Test LG Swift 7

Recenzje
Opinie: 7

Skala ocen 1-6 (6-celujący)

Wstęp

LG E900 Swift 7 (znany także jako Optimus 7) to pierwszy telefon firmy LG działający pod kontrolą systemu Windows Phone 7. Na rynku pojawi się także jego siostrzany model z klawiaturą QWERTY, którego nazwa będzie brzmieć Swift 7Q.

W przypadku testu tego akurat modelu, równie ważny co sam telefon jest jego system – czy najnowszy Windows Phone 7 jest lepszy od Symbiana, iOS i Androida. Na pewno jest przyjemniejszy w obsłudze niż Symbian, ale mniej zaawansowany niż iOS i Android. Windows Phone 7 zasłużył jednak według nas na tytuł systemu 2010 r. Dlaczego – bo jest odważny, ładny, świeży i przede wszystkim różni się znacząco od konkurentów i ich nie naśladuje. Oczywiście teraz przed Microsoftem długa droga doganiania iOS i Andoida pod względem dojrzałości i liczby aplikacji, ale start jest naprawdę udany.

Zestaw – ocena 5

WP7 jest montowany wyłącznie w tzw. topowych urządzeniach. Sam zestaw sprzedażowy LG E900 Swift 7 jednak nie zaskakuje swoim bogactwem – oprócz telefonu otrzymujemy słuchawki, ładowarkę i kabel USB (część ładowarki).

 

Obudowa – ocena 6

Obudowa LG E900 Swift 7 jest prosta, bardzo dobrze wykonana i elegancka. Klapka z tyłu jest metalowa. Ekran 3.8 cala jest wykorzystuje technologię TFT LCD. AMOLED został odrzucony ze względu na duże zużycie energii przy białym ekranie (częste tło w Windows Phone 7) – tak to przynajmniej tłumaczy sam koncern LG. Rozdzielczość ekranu to 800x480 pikseli.

 
 
 
 
 

Pod ekranem znajdują się trzy klawisze: back, główny ekran i search. Są to „zwykłe” fizyczne klawisze połączone w jedną plastikową belkę.

 

Na górze obudowy jest malutki przycisk włączania telefonu i łącze jack. Z boku obudowy jest regulacja głośności. To najładniejsza obudowa LG w historii produkowanych przez nią telefonów.

 

Procesor/pamięć – ocena 6

Niewątpliwie LG Swift 7 to także najbardziej zaawansowany telefon tego producenta pod względem technicznym – napędza go Qualcomm Snapdragon QSD8650 1 GHz. W środku znajdziemy 16 GB pamięci, 512 MB RAM, 512 MB ROM. Kamera to już niemal standardowe w telefonach 5 megapikseli z nagrywaniem HD 720p. W telefonie brakuje bardzo slotu na karty pamięci.

Ekran główny/nakładka – ocena 6

Ekran główny jest naprawdę arcydziełem. Dynamiczne kafelki są bardzo nowoczesne i pięknie wyglądają. Można je dowolnie zmieniać, przestawiać i umieszczać nowe. Kafelki w większości są dynamiczne, czyli ich wygląd jest powiązany z aplikacją, za którą odpowiadają (pokazują twarze z Facebooka, liczbę maili, zdjęcia, najbliższe spotkanie itd.). Nieco gorzej jest już samym w menu. Gdy w przyszłości zainstalujemy sobie więcej aplikacji to przewijanie długiej listy nie będzie zbyt przyjemne. Rozłożenie kafelków obok siebie byłoby praktyczniejszym rozwiązaniem.

W trybie czuwania (już po podświetleniu ekranu) telefon prezentuje nam datę, godzinę, termin najbliższego spotkania oraz liczbę maili. Widać wówczas także zasięg oraz stan baterii. Gdy odblokujemy ekran to zasięg i bateria giną z ekranu! To naprawdę całkowicie niezrozumiałe – zasięg można sobie „ściągnąć” ręcznie. Na ekranie widać natomiast cały czas godzinę. Ta funkcja głównego ekranu i menu musi zostać poprawiona.

     
     

Wprowadzanie tekstu – ocena 4

Wirtualne klawiatury w widoku poziomym i pionowym są bardzo wygodne. Android jest już jednak dalej z perfekcyjnie działającą funkcją dyktowania tekstu głosem. LG przygotowało dla WM7 własną funkcję Voice to text, ale nie jest ona dostępna w Polsce (tzn. w tzw. polskim oprogramowaniu bez polskiego języka).

Poczta elektroniczna – ocena 4

Klient poczty, podobnie jak cały system, jest bardzo szybki i prosty w obsłudze. Maile z Gmaila pojawiają się bardzo szybko. Telefon umożliwia pobranie i obejrzenie załączników, ale szkoda, że np. załączone pliki JPEG nie są pobierane automatycznie i żeby np. obejrzeć pięć zdjęć trzeba się nieźle naklikać. W każdej chwili możemy dostać się do dowolnego katalogu poczty na serwerze, wymusić ręcznie synchronizację itp. Windows ukrył funkcję forward – jest ona dostępna jako część funkcji odpowiedz. Maile w HTML-u są wyświetlane, ale nie wyglądają zbyt pięknie (zdarzają się błędy w layoucie elementów graficznych).

Kontakty – ocena 4

Kontakty są świetnie synchronizowane z serwerem, a także bardzo dobrze zintegrowane z Facebookiem. Dział People to lista kontaktów, historia kontaktów, ale także dostęp do działu what’s new, czyli przede wszystkim do Facebooka. Zdjęcia z Facebooka pojawiają się w naszych kontaktach, ale także w Outlooku, gdy otrzymamy pocztę od naszego znajomego.


Kalendarz – ocena 4

Kalendarz w Windows Phone 7 ma trzy widoki: dzień, agenda i miesiąc. Każdy z tych widoków jest bardzo czytelny. Microsoft naprawdę dobrze się sprawił. Nasz telefon wyświetlał dwa kalendarze: Windows Live oraz Outlook. Do każdego kalendarza możemy przypisać odpowiedni kolor.

Telefon (aplikacja) i jakość połączeń – ocena 5

Jakość połączeń w LG z nową „windą” jest bardzo dobra. Telefonowi zdarzają się tzw. drop call-e, ale nie częściej niż w innych smartfonach. Telefon testowaliśmy głównie w Warszawie. Aplikacja telefonu ma bezpośredni dostęp do historii połączeń, klawiatury i książki adresowej. Swift 7 nie ma funkcji „smart” przy wybieraniu numeru z klawiatury, czyli nie dobiera automatycznie najbardziej prawdopodobnych kontaktów. Telefon bardzo dobrze współpracuje także z zestawem Bluetooth (w naszym przypadku Nokii). Urządzenie udostępnia profil bezpośredniego dostępu do kontaktów, więc wybieranie głosowe działa znakomicie.

W czasie testów zdarzył się przypadek, że gdy korzystaliśmy z sieci 3G to po wyjeździe z zasięgu tej technologii (poza Warszawę) okazało się, że telefon stracił zasięg 3G i „wypadł” z sieci. Pomogło dopiero wyłączenie go. Czyli najlepszą opcją jest chyba korzystanie z trybu 2G, a nie trybu 2G/3G.

Kamera – ocena 4

Kamera w LG nie zachwyca jakością zdjęć i filmów. Teoretycznie wszystko jest OK – telefon ma matrycę 5 megapikseli i potrafi nagrywać filmy w formacie HD 720p. Zarówno jednak zdjęcia, jak i filmy są trochę rozmyte, a kolory niezbyt ciekawe. Wydaje się też, że telefon czasami ma spore problemy z balansem bieli. Brawa natomiast za interfejs kamery – jest prosty, czytelny i zgodny oczywiście ze stylistyką całego systemu. Fajne jest to, że dostęp do galerii polega na przesunięciu w prawo klatki zdjęcia, które właśnie robimy – prościej się chyba nie da. Drugie ułatwienie to klawisz spustu migawki, który „odpali” naszą kamerę nawet przy działającej blokadzie telefonu.

   

Przykładowe zdjęcia:

   
   

Przykładowy film:

Przykładowy film nagrany telefonem znajduje się tutaj.

