Resort zaznaczył, że obecnie nie rekomenduje konkretnych rozwiązań pozostawiając decyzję w sprawie wyboru rodzaju dziennika szkołom i organom prowadzącym.
Ministerstwo Edukacji Narodowej odpowiedziało na szereg interpelacji związanych z kosztami korzystania przez z szkoły z e-dziennika.
Posłowie pytali o koszty ponoszone przez jednostki samorządu terytorialnego i szkoły oraz o opłaty od rodziców pobierane przez operatorów za udostępnienie usługi w aplikacji.
Lubnauer zaznaczyła, że zgodnie z przepisami korzystanie z e-dziennika nie jest obligatoryjne.
„Decyzję o ewentualnym prowadzeniu dziennika lekcyjnego w postaci elektronicznej podejmuje zawsze szkoła/organ prowadzący szkołę, które to podmioty dokonują wyboru dostawcy dziennika (dziennik lekcyjny może być prowadzony w postaci papierowej lub elektronicznej). Ministerstwo Edukacji nie rekomenduje szkołom żadnych rozwiązań w tym zakresie” – wskazała ministra.
W odpowiedzi na interpelację przypomniano też, że rodzice powinni mieć zapewniony bezpłatny dostęp do dziennika elektronicznego w zakresie dotyczącym ich dzieci w formie ustalonej przez dyrektora szkoły. Może to być zarówno dostęp przez przeglądarkę jak i za pośrednictwem aplikacji.