Mali operatorzy krytykują podwyżki cen kanałów Polsatu

Najważniejsze | Newsy
Dodaj opinię
Opinie: 0

Polsat wprowadza podwyżki za retransmisję swoich kanałów. Operatorzy sieci kablowych otrzymali w tej sprawie pisma.  Ceny mają wzrosnąć ponad dwukrotnie.

Stawka za pełną paczkę kanałów Polsatu – bez kanału Eleven - ma wzrosnąć ponad dwukrotnie. Nadawca jednocześnie zażądał włączenia 24 z 28 retransmitowanych programów do pakietu podstawowego. 

Teoretycznie istnieje możliwość zakupu kanałów a’la carte, ale cena pakietu rośnie wówczas do 25 zł. Co więcej, rozliczenie i tak odbywa się według liczby abonamentów w pakiecie podstawowym, co jest wyjątkowo niekorzystne dla operatorów i klientów. Dziwi nas też trochę termin decyzji o podwyżkach. Wiele wskazuje na to, że jest to celowy zabieg Polsatu. Jeśli operator nie podejmie decyzji do 31 sierpnia, to nie skorzysta wówczas z okresu preferencyjnego i od 1 grudnia będzie rozliczał się według nowych stawek. Pamiętajmy, że rozpoczął się w tej chwili sezon urlopowy więc decyzje biznesowe odkłada się na wrzesień – tłumaczy Ryszard Młynarczyk, członek zarządu Związku Pracodawców Mediów Elektronicznych i Telekomunikacji Mediakom. 

Operatorzy zwracają także na inne niekorzystne zapisy w ofercie Polsatu. Nadawca zastrzega sobie np. prawo do zwiększania opłaty licencyjnej o 5% co roku. Dodatkowo, aby operator dostał zgodę na reemisję bezpłatnych programów, musi podpisać umowę na minimum 1 program płatny.

Rozumiemy prawo każdego nadawcy do podwyżek, natomiast w tym przypadku zarówno kwota, jak i zapisy w nowej ofercie forsowane przez Polsat są nie do przyjęcia. Ich przyjęcie skutkowałoby koniecznością przerzucenia kosztów na klientów i de facto oznaczałoby znaczące podwyżki – dodaje Młynarczyk.

Mediakom analizuje ofertę Polsatu od strony prawnej. Nie wyklucza zaskarżenia jej do UOKiK.

Mediakom to środowisko małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: