Wstęp
Od paru lat nie można było szczerze napisać o telefonach amerykańskiego producenta, że to fajne i dobre produkty. Na szczęście w 2010 r. pojawiła się Motorola Milestone i można ją z czystym sercem polecić. Jakie są jej główne zalety – ma pełną klawiaturę, duży ekran dotykowy, seryjną nawigację (trial), serwer internetowy do zarządzania telefonem oraz system Android w wersji 2.0.1. Jakie znajdziemy w niej wady –jest tylko trochę zbyt ciężka.
Zestaw
Pudełko z Motorolą zawiera kabel USB, ładowarkę, słuchawki, płytę z oprogramowaniem oraz kartę pamięci 8 GB. Brakuje trochę samochodowego uchwytu, szczególnie, że bez niego raczej nie można w prawidłowy sposób przetestować dostarczonego pakietu do nawigacji.
Obudowa
Obudowa telefonu jest wykonana bardzo porządnie, nic nie skrzypi, wszystko do siebie pasuje. Wadą obudowy jest jej masa – dobre materiały zwiększyły ją trochę za bardzo, aż do 165 g. Rozsuwane dwie główne części obudowy suwają się ciężko – być może zmienia się to po dłuższym okresie korzystania z Motoroli. Klawiatura (w naszym przypadku na rynek niemiecki w rozkładzie QWERTZ) jest w miarę wygodna, choć twarda.
Z boku klawiatury znajdziemy bardzo duży przycisk integrujący kursory – według nas jest on tak duży, że w tym miejscu bardziej przydatna byłaby mała, dedykowana klawiatura numeryczna – szczególnie gdy mamy do dyspozycji ekran dotykowy. Podobno kursory są wykorzystywane głównie przez graczy, a Milestone nie jest przecież konsolą do gier.
Karta pamięci Milestone jest dostępna dopiero po otwarciu obudowy – jest to spora wada, szczególnie dla osób, które często transportują dane z komputera do telefonu.
Pod ekranem znajdziemy przyciski back, menu, home oraz szukaj. Z prawej strony jest spust migawki i regulacja głośności. Na górze znajduje się mały włącznik oraz jack. Z lewej strony obudowy był port USB (ładowanie/transmisja danych). Obok USB znajduje się mikroskopijna dioda, która pokazuje, czy telefon jest przez ładowarkę ładowany. Podczas ładowania telefon znacznie się grzeje.
Z tyłu obudowy znajdziemy niczym nie osłonięty obiektyw kamery oraz małą lampę błyskową.
Wewnątrz obudowy zainstalowano naprawdę porządnej jakości głośnik pozwalający na odtwarzanie multimediów bez użycia słuchawek.
Ekran ma 3.7 cala i dużą rozdzielczość 480 x 854 pikseli. Wielkość oraz rozdzielczość ekranu bije na głowę wielu konkurentów, ale jakość obrazu wypada gorzej (ciemniej) niż w np. w testowanym przez nas Nexusie – nie jest to bowiem AMOLED. Dotyk działa gorzej niż w iPhone, ale rozwiązanie Apple w ogóle nie ma sobie równych na rynku.
System/ustawienia
W testowanej przez nas Motoroli Milestone znaleźliśmy niemal „gołego” Androida w wersji 2.0.1, bez żadnych nakładek i dodatkowych bajerów – to wada, bo każdy telefon choć trochę powinien się wyróżniać. Oczywiście użytkownik powinien mieć szansę powrotu do gołego systemu, ale jakieś dodatkowe gadżety by się przydały.
System 2.0.1 z procesorem 550 Mhz działa szybko, a już niestety dopiero po zakończeniu naszych testów pojawiła się na serwerach Motoroli aktualizacja Androida do wersji 2.1. Uaktualnieniami zajmuje się dedykowane oprogramowanie Motorola Software Update.
