Ministerstwo Obrony Narodowej Republiki Litwy przetestowało trzy chińskie smartfony Huawei P40 5G , Xiaomi Mi 10T 5G, OnePlus 8T 5G sprzedawane na Litwie.
W przypadku Huawei P40 5G Litwini skrytykowali działanie sklepu AppGallery, który automatycznie przekierowuje użytkowników do innych baz z aplikacjami, gdy sam nie oferuje danego programu. Aplikacje pobrane z innych lokalizacji zawierają wirusy i pliki malware.
Przeglądarka internetowa Xiaomi, Mi Browser, do analityki wykorzystuje nie tylko system Google Analytics, ale także platformy Chinese Sensor Data, która gromadzi i wysyła do Chin 61 różnych danych gromadzonych podczas serfowania po internecie.
Litwini wykryli także, że w oprogramowaniu Xiaomi (kilka aplikacji systemowych ma taką funkcję) jest opcja zdalnego włączenia cenzury wybranych słów. Przeglądarka Mi Browser co jakiś czas pobiera bazę takich słów. Na Litwie ta “cenzura” jest zablokowana, ale według Litwinów można ją włączyć zdalnie w dowolnym momencie, a sama baza jest stale aktualizowana automatycznie. Obecnie baza zawiera 449 słów kluczowych, takich jak np. Wolny Tybet, głos Ameryki, ruchy demokratyczne, wszystkiego najlepszego dla demokratycznego Taiwanu itd. Władze Litwy nie wykluczyły, że lista zakazanych słów kluczowych może być sporządzona za pomocą alfabetu łacińskiego, a nie tylko chińskich symboli.
Według Litwinów także aktywacja chmury Xiaomi Cloud nie jest bezpieczna. W czasie rejestracji wysyłany jest specjalny SMS, który nie jest zapisywany na urządzeniu. Wiadomość jest zaszyfrowana i nie wiadomo jaka jest jej treść.
Litewskie ministerstwo obrony podało, że w smartfonie OnePlus 8T 5G nie znaleziono żadnych luk związanych z bezpieczeństwem.
Huawei transparentnie informuje użytkownika sklepu AppGallery o źródle pochodzenia aplikacji, którą użytkownik wyszukuje w celu pobrania i związaną z tym koniecznością zachowania ostrożności przy korzystaniu z zewnętrznych źródeł. Dzięki temu użytkownik może w pełni świadomie zdecydować o ewentualnym pobraniu aplikacji ze źródeł innych niż AppGallery. Sklep Huawei, podobnie jak inne sklepy z aplikacjami, gromadzi i przetwarza tylko te dane, które są niezbędne do wyszukiwania, instalowania i zarządzania aplikacjami przez użytkownika. AppGallery i Petal Search otrzymały certyfikat European Privacy Seal potwierdzający zgodność z Regulacjami o Ochronie Danych Osobowych.