Mapy/Nawigacja – ocena 3

Nawigacji w LG Swift 7 nie znajdziemy. W telefonie jest tylko prosta aplikacja mapy, która pozwala na wyświetlić miejsce, w którym się właśnie znajdujemy. Do dyspozycji użytkownika są dwa widoki – zwykłej mapy i widoku satelitarnego. Mamy czasami „głupieją” i w przypadku, gdy chcemy ustalić gdzie właśnie jesteśmy potrafią 10 razy „skakać” po mapie w dziwnych miejscach i dopiero po dłuższej chwili pokazać w miarę dokładnie naszą właściwą lokalizację.

Przeglądarka – ocena 5

Przeglądarka w Windows Phone 7 w niczym nie przypomina Explorera z poprzednich edycji. Jest to przeglądarka, która może równać się z przeglądarkami znanymi z iPhone i Android. Przeglądarka może identyfikować się jako przeglądarka mobilna lub desktopowa. Działa szybko i sprawnie. Jej jedyną wadą jest chyba to, że gdy strona mieści się prawie cała na ekranie to nic nie da się odczytać – zapewne jest to wina zastosowanych czcionek. Tekst pojawia się dopiero po tym jak zastosujemy zoom (działa bardzo szybko w oparciu o multitouch). Przeglądarka na szczęście nie wspiera flash-a. Zakładki możemy zapisywać na liście bookmarków lub przypinać bezpośrednio do ekranu głównego.

Okresowo (ale rzadko) zdarzało się, że przeglądarka czasami miała dziwne przestoje – po wpisaniu adresu czekała i czekała. Zdarzało się to tylko przy transmisji w sieci komórkowej.


Przeglądarka multimediów – ocena 6

Przeglądarka zdjęć to chyba najbardziej udana aplikacja w Windows Phone 7 i LG Swift 7. Microsoft podzielił galerię zdjęć na trzy działy – All, date, favourites. Widok date to zdjęcia ułożone zgodnie z datą ich wykonania. Widok all – najciekawszy - to bezpośredni dostęp do zdjęć z kamery LG, z dysku SkyDrive oraz z Facebooka (ale z podziałem na katalogi (np. Mobile Uploads, Profile Picture itd.). Zdjęcia przegląda się bardzo szybko. Bezpośrednio z poziomu galerii zdjęcia możemy przerabiać w programie PHOTO STYLIST – bardzo udanym i prostym w obsłudze.

Odtwarzacz muzyczny – ocena 4

Odtwarzacz muzyczny jest częścią platformy Zune. Pliki możemy synchronizować z naszym komputerem lub także kupować utwory muzyczne w sklepie internetowym. To dojrzałe rozwiązanie, które może konkurować z Apple i Nokia, a wygrywa na pewno z platformą Android.

Odtwarzacz wideo – ocena 4

Odtwarzanie plików wideo nie zostało w Windows Phone 7 rozwiązane najlepiej. Pliki podczas synchronizacji Zune są konwertowane, co bardzo spowalnia cały proces. Nasze pliki 1080, 720 oraz o niestandardowej „szerokości” 1440 zostały przekonwertowane do formatu akceptowanego przez telefon. Plik z serialem zapisany w formacie Xvid w ogóle został pominięty. Przekonwertowane pliki mają dobrą jakość, ale na pewno nie jest to rozwiązanie, które wygodą może równać się przegraniem „oryginału” pliku na kartę pamięci.

Według przedstawicieli LG, konwersja nie jest stosowana tylko wówczas, gdy nasze pliki będą w formacie AVI z kodekiem H.264. Wówczas telefon podobno bez problemu odtworzy pliki nawet Full HD.

Instant messaging – ocena 2

Niestety żaden z naszych ulubionych komunikatorów nie jest obsługiwany. Gadu Gadu i Gtalk nie istnieje. Gadu-Gadu podobno myśli o nowej wersji, ale na razie problemem jest wyłącznie angielska wersja interfejsu.

Serwisy społecznościowe – ocena 6

Facebook jest obecny w Windows Mobile jako natywna aplikacja oraz jako część usługi People. Konto Facebook jest bardzo precyzyjnie zintegrowane z naszą książką adresową. Kontakty, które automatycznie się nie połączą można później łączyć ręcznie. Strumień newsów możemy oglądać w dziale People hurtowo lub poprzez wejście do danego kontaktu. Ulubione kontakty możemy przykleić do głównego ekranu. WM7 bardzo dobrze współpracuje pod względem synchronizacji z kontem GMAIL.

     
   

Youtube – ocena 2

Youtube to jeden z mniej udanych żartów Microsoft. Piękna ikona w menu, a nawet aplikacja dostępna w Marketplace to tylko obrazek będący skrótem do mobilnego serwisu Youtube. Natywnego klienta więc nie ma i jest to spora wada nowej platformy. Po wybraniu filmu na stronie zaczyna się on na szczęście odtwarzać w wewnętrznym odtwarzaczu. Brakuje w nim możliwości ręcznego wyboru miejsca odtwarzanego wideo – jest tylko skokowe przewijanie.

   

Obsługa plików Office – ocena 4

W telefonie LG Optimus/Swift 7, a dokładniej w Windows Phone 7 główny nacisk w pakiecie Office postawiono na program OneNote. Notatka może składać się z tekstu, zdjęcia i nagrania audio. LG potrafi także przeglądać pliki Word, Excel i Power Point. Tworzyć możemy dokumenty Word i Excel. Telefon może także współpracować z serwerami SharePoint, ale tej funkcji nie mogliśmy przetestować.

Podczas testów otwierania naszych naprawdę skomplikowanych dokumentów Word, Excel i PowerPoint telefon po prostu zmiażdżył konkurencję. Zwykle te dokumenty otwierają się w telefonach nawet kilka minut – tutaj w LG zostały otwarte natychmiast.

Sklep z aplikacjami – ocena 5

Jak na start oraz jak na firmę Microsoft to jest nieźle – Marketplace to nie Android Market, czy App Store, ale sklep wygląda naprawdę ładnie, a ilość aplikacji jest całkiem spora. Aplikacje nie są może aż tak dobre jak w App Store, ale jest całkiem, całkiem. Sam zakup programów jest bardzo prosty, a większość z nich ma wersję trial. Są też oczywiście aplikacje bezpłatne. Należy pamiętać, że oficjalnie usługa Marketplace (podobnie jak język polski w telefonie) nie jest w naszym kraju oferowana.

Współpraca z PC – ocena 5

Za synchronizację z PC odpowiada pakiet Zune. To dojrzały pakiet, choć jego instalacja dostarcza trochę stresów (nie chciał się rozpakować w domyślnym katalogu). Telefonu nie widać jako pamięć masowa, więc Zune jest jedyną drogą do wgrania do telefonów filmów, muzyki i zdjęć (lub przegrania multimediów z telefonu). Zune jest supportowany przez Windows Live – nasze zdjęcia są automatycznie wysyłane na serwer do Skydrive. Z pozycji Zune możemy także zarządzać zdalnie naszym telefonem, czyli np. skasować jego pamięć lub zdalnie uruchomić sygnał dźwiękowy.

W przypadku synchronizowania multimediów zdarza się, że Zune nie zauważa plików w monitorowanych katalogach i dopiero za którymś razem zaczyna przesyłać je do telefonu. W przeciwnym kierunku (pliki z telefonu) jest znacznie lepiej.

Podobno modyfikacja rejestru komputera umożliwia dostęp do pamięci telefonu, jak do dysku zewnętrznego, ale nie jest to oficjalne i wygodne rozwiązanie.

   


Bateria – ocena 4

LG Optimus/Swift 7 przy ponad 30 minut rozmów, częstym podświetlaniu ekranu i stałej synchronizacji w sieci 3G i WLAN działa półtorej doby lub minimalnie dłużej. To częsty wynik w przypadku telefonów z dużym ekranem, więc noszenie ze sobą kabla USB lub całej ładowarki nie jest konieczne.

 

Bajery

ScanSearch – aplikacja typu Augmented Reality – LG szczyci się tym, że jako jedyna firma potrafi korzystać z API kamery, która jest niezbędna przy Augmented Reality. Aplikacja LG działa w trzech trybach: radaru (telefon leży płasko), zwykłej Augmented Reality i prognozy pogody, gdy telefon podniesiemy do góry

Panorama shot – zaawansowana autorska aplikacja LG do wykonywania zdjęć panoramicznych – w poziomie i pionie.

LG apps store w Marketplace – specjalna oferta aplikacji, które są przygotowane przez LG, w przyszłości będą to aplikacje dostępne bezpłatnie (trial na 2 miesiące). Aplikacje będą się zmieniać.

Play To (DLNA) – technologia DLNA pozwala na odtwarzanie filmów dzięki domowej sieci WLAN na urządzeniach obsługujących DLNA. W naszym przypadku telefon nie mógł połączyć się z PS3.

Podsumowanie

LG Optimus/Swift 7 to bez wątpienia jeden z najciekawszych telefonów tego roku. Nie można się on równać jeszcze z Desire HD, Galaxy S, czy iPhone 4, ale niewątpliwie wszystkie nowe telefony z Windows Phone 7 zasługują na uwagę. Teraz Microsoft powinien szybko wprowadzać nowe funkcje i usługi do swojego telefonu, a deweloperzy powinni uwierzyć w ten nowy system. Czy tak się stanie? To zależy tylko i wyłącznie od Microsoft i współpracy tej firmy z producentami. Start nowego systemu jest bardzo udany –brawa należą się za odwagę i za zerwanie z danym starym już systemem Windows Mobile.

Zalety:

  • Zaawansowanie techniczne telefonu

  • Szybkość działania systemu

  • Integracja z Facebookiem

  • Pakiet Office

  • Udany pakiet do współpracy z PC

  • Sporo aplikacji w Marketplace

  • Bardzo ładny i wygodny ekran główny

  • Udany klient poczty

  • Udana przeglądarka

  • Świetna galeria zdjęć

  • Bezpłatny pakiet Office

  • Duża pamięć

Wady:

  • Brak obsługi kart pamięci

  • Cena

  • Brak klienta Youtube

  • Rozłączanie się z WLAN

  • Nie widać go jako pamięć

  • Nie ma kopiuj wklej

  • Nie ma prawdziwego multitaskingu (jest powrót do ostatnio używanej aplikacji)

 

 

 

 

 
 
 

Opinie:

Opinie archiwalne (7):

Komentuj

Komentarze / 7

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    mat pisze: 2010-11-24 23:30
    A o BADA cisza ...
    0
  • Users Avatars Mini
    Kaz pisze: 2010-11-25 11:58
    No... postęp u autora... W poprzednim teście (Desire HD) było, że Android, a zwłaszcza market, to kicha-kaszana-i-w-ogóle-iOS-najlepszy... A tu jest, że WP7 ma gonić iOS i Andka długą drogą.
    0
  • Users Avatars Mini
    forest pisze: 2010-11-29 15:17
    A ile to będzie kosztować?
    0
  • Users Avatars Mini
    olo pisze: 2010-12-29 21:46
    7 x słowo " przeglądarka" w jednym akapicie. Trochę to razi.
    0
  • Users Avatars Mini
    blabla pisze: 2011-01-07 13:40
    A kiedy ten telofon pojawi sie w Orange Polska? W Orange UK juz jest od jakiegos czasu tylko polska zacofana.
    0
  • Users Avatars Mini
    abc pisze: 2011-02-02 02:49
    brak obsługi kart pamięci? - 16gb wewnętrznej i 25gb na SkyDrive to całkiem sporo brak klienta YouTube? - w markecie jest chyba z 5 za darmo... i to bardzo porządnych
    0
  • Users Avatars Mini
    Weronka pisze: 2014-06-19 22:28
    Początkowo wydaje sie być konkretny ale im bardziej czytam tym jestem utwierdzona w fakcie że zdecydowanie wole telefony od telefunkena. Jakoś ich wykonanie bardzo mnie przekonuje. A to że znowu wrócili na nasz rynek jest dobrym znakiem że w koncu bedziemy mieć porządne telefony.
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: