Motorola T720 to pierwsze "skrzydełka" amerykańskiego producenta, które zostały wyposażone w duży kolorowy wyświetlacz. Aparat posiada także dodatkowy mały zewnętrzny ekranik, który wyświetla numer dzwoniącej osoby, a w czasie oczekiwania datę, godzinę, stan baterii oraz zasięg. Dodatkowy wyświetlacz jest czarno-biały.
Nowe skrzydełka są większe od np. modelu V66, ale rozmiar pozytywnie wpłynął na ergonomię klawiatury, a także pozwolił zamontować wspomniany kolorowy ekran wyświetlający 4096 kolorów w rozdzielczości 120 x 160 pikseli. Wysoka rozdzielczość ekranu pozwala na wygodne wyświetlanie zdjęć (np. tapet), a także na przyjemniejsze surfowanie po mobilnym Internecie. Niestety T720 nie obsługuje jeszcze standardu wiadomości multimedialnych MMS, ale na terenie Niemiec oferowany jest już pakiet z dołączanym aparatem cyfrowym uaktualniający oprogramowanie. Zainstalowanie obsługi MMS wiąże się niestety z utratą funkcjonalności klienta e-mail oraz notatek głosowych, ilość komend głosowych zostaje obniżona z 15 do 5, a książka telefoniczna mająca wcześniej 500 kontaktów po uaktualnieniu ma ich tylko 100. Należy, więc wcześniej rozpatrzyć, czy uaktualnienie jest opłacalne. Tym bardziej, że z informacji uzyskanych w polskiej Motoroli wynikało, że uaktualnienie na polskim rynku w ogóle ma nie być oferowane.
Wygląd zewnętrzny
Aparat większości osób będzie się podobał. Srebrny kolor zawsze będzie kojarzył się z aparatami z tzw. wyższej półki. Dla wybrednych dostępne będą kolorowe wymienne obudowy - wtedy T720 może zmieniać się niemal codziennie w zależności np. od koloru sukienki właścicielki. Telefon jest lekki, waży 101 g. Obudowa (o rozmiarach (90mm x 47.5mm x 21.3mm) jest plastykowa, ale jakości spasowania elementów nie można niczego zarzucić.
Największe pozytywne zaskoczenie to klawiatura nowego aparatu. Wreszcie klawisze w skrzydełkach są duże, wygodne i wystarczająco oddalone od siebie. Również klawisz nawigacyjny, rodzaj joysticka, jest ogromny i łatwy w użyciu. Wszystkie klawisze są wyjątkowo jasno i wyraźnie podświetlone, co może być okupione większym zużyciem energii.
W obudowie dziwi trochę mała wystająca antena - w większości współczesnych telefonów anteny są już schowane do wnętrza obudowy. Z obu stron obudowy znajdują się dodatkowe srebrne klawisze głośności oraz obsługi funkcji głosowych T720.
Menu aparatu
Menu przypomina trochę menu dużego modelu Accompli. Oparty o system ikonek spis to chyba najwygodniejsze rozwiązanie, jakie sobie można wymarzyć. Dla osób przyzwyczajonych do menu w postaci listy, T720 oferuje również taki sposób wyświetlania funkcji. Dostęp do menu następuje poprzez wciśnięcie głównego klawisza pod ekranem. Już wcześniej możemy natomiast wejść do najczęściej używanych funkcji aparatu, ponieważ każdy z 4 kierunków joysticka może być skrótem do ulubionej funkcji T720. Do dyspozycji są też dwa dodatkowe programowalne klawisze pod ekranem. Klawisze cyfr możemy również przyporządkować odpowiednim numerom i wówczas może się okazać, że do głównego menu nie będziemy musieli wchodzić wcale, lub będziemy wchodzić bardzo rzadko. Funkcje w głównym menu możemy sortować według uznania, co jest kolejnym elementem personalizacji aparatu. Wadą menu jest to, że pomimo ustalenia wygodnych skrótów, aby wysłać np. wiadomość SMS do osoby zapisanej w książce telefonicznej trzeba wykonać niezliczoną niemal ilość czynności.
Łatwy jest natomiast sposób na włączanie trybu wibracji lub trybu całkowitego wyciszenia aparatu. Wystarczy w tym celu przycisnąć dłużej dolny klawisze regulacji głośności. Aby wybrać natomiast etykietę głosową należy wcisnąć klawisz funkcyjny po prawej stronie obudowy. Dłuższe jego wciśnięcie to aktywacja dyktafonu. Aby nagrać cokolwiek należy trzymać ten klawisz cały czas wciśnięty, co może być kłopotliwe. Nagrania mogą trwać maksymalnie w sumie jedną minutę.
Trochę niepokojące jest to, że nowa Motorola bardzo wolno się uruchamia - na pole, które umożliwia wpisanie numeru PIN czekamy ponad 10 sekund. Również samo menu czasami reaguje z opóźnieniem. Należy mieć nadzieje, że w kolejnych wersjach oprogramowania te wady zostaną usunięte.
Personalizacja
Oprócz wspomnianych wyżej metod na personalizację menu w nowej T720 możemy zmieniać względem swojego upodobania znacznie więcej funkcji. Przede wszystkim możemy ustalić schemat kolorów całego menu - do wyboru jest 6 schematów. T720 pozwala także na edytowanie powitania przy włączaniu aparatu. Tak jak na komputerze istnieje możliwość wymiany tapety - np. na zdjęcie swojej dziewczyny lub na gotowe zdjęcie lub obrazek zapisany w telefonie. Problemem może być wgranie obrazka do telefonu, ponieważ do T720 nie jest dołączony żaden przewód transmisji danych, a sam telefon nie jest wyposażony w port podczerwieni, ani transmisję Bluetooth.
Motorola pozwala użytkownikowi również na wybranie wygaszacza ekranu oraz czasu po jakim ma się włączać. Można więc powiedzieć, że personalizacja (wymiana obudów, własna konfiguracja menu, ustalenie wyglądu pulpitu) w telefonach Motoroli osiągnęła poziom niespotykany dotychczas w aparatach innych producentów.
Menu wiadomości
W menu wiadomości znajdujemy przede wszystkim możliwość wysłania i odebrania wiadomości SMS (też EMS) oraz wysłanie i odebrania wiadomości e-mail. Dużą wadą w przypadku SMS-ów jest to, że telefon nie dysponuje własną pamięcią na wiadomości. W przypadku starych kart SIM co chwilę miga ikona sygnalizująca problem braku pamięci na nowe informacje. Pisanie SMS-ów może być wspomagane poprzez polski słownik iTAP (czyli rodzaj słownika T9). Motorola jest wyposażona w funkcję chata SMS, i przy każdym SMS-ie z branki internetowej sieci Plus GSM telefon nie wiadomo dlaczego pragnął rozpocząć sesję chat.
Klient e-mail działa bez problemu. W czasie łączenia się ze swoją skrzynką brakuje trochę paska sygnalizującego postęp przy ściąganiu zawartości skrzynki. Przez to przy dużej ilości maili nie wiadomo czy telefon przypadkiem nie stracił kontaktu ze zdalna skrzynką. Telefon ściąga pocztę w całości. T720 może również sprawdzać samodzielnie konto pocztowe, co ustalony, dowolny czas. Użytkownik może ograniczyć wielkość ściąganych wiadomości, do każdej wychodzącej dodać automatyczny podpis, a także ustalić czy telefon ma automatycznie kasować ściągnięte wcześniej informacje. Klient e-mail to jedna z najbardziej przydatnych aplikacji zawartych w nowej Motoroli.
W menu wiadomości zapisywane są także strony WAP z serwisów WAP Push.
Książka telefoniczna
W książce telefonu możemy zapisać do 500 kontaktów. Kontakt może zawierać numer abonenta lub jego e-mail. Numer możemy przypisać do odpowiedniej kategorii np. numer domowy lub numer faksu. Bezpośrednio z książki adresowej możemy wysłać wiadomość SMS. W książce możemy także w każdej chwili sprawdzić wolne miejsce na kontakty, którym dysponujemy zarówno na karcie SIM, jak i w pamięci aparatu. Niestety telefon nie podaje wartości liczbowych, a zajętość pamięci przedstawia jedynie w formie graficznej. Do wybranych kontaktów możemy dołączyć etykiety głosowe. Ich nagranie nie jest zbyt proste, ponieważ zamiast komunikatów w słuchawce należy obserwować komunikaty wyświetlane na ekranie.
Dzwonki
Telefon jest wyposażony w obsługę profili. Każdy profil ma aż 11 różnych ustawień: od standardowych, czyli dźwięku dzwonka do np. dźwięku budzika lub dźwięku przypomnienia w kalendarzu. Testowany telefon wyposażony był w ponad 60 różnych sygnałów - kilkanaście z nich to wyłącznie różne sposoby wibrowania lub proste dźwięki podobne do dźwięków znanych ze schematów dźwiękowych systemu Windows. Pozostałe dzwonki są polifoniczne, ale ich jakość jest gorsza od dzwonków polifonicznych w innych telefonach. Dla osób uzdolnionych Motorola przewidziała specjalny kompozytor melodyjek.
Kalendarz
Kalendarz Motoroli to bardzo wygodna aplikacja do zarządzania czasem. Dane z kalendarza można synchronizować z komputerem programem Truesync, ale ze względu na brak programu oraz kabla nie udało się przetestować tej funkcji. Duży ekran zawsze pozytywnie wpływa na wygodę korzystania z aplikacji typu PIM. Kalendarz możemy przeglądać tygodniami. Po wpisaniu terminu spotkania do pamięci, kalendarz zaznacza zajęty czas czarnym kolorem. O terminie spotkania telefon może nam przypomnieć alarmem, a spotkania, które będą się powtarzać możemy wpisać jednokrotnie wcześniej zaznaczając, że będzie to spotkanie cykliczne. Kalendarz T720 na pewno należy do najwygodniejszych organizerów spotykanych w telefonach komórkowych.
Java i gry
Java to technologia, która niebawem ma zdominować wszystkie nowe modele telefonów. Według operatorów już za parę miesięcy w Polsce pojawi się wiele płatnych serwisów, z których będzie można ściągnąć wybrane aplikacje.
Obecnie najpopularniejsze są cały czas gry, ale nawet polskie firmy próbują na tej platformie tworzyć aplikacje przeznaczone dla sektora korporacyjnego. Motorola T720 jest przygotowana na tę rewolucję. Ściąganie nowych programów odbywa się bardzo szybko, głównie ze względu na szybki GPRS (4+1). Na stałe wgrane są trzy gry: Breakout (rodzaj arkanoida), MotoGP (naprawdę wspaniałe wyścigi motocyklowe) oraz Tetris. Motorola przygotowała je z firmami, które stworzyły wiele przebojów na popularne kiedyś małe komputery m.in. Atari. Gry działają bardzo szybko, a kolorowy wyświetlacz zwielokrotnia przyjemność z grania.
Obecnie należy oczekiwać, że pojawią się aplikacje instant messaging (gadu-gadu, ICQ) napisane w Javie, a wówczas może okazać się, że w znacznym stopniu spadnie ilość wiadomości SMS przesyłanych w sieciach komórkowych.
Przeglądarka WAP
WAP w Motoroli został zaimplementowany w wersji 1.2.1. Kolorowy wyświetlacz pozwala na oglądanie kolorowych obrazków coraz częściej obecnych na stronach WAP, a szybki GPRS zapewnia odpowiednie tempo przeglądania stron. Najczęściej odwiedzane witryny możemy zapisać w spisie linków. Możemy także pokusić się o zapisanie obrazka ze strony WAP jako tapety w naszym aparacie.
Bateria
Ogniwo Motoroli T720 to bateria litowo-jonowa o nieznanej pojemności. W czasie testów należało ją ładować co około 2 dni przy niezbyt dużej ilości rozmów, ale sporej ilości czasu korzystania z menu. Stosunkowo krótki czas działania baterii wynika zapewne z zastosowania kolorowego wyświetlacza.
Akcesoria
Oprócz samego telefonu fani Motoroli mogą dokupić do niej bardzo ciekawe akcesoria. Dostępny jest wpinany w złącze systemowe zestaw głośnomówiący , ładowarka na korbkę, zwijane zestawy słuchawkowe, ładowarka biurkowa ,wymienne obudowy (5 różnych kolorów). Dla wielbicieli formatu MP3 dostępny też będzie specjalny odtwarzacz.
Podsumowanie
Motorola T720 to pierwsze "skrzydełka" tego producenta wyposażone w kolorowy wyświetlacz. W związku z tym, że mają być one oferowane w Polsce w bardzo atrakcyjnej cenie, to najprawdopodobniej odniesą duży sukces rynkowy. Szczególnie, że T720 pojawia się w sprzedaży w gorącym przedświątecznym okresie. Największymi zaletami tego modelu są: kolorowy wyświetlacz, obsługa standardu Java, wygodny kalendarz, funkcjonalny klient poczty elektronicznej oraz bardzo ładny wygląd. Wadą jest brak obsługi MMS, standardu Bluetooth oraz złącza podczerwieni. T720 nie ma być telefonem dostępnym wyłącznie dla najbogatszych, więc być może chęć obniżenia kosztów produkcji wpłynęła na te ograniczenia.