Ergonomia:
Telefon jest dość lekki (wg różnych źródeł: 98 - 102 g ze standardową baterią) i dobrze leży w dłoni. Jednak w trakcie tygodniowego użytkowania doszedłem do wniosku, że nie jest zbyt ergonomiczny. Przede wszystkim przeszkadzało mi ciągłe blokowanie/odblokowywanie klawiatury - nie można uczynić tego jedną ręką, gdyż wymaga to jednoczesnego naciśnięcia dwóch brzeżnych klawiszy z dolnego rzędu. Podczas jazdy samochodem nawet możliwość głosowego wybierania numeru przez zestaw słuchawkowy nic nam nie pomoże. Trzeba użyć dwóch rąk. Dodatkowym utrudnieniem jest lekkie zabudowanie przycisku '->' mikrofonem, co powoduje, że także wpisywanie SMS'ów (jeżeli kolejne litery uzyskuje się tym samym klawiszem) staje się niewygodne i drażniące (wymagany jest wygimnastykowany kciuk i wyprostowany palec wskazujący zapobiegający wypadnięciu aparatu z dłoni). Na pewno pomógłby tutaj słownik T9 'domyślający się' na podstawie pierwszych znaków jaki wyraz chcemy wpisać, lecz niestety nie ma go w wersji polskiej.
Wrażenia nie poprawiła obsługa przycisków po lewej stronie obudowy odpowiadających za regulację głośności i wybranie jednym naciśnięciem opcji wybierania głosowego (Smart Button) - szybciej i pewniej wykonywałem te działania lewym kciukiem niż palcem wskazującym prawej ręki. Z pozostałych niestandardowych (np. dla posiadaczy Nokii 3210) przycisków należy wymienić przycisk po prawej stronie obudowy do nagrywania wiadomości głosowych, przycisk do nawigowania w menu (jak np. w Nokii 7110), przycisk do połączenia z pocztą głosową oraz przycisk do menu szybkiego dostępu (Quick Access Menu) - znacznie ułatwia znalezienie podstawowych opcji (całe menu zawiera ponad 80 pod-menu w trybie 'rozszerzone menu') i najczęściej wykonywanych funkcji (możemy ustalić własne 9 pozycji z listy 38, np. znajdź wg nazwy, dodaj wpis, wskaźnik naładowania baterii, alarm wibracyjny wł./wył., edytor wiadomości, przekieruj rozmowę, ustaw alarm itd.). Trochę zastrzeżeń mam do funkcjonowania przycisku 'menu'. Czasami po jego naciśnięciu i usłyszeniu charakterystycznego cichego 'klik' nic się nie dzieje.
Niezaprzeczalnym atutem nowego Timeporta jest natomiast jego niebieski wyświetlacz 96x64 pikseli o dużym regulowanym kontraście mieszczący do 5 rzędów tekstu (chyba tylko w trybie edycji SMS'ów i notatek w organizerze) oraz 2 rzędy ikon funkcyjnych.
|
Wybieranie numeru, rozmowa, odbieranie połączeń:
Wybieranie numeru może odbywać się na kilka sposobów, tzn. przez: ręczne wpisanie; wybranie numeru z książki telefonicznej na podstawie pozycji zapisania lub trzech pierwszych znaków imienia/tekstu; tzw. one-touch dialling - przez dłuższe naciśnięcie przycisku od 1 do 9 - numer wybierany jest wtedy albo z pierwszych dziewięciu wpisów w SIM'ie, książki telefonicznej z telefonu lub dowolnie ustalonych; oraz wybieranie głosowe (Voice Dialling) - po naciśnięciu na obudowie przycisku Smart Button możemy wybrać głosem numer, do którego uprzednio przypisaliśmy tzw. etykietę głosową (można tak wybrać do 25 numerów). Tu jednak należy zaznaczyć, że mechanizm analizy głosu nie jest doskonały i zdarzają się pomyłki, np. wyraz 'Magda' był permanentnie interpretowany jako 'babcia'.
Połączenia przychodzące sygnalizowane są dzwonkiem, alarmem wibracyjnym lub dzwonkiem poprzedzonym dwukrotnym alarmem wibracyjnym. Dostępnych jest 12 rodzajów dzwonka, lecz te poza standardowymi nie wzbudziły u mnie zachwytu. Istnieje jednak możliwość edycji melodii zapisanych w pamięci telefonu oraz wysłania ich SMS'em do innego telefonu Motorola.
W trakcie trwania połączenia, telefon umożliwia m.in. wyświetlanie czasu/kosztu bieżącej rozmowy oraz nagranie rozmowy (do 3 minut) w postaci tzw. notatek głosowych (Voice Notes), które możemy następnie odsłuchać lub przypisać im żądany rodzaj alarmu. Funkcja ta dostępna jest także w czasie spoczynku.
Ciekawą funkcją jest również tzw. cicha odpowiedź (Delayed Answer). Pozwala ona na odebranie połączenia przyciskiem Smart Button i automatyczne przełączenie dzwoniącego w tryb odsłuchiwania uprzednio nagranej wiadomości (odtwarzanej cyklicznie) do czasu rzeczywistego odebrania rozmowy lub upłynięcia limitu czasu (od 10 do 99 sekund). Wbudowana w telefon została także automatyczna sekretarka, która może nagrać do 3 minut wiadomości (pamięć dzielona z notatkami głosowymi).
|
IrDA:
Po zainstalowaniu i skonfigurowaniu oprogramowania Motoroli TrueSync na notebook'u z Windows 98, wszystko z początku wydawało się funkcjonować. Synchronizacja była możliwa z odległości nieco ponad 1m. Pierwsza próba wysłania SMS'ów z programu TrueSync SMS okazała się również pomyślna. Ale na tym koniec. Nie można było np. ściągnąć nowych wiadomości z telefonu. Kompletnym fiaskiem zakończyła się próba odczytania książki adresowej - "...program TrueSync Desktop wykonał nieprawidłową operację..."' i zamykał się. Po powtórnym zainstalowaniu, udało się w końcu odczytać wiadomości z telefonu, ale nic poza to. Przeglądając jeszcze raz instrukcję dołączoną do CD, okazało się, że oprogramowanie przeznaczone jest do obsługi telefonu Timeport P7389, a nie Timeport 250. Nie wiem czy to pomyłka czy też świadoma polityka Motoroli polegająca na całkowitym ujednoliceniu oprogramowania. Możliwe, że testowany zestaw był po prostu prototypem.
WAP:
Po wpisaniu wymaganych przez przeglądarkę WAP firmy Phone.com danych (IP, numer portu, nr telefonu, użytkownik, hasło, ilość bodów, czas bezczynności, typ linii) połączenie z Internetem działało poprawnie. Nieco problemu sprawiało jednak rozłączanie połączenia i niedopuszczanie do nawiązania nowego. Naciśnięcie przycisku 'Cancel' nie zawsze pomagało i trzeba było wyłączać telefon.
Oranizer i alarmy:
Do organizer'a można zapisać do 1000 zdarzeń/zadań po 23 znaki oraz określenie ich trwania. Do każdego z nich możliwe jest również przypisanie przypomnienia w postaci alarmu (można dla niego ustalić inny dźwięk niż dla przychodzących SMS'ów czy rozmów), który uaktywni się w określonym czasie przed zdarzeniem (wg ustawień użytkownika). Wpisy możemy przeglądać za pomocą podania konkretnego dnia, miesiąca i roku, albo przez przeglądanie dzień-po-dniu. Osobiście brakuje mi jednak możliwości wyświetlania dnia tygodnia.
Nieco podobną do organizer'a rolę spełniają alarmy (do pięciu - sprawdzone doświadczalnie, niestety instrukcja w ogóle pomija ten temat). Można je ustawić jako: jednorazowe, codzienne, cotygodniowe, od poniedziałku do piątku, od poniedziałku do soboty oraz przypisać krótką notatkę informacyjną. Kilkukrotnie zdarzyło mi się jednak, że data alarmu, która proponował telefon była 'przestarzała', np. poprzedniego dnia. Można to skorygować, ale czujność zalecana. Alarmy trwają po 10 sekund (w moim przypadku nie sprawdziły się jako poranny budzik). Niezależne alarmy można ustawić również dla notatek głosowych.
Zasięg, jakość dźwięku:
Telefon testowany był w Warszawie w sieci Idea i pokazywał cały czas maksymalną moc sygnału. Prawdopodobnie jego czułość jest bardzo dobra, gdyż możliwe było przeprowadzanie rozmów nawet w windzie (Nokia 5130 traciła w tym przypadku zasięg). Do jakości dźwięku nie mam zastrzeżeń (funkcje EFR i HR Codec).
Bateria:
Litowo-jonowa lekka standardowa bateria 3.6 V o pojemności 550mAh powinna zapewnić, jak podaje producent, od 40 do 125 (w niektórych źródłach do 140) godzin czuwania i od 120 do 210 minut rozmów. Po przeprowadzeniu kilku testów (temperatura pokojowa, opcja oszczędzania baterii, alarm wibracyjny - wyłączone) uzyskano następujące wyniki: 72,5 godz. działania przy wykonaniu 17 minut rozmów, wysłaniu kilku SMS'ów i umiarkowanej 'zabawie' menu; 57 godz. przy 12 minutach rozmów, kilkunastu SMS'ach i częstym przeglądaniu menu; 34 godz. przy 43 min. rozmów, łączeniu z Internetem, ok. 15 min. transmisji IrDA, kilku SMS'ach, z włączonym alarmem wibracyjnym.
Dużą wadą testowanego telefonu okazały się wskaźniki naładowania baterii. Pierwszy z nich, trójkreskowy, widoczny jest stale na wyświetlaczu, drugi, w zamierzeniu bardziej dokładny, po wybraniu opcji pokazania stanu baterii z menu Quick Access. Potrafiły one przez ok. 24 godz. pokazywać pełne naładowanie, by w ciągu następnych 2-3 godz. zejść do poziomu 40% i na tym poziomie pozostać przez następny dzień. Zdarzało się, że wskazywany poziom naładowania rósł. Kilkukrotnie doszło do sytuacji, w której telefon się samoczynnie co 2-3 godz. wyłączał (mimo naładowania w 40%). Po włączeniu wskazywał nadal na 40% i potrafił z takimi przerwami działać (łącznie z przeprowadzaniem rozmów) przez ponad kolejnych 12 godzin. Od chwili pojawienia się napisu o rozładowanej baterii, możliwe było przeprowadzenie ok. 13 min. rozmów i godzina czuwania. Czas pełnego ładowania wahał się od 1 godz. 40 min. do 2 godzin. Dołączona ładowarka jest bardzo lekka, ale kabel łączący ją z telefonem jest tak sztywny, że zachowuje kształt sprzed rozłożenia i zajmuje dużo miejsca na biurku.
Inne:
Gry: Wieże Hanoi, Bakarat i Cegiełki. W dowolnym momencie możliwe jest przerwanie gry i zapisanie jej stanu (odbywa się to automatycznie w przypadku nadejścia rozmowy). Zapamiętywany najlepszy wynik.
Opcja 'Oszczędność baterii': włącza DTX (Discontinuos Transmission). Można również zmienić częstotliwość wyszukiwania sieci.
Wyświetlacz przykryty szybką, która minimalnie wystaje ponad obudowę - w trakcie normalnej eksploatacji będzie się prawdopodobnie rysowała. Podczas tygodniowego użytkowania pod szybkę wpadły mi dwa 'paprochy' - w przypadku niekorzystania, zalecane zatkanie gniazda słuchawkowego dołączoną zatyczką.
Animowane ikony: przychodząca rozmowa, wybranie numeru, koniec rozmowy, wysyłanie, otrzymanie SMS'a.
Opcje zastrzeżenia numeru, przekierowywania połączeń (również z możliwością dokładnego określenia dni i godzin), połączenia oczekujące, przeniesienie połączenia, połączenie konferencyjne i in.
Podsumowanie:
Motorola Timeport 250 to z pewnością telefon bardzo dobry, posiadający wiele użytecznych funkcji i konfigurowalny w bardzo szerokim zakresie. Na pewno można go polecić osobom, dla których telefon komórkowy jest jednym z narzędzi pracy. Zwykły użytkownik nie wykorzysta całego jego potencjału.
Zalety:
-
czytelny niebieski wyświetlacz
-
wybieranie głosowe z książki telefonicznej i menu
-
książka telefoniczna w telefonie mieszcząca 300 wpisów
-
menu szybkiego dostępu
-
organizer, rozbudowane alarmy
-
funkcja cichej odpowiedzi
-
wbudowana automatyczna sekretarka
-
bardzo dobrze konfigurowalny do własnych potrzeb
-
GSM 900/1800/1900
-
przeglądarka WAP, wbudowany modem
-
alarm wibracyjny
-
lekki
Wady:
-
nie można polegać na wskaźnikach naładowania baterii
-
instrukcja tylko po angielsku, brak opisów niektórych menu
-
brak słownika T9 w wersji polskiej
-
niewygodne wpisywanie SMS'ów
-
dołączone oprogramowanie do komunikacji z PC od innego telefonu - nie działa poprawnie
-
utrudnione kończenie połączenia z Internetem
-
nie można zablokować/odblokować klawiatury jedną ręką
|