy ekran NOVA IPS LCD. Ekran miał być rewolucyjny ze względu na zużycie energii oraz na swoją jasność. W czasie testów okazało się jednak, ze telefon pod względem zużycia energii wypada bardzo źle, a sam ekran jest porównywalny z konkurencją. LG Black ma jednak wiele innych zalet, co pozwala mu znaleźć się w tzw. klasie średniej smartfonów.

Zestaw – ocena 5

W pudełku z telefonem znaleźliśmy słuchawki z prostym pilotem do odbierania rozmów, sam telefon, kabel USB, kartę pamięci 2 GB oraz zasilacz. Zasilacz ma dosyć dużą wtyczkę, ale na szczęście wykorzystuje do połączenia z telefonem kabel USB.

   
 

Obudowa – ocena 6

LG Optimus/Swift Black P970 to przykład świetnego designu. Obudowa jest bardzo prosta, bez wodotrysków, z matową tylną klapką. Urządzenie jest bardzo lekkie pomimo ogromnego 4 calowego wyświetlacza. Waży tylko 109 g! Nad ekranem znajdziemy kamerę do wideo rozmów – notabene w Orange działały one tragicznie. Pod ekranem są 4 klawisze dotykowe z podświetleniem – search, back, Home i settings. Klawisze nie obracają się wraz z obrotem samego telefonu. Nie jesteśmy fanami klawiszy „sensorowych”, ale w LG działają dobrze i delikatne muśnięcie ich nie wzbudza. Z lewej strony obudowy jest „mikroskopijny” klawisz G odpowiedzialny za obsługę gestów i klawisz regulacji głośności. Na górze odbudowy jest gniazdo jack, gniazdo mini USB oraz włącznik/wyłącznik. Z tyłu obudowy jest głośnik mono (bardzo słabej jakości, odtwarza głównie średnie tony) oraz kamera z lampą błyskową. Wadą obudowy jest brak dedykowanego klawisza spustu migawki (teoretycznie zastępuje go specjalny gest wykorzystujący przycisk G) oraz port USB umiejscowiony na górze obudowy.

   
   
   

Ekran – ocena 6

4 calowy ekran NOVA IPS LCD ma wystarczającą rozdzielczość 480x800 pikseli. Nie jest to ekran porównywalny z iPhone lub najnowszymi Samsungami, ale jego wielkość oraz obsługa dotyku jest bardzo dobra. Źle działa automatyka podświetlenia ekranu. Po jej włączeniu ekran jest tak ciemny, że patrzenie na niego bardzo męczy wzrok.

Procesor/pamięć/parametry techniczne – ocena 5

Telefon obsługuje procesor o częstotliwości 1 Ghz, ale nie jest to procesor firmy Qualcomm. Dostawcą chipsetu jest Texas Instruments. Procesor jest wystarczająco szybki i pozwala na bezproblemowe odtwarzanie plików wideo HD 720p, odtwarzanie filmów z Youtube dobrej jakości i na odtwarzanie plików Xvid. W czasie testów tylko bardzo rzadko telefon „zawieszał się” na chwilę, gdy wcześniej opuszczał jakąś bardziej wymagającą aplikację. RAM telefonu to 512 MB, a ROM ma pojemność 2 GB. Telefon wspiera HSPA 7.2/5.76 Mbit/s. WLAN niestety działa gorzej niż u konkurentów – uzyskiwane prędkości na speedtest.net były zwykle nawet 2 razy mniejsze. Nasze LG wspiera za to takie technologie jak DLNA, WiFi Direct technology, Wi-Fi Mobile Hotspot. Jakość obsługi WLAN niestety nie jest tak perfekcyjna jak w iPhone i zdarza się, że telefon w zasięgu hotspota w trybie oczekiwania korzysta z transmisji 3G.

System/ustawienia – ocena 5

LG nie dba o swoich użytkowników i wbrew obietnicom Black nie ma na razie uaktualnienia do wersji Androida 2.3. Nasz LG pracował pod kontrolą systemu 2.2.2 (w czasie miesięcznego testu raz pobrał do niego duże uaktualnienie). System nie jest bardzo stabilny i zdarzają się linuxowe komunikaty z cyklu „force to close”.

