Test Motorola Milestone XT720

Recenzje
Opinie: 2

Skala ocen 1-6 (6-celujący)

Wstęp

Motorola Milestone XT720 to kolejny udany smartfon Motoroli wykorzystujący platformę Android. Najciekawsze jest to, że bardzo trudno zakwalifikować go do odpowiedniej klasy smartfonów. Niby jest to tzw. highend, głównie ze względu na kamerę 8 megapikseli i łącze HDMI, ale jednocześnie nowy Milestone to tylko Androida 2.1 z ekranem, który nie osiąga jakości i wielkości najmocniejszych konkurentów. Na pewno jest to jednak fajny telefon, który możemy polecić każdemu kto nie goni za najnowszymi Androidami w Samsungach i HTC.

Zestaw – ocena 6

Nasz zestaw składał się z telefonu, ładowarki z kablem USB, kabla HDMI, karty pamięci 8 GB oraz słuchawek. Chyba nie można wymagać więcej od producenta, który w dzisiejszych czasach musi walczyć nie tylko zaawansowaniem technicznym, ale także i ceną.

Obudowa – ocena 4

Obudowa ma nieco dziwny, ale interesujący kształt. Projektanci zaszaleli – szczególnie boczna wypustka (nie wiadomo z jakiego powodu) oraz niebieski tył raczej szybko nie zostaną skopiowane przez konkurencję. Przycisków jest jak na najnowszy smartfon sporo. Pod ekranem znajdziemy cztery klawisze dotykowe. Na prawym boku jest spust migawki i klawisz skrótu do galerii – są to bardzo przydatne klawisze, a nadal tak rzadko spotykane w telefonach. Nad nimi znajdziemy regulację głośności. Z boku Motoroli jest port USB/ładowarki. Dół telefonu jest pusty, góra to port mini HDMI, jack oraz włącznik telefonu. Tył obudowy to duża lampa błyskowa oraz obiektyw aparatu. Slot na karty pamięci jest w środku obudowy – na seryjnej karcie jest nawigacja, więc po wymianie na większą kartę nawigacja nie działała.

   
   

Ekran Motoroli Milestone XT720 ma 3.7 cala i rozdzielczość 480 na aż 854 pikseli. Jako testerzy ekranów 4 calowych i większych nie możemy piać z zachwytu nad ekranem Motoroli, ale obsługa dotykowa i jakość obrazu jest w porządku.

Obudowa Motoroli jest bardzo dobrze wykonana – widać, że jest to producent z dużym doświadczeniem w tej dziedzinie.

Procesor/pamięć – ocena 3

Procesor Texas Instruments OMAP 3440 z taktowaniem 720 Mhz w testach wypada słabo. Nie może się równać do szybszych procesorów firmy Qualcomm. Benchmarki jednak to nie wszystko i nasz telefon bez problemu funkcjonuje w codziennym użytkowaniu, a nawet odtwarza filmy HD poprzez HDMI.

Ekran główny/nakładka – ocena 3

Nakładka Motoroli zmieniająca główny ekran polega tylko na zmianie dolnej belki. W standardzie Motoroli otrzymujemy zieloną słuchawką i skrót do SMS-ów. Nie ma w Motoroli specjalnych, dedykowanych dla tego modelu widgetów – czyli innymi słowy, HTC Sense to to nie jest. Sytuację ratuje oczywiście sam Android, którego interfejs jest bardzo wygodny i czytelny.

   
 

Wprowadzanie tekstu – ocena 5

Wprowadzanie tekstu w naszej Motoroli jest bardzo wygodne i szybkie w obu widokach – poziomym i pionowym. Aby ułatwić nam edycję i poprawki dostępny jest specjalny celownik/zoom, który znacznie przyspiesza trafienie kursorem pomiędzy odpowiednie znaki. Jako, że w Motoroli znajdziemy Androida w wersji 2.1 to nie ma jeszcze w niej wygodnego dyktowania tekstu głosem.

Poczta elektroniczna – ocena 6

Klient poczty elektronicznej nie zasługuje na uwagę tylko z jednego względu – jest po prostu standardowym klientem poczty dostępnym w Androidzie. Był już wielokrotnie opisywany. Jest to jedno z najwygodniejszych i najszybszych rozwiązań do obsługi poczty na urządzeniu mobilnym. Praca bezpośrednio na serwerze (co jest wygodne w przypadku forwardowania dużych maili) oraz szybki podgląd najpopularniejszych formatów nie mają sobie równych.