Pamięć RAM w Motoroli wynosi 256 MB oraz ROM 512 MB. W testowym modelu dla użytkownika pozostawało około 112 MB. Na karcie pamięci, która ma 7.41 GB pojemności wolnego miejsca pozostawało tylko 3.32 GB. Resztę najprawdopodobniej zajmują mapy z testowej wersji nawigacji.
Ekran główny
W naszej testowej wersji Milestone był zainstalowany Android w wersji 2.0.1 i do dyspozycji użytkownika były dostępne tylko 4 pulpity głównego ekranu. Ich wygląd nie różnił się niczym w porównaniu do standardowego Androida. Użytkownicy Motoroli mają do dyspozycji także standardowe okno Search oraz mogą instalować dodatkowe widgety. Więcej pulpitów ma być dostępnych dopiero po aktualizacji do wersji 2.1.
Wspomaganiem wybierania funkcji w telefonie była w Motoroli aplikacja My sign. Użytkownik po jej uruchomieniu (nie działa niestety w tle) może na ekranie napisać duży, prosty symbol (zwykle literę) – skrót do aplikacji. Funkcja ta powinna działać w tle bez konieczności uruchamiania specjalnej aplikacji, aby rzeczywiście wygenerować jakąś większą wartość dodaną.
Wprowadzanie tekstu
Wprowadzanie tekstu w telefonach z klawiaturą sprzętową to wielka wygodna. Dla wielbicieli dotykowych ekranów Motorola zachowała opcję klawiatury ekranowej w poziomie i pionie. Wprowadzanie tekstu w Milestone jest bardzo wygodne.
Poczta elektroniczna
Milestone w standardzie obsługuje konto GMAIL oraz ma także kilka aplikacji, które synchronizują się z serwerami Microsoft Exchange. Oczywiście można także korzystać ze „zwykłego” konta e-mail bez pełnej synchronizacji kontaktów i kalendarza, ale nie ma to większego sensu. Konto Google działa jak zwykle w Androidach znakomicie. Exchange nie testowaliśmy, ze względu na brak dostępu do tego typu konta.
|
Kontakty
Kontakty w nowej Motoroli również są obsługiwane w „standardowy” dla Androida sposób. Można je wysyłać jako pliki vcf. Kontakt może mieć swój własny dzwonek lub od razu być przekserowany na pocztę.
Kalendarz
Kalendarz to standardowa aplikacja systemu Android.
Telefon
Telefon to również standardowa aplikacja systemu Android. Jakość dźwięku w telefonie jest dobra.
Kamera
Kamera w Motoroli Milestone jest obsługiwana przez aplikację znaną już z telefonu Nexus. Jakość zdjęć można zobaczyć na przykładach i naprawdę należy ją docenić. Wadą telefonu jest stosunkowo głośny autofocus. Pliki wideo są zapisywane w formacie 3gp.
Przykładowe zdjęcia:
Przykładowy film znajduje się tutaj.
Galeria multimedialna
Galeria multimedialna w Motoroli (zresztą bardzo wygodna) została uzupełniona przez edytor zdjęć.
Mapy
W przypadku nawigacji w Motoroli jest lepiej niż w innych telefonach z Androidem – otrzymujemy testową wersję nawigacji Motonav. Nawigacja ma mapy Polski, ale z powodu braku uchwytu samochodowego naprawdę trudno jest ją przetestować. Ale i tak brawa dla Motoroli za chęci – Nokia z bezpłatną nawigacją zaczyna zmieniać ten rynek. Oprócz Motonav mamy oczywiście Google Maps oraz dowolne, inne aplikacje korzystające z GPS i A-GPS, które możemy pobrać z marketu Androida.
Przeglądarka
Przeglądarka internetowa w Milestone to prawdziwa rakieta. Wysoką prędkość jej działania zawdzięczamy oczywiście Androidowi, ale także szybkiemu procesorowi zainstalowanemu w Motoroli. Zoom „palczasty” w przeglądarce również działa na takiej samej zasadzie jak w iPhone - niczego więcej nie można wymagać - no chyba, że flasha – banery na stronach internetowych w Milestone się nie wyświetlają.
Alternatywa do seryjnej przeglądarki:
Odtwarzacz muzyczny/wideo
Odtwarzacz muzyczny to standardowa aplikacja systemu Android.
Instant messaging
W Motoroli bez problemu możemy zainstalować Gadu-Gadu, Skype, Gtalk itd. Android to obecnie najlepszy system do obsługi usługi Instant Messaging – komunikatory mogą działać w tle (iPhone tego nie umożliwia), a aplikacje klienckie są dużo bardziej „wypasione” niż w przypadku Symbiana.
Serwisy społecznościowe
W Milestone nie znajdziemy standardowej integracji z Tweeter i Facebook. Ratunkiem i to bardzo dobrym jest pobranie odpowiednich aplikacji z Internetu. Testowaliśmy Facebook i klient jest bardzo, bardzo dobry.
Youtube
Motorola bardzo dobrze odtwarza filmy z tego najpopularniejszego portalu wideo - filmy się nie zatrzymują, a jakość obrazu jest lepiej niż dobra – to jeden z najlepszych klientów Youtube w telefonie jakie widzieliśmy.
Obsługa plików Office
W Motoroli nie ma żadnych seryjnych aplikacji do obsługi Office (podobno mają być dostępne po aktualizacji oprogramowania). W naszym testowym egzemplarzu testowe pliki można było podglądać tylko przez otrzymanie danego pliku jako załącznik do maila. Pozostaje nam więc Android Market i zakup jeden z dedykowanych do Office aplikacji.
Sklep z aplikacjami
Android Market to standardowa aplikacja systemu Android.
Współpraca z PC
W przypadku współpracy z PC Motorola postawiła nacisk na wyróżnienie się i stworzyła m.in. pakiet pakiet Motorola Media Link - http://www.motorola.com/Consumers/GB-EN/Consumer-Products-and-Services/Software/Motorola-Media-Link-GB-EN
Pakiet ten ma przypominać iTunes i służy do obsługi synchronizacji multimediów. Za samo połączenie z PC odpowiada program MotoConnect. Łączy on telefony Motorola przez USB z komputerem instalując niezbędne sterowniki.
Dodatkowo użytkownicy mogą korzystać ze zdalnego dostępu do telefonu przez przeglądarkę internetową (tak jak w routerach).
Kolejną aplikacją jest specjalny program do aktualizacji oprogramowania.
Co więcej – wszystkie te programy działają bardzo dobrze, nie wieszają się i są przydatne.
Podsumowanie
Motorola w ostatnich miesiącach udowodniła, że jest w stanie stworzyć spore portfolio zaawansowanych smartfonów i to bez specjalnego doświadczenia na tym rynku. Wykorzystano prosty patent – dobry system Android i doświadczenie w budowaniu telefonów jako takich. Motorola Milestone jest bardzo dobrym telefonem i szczerze mówiąc jest to pierwszy telefon po Motoroli StarTac, który chciałbym sam posiadać. Teraz tylko amerykański producent musi te telefony sprzedać – w Polsce Milestone jest wprowadzany w dobrej atmosferze – telefon stał się niemal kultowy, PLAY zgodził się na rozpoczęcie jego sprzedaży, na forach internetowych urządzenie to wzbudza emocje. Ogłoszony cennik również nastraja pozytywnie, choć Motorola (co nie może być niespodzianką) nie jest niestety najtańszym telefonem. Za jakość i Androida trzeba niestety trochę zapłacić.
Ważne linki dla posiadaczy telefonów Motorola Milestone:
http://www.motorola.com/consumers/v/index.jsp?vgnextoid=33e87d1c19260210VgnVCM1000008806b00aRCRD
http://www.motorola.com/consumers/v/index.jsp?vgnextoid=fcbdcc6e48970210VgnVCM1000008406b00aRCRD