Ekran główny/nakładka – ocena 6

LG wprowadziło do Androida swój interfejs LG Optimus 2.0 Gesture UI. Zmiany nie jest bardzo znaczące i interfejs ten rzeczywiście dobrze wpływa na ergonomię urządzenia. Cały czas na dole ekranu mamy dostęp do 4 głównym ikon. Widać je także przy przeglądaniu menu aplikacji. Oznacza to, że z każdego ekranu menu możemy zadzwonić, znaleźć kontakt i wysłać SMS-a. Pulpity na głównym ekranie (jest ich 7) przewijają się tylko prawo – lewo, natomiast ekrany z aplikacjami można przewijać wkoło. Layout aplikacji może zmieniać się na trzy sposoby – kategorie, strony i lista. Bezpośrednio z ekranu z aplikacjami możemy je usuwać. Górny pasek z „notyfikacjami” ma skróty do GPS, WLAN, Bluetooth, transmisji danych i trybu silent. Gdy odtwarzamy muzykę to pojawia się tam także panel do obsługi odtwarzacza. Widżetów jest dużo mniej niż w Samsungach i HTC, ale niektóre z nich są przydatne i ładne. Na głównym ekranie możemy tworzyć foldery.

       

Wprowadzanie tekstu – ocena 6

Przy 4 calowym wyświetlaczu wpisywanie tekstu jest prawdziwą przyjemnością. Polecamy włączenie w smartfonie opcji vibrate feedback, która bardzo delikatnie informuje o przyciśnięciu danej litery. Wirtualne klawiatury w Androidzie są genialne, więc naprawdę nie ma się do czego przyczepić.

Telefon (aplikacja) i jakość połączeń – ocena 4

Aplikacja telefonu w Black jest wyposażona w smart dialling, choć ta funkcja powinna działać trochę szybciej. Cała funkcjonalność telefonu pozostała niezmieniona w stosunku do seryjnego Androida, ale po zainstalowaniu Skype możemy bezpośrednio z pozycji telefonu dzwonić do osób za pośrednictwem tego komunikatora.

Jakość dźwięku podczas rozmowy nie jest najlepsza, bo Black tworzy „sztuczną ciszę”, aby wytłumiać szumy podczas rozmowy. Daje to bardzo nienaturalny efekt i przeszkadza w konwersacji.

Kamera – ocena 5

LG Optimus/Swift Black ma dwie kamery – 5 i 2 megapiksele. Choć niektóre telefony oferują już kamery 8 megapikseli, to 5 mega LG w zupełności wystarcza. Zdjęcia i filmy nagrywane LG Optimus Black są naprawdę doskonałe. Maksymalna rozdzielczość zdjęcia to 2592x1944 pikseli, a film to materiał HD 1280x720 pikseli. Niestety nie ma róży bez kolców – migawka w LG działa tak wolno, że zwykle na zdjęciu jest coś innego niż to co chcieliśmy sfotografować. Oczywiście ta wada nie dotyczy przedmiotów, które pozostają bez ruchu przez dłuższy czas.

   

Przykładowe zdjęcia:

   
   

Przykładowy film wykonany telefonem znajduje się tutaj.

Przeglądarka – ocena 6

LG Optimus/Swift Black ma świetną przeglądarkę – działa naprawdę doskonale i dużo lepiej niż ta znana z iOS. Najfajniejszą usługą jaką udało nam się w niej uruchomić była telewizja TVN24 w portalu Orange. Po zalogowaniu w serwisie możemy bez problemu oglądać kilkanaście stacji telewizyjnych w oknie przeglądarki. Jakość telewizji jest naprawdę znakomita. Normalne strony również wyglądają tak jak na komputerach desktop i renderują się bardzo szybko.

   

Odtwarzacz wideo – ocena 6

Black bez problemu radzi sobie z materiałem wideo w formacie HD 720p. Odtwarzacz potrafi dekodować MPEG4, H263, H.264, DivX, WMV (do720p). Jakość obrazu jest doskonała – smartfon nie gubi chyba żadnej klatki. Filmów z wyższą niż HD rozdzielczością nasz smartfon nie próbuje nawet odtwarzać. Filmy z Youtube odtwarzane są dedykowanej aplikacji, która w środowisku mobilnym nie ma sobie równych. Android najlepiej obsługuje Youtuba.

Czego brakuje nam w LG do pełni szczęścia – oczywiście wyjścia HDMI.

Serwisy społecznościowe – ocena 4

W Black znajdziemy aż dwóch klientów Facebook. Jeden został przygotowany specjalnie dla telefonów LG, drugi to znana wszystkim aplikacja, która co chwile ma nowe uaktualnienia i funkcje. Facebook w Black jest zintegrowany z kontaktami. Nie udało nam się znaleźć funkcji synchronizacji z kalendarzem. Dedykowany klient Facebook for LG nie jest potrzebny, bo jego funkcjonalność jest bardzo ograniczona.

Obsługa plików Office – ocena 4

Za obsługę plików Mircrosoft Office odpowiada w LG pakiet Polaris Office. Zainstalowana wersja nie miała opcji edycji plików, ale samo ich otwieranie i przeglądanie działało naprawdę znakomicie. Nasze wymagające dokumenty z wieloma danymi otwierały się bardzo szybko.

Bateria – ocena 2

Bateria w naszym Blacku ma pojemność 1500 mAh. Jest to całkiem sporo, ale oprogramowanie, ekran lub procesor najprawdopodobniej źle wykorzystują energię. Telefon nie wytrzymuje całej doby bez ładowania, co jest bardzo uciążliwe. LG musiał być ładowany częściej niż telefony z procesorami dualcore, a to już jest naprawdę niedopuszczalne.

Bajery – ocena 4

Gesty to nowa funkcjonalność wprowadzona w LG. Nasz Black obsługuje aż 14 specjalnych funkcjonalności – skrótów. Większość gestów wykorzystuje specjalny klawisz G umieszczony z lewej strony obudowy. Niestety przycisk ten jest mały i niewygodny. Gesty działają w galerii, odtwarzaczach, przy odbieraniu rozmów, wyłączaniu alarmów, a nawet przy edycji tekstu. Trzeba stukać w obudowę, przyciskać klawisz G, obracać telefon. Aby np. odpalić kamerę w trybie wygaszenia ekranu należy ekran podświetlić, przycisnąć przycisk G i potrząsnąć telefonem – ciekawe ile osób będzie z tego skrótu korzystać.

SmartShare jest kolejnym bajerem pozwalającym na korzystanie z Blacka jako pilota do obsługi naszej lokalnych zasobów mediów. W aplikacji wybieramy źródło danych, sam materiał oraz urządzenie, na którym muzyka lub wideo ma się odtwarzać. Aplikacja współpracuje ze sprzętem różnych firm wykorzystując standard DLNA.

   

Podsumowanie

LG Optimus/Swift Black P970 w najtańszych sklepach internetowych kosztuje obecnie około 1100 zł (09.2011). Jest to dobra cena za 4 calowego potwora. Świetny ekran, dobry system, coraz więcej dodatkowych aplikacji, sprawna obsługa maila, Internetu i innych usług Google sprawia, że możemy ten telefon polecić osobom, których nie stać na najdroższe smarfony dualcore. Niestety nie możemy Blacka polecić osobom, które potrzebują być „pod telefonem” przez większość część dnia. Jego bateria jest tak słaba, że bez ciągłego doładowywania LG doprowadziło by taką osobę do zawału.

Zalety:

  • świetny wygląd

  • duży ekran

  • symboliczna waga

  • świetna matowa obudowa

  • pełna funkcjonalność WLAN (hotspot, direct, DLNA)

Wady:

  • tragiczna bateria

  • brak Androida 2.3

  • USB na górze obudowy

  • brak HDMI

   

Opinie:

Opinie archiwalne (4):

Komentuj

Komentarze / 4

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    artjaw pisze: 2011-10-06 20:14
    i już prawie jest mój
    0
  • Users Avatars Mini
    survivor pisze: 2011-10-06 23:14
    moj juz od 4 miesiecy :)
    0
  • Users Avatars Mini
    Grossek pisze: 2011-10-07 02:49
    A mój od 2 tygodni :) i jestem bardzo zadowolony.
    0
  • Users Avatars Mini
    art pisze: 2011-10-07 16:25
    Uwagi dotyczące baterii to kompletna bzdura!!!Posaidam ten telefon 4 miesiące i nie potwierdzam,dobę wytrzymuje bez problemu przy dość intensywnym korzystaniu z neta, koledzy posiadający SGS2 i HTC Desire S ładują częściej niż ja.Co nie oznacza że bateria jest dobra ale jest przyzwoita i na pewno nie gorsza od konkurencji.
    1

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: