Lucent Technologies poinformował dzisiaj o rozszerzeniu umowy ramowej na dostawę i instalację systemów szerokopasmowych xDSL w sieci Telekomunikacji Polskiej. W ramach rozszerzonej umowy Lucent dostarczy i zainstaluje szerokopasmowe systemy dostępowe, między innymi Stinger Micro Remote Terminal (MRT)-48A, najmniejszy w branży koncentrator o największej ilości portów.
W lipcu ubiegłego roku firmy zawarły umowę, zgodnie z którą Lucent dostarcza Telekomunikacji Polskiej rozwiązania z rodziny koncentratorów dostępowych DSL Stinger, a także urządzenia abonenckie CPE z rodziny CellPipe i system zarządzania NavisAccess DSL. Rozwiązania te wykorzystywane są przez TP do świadczenia usług Neostrada Plus i Internet DSL dla klientów indywidualnych i korporacyjnych. Od momentu zawarcia umowy Lucent dostarczył i zainstalował na czas w sieci TP kilkadziesiąt tysięcy portów StingerDSL. Usługi z pakietu Neostrada dostępne są już dla klientów TP w następujących aglomeracjach Polski: Gdańsk, Katowice, Kraków, Poznań, Warszawa i Wrocław.
Rozszerzenie umowy wiąże się z wprowadzeniem usług Neostrada na bazie sprzętu Lucent Technologies do sieci TP w kolejnych miastach naszego kraju, a nowe zamówienia opiewają na kolejne kilkanaście tysięcy portów. Oznacza to, że już wkrótce usługi z pakietu Neostrada realizowane przy wykorzystaniu sprzętu Lucenta będą dostępne także dla abonentów TP w Bydgoszczy, Łodzi, Opolu i Szczecinie.
"Przy pomocy Lucenta aktywnie rozwijamy nasz program rozwoju usług xDSL w całym kraju," powiedział Wiesław Wojciechowski, Dyrektor Departamentu Programu Dostępów Szerokopasmowych w Telekomunikacji Polskiej. "Szerokopasmowe rozwiązania dostępowe DSL Lucenta sprawdzają się w sieci, a dzięki wprowadzaniu kolejnych innowacyjnych rozwiązań, takich jak Stinger MRT, będziemy w stanie oferować naszym klientom jeszcze lepsze i bardziej wydajne usługi."
"Rozszerzenie tej umowy dowodzi, że Telekomunikacja Polska sprawnie i konsekwentnie realizuje plany powszechnego udostępniania usług szerokopasmowych DSL w swojej sieci", powiedział Andrzej Dulka, Dyrektor INS na Polskę w Lucent Technologies. "Telekomunikacja Polska docenia jakość, funkcjonalność i możliwości rozwojowe naszych koncentratorów dostępowych DSLAM z rodziny Stinger(R). Dzięki nim może oferować swoim klientom nowe, dochodowe usługi, takie jak Video over DSL czy Voice over DSL - zarówno dziś, jak i w przyszłości."
Rodzina koncentratorów dostępowych DSL Stinger, wzbogacona o nowe urządzenie Stinger MRT (Micro-Remote Terminal)-48A, oferuje dostęp klasy operatorskiej, dokładnie dopasowany do obecnych oraz dających się przewidzieć przyszłych potrzeb klientów. Wszystkie produkty z rodziny Stinger zapewniają operatorom funkcje agregacji ruchu o dużej pojemności, a także niezawodność i elastyczność w dodawaniu nowych przyszłościowych usług IP. Urządzenia Stinger FS/FS+, LS, RT oraz MRT, pełniąc również funkcje koncentratorów ATM, doskonale wpisują się w istniejącą architekturę sieci oraz zapewniają, na tej samej platformie sprzętowej, płynną migrację do sieci opartej na protokole IP. Konstrukcja urządzeń Stinger(R) zapewnia skalowalność i dużą przepustowość oraz pozwala uniknąć ograniczeń narzucanych przez inne, niestandardowe rozwiązania.
Wprowadzony po raz pierwszy w sieci Telekomunikacji Polskiej koncentrator Stinger MRT-48A jest idealnym rozwiązaniem do zastosowań w miejscach o ograniczonej powierzchni instalacyjnej oraz o niewielkiej początkowej ilości portów abonenckich. Dzięki małym rozmiarom i prostej instalacji Stingera MRT-48A operatorzy mogą pozyskiwać nowe źródła zysków, oferując usługi DSL na obszarach, gdzie do tej pory nie było to dla operatora opłacalne.
Rodzina modemów CellPipe IAD (Integrated Access Device) dostarcza rozwiązań przekazu mowy za pośrednictwem technik xDSL znanych jako VoDSL (Voice-over-DSL). Dzięki technikom kompresji mowy, eliminacji momentów ciszy oraz wykorzystania technologii ATM CellPipe IAD tworzą one ekonomiczne środki transmisji sygnału telefonicznego. Na tej samej linii xDSL równolegle obsługiwane jest od 4 do 16 połączeń telefonicznych i przekaz danych.