Należąca do grupy PKP spółka Telekomunikacja Kolejowa zamierza do końca 2003 r. uruchomić usługi połączeń międzymiastowych dla klientów indywidualnych i biznesowych.
"Właśnie uruchamiamy centralę tranzytową, zamierzamy do końca roku uruchomić ogólnodostępne międzymiastowe usługi głosowe za pośrednictwem naszego prefiksu" - powiedział prezes spółki Andrzej Mrówczyński. Poinformował, że dokładny termin uruchomienia tej usługi zależy głównie od rozmów z TP SA w sprawie podpisania umowy o połączeniu sieci. Obecnie około 30-40 proc. przychodów Telekomunikacji Kolejowej jest generowanych przez klientów spoza spółek z grupy PKP. TK liczy, że przychody z obu segmentów będą rosnąć. "Liczymy, że sprzedaż będzie nam rosła zarówno w segmencie klientów nie związanych z PKP, jak i tych +kolejowych+" - powiedział Mrówczyński. "Każda restrukturyzacja PKP powoduje wzrost zapotrzebowania na usługi transmisji danych np. systemy zdalnego sterowania" - dodał.
Spółka ma obecnie około 80.000 abonentów usług głosowych, klientów pochodzących głównie z grupy PKP SA czy działających na terenie kolejowym, m.in. spółki spedycyjne. Mrówczyński poinformował, że wzrost liczby abonentów usług głosowych związany będzie głównie z rozwojem usług dla PKP. "Budując usługi dla potrzeb PKP, w tych miejscach możemy je rozszerzyć także dla innych klientów" - powiedział Mrówczyński. Telekomunikacja Kolejowa Sp. z o.o. powstała w październiku 2001 r. wskutek wydzielenia się z PKP spółki, która ma obsługiwać infrastrukturę telekomunikacyjną. TK ma jedną z największych w Polsce sieci światłowodowych o długości ponad 6.000 km. Z łączy TK korzysta m.in. Energis Polska, GTS, NASK i sieci naukowe. We wrześniu spółka uruchomiła międzynarodowy kanał optyczny o przepływności 10 Gb, na potrzeby firmy Telia Sonera. Jest to pierwsze w Polsce łącze o tak dużej przepływności.