Kontakty – ocena 5

Listy kontaktów w telefonie z systemem Android również specjalnie się nie różnią. W przypadku Motoroli jest dostępna integracja z Facebook – w naszej książce telefonicznej możemy szybko podejrzeć statusy i zdjęcia naszych znajomych.

Kalendarz – ocena 5

Aplikacja kalendarza nie została zmieniona przez Motorolę – jest to standardowy organizer dostępny w Androidzie 2.1.

Telefon (aplikacja) i jakość połączeń – ocena 5

Motorola Milestone XT720 pozytywnie zaskakuje jakością dźwięku podczas połączeń. Telefon dobrze współpracuje także z zestawem słuchawkowym Bluetooth – działa w nim opcja wybierania głosowego.

Aparat rzadko się rozłącza w trakcie prowadzenia rozmowy, ale parę razy w czasie testu zdarzyło mu się to uczynić. Urządzenie testowaliśmy w sieci Orange w opcji 2G/3G.

Kamera – ocena 4

Duża rozdzielczość matrycy powinna być jednym z warunków tego, że telefon będzie robił zdjęcia lepsze od średniej. Rzeczywiście zdjęcia wykonywane naszą Motorolą są dobre, nawet te wykonywane w pomieszczeniach. To zasługa w miarę dobrej lampy błyskowej. Największym zaskoczeniem jest jednak słaba jakość filmów. Obiecany format HD 720p oczywiście jest dostępny, ale subiektywna opinia na temat jakości nagrywanego wideo nie może być dobra. Na Youtube wszystkie filmy nagrane Motorolą tak jakby tracą klatki i przez to obraz jest „rwany”. Być może wynika to ze zbyt małej szybkości procesora.

Przykładowe zdjęcia:

   

Przykładowy film:

Mapy/Nawigacja – ocena 5

W przypadku nawigacji Motorola spisała się na medal i przygotowała własną aplikację motonav. Jej zaawansowanie nie dorównuje Automapie, ale przynajmniej po wyciągnięciu z pudełka mamy od razu dostępny tzw. trial nawigacji, którą później możemy dodatkowo opłacić. To wygodne rozwiązanie, szczególnie, że Android pod tym względem nas nie rozpieszcza.

Przeglądarka – ocena 6

W przeglądarce Motorola również nic nie „grzebała” – do dyspozycji mamy standardową przeglądarkę – szybką, dobrze wyświetlającą strony i niemal bezkonkurencyjną. Gratulacje – w tym przypadku dla deweloperów systemu Android.

Przeglądarka multimediów – ocena 6

Przeglądarka Motoroli zaskakuje swoją urodą. Bardzo elegancki interfejs oprócz zdjęć z pamięci telefonu prezentuje także pełny katalog Picasa umieszczony w tzw. chmurze. Zapewne już niedługo telefony pozbędą się gigabajtów pamięci i do większości contentu będziemy mieć dostęp online z dowolnego urządzenia. Tak jest już np. w przypadku Windows Phone 7, który wszystkie zdjęcia wysyła po ich wykonaniu na dysk wirtualny Microsoftu.

Odtwarzacz muzyczny – ocena 4

Menu odtwarzacza muzycznego nie zachwyca, ale za to telefon bardzo ładnie odtwarza dźwięk z wbudowanego głośnika. Muzyka jest posegregowana na artystów, albumy, piosenki i nasze playlisty. Do szczęścia i do tego aby dorównać konkurencji brakuje dużego, firmowego sklepu Motoroli z muzyką.

Odtwarzacz wideo – ocena 5

Odtwarzacz wideo Motoroli Milestone XT720 radzi sobie z materiałem Xvid i materiałem MPEG4 HD 720i. Większe rozdzielczości nie są obsługiwane, ale i tak nasza „Mocia” zasługuje na uznanie.

Instant messaging – ocena 6

W systemie Android instant messaging nie ma sobie równych – jest Gtalk, Gadu Gadu, Skype oraz wiele innych mniej znanych programów IM.

Serwisy społecznościowe – ocena 5

Android obok iOS to dwa najlepsze systemy dla wielbicieli serwisów społecznościowych. Natywni klienci Facebooka i Twittera mają już naprawdę bardzo dużą funkcjonalność, a dodatkowo w Motoroli wspomaga ją (tak jak w każdym Android) rozbudowana funkcja share. Dzięki niej zdjęcie możemy wysłać bardzo sprawnie do serwisu Picasa, Facebook lub Gmail. Motorola nie ma jednak aż takiego poziomu integracji z Facebookiem, jak w przypadku HTC Sense.

Youtube – ocena 6

Podobnie jak w przypadku Facebook, Android jest liderem jeśli chodzi o obsługę serwisu Youtube. Pomijając fakt, że już teraz aplikacja jest już bardzo dobrze rozwinięta to niemal co miesiąc pojawiają się kolejne edycje, w których możemy jeszcze wygodniej oglądać, komentować, dodawać filmy do tego popularnego portalu.

Obsługa plików Office – ocena 3

Gorzej jest natomiast z obsługą plików biurowych. Pakiet Quickoffice nie słynie z wielkiej prędkości i stabilności działania. Nasze testowe pliki otwierały się w następujący sposób:

  • dokument Word – całość wolno, ale szybko się cokolwiek pokazało na ekranie

  • arkusz Excel – wolno

  • prezentacja Power Point – szybko, bez problemów

Należy przypomnieć, że są to potężne pliki, ale na PC otwierają się natychmiast. W przypadku obsługi Office niedoścignionym liderem pozostaje system Windows Phone 7.

Sklep z aplikacjami – ocena 5

Android Market to obok Ovi i App Store najpopularniejszy sklep z aplikacjami dla telefonów komórkowych. Oznacza to, że nasza Motorola będzie mogła cały czas się zmieniać i rozwijać. To chyba największa zaleta smartfonów. Sam Android Market także się zmienia i właśnie wprowadzono jego nową wersję – podobno lepszą, a na pewno ładniejszą.

Współpraca z PC – ocena 5

Jeśli chodzi o współpracę z komputerem to Motorola wpadła na bardzo fajny pomysł. Do funkcji telefonu mamy dostęp z poziomu przeglądarki – rozwiązanie to nazwano pakiet Moto Phone Portal. Przypomina to bardzo zarządzanie routerem – łączymy się z „tajnym” adresem IP i wchodzimy do telefonu.
Dla osób, które chcą mieć automat do synchronizacji multimediów przygotowano także „zwykły” program Motorola Media Link.

Bateria – ocena 2

Nasza testowa Motorola Milestone XT720 nie wytrzymywała bez ładowania doby przy stałej synchronizacji poczty, zabawie ekranem i godzinie rozmów. Być może była to jakaś awaria baterii, bo wynik nie jest delikatnie mówiąc najlepszy.

Bajery

Największym „bajerem” telefonu jest oczywiście złącze HDMI. Tzw. lans jest ogromny, gdy nasz mały telefon zaczyna odtwarzać film na 50 calowym ekranie TV. Jakość nie zwala z nóg, ale awaryjnie nasza Motorola może dostarczyć zabawy na naprawdę sporym spotkaniu służbowym lub rodzinnym.

Podsumowanie

Motorola Milestone XT720 kosztuje od 1500 do prawie 2000 zł w sklepach internetowych. To sporo, choć w zamian otrzymujemy naprawdę dobrze wykonany telefon z dobrym systemem operacyjnym (choć już nie w najnowszej wersji). Co może być hamulcem dla potencjalnego kupca – gorszy niż u konkurentów ekran oraz słabszy procesor. Motorola ma jednak matrycę kamery 8 megapikseli oraz wyjście HDMI – szczególnie ta ostatnia funkcjonalność nadal zdarza się bardzo rzadko. Milestone XT720 to jak się okazuje bardzo złożony telefon mieszczący się ze swoją funkcjonalnością na styku klasy wyższej i średniej.

Zalety:

  • Ładny wygląd

  • HDMI

  • Android

  • Dobra jakość połączeń

Wady:

  • Wolny zegar procesora

  • Mniejszy niż u konkurencji ekran

Opinie:

Opinie archiwalne (2):

Komentuj

Komentarze / 2

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    frshman pisze: 2010-12-28 23:13
    test to zbyt duże określenie na jakość tego artykułu... najważniejszy fakt i nie spisany w podsumowaniu to to, że XT720 nie dostanie już żadnej aktualizacji androida powyżej 2.1 Kupujący jest w tym momencie skazany na dożywotnie odsiadywanie na starym OS już w momencie zakupu. brak opisania łączenia z wifi, jakości połączeń... mało dokładnie.
    0
  • Users Avatars Mini
    rroni pisze: 2011-04-25 19:38
    >>> Kamera – ocena 4 Ciekawie o tym telefonie napisali w Teletorium.pl - dokładnego adresu nie pamiętam, chodzi o test aparatu fotograficznego. Test wypadł średnio ale widać, że słuchawka należy do jednych z lepszych telefonów na rynku.
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: