Wygląd zewnętrzny
Motorola v.2288 sprawia wrażenie telefonu dosyć nowoczesnego i eleganckiego, szczególnie w kolorze czarnym. W oczy rzuca się długa antena, która jednak bardzo ładnie komponuje się z resztą telefonu. Oprócz ładnego wyglądu aparat ma też wygodny kształt, dobrze leży w dłoni oraz wygodnie nosi się go w kieszeni. Według producenta telefon waży 140g, jednak dzięki dobremu rozłożeniu masy nie sprawia on wrażenia ciężkiego.
Jedyną rzeczą, którą bym zmienił, to kolor podświetlenia - z zielonego na niebieski.
Akumulator, czas czuwania i ładowania
Akumulator stanowią trzy ogniwa typu Ni - Mh rozmiaru AAAL o pojemności 700 mAh i napięciu 1,2V.
Według producenta czas czuwania to 120h, jednak realnie jedno ładowanie wystarcza na 90-96h. Akumulator do całkowitego naładowania potrzebuje około 5-5,5h, a ciekawą opcją jest podawanie poziomu naładowania akumulatora podczas ładowania.
Wytrzymałość
Nie przeprowadzałem specjalnie żadnych crash - testów, jednak moja Motorola bez problemu przeżyła trzy przypadkowe loty poziome z tylnego siedzenia zakończone pod fotelem kierowcy w samochodzie, oraz (również przypadkowe) przyjęcie telefonu "na główkę". Nie polecam noszenia telefonu w kieszeni z drobnym bilonem, gdyż w moim przypadku dało to efekty w postaci drobnych rys na szybce wyświetlacza.
Jakość rozmów i czułość telefonu
Jakość rozmów uważam za bardzo dobrą. Osiągnięto to dzięki zastosowaniu kodowania mowy EFR (Enhanced Full Rate). Głos rozmówcy słychać dosyć głośno, przez co nie ma problemu z rozmową nawet w hałaśliwych miejscach. Mikrofon również nie ma nic do zarzucenia, rozmówca słyszy nas wyraźnie.
Aparat ma dobrą czułość, jednak w porównaniu z Nokią 5110 zostaje trochę w tyle. Lepszy mógłby też być wskaźnik zasięgu, gdyż podział wskaźnika na trzy części uważam za zbyt mało dokładny.
SMSy - czytanie, redagowanie
Wyświetlacz w Motoroli v.2288 jest duży, a zastosowana czcionka wyraźna i czytelna. Dużym błędem jest zastosowanie ponad jednej trzeciej wyświetlacza na wyświetlenie animacji koperty, przez co czytanie dłuższych wiadomości może być denerwujące.
Natomiast, jeśli chodzi o redagowanie SMSów, to do dyspozycji mamy już cały ekran bez żadnych zbędnych ozdobników.
Klawiatura jest wygodna, ale długo nie mogłem się odzwyczaić od tego, że w Motoroli małe litery uzyskuje się przez długie naciśnięcie klawisza, a nie tak jak w Nokii przez naciśnięcie krzyżyka.
Bardzo irytujące jest też to, iż telefon nie kojarzy numeru nadawcy SMSa z wpisem w książce, przez co musimy sami sprawdzać, od kogo pochodzi wiadomość.
Funkcje standardowe
Tą część testu podzielę na kilka podpunktów, każdy dla jednej funkcji standardowej. W następnej części opiszę natomiast funkcje, które można aktywować w autoryzowanym serwisie Motoroli RR Serwis, za opłatą 50zł + VAT.
-
WAP
Z WAPu nie korzystałem zbyt długo, mogę jednak powiedzieć, iż przeglądarka (napisana przez PHONE.COM) nie zawiesza się i działa całkiem sprawnie. Jedyna rzecz, która mnie denerwuje to to, iż aby zmienić ustawienia WAPu, należy się z nim połączyć.
-
Tuner FM
Wbudowany tuner FM to chyba najciekawsza funkcja tego telefonu.
Radia słuchamy poprzez dołączony zestaw słuchawkowy stereo, a włączamy je przyciskiem z nutką po prawej stronie telefonu. Interesującą nas stację radiową możemy wybrać korzystają z automatycznego wyszukiwania stacji, lub zmieniając częstotliwość co 0,1 Mhz (za pomocą gwiazdki lub krzyżyka). Radio posiada pamięć stacji, możemy zapisać ich maksymalnie 9.
Jakość dźwięku dochodzącego ze słuchawek jest bardzo dobra, a głośność może być wysoka.
-
Menu szybkiego dostępu
Jest to podręczne menu, do którego możemy dodawać odpowiadające nam funkcje. Posiada ono dziewięć pozycji, a dla każdej przewidziana jest ikonka i krótki opis.
Z menu korzystamy naciskając klawisz szybkiego dostępu (strzałka do góry, pod klawiszem OK) a następnie numer pozycji wybranej przez nas funkcji. Po menu szybkiego dostępu możemy również poruszać się w tradycyjny sposób - strzałkami.
Jeśli dobrze dobierzemy funkcje, które będą znajdowały się w tym podręcznym menu, będziemy z niego korzystać częściej niż ze normalnego menu.
-
Personality
Wiele osób narzeka na menu w telefonach firmy Motorola. Dzięki funkcji Personality możemy tak dobrać funkcje do krótkiego menu, aby stało się ono bardzo proste, przejrzyste i wygodne w użyciu. Wszystkie pozostałe funkcje będą nadal dostępne po włączeniu menu rozszerzonego.
-
Książka telefoniczna
Motorola v.2288 nie posiada własnej pamięci na numery telefoniczne, dlatego ilość wpisów w książce telefonicznej zależy od pojemności karty SIM. Możemy wpisać jedynie pięć numerów telefonów (wraz z opisami) wchodząc w "Moje numery telefonu".
W książce telefonicznej możemy też przejrzeć dziesięć ostatnich połączeń wychodzących i przychodzących. Odebrane połączenia przychodzące są oznaczone znakiem "+", a nieodebrane "-".
Numery w książce telefonicznej wprowadza się w prosty i logiczny sposób. Odszukać interesujący nas numer możemy według trzech pierwszych liter opisu lub numerze pozycji, na której został zapisany.
-
Liczniki połączeń
Możemy sprawdzić tutaj czas ostatniego połączenia, wszystkich połączeń razem lub ile minut rozmów zostało przeprowadzonych od czasu wyprodukowania aparatu.
Podobnie jak z czasem połączeń możemy sprawdzić koszt ostatniego połączenia i wszystkich razem, oraz sprawdzić pozostały kredyt, jednak tę funkcję wykorzystamy w Polsce w pełni tylko z kartą SIM SIMPLUS.
Bardzo przydatną rzeczą są "Słyszalne zegary połączeń", które poinformują nas podczas rozmowy piknięciem na dziesięć sekund przed upłynięciem określonego (ustalonego przez nas) czasu alarmem pojedynczym lub powtarzającym.
Funkcje dodatkowe
Jak wcześniej wspomniałem autoryzowany serwis Motoroli dokonuje aktywacji nowych funkcji. Poniżej przedstawię je wszystkie.
-
Zegar
Pod napisem "MILEGO DNIA" znajduje się zegar, który może pokazywać czas w formacie dwunasto lub dwudziestoczterogodzinnym. W menu możemy również sprawdzić, jaki dziś mamy miesiąc, rok, i który to dzień miesiąca czy tygodnia.
-
Budzik
Możemy ustawić do pięciu alarmów wraz z opisem. Mogą być to alarmy jednokrotne, codzienne, co tydzień, od poniedziałku do piątku lub od poniedziałku do soboty. Budzik jest bardzo głośny, jednak sygnał mógłby trwać trochę dłużej.
-
Gry
Do wyboru mamy trzy gry: Bakarat, Wieże Hanoi i Cegły. Opiszę pokrótce ich zasady:
Bakarat: gra "na szczęście" obstawiamy wynik gry w karty, maksymalny bilans: 9999.
Wieże Hanoi: gra logiczna (podobno z Amigi). Celem gry jest przestawienie krążków ze środkowego słupka na jeden z bocznych z zachowaniem ich kolejności (w jak najkrótszym czasie!)
Cegły: Arkanoid, czyli odbijanie piłeczki deseczką. Maksymalny wynik: nie znam. Mój najlepszy wynik w chwili pisania tego testu to 23810 punktów.
-
Kompozytor melodii
Wielu osobom nie podobają się standardowe dzwonki Motoroli. Dzięki kompozytorowi możemy stworzyć swój własny dzwonek, lub wpisać jeden z wielu gotowych, dostępnych na stronie producenta. Melodie można również przesyłać jako SMS i zachować je na karcie SIM.
-
Kalkulator
Kalkulator pozwoli nam wykonać proste obliczenia, czy dokonać przeliczenia złotówek na inną walutę. Nie jest on jednak tak wygodny w użyciu jak kalkulator w Nokii.
-
SMS
Dodano tutaj bardzo ważną i przydatną funkcję kojarzenia numeru nadawcy SMSa z wpisem w książce telefonicznej, czego nie ma normalnie. Usunięto też wspomnianą przeze mnie animowaną kopertę, przez co dużo wygodniej czyta się dłuższe wiadomości.
Wyposażenie
W pudełku oprócz telefonu, ładowarki i instrukcji znajdują się również:
-
Dwie gumowe nakładki PhoneWrap. (Nakładki bardzo dobrze chronią przed upadkami. Pomysł byłby całkiem udany, jednak kolory standardowych nakładek są paskudne, a nowe trudno jest kupić.)
-
Zestaw słuchawkowy stereo.
-
Klips do paska.
Podsumowanie
Motorola v.2288 to tani, ładnie wyglądający i solidny aparat, który w standardowej wersji jest niestety pozbawiony wielu przydatnych funkcji.
Jeśli jednak zdecydujemy się jednak na dołożenie kolejnych 50 złotych na wgranie nowych funkcji, to otrzymamy naprawdę bardzo dobry telefon, który może śmiało konkurować z wieloma modelami innych producentów.
|