W sieci Era jest dostępny kolejny model MDA, teraz w wersji compact, czyli dużo mniejszej od znanej już wcześniej "zwykłej" serii MDA. Compact to złoty środek pomiędzy MDA, a np. SPV ze zwykłą klawiaturą telefoniczną.
Mały MDA w ogóle nie ma zwykłej klawiatury i użytkownikowi pozostaje korzystanie z ekranu dotykowego. Taki sposób obsługi ma swoich zwolenników i przeciwników, ale w niektórych przypadkach skorzystanie ze zwykłej klawiatury jest dużo bardziej wygodne. MDA compact ma natomiast wielką przewagę w stosunku to zwykłych telefonów, bo jest oparty na platformie Windows Mobile 2003 SE. Nie jest to najnowsza wersja Windowsa dla urządzeń mobilnych, ale funkcjonalność tej platformy i tak przewyższa wszystkie telefony, nawet te wyposażone w system Symbian.
Telefon waży 150 g i mierzy 58x108x18. Waga jest nadal trochę zbyt duża, ale rozmiary telefonu są już chyba optymalne. Telefon bez problemu mieści się w każdej kieszeni, chociaż trzymanie go razem z kluczami może się skończyć źle dla jego wielkiego ekranu.
W pudelku dodatkowo do telefonu otrzymujemy zapasowy rysik, słuchawki stereo z pilotem oraz kabel USB. Oprogramowanie do telefonu jest zapisane na dwóch płytach CD.
Obudowa
Jakość produktów HTC jest bardzo wysoka. Obudowa nie skrzypi, ekran ma bardzo dobrą jakość, a cały zestaw (pudełko, akcesoria, obszerna instrukcja) świadczą o tym, że tajwański producent poważnie podchodzi do sprawy współpracy z grupą T-Mobile. Instrukcja do małego compacta ma 260 stron, ale oczywiście nie ma potrzeby zapoznawania się z jej całą treścią. Z boku obudowy znajduje się wygodne klawisze do aktywowania aparatu fotograficznego, do regulacji głośności oraz do włączania funkcji obsługi głosowej telefonu. Obiektyw kamery 1.3 megapiksela z tyłu obudowy nie jest niczym osłonięty, także po pewnym czasie może ulec zabrudzeniu. Z góry obudowy znajduje się slot kart pamięci SD/MMS, ale karta nie jest dołączona do zestawu. Do telefonu pasują także urządzenia (karty) w standardzie SDIO np. WiFi lub GPS). Na dole telefonu znajdują się gniazda słuchawek i kabla USB.
System
Telefon jest wyposażony w pamięć 57.41 MB i na pewno warto zaopatrzyć się w dodatkową kartę pamięci. Procesorem odpowiedzialnym za działanie telefonu jest Intel Bulverde 416 MHz. Taka prędkość taktowania jeszcze niedawno była szczytem marzeń w zwykłych komputerach PC. Prędkość działania Windowsa jest szybka, ale podczas odtwarzania plików wideo z pamięci zdarzają się krótkie przerwy.
Ekran
Ekran MDA compact ma rozmiary 240x320, wyświetla 65 tys. kolorów i jest wykonany w technologii TFT. System pozwala na dowolne przełączanie podglądu ekranu z pozycji pionowej do poziomej i odwrotnie. Ekran jest czytelny nawet przy jasnym świetle zewnętrznym. Standardową wadą najnowszych telefonów jest to, że aby dłużej korzystać z baterii należy maksymalnie skrócić czas podświetlania ekranu.
Menu
Menu główne telefonu to standardowe menu komputerów klasy Pocket PC. Oprócz zegarka, siły sygnału GSM oraz regulacji głośności na ekranie mieści się bardzo wiele innych informacji. Najważniejszy jest oczywiście klawisz Start znany ze wszystkich wersji systemu Windows. Pod nim znajdziemy spore ikony będące skrótami do najczęściej używanych funkcji. Na desktopie znajdują się także informacje o naszych najbliższych spotkaniach oraz zadaniach. Ikony i napisy są małe, ale można się pokusić o obsługę telefonu palcem bez wykorzystania stylusa.
Tekst w aplikacjach możemy wpisywać za pośrednictwem wirtualnych klawiatur (QWERTY i telefonicznej) lub też stylusem poprzez rozpoznawanie pisma ręcznego. Zastosowanie IntelliPad, czyli wirtualnej klawiatury znanej ze zwykłych telefonów jest trochę mało zrozumiałe. Mogą z niej korzystać wielbiciele słownika T9, bo compact jest w niego wyposażony.
Telefon
MDA Compact jako telefon sprawdza się trochę gorzej od zwykłych aparatów. Wybieranie numeru z pamięci wymaga większej liczby działań niż w normalnym telefonie. Sytuację ratuje trochę system wybierania głosowego, którym zarządza oprogramowanie firmy Fonix. Telefon mówi do nas ludzkim głosem i prowadzi nas przez etapy wybierania numeru z książki telefonicznej. Program sam przygotowuje sobie etykiety głosowe odczytując wpisy w książce telefonicznej, więc najlepszym rozwiązaniem jest np. używanie angielskich imion dla numerów, które będziemy wybierać najczęściej np. Kate, zamiast polskiej Katarzyny.
Sam nadajnik/odbiornik GSM zainstalowany w MDA jest gorszy od systemów Nokii i do dobrej jakości połączenia wymagany jest mocniejszy sygnał.
Wiadomości
Telefon ma zainstalowany program do obsługi kont poczty elektronicznej, pozwala na synchronizację poczty z programem Outlook, a w sieci GSM pozwala na przesyłanie SMS-ów i MMS-ów. Wiadomości MMS przygotowywane są w osobnej aplikacji, a w przypadku pozostałych standardów wystarczy wybrać podczas edycji wiadomości konto, z którego chcemy skorzystać (Outlook, POP3 lub SMS). W przypadku synchronizacji danych z serwerem poczty łatwo dostrzec największą ułomność compacta, czyli to, że obsługuje wyłącznie standard GPRS. Prędkość pobierania nagłówków, a później załączników wymaga od nas sporej cierpliwości. Oczekiwanie kompensowane jest przez wygodną obsługę załączników - dostępna jest także ich prosta edycja. W czasie testów ściągaliśmy compactem nawet kilkadziesiąt e-maili za jednym razem i telefon radził sobie z takim zadaniem. Czekamy jednak na wersję z obsługą EDGE, UMTS oraz WLAN.
Przeglądarka Internet Explorer
Przeglądarka w wersji kieszonkowej sprawdza się znakomicie. Nie musimy się już męczyć z poszukiwaniem serwisów WAP. Mały compact otworzy nam większość zwykłych stron Internetowych. Wadą takiego serwowania jest oczywiście konieczność przewijania ekranu zarówno w poziomie, jak i pionie, ale w sytuacjach awaryjnych taki dostęp może zastąpić nam ciężkiego laptopa. Tak jak w przypadku wiadomości brakuje obsługi szybszej transmisji danych. W standardzie przeglądarka nie obsługuje plików flash.
Aplikacje
Urządzenia mobilne wyposażone w platformę Windows mogą być przez użytkownika dowolnie wyposażane w dodatkowe programy. W standardowym MDA znajdziemy Worda, Excela, przeglądarki plików Power Point oraz PDF. Do przeglądania zdjęć służą programy Album i Pictures. Comact może stać się także faksem dzięki programowi KSE Truefax 2.0, który otrzymujemy w ramach dodatkowego oprogramowania na płycie CD. Trochę szkoda, że cały software nie jest wgrany już przez operatora, co ułatwiłoby start mniej doświadczonym użytkownikom.
Multimedia
Główną aplikacją do odtwarzania multimediów jest znany z komputerów PC Windows Media Player 10. Program zaskoczył nas trochę, bo nie chciał odtworzyć pliku MPEG, który bez problemu odtwarzany był na zwykłym komputerze. Bez żadnych problemów działały natomiast pliki Mictosoft z roszerzeniem WMV. Compact poradził sobie także z plikiem wideo znanym z Nokii z roszerzeniem 3gp. Windows Media Player 10 wspiera także straming wideo. Jakość obrazu nie jest najlepsza, ale dźwięk można zrozumieć bez najmniejszego problemu.
Pliki MP3 mają najlepszą jakość, gdy słuchamy ich poprzez dołączone do zestawu słuchawki stereo. Niestety w porównaniu z telefonami Sony Ericsson MDA przegrywa, jeśli chodzi o jakość i przestrzenność dźwięku.
Kamera
Kamera wbudowana w MDa compact ma matrycę 1.3 megapiksela. Zdjęcia mogą być wykonywane w rozdzielczości:
small 120x160
medium 240x320
large 480x640
xl 960x1280 pikseli
Pliki wideo mogą być nagrywane z jakością:
small 96x128
medium 144x176
oraz large 240x320 pikseli
Standardowo pliki wideo są kodowane w formacie MPEG-4, ale do wiadomości MMS telefon potrafi nagrać film w standardzie H.263.
W czasie wykonywania zdjęć możemy włączyć jeden z trybów balansu bieli lub skorzystać z trybu sepii lub fotografii czarno białej. W ramach żartu możemy umieścić fotografowaną osobę np. na okładce tygodnika (do wyboru są 4 różne "tematy") i takie zdjęcie przesłać dalej poprzez MMS.
Łączność z komputerem
Telefon z komputerem łączy się poprzez USB, podczerwień oraz Bluetooth. W czasie testów poprzez Bluetooth udało się przesłać do komputera plik. W drugą stronę takie sukcesu nie odnieśliśmy. Synchronizacja poprzez Bluetooth również nie doszła do skutku. Program ActiveSync bez problemu działa natomiast przez USB. Przez USB bardzo szybko transmitują się także pliki. Compact jest widoczny na komputerze jako dodatkowe urządzenie - rodzaj dysku.
W czasie synchronizacji kontaktów okazało się, że numery telefonu zapisane w Outlooku jako "inne" nie są w ogóle przegrywane do telefonu. W naszym przypadku ponad połowa numerów nie została zsynchronizowana.
Bateria
W MDA compact zamontowano potężną baterię Li-Ion Polimer [1200 mAh]. Telefon w czasie testów wytrzymywał 2 dni bez ładowania. To niezły wynik, ponieważ ekran compact-a jest dużo większy od zwykłego telefonu. W stanie czuwania aparat bez problemy działa nawet tydzień.
Podsumowanie
MDA compact to urządzenie dla zaawansowanych użytkowników biznesowych korzystających z mobilnej poczty i Internetu.
Najważniejsze ułomności małego MDA to obsługa wyłącznie GPRS, trudna kontrola nad uruchomionymi aplikacjami (zasoby pamięci) oraz trudny nadzór nad połączeniem internetowym.
Telefon nie jest najprostszy w obsłudze, ale oferuje naprawdę dużo. Jego główną zaletą są małe wymiary oraz system operacyjny, który zapewnia nam pełną kompatybilność z aplikacjami biurowymi. MDA compact polecamy osobom korzystającym w pracy z programu Outlook. Dopiero wówczas compact stanie się naszym prawdziwym cyfrowym asystentem.