Klasa smartfonu S (skala „Mercedesa” A, B, C, E, S)
Skala ocen 1-6 (6-celujący)
Wstęp
Motorola wróciła do marki RAZR, która przyniosła jej sławę, ale także przyniosła rynkowego pecha. RAZR to jednocześnie symbol sukcesu i porażki amerykańskiego producenta. Motorola nie potrafiła stworzyć prawdziwego następcy sławnego ostrza i zaczęła produkować wyłącznie jego klony. Teraz prawdziwy następca się pojawił – nosi to samo imię, ale jest prawdziwym smartfonem, który oprócz świetnego wyglądu oferuje także najbardziej zaawansowane funkcje, takie jak HDMI, czy też nagrywanie FULL HD. Nowa Motorola RAZR to ekran 4.3 cala, kamera 8 megapikseli i procesor dual core 1.2 Ghz.
Zestaw – ocena 5
Oprócz kabla USB, ładowarki, słuchawek i telefonu w zestawie nie ma niczego specjalnego. Do zestawu nie jest dołączony kabel HDMI, choć Motorola ma takie gniazdo. Na szczęście nie jest to duży wydatek. W telefonie nie ma dodatkowej karty pamięci.
Obudowa – ocena 5
Wygląd telefonu podoba się wszystkim. Urządzenie jest spore, ale nie jest ciężką cegłą. Agresywne kształty „ostrza” mogą się podobać. Tylna część obudowy jest podobno wykonana z kewlaru. Nie jest to tylna klapka, bo RAZR zgodnie z modą ma baterię zamontowaną na stałe. Z boku mamy slot na kartę microSIM i na kartę pamięci. Karta pamięci nie jest konieczna, bo w telefonie zainstalowano 8 GB. Z tyłu zlokalizowano obiektyw kamery oraz głośnik. W przypadku głośnika jest to niefortunna lokalizacja, bo po położeniu telefonu na płaskiej powierzchni jakość i głośność dźwięku bardzo się pogarsza. Pod dużym ekranem są cztery przyciski „sensoryczne”. W nowym Androidzie już chyba nie będą potrzebne. Teraz jednak jest to plus dla Motoroli, szczególnie, że nie zapomniano o sprzętowym przycisku lupy – search. Na górze obudowy jest łącze USB, port mini HDMI oraz gniazdo jack słuchawek. Gniazdo jack w naszym testowym egzemplarzu nie działało. Być może tylko coś do niego wpadło, ale żadne ze słuchawek nie wydawały z siebie dźwięku, a telefon w ogóle nie zauważał, że słuchawki są podłączane.
Ekran ma 4.3 cala i dosyć oryginalną, lecz dużą rozdzielczość 540x960 pikseli. Ekran został wykonany w technologii Super AMOLED. Niektóre programy wykorzystują tylko część ekranu RAZR (wyświetlają się jakby w oknie).
Procesor/pamięć/parametry techniczne – ocena 5
RAZR ma procesor dual core z taktowaniem 1.2 Ghz. Producentem chipsetu jest Texas Instruments. Chipset bardzo dobrze wypada w benchmarkach, ale niestety gra Asphalt wyświetliła na ekranie komunikat, że niestety na tym urządzeniu nie będzie działać. Być może jest to jednak spowodowane rzadko spotykaną rozdzielczością ekranu.
Telefon dosyć słabo radzi sobie z obsługą Bluetooth i WLAN. W czasie testów pracy ze słuchawką Bluetooth zdarzało się, że telefon się z nią rozłączał. Były to przypadki losowe. W przypadku WLAN telefon gubił zasięg sieci, żeby już za chwilę bardzo szybko transmitować w niej dane. Dwa razy zdarzyło się także, że usługa WLAN w ogóle się wyłączała i trzeba było ją włączyć ponownie. Nie są to jakieś duże utrudnienia i na pewno sprawę załatwi update oprogramowania.
System/ustawienia – ocena 4
W RAZR działa system Android 2.3.5. Na szczęście Motorola oficjalnie potwierdziła uaktualnienie do Ice Cream Sandwich, czyli Androida 4.0. Oznacza to, że RAZR jeszcze przez wiele miesięcy będzie miał bardzo nowoczesny system operacyjny. Procesor dualcore radzi sobie z Androidem znakomicie – szczególnie widać to przy przewijaniu głównego ekranu – uzyskano płynność znaną tylko z naprawdę topowych urządzeń. W czasie testów trwających niemal trzy tygodnie urządzenie zawiesiło się „na amen” z raz lub dwa.
Ekran główny/nakładka – ocena 6
Po uruchomieniu telefonu od razu w oczy rzuca się bardzo fajny ekran odblokowywania. Bezpośrednio z niego możemy odblokować ekran, ale także uruchomić kamerę i wyciszyć telefon. Widżetów jest sporo, szczególnie podobał nam się ten, który pokazuje nasze ulubione kontakty – może go bardzo wygodnie rozsunąć – wówczas na ekranie zamiast 4 pojawia się 20 ulubionych kontaktów. Wygodnie została rozwiązana także lista aplikacji. Jednym przyciskiem możemy wyświetlać je wszystkie, ostatnio używane i pobrane przez nas. Aby ściągnąć nowe programy również wystarczy nacisnąć ikonkę sklepu nad listą wcześniej pobranych „appsów”. Co więcej niektóre aplikacje możemy ukryć na specjalnej liście ukrytych programów. Brawa dla Motoroli, że nie przekombinowała systemu udziwnionymi nakładkami i jest on prosty, czytelny i szybki.
Wprowadzanie tekstu – ocena 6
Pisanie na tak dużym ekranie to prawdziwa przyjemność. Motorola oprócz zwykłych klawiatur obsługuje także Swype, ale nie jest to nasz ulubiony sposób wprowadzania tekstu.
Telefon (aplikacja) i jakość połączeń – ocena 4
Motorola słynęła zawsze z doskonałej jakości dźwięku. W RAZR jest dobrze, ale nie bardzo dobrze. Zwykle przy samym łączeniu rozmowy w telefonie słyszymy głośny trzask – to bardzo nieprzyjemne uczucie. Podczas rozmowy telefon nie może być „podgłośniony” maksymalnie, bo to również przeszkadza w rozmowie. Gdy go przyciszymy to jakość dźwięku jest bardzo dobra. Dodatkowo Motorola bardzo przyjemnie ulepszyła aplikację telefonu – zmiany dotyczą głównie zakładki Favourites. Oprócz zwykłych ulubionych mamy trzy kontakty, z którymi statystycznie łączymy się najczęściej oraz dłuższą listę kontaktów, z którymi kontaktujemy się trochę rzadziej, ale też dosyć często.
Kamera – ocena 5
Kamera Motoroli RAZR robi bardzo dobre zdjęcia typu „outdoor”. Gorzej jest niestety w pomieszczeniach. Zawiedliśmy się także trochę na jakości nagrań HD – Samsungi nagrywają z dużo lepszą jakością obrazu.
Wielkość zdjęć można regulować tylko w zakresie 6-8 megapikseli. Nie można wybrać rozdzielczości, tak jak jest to rozwiązane we wszystkich innych aparatach.
Przykłady zdjęć i film prezentujemy poniżej:
Przeglądarka – ocena 5
Przeglądarka w Anroidzie 2.3.5 jest znakomita. Bez problemu radzi sobie np. z odtwarzaniem filmów na Youtube bezpośrednio na stronie. Motorola zdała także test odtwarzania telewizji w streamingu na stronach portalu Orange.pl (jest to odtwarzacz przygotowany dla bardziej wydajnych stacjonarnych przeglądarek).
Odtwarzacz wideo – ocena 6
Odtwarzacz wideo w RAZR bez problemu poradził sobie z z plikiem MKV, który zakatował większość najpotężniejszych urządzeń mobilnych. RAZR pod tym względem miażdży! Plik 1.2 GB bez problemu się przewijał itd. Zwykłe pliki FULL HD MPEG4 dla RAZR nie stanowią żadnego wyzwania – wszystko działa znakomicie. To chyba najlepszy telefon do oglądania plików wideo.
Nawigacja i mapy – ocena 6
Google poważnie traktuje swoją platformę nawigacji satelitarnej. Jest ona bezpłatna i dynamicznie się rozwija. W ostatnich tygodniach wprowadzono niespodziankę w postaci nawigacji indoor, czyli nawigacji po dużych centrach handlowych lub lotniskach. Na polskich ulicach nadal jednak znacznie lepiej sprawdza się Naviexpert ze swoją nawigacją typu online.
Serwisy społecznościowe – ocena 6
Motorola w prosty sposób zintegrowała w systemie najważniejsze portale społecznościowe. Już po uruchomieniu telefonu możemy zalogować się do Facebooka, LastFM, LinkedIn, Twitter, Windows Live. Gdy dzielimy się swoimi zdjęciami to mamy także możliwość wpisania kont Picasa oraz Photobucket. Po zdefiniowaniu kont możemy korzystać z dedykowanych aplikacji Social Location i Social Networking. Oczywiście z Android Market możemy ściągnąć także natywne programy do obsługi popularnych serwisów społecznościowych.
Obsługa plików Office – ocena 5
Za obsługę plików biurowych w RAZR odpowiada pakiet Quickoffice. Już w standardzie oferuje on edycję i tworzenie nowych dokumentów. Na RAZR nie otworzył się nasz testowy plik XLS. Inne pliki otwierały się bez najmniejszych problemów.
Bateria – ocena 3
Baterią nie może się pochwalić żaden testowany przez nas topowy smartfon. Podobnie jest w przypadku RAZR - bateria bez ładowania działa jeden dzień. Nie jest to więc wyniki porywający, a należy pamiętać, że w czasie takiego dnia nie odtwarzaliśmy muzyki i nie oglądaliśmy filmów wideo. Multimedia jeszcze bardziej skróciłyby życie baterii.
Bajery – ocena 5
Największym „bajerem” RAZR jest sam wygląd tego telefonu, ale bardzo przydatną funkcjonalnością jest gniazdo mini HDMI. Nie trzeba posiadać wiec żadnej specjalnej przejściówki, aby wykorzystać Motorolę jako odtwarzacz wideo lub urządzenie do prezentowania dokumentów.
Podsumowanie
Motorola RAZR to najlepsza Motorola jaką dotychczas testowaliśmy. Mamy już potwierdzenie, że w przyszłym roku otrzyma nowe oprogramowanie Ice Cream Sandwich co jeszcze bardziej zwiększy jej atrakcyjność. RAZR to świetny wygląd, doskonały ekran. Trochę gorzej jest niestety z marką, bo Motorola już od paru lat przestała się kojarzyć z dobrymi telefonami. Należy mieć nadzieję, że RAZR pomoże Motoroli wrócić do TOP5. Wsparcie Google może sprawić, że telefony Motorola będą miały najlepiej działającego Androida. Brawa należą się także za to, że RAZR wyróżnia się wyglądem co w dobie smartfonowych klonów zdarza się coraz rzadziej.
Zalety:
bardzo dobre wykonanie
ładny autorski interfejs użytkownika
świetny wygląd telefonu
dobra przeglądarka
dobry klient e-mail
oryginalność
bezpłatna nawigacja
świetny odtwarzacz wideo
Wady:
drobne błędy w oprogramowaniu
niezbyt dobra bateria
słabsza marka