Dział firmy LG zajmujący się sprzedażą telefonów komórkowych w Polsce ma od niedawna nowego szefa i chyba oznacza to ofensywę koreańskiego producenta na polskim rynku.
W ostatnim czasie firma LG wypuściła kilka nowych modeli telefonów komórkowych. Między innymi znalazły się wśród nich dwa telefony o niemal identycznych parametrach, różniące się konstrukcją obudowy. Mowa o modelach S5200 oraz S5100. Pierwszy z nich jest sliderem, natomiast drugi "klapkowcem". W nasze ręce trafił drugi z w/w.
Zewnętrznie telefon prezentuje się całkiem nieźle, chociaż błyszczące tworzywo, z którego wykonana jest większość telefonu ma tendencję do zatrzymywania na swojej powierzchni odcisków palców użytkownika, co daje przewidywalne efekty.
Telefon wykonany jest z dobrej jakości materiałów. Przez cały okres testowania noszony był w kieszeni, niejednokrotnie razem z kluczami i nie pozostawiło to śladów na jego powierzchni.
Telefon wykonany jest dość solidnie. Lekkie luzy są odczuwalne przy mocowaniu klapki, gdy telefon jest zamknięty. Po otworzeniu luzy znikają. Nie zaobserwowałem jakiegokolwiek skrzypienia i innych tego typu odgłosów wydobywających się z obudowy.
LG S5100 wyposażono w dwa wyświetlacze LCD. Zewnętrzny to wyświetlacz OLED, który może pokazać 64k kolorów (96x96 pikseli), drugi natomiast wykonany jest w technologii TFT i potrafi wyświetlić 262k kolorów (128x160 pikseli). Wewnętrzny wyświetlacz nie należy do najlepszych w klasie, gdzie prym wiedzie Samsung, ale prezentuje się całkiem nieźle. W skali 6-cio stopniowej otrzymałby ocenę 4, czyli dobrą.
Telefon zasilany jest ogniwem Li-Ion o pojemności 1000mAh. Pojemność baterii jest spora jak na obecnie panujące standardy, ale jak się okazało w testach nie pojemność baterii jest najważniejsza.
Menu
Menu jest dość proste i łatwo się po nim poruszać. Działa dość szybko, jedynie momentami pokazuje się na wyświetlaczu zegar, głównie przy wchodzeniu do pojedynczych aplikacji.
Profile
W Profilach producent umieścił wszystkie funkcje regulacji głośności dźwięków, wybór dźwięków oraz typ dźwięków dla wiadomości, połączeń, klawiatury oraz klapki telefonu. Do wyboru mamy 5 profili, spośród których możemy personalizować 3.
Rejestr połączeń
Oprócz danych o połączeniach nieodebranych i odebranych są tu informacje o ilości kB przesłanych w trakcie połączeń poprzez GPRS. Telefon ponadto informuje po każdym połączeniu (głos i dane) o długości połączenia lub ilości przesłanych bajtów. W rejestrach są także informacje o wybieranych numerach oraz czasie ich trwania.
Narzędzia
W narzędziach użytkownik odnajdzie takie funkcje jak prosty kalkulator, konwerter jednostek, włączenie modemu czy Bluetooth. W folderze tym znajdują się również ustawienia czasu globalnego.
Budzik pozwala na ustawienia do 5 różnych alarmów. Nie jest co prawda tak konfigurowalny jak w telefonach np. Samsunga, gdzie alarm można ustawić w wybranych dniach tygodnia, ale pozwala na ustawienie alarmów codziennie, od poniedziałku do piątku, od poniedziałku do soboty lub jednorazowo.
Bluetooth działa dobrze. Przede wszystkim, jego używanie nie wpływa znacząco na zużycie baterii. Szybkość transmisji była jednak znacznie mniejsza niż w przypadku modeli telefonów innych producentów. LG S5100 transmitował dane przez Bluetooth ze średnią prędkością ok. 14kB/s (maksymalnie ok. 20kB/s), gdzie normalnie transfery sięgają ponad 40 kB/s (maksymalnie 48kB/s). W dodatku uciążliwym jest potwierdzanie każdego transferowanego pliku w telefonie. Przy kopiowaniu kilkunastu plików, wymagane jest każdorazowe zatwierdzanie transmisji i nie można tego ominąć - jedynym wyjściem jest łącze USB. O ile Bluetooth działa bez zarzutu z PC, to pewne zaburzenia zauważyłem przy okazji korzystania z zestawu słuchawkowego Bluetooth. Do testu posłużył mi zestaw H500 Motoroli. Dziwne zachowania obserwowałem podczas rozmów przychodzących. Gdy odbierałem rozmowę telefonem, to dźwięk był przekazywany do słuchawki Bluetooth dopiero po ok. 2 sekundach. Zrzuciłbym to zapewne na barki H500, ale wcześniej używałem go z telefonami Nokia i problemów żadnych nie zauważyłem. Przy rozmowach wychodzących również nie zawsze telefon aktywował zestaw słuchawkowy, zwykle wówczas, gdy zestaw przechodził w stan "uśpienia".
Terminarz
W terminarzu umiejscowiono książkę telefoniczną, co zdaje się być standardowym rozwiązaniem producenta. W telefonie mamy do zagospodarowania 1000 pozycji na kontakty. Do każdego kontaktu możemy dodać tel. komórkowy, domowy, telefon do pracy, adres e-mail i numer faksu, dodać kontakt do grupy (jednej z siedmiu), dodać zdjęcie lub jedną z 36 gotowych ikonek. Szkoda, że producent ograniczył możliwość przypisywania dzwonków jedynie do grup. Nie można takiej operacji wykonać w odniesieniu do pojedynczego kontaktu. Poza tym działanie książki jest nieco dziwne. Zdarza się, że po przewinięciu kilku pozycji telefon przez chwilę "myśli" (pojawia się znaczek zegara na wyświetlaczu). Sytuacja taka miała miejsce, gdy wpisywałem przynajmniej jedną literę do wiersza wyszukiwania. Przy przewijaniu książki bez wyszukiwania efektu tego nie zauważyłem. Wyszukiwanie też nie jest rozwiązane zbyt logicznie. Po wpisaniu początkowych liter wyszukiwanego wpisu telefon go odnajduje, ale cały czas widoczne są wszystkie wpisy w książce, nie tylko te pasujące do wyszukiwanego ciągu.
W kalendarzu jest możliwość ustawienia sobie przypomnień. Niestety zupełnie brakuje temu rozwiązaniu funkcjonalności. Przypomnienia ustawić można na określony czas lub w ciągu dnia. W pierwszym przypadku powiadomienie zostanie wyświetlone w określonym przedziale czasu, natomiast w drugim wyświetlane będzie przez cały czas. W kalendarzu, można ustawić sobie również sygnał alarmu powiadomienia, ale cóż z tego skoro sygnał ten wcale przy wystąpieniu zapisanego zdarzenia się nie odzywa. Kolejnym "fenomenem" jaki znalazłem w terminarzu jest oddzielna opcja notatki. Pozwala ona na zapisanie krótkiej, 50 znakowej, notatki w danym dniu. Opcja trochę zbliżona do listy zadań, ale nie można w tym przypadku określić godziny. Takich notatek można stworzyć oczywiście więcej, ale po co? Do takiej notatki nie można przypisać żadnego przypomnienia, więc trzeba za każdym razem wchodzić do katalogu i sprawdzać notatki dla danego dnia.
Wiadomości
Telefon obsługuje zarówno standard SMS, jak i MMS. MMS ograniczone są do 100kB i formatowane są automatycznie do tej wielkości. Do MMS jako załącznik może posłużyć zarówno zdjęcie, jak i dźwięk. Niestety za pomocą MMS nie wyślemy nikomu jakiegokolwiek filmu, ponieważ telefon nie ma takiej funkcjonalności.
Telefon nie obsługuje wiadomości e-mail i nie ma wbudowanego klienta poczty.
Dla wiadomości pamięć została przydzielona na sztywno. I tak na SMS dostępne jest 150 pozycji, natomiast na MMS wydzielono 100. Ograniczona jest również do sześciu lista osób, do których możemy wysłać wiadomość.
Multimedia
Pomimo niezłej wielkości matrycy (1,3 mln pikseli) aparat nie robi nadzwyczajnych zdjęć. Przy dobrym oświetleniu jest jeszcze dobrze, ale już przy słabym oświetleniu zaczynają się problemy. Lampa błyskowa (właściwie dioda LED), mimo, że świeci dość mocno, pomaga jedynie na bardzo krótkim dystansie. Przy gorszych warunkach oświetleniowych raczej nie ma szans na zrobienie nieporuszonego zdjęcia. Poza tym zdjęcia wychodzą bardzo ciemne.
Zdjęcia można wykonywać w rozmiarach 48x48, 128x160, 320x240, 640x480 oraz 1280x960. Zdjęcie w najwyższej rozdzielczości i w jakości "fine" ma wielkość około 50-60kB.
Poza standardowymi opcjami, jakie oferują aparaty cyfrowe w telefonach komórkowych, LG oferuje możliwość robienia zdjęć seryjnych. Jednak takie możliwości możemy wykorzystać tylko przy mniejszych rozdzielczościach.
Telefon umożliwia kręcenie filmów z dźwiękiem w dwóch rozdzielczościach (128x96 lub 176x144) bez limitu czasu trwania (oczywiście do wielkości pamięci wbudowanej w telefon i przeznaczonej na ten cel). Podczas kręcenia filmów można używać funkcji zoom. Filmy nagrywane są w formacie .3gp.
Zarówno w przypadku kręcenia filmów jak i przy robieniu zdjęć, można ustawiać: jasność (również tryb nocny), balans bieli czy też tryb kolorów (czarno-biały, kolorowy, sepia itd.).
W multimediach umieszczono funkcję dyktafonu, który pozwala na nagranie do 10 wiadomości głosowych trwających do 20 sekund każda.
Przykładowe zdjęcia:
Ustawienia
W ustawieniach można sprawdzić stan pamięci. Producent podzielił pamięć na wewnętrzną i multimedialną. Pamięć wewnętrzna służy do przechowywania wiadomości SMS i MMS, wiadomości głosowych nagranych dyktafonem, gier oraz dźwięków. Pamięć ta ograniczona została do nieco ponad 3MB. Resztę z 64MB wbudowanej pamięci przeznaczono na pamięć multimedialną, która służy przechowywaniu plików muzycznych, filmów oraz zdjęć.
Poza stanem pamięci, w tym katalogu, znajdziemy wszelkiego typu ustawienia konfiguracyjne telefonu, połączeń, zabezpieczeń oraz czasu.
Usługi
Transmisja danych możliwa jest jedynie poprzez GPRS. Telefon nie obsługuje ani EDGE ani tym bardziej UMTS.
Pobrane
W katalogu znajdują się pobrane przez użytkownika gry i aplikacje, dźwięki i obrazy. Standardowo w telefonie umieszczone są dwie gry: "ActionInLive" oraz "HalloweenFever". Pierwsza z nich jest grą zręcznościową. Kierujemy w niej pewnym osobnikiem znajdującym się w trzech różnych sytuacjach: rzucamy przedmiotami w dal, staramy utrzymać równowagę w pędzącym autobusie oraz próbujemy jazdy z przeszkodami na skuterze po plaży.
Druga z gier to gra logiczna polegająca na wyczyszczeniu planszy ze wszystkich znajdujących się na niej symboli. Główna zasada jest bardzo prosta, ale gra wcale do prostych nie należy i wymaga trochę myślenia.
Podsumowanie
LG S5100 jak każdy telefon komórkowy nie jest oczywiście pozbawiony wad.
Niezadowalająca jest wytrzymałość baterii. Jak wspominałem wcześniej producent umieścił w telefonie ogniwo o pojemności 1000mAh. Przy korzystaniu przeciętnie przez 30 minut z gier, 30 minut słuchając muzyki oraz przeprowadzając do 30 minut rozmów dziennie, telefon działał maksymalnie 3 dni. Nie jest to zbyt ekscytujący wynik. Jedynym plusem w tym przypadku jest brak zauważalnego wpływu używania Bluetooth na czas pracy telefonu. Dziwne jest, że przy słabej baterii telefon nie pozwala na przeglądanie zdjęć znajdujących się w pamięci, a jednocześnie pozwala na odtwarzanie plików .mp3. Wygląda to na problem oprogramowania.
W czasie użytkowania telefonu dziwnie zachowywał się wskaźnik naładowania baterii. Poziom na wskaźniku potrafił spaść o dwie kreski po odebraniu rozmowy, by po zamknięciu i ponownym otworzeniu klapki ponownie wskazywać poprzednią wartość.
Nie można mieć natomiast zastrzeżeń do wykonania i jakości materiałów, z jakich zbudowano S5100. Klawiatura działa bardzo ładnie, jakość rozmów jest dobra, dźwięk w słuchawce czysty i wyraźny.
Jakość i głośność 64 tonowych dzwonków również jest na wysokim poziomie, chociaż jak dla mnie wszystkie brzmią zbyt "pozytywkowo".
S5100 posiada dużą pamięć 64MB. Niestety nie ma możliwości jej rozszerzenia za pomocą dodatkowych kart.
Funkcjonalnym rozwiązaniem jest możliwość sterowaniami niektórymi aplikacjami bez konieczności otwierania telefonu. Wykorzystując przycisk umieszczony z boku telefonu możemy uruchomić odtwarzacz MP3 lub kamerę. Ekranik zewnętrzny pozwala na zrobienie sobie zdjęcia, pełniąc rolę lusterka.. Gdy mamy zamknięty telefon, dostępna jest również funkcja latarki. Uruchamiany jest wtedy sam flesz.
Kolejnym ważnym plusem LG S5100 jest także możliwość podłączenia telefonu do PC bez konieczności instalowania oprogramowania. Systemy, automatycznie rozpoznają telefon jako przenośną pamięć USB. Telefon może więc zastąpić nam dodatkowy pendrive.