W dobie rosnących cyberzagrożeń kluczowe jest, aby informacje dotyczące dostawców wysokiego ryzyka były rzetelne i oparte na faktach. Wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo cyfrowe Polski, opierając się na oficjalnych źródłach i wiarygodnych informacjach – podkreśla wiceminister cyfryzacji Paweł Olszewski.
Według ministerstwa, instytucja dostawcy wysokiego ryzyka ma eliminować z użycia niebezpieczny sprzęt i usługi z kluczowych dla funkcjonowania państwa systemów informatycznych.
Przedsiębiorca, wobec którego zostałaby wydana decyzja ministra cyfryzacji, byłby uznany za dostawcę wysokiego ryzyka.
Podmioty istotne dla funkcjonowania państwa nie będą mogły wprowadzać do swoich systemów określonych typów produktów ICT, rodzajów usług ICT, ani konkretnych procesów ICT od takiego dostawcy.
Obecnie nie istnieją środki prawne umożliwiające nakazanie wycofywania z eksploatacji produktów ICT, usług ICT i procesów ICT zagrażających bezpieczeństwu kluczowych podmiotów w Polsce.
Polska w dalszym ciągu nie wdrożyła unijnego zestawu środków dla cyberbezpieczeństwa sieci 5G – tzw. Toolbox 5G. Jesteśmy jednym z ostatnich państw Unii Europejskiej bez horyzontalnej regulacji procedury uznawania za dostawcę wysokiego ryzyka.
Wdrożenie Toolbox 5G pozwoli Polsce na stosowanie najlepszych praktyk w tej dziedzinie, co podniesie standardy ochrony przed zagrożeniami. Dzięki temu, polski rynek technologiczny stanie się bardziej konkurencyjny, a firmy będą mogły rozwijać się w bezpieczniejszym otoczeniu.
Według ministerstwa w Polsce trwa kampania dezinformacyjna w tej sprawie. Dotyczy ona głównie powielania błędnych informacje dotyczących wprowadzenia instytucji dostawcy wysokiego ryzyka do polskiego porządku prawnego.