Plus testuje LTE Premium - bez limitów i z pełną prędkością w godzinach szczytu

Najważniejsze | Newsy
Opinie: 0
Plus testuje LTE Premium

W 2019 roku klienci detaliczni Polkomtelu i Cyfrowego Polsatu przetransferowali ok. 1,1 EB danych.

Według stanu na dzień 31 grudnia 2019 roku, sieć dostępowa 2G Grupy Polsat składała się z 7.626 systemów BTS, natomiast sieć 3G z 10.848 systemów NodeB (UMTS/HSPA+). Sieć CDMA obejmowała 575 stacji bazowych. Ponadto sieć LTE składała się z 15.442 systemów eNodeB działających w technologii LTE/LTE Advanced.

Sieć mobilna 4G wykorzystuje przede wszystkim technologię LTE1800 i LTE2600. Zwracamy uwagę, że większość lokalizacji nie została jeszcze przez nas wyposażona w nadajniki LTE2100 oraz LTE2600 (w wersji TDD i FDD), co oznacza, iż nadal mamy potencjał do dalszego rozwoju pojemności i jakości warstwy LTE bez ponoszenia kosztów wynajmu nowych lokalizacji sieciowych.

Na koniec 2019 roku Plus miał 6.945 nadajników LTE działających w oparciu o częstotliwości z pasma 900 MHz. Pojemność sieci była podnoszona również dzięki zwiększeniu liczby nadajników LTE1800, LTE2600FDD, LTE2600TDD oraz LTE2100.

Sieć dostępowa wspierana jest przez sieć transmisyjną wykorzystującą głównie technologie pakietowej transmisji danych. Sieć ta dzieli się na warstwę dostępową (łącza radioliniowe o przepustowości od 180 Mb/s do 1 Gb/s oraz łącza światłowodowe), warstwę agregacyjną (w całości światłowodową), wykorzystującą dotychczasową technologię Carrier Ethernet Transport MPLS-TP (o przepływności głównie 10 Gb/s) i nową sieć IP/MPLS sterowaną programowo (o przepływnościach będących wielokrotnością 10Gb/s oraz 100 Gb/s), oraz warstwę szkieletową (w całości światłowodową, wykorzystującą technologię IP/MPLS (SDN) z przepływnościami będącymi wielokrotnością 100 Gb/s).

Radiowa sieć transportowa składa się z ponad 9000 łączy radioliniowych w warstwie dostępowej. Warstwa agregacyjna sieci transportowej zbudowana jest z ponad 500 węzłów wyposażonych w przełączniki CET oraz w ponad 800 węzłów IP/MPLS nowej generacji (SDN) o wysokiej pojemności. Warstwa szkieletowa składa się z 10 węzłów z redundantnymi routerami IP/MPLS. W warstwie fizycznej pracują 94 węzły DWDM wyposażone w urządzenia umożliwiające przenoszenie ruchu o przepływności do wielokrotności 100 Gb/s (wielokrotność wymiarowana jest na bieżące potrzeby danego węzła). Sieć transportowa wykorzystywana jest do świadczenia dedykowanych usług dla segmentu klientów biznesowych. Przykładami takich usług są: wirtualne sieci prywatne (z możliwością dostępu do Internetu), centrale PBX (centrale abonenckie, ang. private branch exchange) oraz łącza dzierżawione.

Sieć optyczna eksploatowana przez Grupę Polsat liczy około 25.000 km, przy czym około 10.000 km własnych lub dzierżawionych kabli światłowodowych wykorzystywanych jest na potrzeby sieci mobilnej.

W listopadzie 2019 roku Plus testował w dwóch miastach - Gnieźnie i Słupsku - nową pilotażową ofertę LTE Premium, dla której zostały dedykowane mechanizmy TDD w paśmie 2600 MHz wraz zaimplementowaną technologią Massive MIMO.

Najważniejszą cechą oferty LTE Premium jest możliwość korzystania z Internetu LTE w wysokiej jakości bliskiej Internetowi stacjonarnemu nawet w godzinach największego ruchu oraz brak limitu gigabajtów.

TDD (Time Division Duplex) i FDD (Frequency Division Duplex) to dwa różne sposoby realizacji transmisji danych w LTE. Różnica między nimi polega na sposobie wykorzystania częstotliwości do transmisji do i od klienta: technologia FDD używa dwóch, na stałe rozdzielonych, fragmentów pasm do transmisji w obu kierunkach w tym samym czasie, natomiast technologia TDD używa jednego, wspólnego fragmentu pasma do naprzemiennej w czasie transmisji downlink/uplink.

Na potrzeby technologii TDD i FDD wykorzystywane są również inne fragmenty pasm, dzięki czemu Grupa Cyfrowy Polsat oferuje już dostęp do Internetu z wykorzystaniem 60 MHz w paśmie 2600 MHz (nośna 20 MHz FDD oraz dwie nośne 2x20 MHz TDD). Podobnie jak w przypadku innych nośnych LTE, nowe zasoby częstotliwościowe można również agregować z innymi nośnymi FDD.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: