W nasze ręce trafiła srebrna Motorola RAZR V3. Motorola V3 to produkt z najwyższej półki, który charakteryzuje się bardzo nowoczesnym wyglądem. Ostatnio coraz rzadziej zdarzają się nowe telefony, których wygląd przyciągałby wzrok i budziły ciekawość osób widzących je po raz pierwszy. Do tych telefonów należy Motorola V3, trzeba jednak od razu nadmienić, że w innych, poza wyglądem, kwestach, nie jest ona już tak nowatorska.
Telefon od początku wyróżniał się wizualnie, choćby za sprawą metalowego pudełka, w którym jest sprzedawany. Harmonizuje ona z wyglądem samego telefonu. W pudełku poza słuchawką i baterią znaleźliśmy skórzane etui, ładowarkę, zestaw słuchawkowy, kabelek USB (służący do połączenia z komputerem) oraz płytę z niezbędnym oprogramowaniem.
Wygląd zewnętrzny
Nowatorski wygląd i jakość wykonania to największa zaleta nowej Motoroli. Motorola kontynuuje w ten sposób swoją wcześniejszą strategię tworzenia telefonów o nowoczesnym wyglądzie, takich jak choćby zaprezentowany dwa lata temu model v80.
Zadaniem, jakie tym razem postawiła przed swoimi inżynierami Motorola, było stworzenie najcieńszego dostępnego na rynku telefonu komórkowego. Z zadania tego wywiązali się oni bardzo dobrze, ponieważ V3 ma grubość dokładnie 13,9 mm. W ten sposób świetnie nadaje się do noszenia w wewnętrznych kieszeniach marynarki lub w kieszeni koszuli. Jednak zmniejszenie grubości wymagało jednoczesnego powiększenia pozostałych wymiarów telefonu, w ten sposób V3 jest odrobinę większa od innych słuchawek o podobnej budowie (wymiary 98 x 53 mm). Szerokość telefonu wynika z zastosowania 2,2" wyświetlacza. Telefon jest jednocześnie dość lekki, waży bowiem 97 gramów.
Od początku moją uwagę zwróciło wykorzystanie w konstrukcji telefonu bardzo dużej ilości metalu. Plastik został przez konstruktorów użyty tylko tam, gdzie było to niezbędne. Metalowe powierzchnie bardzo dobrze podkreślają elegancję telefonu. Z drugiej jednak strony każdy posiadacz Motoroli powinien zaopatrzyć się w specjalną ściereczkę, która będzie służyć mu do wycierania telefonu. Na metalowych powierzchniach oraz na dużych powierzchniach wyświetlaczy widać bowiem każdy odcisk palca. Uwaga: odpowiednia szmatka jest nawet w pudełku.
Telefon został wyposażony w dwa kolorowe wyświetlacze. Zewnętrzny o rozdzielczości 96 na 80 punktów wyświetla obraz w 4 tysiącach kolorów. Służy on jako ekran pomocniczy, na którym wyświetla jest godzina oraz inne informacje, do których powinien mieć dostęp posiadacz telefonu bez jego otwierania (nawet zdjęcie osoby, która do nas dzwoni). Wewnętrzny wyświetlacz to bardzo dobra matryca o rozdzielczości 220 na 176 punktów i 262 tysiącach kolorów. Ma ona bardzo dobre odwzorowanie barw i kontrast. Wyświetlacz Motorola V3 to obecnie jeden z najlepszych ekranów jakie możemy znaleźć w telefonach komórkowych.
Aparat fotograficzny
Z przodu telefonu ponad zewnętrznym wyświetlaczem znajduje się obiektyw wbudowanego aparatu fotograficznego. Wykonuje on zdjęcia w rozdzielczości VGA, czyli 640 na 480 pikseli.
Przy wykonywaniu zdjęć aparat pozwala na ustawienie parametrów nasłonecznienia, specjalne tryby są przeznaczone do wykonywania zdjęć m.in. w dni słoneczne i pochmurne oraz w pomieszczeniach zamkniętych. Wykonywane zdjęcia mogą być także doświetlone poprzez zmianę parametrów ekspozycji. Poza rozdzielczością 640 na 480 aparat wykonuje także zdjęcia o rozmiarach 320 na 240 oraz 160 na 120. Można także skorzystać z 5-sekundowego samowyzwalacza. Wszystkie wykonane aparatem obrazy można naturalnie wysyłać później jako załączniki do wiadomości MMS, poprzez Bluetooth, lub skopiować do komputera przy pomocy dołączonego w zestawie kabelka USB i oprogramowania.
Dużą wadą aparatu Motoroli jest niemożność rejestrowania sekwencji wideo. Okazuje się bowiem, że V3 jest technologicznie starszą konstrukcją niż testowany przez nas dwa miesiące temu model V547, który tą funkcję posiadał. Wydaje się, że Motorola, która kreuje się na producenta telefonów multimedialnych nie powinna zaniedbywać tej sfery w żadnej ze swoich słuchawek, a użytkownicy nowoczesnych telefonów szybko przyzwyczajają się do takich funkcjonalności. V3 było projektowane już stosunkowo dawno i tylko to może tłumaczyć pewne braki w funkcjonalności.
Zdjęcia oraz inne multimedia są przechowywane w wewnętrznej pamięci telefonu o pojemności 6 MB. Wydaje się, że jest to jednak zbyt mało, jak na telefon najnowszej generacji. Jeśli nie było możliwości wyposażenia telefonu w większą pamięć, konstruktorzy powinni byli zaoferować możliwość skorzystania z kart pamięci. Niestety takiej funkcjonalności w tej chwili Motorola V3 nie posiada.
Klawiatura
Aby wyprodukować najcieńszy telefon na rynku konstruktorzy Motoroli musieli sięgnąć po nie stosowane powszechnie w telefonach komórkowych rozwiązania. Jednym z nich jest konstrukcja klawiatury V3. Aby miała ona jak najmniejszą grubość zdecydowano się zastosować w tym celu dotykową membranę. Membrana przykryta jest stylową chromowaną płytą, co powoduje, że wygląd klawiatury harmonizuje z obudową telefonu. Jednocześnie skok klawiszy jest wyczuwalny, co ułatwia pisanie. Opisy klawiszy i odstępy pomiędzy klawiszami są równomiernie podświetlone, co w ciemnościach daje nieprawdopodobny efekt.
Klawiatura poza klawiszami numerycznymi składa się także z przycisków z dynamicznym przypisywaniem funkcji, klawisza menu, czterech klawiszy strzałek, przycisku uruchamiającego przeglądarke WAP, przycisku menu wiadomości oraz zielonej i czerwonej słuchawki. Należy podkreślić że po kilku minutach ustawień, telefon można idealnie dostosować i spersonalizować do potrzeb każdej osoby. Osiem przycisków na klawiaturze i 2 na obudowie, które można dowolnie przypisać do najczęściej wykorzystywanych funkcji to bardzo duża wygoda.
Początkowo musiałem przywyknąć do nowej konstrukcji klawiatury, jednak po pewnym czasie zyskała ona moje uznane ze względu na wygodę i niezawodność. Wprowadzenie tekstu przy jej użyciu jest bardzo wygodne, klik przycisków jest bardzo dobrze wyczuwalny, nie ma więc nigdy wątpliwości czy nacisnęliśmy przycisk odpowiednio mocno.
Bateria
Telefon został wyposażony w baterię litowo-jonową o pojemności 710 mAh (symbol SNN5696B). W naszym teście przeprowadzaliśmy około 30 minut rozmów na dobę i otrzymywaliśmy około 100 wiadomości SMS. W takich warunkach telefon wytrzymywał bez ładowania średnio około 100 h. Po uruchomieniu Bluetootha czas ten spadał o blisko połowę, a w przypadku aktywnego użytkowania tej funkcji do połączeń z Internetem lub do edytowania zawartości pamięci telefonu (programem Mobile Phone Tools 3) telefon nigdy nie działał bez ładowania dłużej niż 24 godziny.
Bardzo ciekawie w Motoroli została natomiast rozwiązana kwestia ładowania telefonu. Standardowo telefon jest wyposażony w gniazdo USB, pozwalające na podłączenie telefonu do komputera PC. Jeśli telefon zostanie w ten sposób podłączony wtedy automatycznie jest ładowany właśnie przy użyciu prądu pobieranego z portu USB komputera. Telefon nie posiada dodatkowego wejścia na ładowarkę, natomiast ładowarka dołączona do telefonu jest zakończona wtykiem USB. Jeśli wiec zapomnimy zabrać ze sobą ładowarkę, zawsze możemy podładować baterię przy użyciu komputera i najzwyklejszego kabla USB, takiego jakie są powszechnie wykorzystywane do zgrywania zdjęć z aparatów cyfrowych.
Trzeb także nadmienić, że Motorola nie posiada również oddzielnego wejścia na zestaw słuchawkowy, dlatego złączony zestaw także wykorzystuje gniazdo USB.
Menu
Menu telefonu to standardowe rozwiązanie Motoroli, stosowane obecnie we wszystkich nowych telefonach tego producenta. Menu w V3 jest dokładnie takie samo, jaki w testowanej dwa miesiące temu Motoroli V547. Całe menu działa szybko, a telefon w teście zachowywał się bardzo stabilnie i nie zawiesił się ani razu.
Książka telefoniczna i MMSy
W pamięci telefonu może zostać zapisanych do 1000 numerów telefonów. Mogą one być zapisywane tak jak na karcie SIM, czyli z przypisaniem tylko jednego numeru do opisu, lub możliwe jest przypisanie do jednego opisu nieograniczonej liczby numerów i adresów e-mail, czyli w pamięci telefonu można mieć np. kilka numerów do jednego nazwiska. Jednak, aby w książce telefonicznej były widoczne tylko opisy, a nie poszczególne numery konieczne jest ustawienie specjalnej opcji w menu.
Każdy numer z książki telefonu może być wybrany głosowo. Wybieranie działa bezbłędnie i prawidłowo odczytuje intencję dzwoniącego. Każdemu opisowi można także przypisać własny dzwonek i zdjęcie, które będzie wyświetlane przy danym kontakcie. Dodatkowo każdy numer może należeć do jednej z 5 grup użytkowników, które także mogą posiadać własne dzwonki.
Telefon obsługuje wszystkie standardy krótkich wiadomości dostępne w sieciach GSM. V3 posiada pamięć wewnętrzną na wiadomości SMS. Mieści się w niej do 100 wiadomości, zależnie od ich długości. Motorola obsługuje także wiadomości w standardzie EMS, jednak zdecydowanie ważniejsza jest obsługa przez V3 wiadomości multimedialnych. Można je w bardzo łatwy sposób komponować, załączając zdjęcia lub dźwięki. Wprowadzanie ich odbywa się z wykorzystaniem słownika iTap, czyli odpowiedniki stosowanego przez innych producentów T9.
Niestety, choć to kolejna Motorola, którą testuje to trudno przyzwyczaić mi się do tego słownika. W przeciwieństwie do T9 wymaga on bowiem stałego kontrolowania wpisywanych liter i odpowiedniego korygowania treści wpisywanego wyrazu. Dla mnie jest to metoda uciążliwa i dla wielu osób wygodniejsze może być zwykłe wprowadzanie tekstu bez użycia jakiegokolwiek słownika, choć podobno są osoby, które przestawiły się na iTAP i uważają, że jest lepszy niż T9.
Dźwięki
V3 nie odbiega w tym względzie od innych telefonów produkcji Motoroli oferując 24-głosową polifonię dźwiękową (V547 ma już polifonię w wariancie 40-głosowym).
Motorola oferuje swoim posiadaczom możliwość stosowania jako dzwonków dowolnych plików MP3 (oczywiście małych plików) co daje ogromne pole możliwości w personalizacji telefonu. Użytkownik może także wpisać do telefonu melodię w zapisie nutowym lub skorzystać z narzędzia do miksowania dźwięku o nazwie MotoMixer. Telefon został także wyposażony w cyfrowy dyktafon. Jego pamięć pozwala na zapisanie kilku cyfrowych notatek o łącznej długości nieprzekraczającej jednej minuty.
Połączenie z komputerem
Do połączenia z komputerem może służyć dołączony do telefonu kabel USB, można także wykorzystać do tego Bluetooth o zasięgu do 100 metrów. Na dostarczonej z telefonem płycie CD znajdują się sterowniki do telefonu oraz program Mobile Phone Tools w wersji 3.1. Program ten służy zarówno do edycji zawartości pamięci telefonu oraz do połączenia z Internetem przez GPRS. Program jest bardzo łatwy w obsłudze, a jego interfejs jest zbliżony wyglądem do samego telefonu. Program ten umożliwia wgrywanie do telefonu nowych tapet, wygaszaczy oraz dzwonków i plików wideo, można także przy jego użyciu kopiować zdjęcia z telefonu do komputera. Zdjęcia możemy kopiować także bez użycia tego programu, korzystając ze zwykłego oprogramowania do obsługi Bluetooth'a.
Trzeba nadmienić, że telefon nie obsługuje szybkiej pakietowej transmisji danych EDGE. Posiada natomiast przeglądarkę WAP w standardzie 2.0. oraz przeglądarkę stron xHTML.
Podsumowanie
Podsumowując V3 to telefon o świetnym przykuwającym uwagę wyglądzie, choć mniej zaawansowanych funkcjach. Można polecić go tym wszystkim osobom, które mając sporo pieniędzy, lubią używać rzeczy ładnych i modnych. Cena rynkowa obecnie wynosi około 1500 zł.
RAZR V3 na pewno odniosła sukces rynkowy wśród tzw. warszawskiej elity….ten kto nie używa V3 po prostu się w tym gronie nie liczy…
V3 bardzo dobrze wpłynęła także na kondycję całego amerykańskiego koncernu - Motorola złapała drugi oddech i zaczęła powoli uciekać koreańskiemu Samsungowi.