Po zaledwie 3 tygodniach od zakończenia testu Samsunga SGH-Z300 w moje ręce trafił kolejny telefon przeznaczony do pracy w sieciach trzeciej generacji. Jest to produkt dobrze znanej koreańskiej firmy LG, która coraz śmielej poczyna sobie także na rynku telefonów komórkowych. W Polsce LG U8210 znajdzie się w ofercie sieci Orange, gdy za kilka tygodni uruchomi ona komercyjnie swoją sieć 3G.
LG na potrzeby europejskiego runku stworzyła dwa bliźniacze telefony, które posiadają taką samą elektronikę i oprogramowanie, natomiast różnią się wygładem zewnętrznym. Testowany przez nas U8210 to produkt przeznaczony do sprzedaży przez różne sieci komórkowe, natomiast wyposażony w inną obudowę U8200 posiada wyeksponowane logo T-Mobile i będzie oferowany tylko w sieciach komórkowych tej firmy.
Wygląd telefonu
LG to kolejny testowany przeze mnie telefon z klapką, wyposażony w dwa wyświetlacze - wewnętrzny i zewnętrzny. Dokładnie w ten sam sposób był zbudowany Samsung Z300, z tą wszakże różnicą, że był wyposażony w dwie kamery - wewnętrzną i zewnętrzną. W przypadku LG kamera jest tylko jedna, natomiast została umieszczona tak, że może być obracana. Dzięki temu może pokazywać zarówno osobę trzymającą telefon (co jest ważne przy wideorozmowach), jak i jej otoczenie.
Generalnie wygląd LG umiarkowanie przypadł mi do gustu. Choć wymiary telefonu (89 x 47 x 24 mm) są zbliżone do słuchawek podobnej klasy, to optycznie telefon ten wydaje się być większy niż w rzeczywistości. Dzieje się tak za sprawą prostokątnego kształtu i dużej ilości kątów prostych w wyglądzie telefonu. Widać to szczególnie w zestawieniu z telefonami o podobnej budowie i wymiarach np. Motoroli.
Za wadę uznaję także wyposażenie telefonu w zewnętrzną antenę, co wydaje się już być anachronizmem w przypadku nowoczesnych telefonów.
Telefon jest wyposażony w dwa wyświetlacze. Zewnętrzny ma rozdzielczość 96 na 96 punktów i wyświetla 65 tysięcy kolorów, natomiast wewnętrzny to matryca o rozdzielczości 176 na 220 punktów wyświetlająca 262 tysięcy barw. O ile do wyświetlacza wewnętrznego nie mam zastrzeżeń i uznaję go za mocny punkt konstrukcji LG, o tyle zewnętrzny wyświetlacz nie przypadł mi do gustu. Przede wszystkim przy silnym świetle dziennym informacje z tego wyświetlacza trudno odczytać. Po drugie, ponieważ wyświetlacz zużywa sporo energii, to telefon dopuszcza by maksymalnie był podświetlony tylko przez 3 minuty. Po 3 minutach wyświetlacz gaśnie i by sprawdzić godzinę, trzeba telefon otworzyć i zamknąć. W tym wypadku o wiele bardziej spodobało mi się rozwiązanie z Samsunga, który posiadał na zewnątrz obok zwykłego wyświetlacza także wyświetlacz OLED, dzięki czemu podstawowe informacje mogły być wyświetlane non-stop.
Wygląd telefonu cd.
Klawiatura LG jest bardzo standardowa. Poza zwykłymi klawiszami telefon jest wyposażony w przyciski strzałek oraz klawisz OK., posiada także oddzielny przycisk służący do nawiązywania połączeń video. Co ciekawe, dwóm klawiszom, którym funkcje przypasywane są dynamicznie przez telefon, nie sposób przypisać innych funkcji niż zaprogramowane przez konstruktorów telefonu. I tak po otwarciu telefony lewy przycisk zawsze kieruje do Menu, a prawy uruchamia aparat fotograficzny.
Wygląd telefonu uzupełniają zlokalizowane na krawędziach gniazda do przyłączenia akcesoriów. Z lewej strony znajduje się gniazdo służące do przyłączenia zestaw słuchawkowego (jest w zestawie z telefonem), z prawej gniazdo kart TransFlash, a na dolnej krawędzi port służący po podłączenia ładowarki lub kabla USB do komputera.
Bateria
Telefon jest standardowo wyposażony w baterię litowo-polimerową o pojemności 1400 mAh. Wykonując 1 h rozmów na dobę telefon wytrzymuje bez ładowania około 80h podczas pracy w trybie przewidującym korzystanie tyko z sieci GSM. Nie udało mi się zbadać natomiast o ile skróci się ten czas, gdy telefon będzie korzystał tylko z sieci 3G.
Miejsce, w którym mieszkam znajduje się na obrzeżach obecnego zasięgu sieci UMTS Plusa w Warszawie. Powoduje to, że telefon co jakiś czas przelogowuje się z sieci GSM do UMTS i z powrotem. W takich warunkach czas pracy telefonu skracał się o około 10h.
Menu
Menu telefonu składa się z 12 grup funkcji. Podział na poszczególne podmenu jest spójny, a korzystanie z większości funkcji następuje intuicyjnie. W oczy natomiast rzuca się niewielka możliwość personalizacji samego menu, w porównaniu do telefonów konkurencji. Oczywiście personalizacji można poddać wygląd zarówno wewnętrznego, jak i zewnętrznego wyświetlacz telefonu.
Otrzymany przez mnie egzemplarz telefonu został wyposażony w oprogramowanie sieci Orange, w które będzie sprzedawany w Polsce. Logo tej sieci pojawia się po włączeniu telefonu oraz jest wyświetlane na zewnętrznym wyświetlaczu podczas otwarcia klapki. Dodatkowo w menu znajduje się dwie specjalna grupy: Orange World oraz Orange Menu. Oferują ono dostęp do usług Orange oferowanych za pośrednictwem WAP.
Bardzo ciekawą funkcją jest dostęp do wybranych funkcji menu przy użyciu małych ikonek dostępnych na wyświetlaczu tzw. Orange Menu. Ikony na wyświetlaczu są traktowane podobnie jak skróty na pulpicie w komputerach z systemem Windows. W ten sposób użytkownik telefonu zyskuje szybki dostęp do najczęściej używanych funkcji. Niestety, podobnie jak z menu, nie ma możliwości samodzielnego wybrania funkcji, którym odpowiadają ikony. Trzeba korzystać ze standardowego zestawu stworzonego przez Orange.
Książka adresowa
LG posiada bardzo dobrze skonstruowaną książkę adresową. Jest to książka adresowa, ponieważ każdej pozycji poza kilkoma numerami telefonów można przypisać także kilka adresów e-mail, zwykły adres pocztowy, zawód, dane adresowe firmy. W książce znajduje się także miejsce na zwykłe notatki przypisane do danej pozycji. W telefonie można zgromadzić maksymalnie 500 kontaktów.
Każda pozycja w książce może mieć własny sygnał nadchodzącego połączenia oraz zdjęcie (tzw. photo caller ID). Kontakty można także łączyć w grupy, które także mogą posiadać własne dzwonki.
Bardzo ciekawy jest sposób, w jaki LG wyświetla książkę telefoniczną. Jest to lista imion i nazwisk, po której można się poruszać wykorzystując klawisze strzałek w górę i w dół. Na dole w formie ikon jest natomiast wyświetlana lista numerów telefonów przypisanych do danego kontaktu, po której można się poruszać używając strzałek w lewo i prawo. W ten sposób bardzo szybko można wybrać jeden z numerów telefonów do danej osoby, jeśli nie chcemy dzwonić na numer domyślny. W ten sam sposób są wyświetlane także listy wybieranych, odebranych i nieodebranych połączeń. Dzięki temu możemy łatwo zadzwonić do tej samej osoby, lecz na inny numer. W przypadku wielu innych telefonów w takiej sytuacji konieczny jest powrót do książki telefonicznej i stamtąd wybór alternatywnego numeru.
Wiadomości
W pamięci telefonu można także zgromadzić do 150 wiadomości SMS. Natomiast MMSy są gromadzone we współdzielonej pamięci telefonu o pojemności 32 MB. Oba typy wiadomości gromadzone są w jednym folderze o nazwie Odebrane, możliwe jest natomiast skorzystanie z filtrów i oglądnie przy ich pomocy tylko wiadomości SMS lub MMS.
W porównaniu z opcjami personalizacji dźwięków połączeń, możliwości w przypadku wiadomości są bardzo ubogie. Można wybrać tylko jeden z 10 standardowych sygnałów. Nie ma możliwości wykorzystania jako sygnału pliku MP3, nie można także mieć różnych sygnałów dla wiadomości SMS od różnych osób.
Do wprowadzania wiadomości telefon wykorzystuje polski słownik T9. Telefon jest także wyposażony w prostego klienta poczty elektronicznej.
Kamera
Telefon został wyposażony tylko w jedną, lecz za to ruchomą kamerę. Jest to sposób na uniknięcie montażu w telefonie dwóch kamer, jak to miało miejsce w Samsungu Z300. Druga, wewnętrzna kamera była bowiem niezbędna do prowadzenia wideorozmów, co umożliwiają sieci komórkowe trzeciej generacji. W przypadku LG podczas rozmowy wystarczy obrócić kamerę do siebie, tak by pokazywała osobę trzymająca telefon.
Zastosowana w LG kamera posiada matrycę 1,3 miliona pikseli, która pozwala na zapisywanie obrazów o rozdzielczości 1280 na 960 punktów. Kamera umożliwia zarówno wykonywanie zdjęć jak i zapisywanie krótkich sekwencji video. Zdjęcia mogą być zapisywane w różnych rozdzielczościach z zastosowaniem 3 stopni kompresji. Aparat został wyposażony także w diodową lampę błyskową pozwalającą na wykonywanie zdjęć przy słabym oświetleniu. Możliwe jest także wykonywanie zdjęć seriami po 3, 6 lub 9 sztuk, oraz korzystanie z cyfrowego zoomu. Zdjęcia można zapisywać zarówno w wewnętrznej pamięci telefonu, jak również na karcie pamięci TransFlash.
Wiele osób, z którymi dyskutowałem o zaletach telefonii UMTS stwierdzało, że w przypadku wideorozmów trudniejsze stanie się "oszukiwanie" przez telefon, co ludzie bardzo często robią. Aby bowiem powiedzieć, że jest się w konkretnym miejscu zawsze będzie trzeba uważać, że druga strona rozmowy zażyczy sobie by to miejsce poprzez telefon zobaczyć. W tym kontekście zainteresowała mnie jedna z funkcji, w która został wyposażony telefon LG. Pozwala on bowiem, na zamianę przekazywanego obrazu z kamery na nieruchomy obrazek zapiany w pamięci telefonu. W takim wypadku osoba, z którą prowadzimy wideorozmowę, będzie widziała cały czas jeden nieruchomy obraz. Wydaje się, że w następnej generacji telefonów stanie się możliwe podmienienie tła z kamery na wczesnej nakręcony film, co spowoduje, że możliwości oszustw staną się jeszcze większe.
Dźwięki
Ogromną zaletą LG jest oczywiście dźwięk, który podobanie jak w testowanym niedawno Samsungu jest odtwarzany z wykorzystaniem 64-głosowej polifonii. Dźwięk w wydaniu LG jest głośny i charakteryzuje się bardzo dobrą jakością.
Jako dźwięki dzwonków telefon wykorzystuje normalne pliki MP3, które mogą być umieszczone we współdzielonej pamięci telefonu (liczy 32 MB, z czego dla użytkownika dostępne jest około 20 MB) lub na karcie pamięci TransFlash.
Telefon posiada wbudowany odtwarzacz plików MP3, a ponieważ jest standardowo wyposażony w słuchawki i specjalnego pilota, może służyć jako przenośny odtwarzacz muzyczny. Poza plikami w formacie MP3 telefon obsługuje także zajmujące mniej miejsca pliki AAC i AAC+. Do przechowywania większej ilości plików muzycznych dobrze nadaje się karta pamięci TransFlash o pojemności 128 MB, która jest standardowym wyposażeniem słuchawki.
Z funkcji dźwiękowych należy jeszcze wspomnieć o cyfrowym dyktafonie umożliwiającym zapis krótkich sekwencji dźwiękowych. Dyktafon pozwala na dokonywanie nagrań trwających 30 sekund lub jedną minutę, stosując przy tym trzy typy jakości nagrywanego dźwięku.
UMTS i transmisja danych
Słuchawka LG może także służyć jako narzędzie transmisji danych. Obsługuje ona zarówno transmisję w sieciach UMTS, jak również zwykła transmisję GPRS. Nie obsługuje natomiast technologii EDGE, która przyspiesza transmisję danych w sieciach GSM.
Do podłączenia telefonu z komputerem może służyć zarówno kabel USB, który znajduje się w zestawie z telefonem lub adapter Bluetooth do komputera, który trzeba zakupić oddzielnie. LG dostarcza wraz z telefonem płytkę zamierającą odpowiednie oprogramowanie służące do zarządzania telefonem oraz drivery służące do zainstalowania telefonu jako modemu w komputerze.
W przypadku połączeń z Internetem telefon, podobnie jak testowany przeze mnie Samsung Z300 uzyskiwał w sieci Plusa prędkość pobieranych danych na poziomie 40 KB/sekundę. Jeśli zaś telefon znajdzie się poza zasięgiem UMTS, może działać jako zwykły modem GPRS.
UMTS i transmisja danych cd.
Do zarządzania pamięcią telefonu, w tym książką telefoniczną oraz zawartością multimedialną służy dostarczona wraz z telefonem aplikacja LG PC Suite. Najważniejszymi elementami tej aplikacji są programy LG Desktop oraz LG Phone Manager. Przy użyciu tych programów możemy edytować książkę telefoniczną, importować książkę zapisaną w jednym z popularnych formatów oraz zrobić kopię zapasową całego telefonu. Można także dowolnie umieszczać pliki w pamięci telefonu oraz na karcie TransFlash. Software dostarczony przez LG bije na głową podobne oprogramowanie, w które np. był wyposażony Samsung Z300, a które sprawiło nam wiele problemów.
Ostatnią funkcją związaną z UMTS, a o której warto wspomnieć jest współpraca telefonu z Video Mail Box. VMB to odpowiednik poczty głosowej, stworzony na potrzeby technologii UMTS, czyli umożliwiający zapisanie zarówno dźwięku i obrazu w sytuacji, gdy nie możemy odebrać połączenia video. Telefon jest do tego przygotowany, jednak ponieważ żaden z naszych operatorów nie świadczy jeszcze takich usług przetestowanie tej funkcji nie było możliwe.
Inne funkcje
Na koniec trzeba jeszcze wspomnieć o kilku innych funkcjach, w które został wyposażony telefon LG. Posiada on kilka interesujących aplikacji ułatwiających organizację własnego czasu. Są to kalendarz, budzik, czas globalny oraz stoper. Dodatkowo telefon jest wyposażony w bardzo rozbudowany konwerter walut i jednostek. Pozwala on przeliczać m.in. jednostki długości, masy i temperatury.
Telefon obsługuje również gry platformy Java. Fabrycznie w pamięci telefonu znajduje się tylko jednak gra - Action In Life. Jest to prosta gra zręcznościowa polegająca m.in. na rzucaniu na odległość różnymi sprzętami domowymi.
Podsumowanie
LG U8210 to kolejny z wprowadzanych na nasz rynek telefon UMTS. Zapewne wkrótce pojawią się kolejne. Już niedługo oferta aparatów przystosowanych do współpracy z sieciami trzeciej generacji będzie dużo bogatsza niż obecnie.
Bezpośrednim konkurentem LG będzie na pewno Samsung Z300. Ze względu na specyfikę polskiego rynku w tej rywalizacji największą rolę odegra zapewne cena. Szkoda, że oba te telefony nie obsługują transmisji EDGE - taką funkcjonalność już od kilku dobrych miesięcy mają tylko Nokie.
Głównymi zaletami LG U8210 jest Bluetooth, obsługa kart pamięci, kamera 1.3 megapiksela oraz personalizacja telefonu dla Orange w postaci Orange Menu, co ułatwia dostęp do wybranych funkcji już z głównego ekranu.
Cena w promocji sieci Orange nie jest jeszcze znana, natomiast na Allegro można LG U8210 kupić za około 1100 zł.