W moje ręce trafiła do testowania jedna z najnowszych słuchawek Motoroli - model V547. Jest to wzbogacona o dodatkowe funkcje oraz zmieniony nieco wygląd wersja dostępnej na rynku od 2003 roku Motoroli V500. Telefon z racji swoich funkcji oraz podobieństwa zastępuje na rynku także inne zbliżone modele tej firmy np. V600.
Od V500 nowy telefon różni się przede wszystkim wprowadzeniem obsługi transmisji danych w standardzie EDGE oraz umożliwieniem nagrywania sekwencji wideo przy pomocy wbudowanego aparatu fotograficznego. Także wygląd nowego telefonu został poprawiony, choć raczej w detalach.
Wygląd
Telefon jest kolejną realizacją sprawdzonej już w wielu telefonach Motoroli formy "muszli". W jej przypadku aby dotrzeć do głównego wyświetlacza i klawiatury konieczne jest otwarcie telefonu. Aby jednak użytkownik nie ponosił negatywnych konsekwencji braku podglądu ekranu, na zewnątrz urządzenia zamontowany został dodatkowy 2-kolorowy wyświetlacz. Dla niektórych wadą słuchawki może być rzadko już stosowana w telefonach komórkowych zewnętrzna antena. Jednak moim zdaniem dość harmonijnie wpisuje się ona w wygląd słuchawki i nie zmniejsza jej walorów funkcjonalnych. Warto nadmienić, że przy obecnym zaawansowaniu technologii budowania telefonów oraz przy poziomie pokrycia naszego kraju nadajnikami GSM, to czy telefon posiada zewnętrzną lub wewnętrzną antenę nie wpływa w żaden sposób na jego funkcjonowanie.
Zamknięty telefon ma rozmiary 89 x 49 x 25 mm. W takim stanie ukryta jest większość klawiszy telefonu oraz główny wyświetlacz. Widoczny jest jedyne klawisz uruchamiający głosowe wybieranie numeru (po prawej stronie) i klawisze regulacji głośności oraz programowalny tzw. przycisk inteligentny (po lewej). Z funkcji tych jednak nie można korzystać bez otwarcie telefonu, jedynie klawisze regulacji głośności pozwalają na wyciszenie dzwonka gdy zamknięty telefon dzwoni.
Po otwarciu telefonu ukazuje nam się wyświetlacz i klawiatura. Wyświetlacz to ta sama świetna aktywna matryca, która była stosowana w modelu V500. Wyświetla ona obraz o rozdzielczości 176 na 220 punktów w 65 tysiącach kolorów. Wyświetlacz nawet przy mocnym dziennym świetle jest dobrze widoczny, należy go także pochwalić za znakomite odwzorowanie barw.
Klawiatura telefonu także nie uległa zmianie w porównaniu do modelu V500, do poruszania się po menu wykorzystywany jest zestaw 5 klawiszy kierunkowych oraz dodatkowe przyciski funkcyjne. Klawiszom funkcyjnym użytkownik może przypisywać dowolne funkcje, dzięki czemu może uzyskać szybki dostęp do konkretnych pozycji w menu. Projektanci wyposażyli słuchawkę także w dwa specjalne przyciski: szybkiego uruchamiania aparatu fotograficznego oraz przeglądarki WAP. Generalnie klawiaturę Motoroli należy ocenić pozytywnie zarówno ze względu na funkcjonalność jak i na wygodę dla użytkownika.
Bateria
Telefon został wyposażony w baterię litowo-jonową o pojemności 780 mAh (symbol SNN5863A). W naszym teście przeprowadzaliśmy około 30 minut rozmów na dobę i otrzymywaliśmy około 100 wiadomości SMS. W takich warunkach telefon wytrzymywał bez ładowania średnio około 95 h. Trzeba nadmienić, że po uruchomieniu Bluetootha czas ten spadał o blisko połowę, a w przypadku aktywnego użytkowania tej funkcji do połączeń z Internetem lub do edytowania zawartości pamięci telefonu (programem Mobile Phone Tools 3) telefon nigdy nie działał w trybie oczekiwania dłużej niż 24 godziny.
Menu i personalizacja
Menu telefonu to standardowe rozwiązanie Motoroli, stosowane obecnie we wszystkich nowych telefonach tego producenta. Filozofia ułożenia funkcji i korzystania z nich jest w tym przypadku odmienna niż w menu tworzonym przez innych producentów np. Nokię czy Siemensa. Nie stanowi to jednak problemu, bowiem do układu menu Motoroli użytkownik przyzwyczaja się szybko i bezboleśnie.
Samo menu działa szybko, poza momentami, kiedy telefon zapisuje zdjęcia wykonane wbudowanym aparatem, działanie menu jest całkowicie płynne. Także stabilność oprogramowania jest wysoka (nasz telefon był wyposażony w oprogramowanie w wersji R47_G_08.17.15R). W czasie całego testu słuchawka ani razu się nie zawiesiła.
Menu daje użytkownikowi bardzo szeroka możliwość personalizacji swego wyglądu. Najważniejszą z możliwości jest wybór "skórek", czyli stylu okien w menu. Integralnym elementem skórki są dostosowane do niej: tapeta oraz wygaszasz ekranu. Oczywiście także tapetę i wygaszasz użytkownik może zmienić niezależnie od wybranej skórki. Samo menu może być wyświetlane albo w postaci okonek lub listy. Użytkownik otrzymał także możliwość dowolnego ustawienia kolejności pozycji w menu. Może także edytować zawartość menu Moje skróty oraz definiować opcje przypisywane poszczególnym klawiszom funkcyjnym telefonu.
Kończąc opis menu trzeba jeszcze wspomnieć, że odbieranie przychodzących połączeń może następować na 3 sposoby: albo tylko poprzez otwarcie telefonu, albo poprzez naciśniecie dowolnego przycisku po otwarciu telefonu albo poprzez naciśniecie zielonej słuchawki po otwarciu telefonu. Informacja o dzwoniącej osobie jest podczas połączenia widoczna na zewnętrznym wyświetlaczu.
Książka telefoniczna
W pamięci telefonu może zostać zapisanych do 1000 numerów telefonów. Mogą one być zapisywane tak jak na karcie SIM, czyli z przypisaniem tylko jednego numeru do opisu, lub możliwe jest przypisanie do jednego opisu nieograniczonej liczby numerów i adresów e-mail. Jednak, aby w książce telefonicznej były widoczne tylko opisy, a nie poszczególne numery konieczne jest ustawienie specjalnej opcji w menu.
Każdy numer z książki telefonu może być wybrany głosowo. Wybieranie działa bezbłędnie i prawidłowo odczytują intencję dzwoniącego. Każdemu opisowi można także przypisać własny dzwonek i zdjęcie, które będzie wyświetlane przy danym kontakcie. Dodatkowo każdy numer może należeć do jednej z 5 grup użytkowników, które także mogą posiadać własne dzwonki.
Wiadomości i poczta elektroniczna
Telefon obsługuje wszystkie standardy krótkich wiadomości dostępne w sieciach GSM. Telefon posiada, w przeciwieństwie do niektórych innych modeli Motoroli np. E398, pamięć wewnętrzną na wiadomości SMS. W pamięci tej mieści się do 100 wiadomości, zależnie od ich długości. Motorola obsługuje także wiadomości w standardzie EMS.
Jednak podstawowym typem wiadomości dla nowej Motoroli są już MMS-y. Można je w bardzo łatwy sposób komponować, załączając zdjęcia lub dźwięki. Wprowadzanie ich odbywa się z wykorzystaniem słownik iTap, czyli odpowiedniki stosowanego przez innych producentów T9.
Telefon jest także wyposażony w prostego klienta poczty e-mail, który może odbierać pocztę z wykorzystaniem protokołów POP3 oraz IMAP4. Jego wadą jest to, że nie obsługuje autoryzacji przy wysyłaniu przesyłek pocztowych.
Aparat fotograficzny
Telefon jest wyposażony w kamerę, jaką mogliśmy już znaleźć w modelu V500. Jedyną różnicą jest wzbogacenie oprogramowania telefonu o możliwość nagrywania klipów video. Aparat wykonuje zdjęcia w rozdzielczości VGA, czyli 640 na 480, w takim też rozmiarze zdjęcia mogą być wysyłane jako MMS-y. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre starsze telefony, mogą nie być w stanie odczytać zdjęcia w takiej rozdzielczości.
Przy wykonywaniu zdjęć aparat pozwala na ustawienie parametrów nasłonecznienia, specjalne tryby są przeznaczone do wykonywania zdjęć m.in. w dni słoneczne i pochmurne oraz w pomieszczeniach zamkniętych. Wykonywane zdjęcia mogą być także doświetlone poprzez zmianę parametrów ekspozycji. Poza rozdzielczością 640 na 480 aparat wykonuje także zdjęcia o rozmiarach 320 na 240 oraz 160 na 120. Można także skorzystać z 5-sekundowego samowyzwalacza.
Aparat nagrywa także krótkie filmy wideo w rozdzielczości 176 x 144. Film o długości 20 sekund zajmuje w pamięci telefonu około 250 KB. Film zajmujący mniej niż 100 KB może zostać wysłany także jako załącznik wiadomości MMS.
Filmy, zdjęcia oraz inne multimedia są przechowywane w wewnętrznej pamięci telefonu o pojemności 6 MB.
Dźwięki
Wszystkie ostatnie modele Motoroli charakteryzują się bogactwem funkcji dźwiękowych. Także V547 nie jest w tym względzie wyjątkiem. Telefon został wyposażony w dźwięk aż o 40-głosowej polifonii, która brzmi naprawdę świetnie.
Jako dzwonki mogą być wykorzystywane zarówno pliki wav jak i mp3, pobrane poprzez WAP lub przekopiowane z komputera. Użytkownik może także wpisać do telefonu melodię w zapisie nutowym lub skorzystać z narzędzia do miksowania dźwięku o nazwie MotoMixer. W tym względzie V547 nie różni się od innych modeli Motoroli.
Telefon został także wyposażony w cyfrowy dyktafon. Jego pamięć pozwala na zapisanie kilku cyfrowych notatek o łącznej długości nieprzekraczającej jednej minuty. Notatki w przeciwieństwie do dzwonków nie mogą być jednak przesyłane jako załączniki do wiadomości MMS.
Komunikacja
V547 obsługuje szybką pakietową transmisję danych EDGE. Jest to nowy standard transmisji danych umożliwiający uzyskanie szybkości transmisji nawet 3 krotnie wyższej, niż to miało miejsce w przypadku transmisji GPRS.
EDGE jest przez operatorów komórkowych postrzegany jako ważny etap przejściowy przed wdrożeniem technologii UMTS. EDGE jest już obsługiwany przez wszystkich trzech operatorów działających na naszym rynku, jednak ma to miejsce na razie głównie w dużych aglomeracjach miejskich. Poza nimi użytkownicy komórek muszą korzystać ze zwykłego GPRSu. Motorola obsługuje EDGE klasy 4, czyli umożliwiający ściąganie danych z prędkością 177,6 kbit/sekundę, niestety żaden z operatorów nie zapewnia obecnie takich parametrów transmisji.
Uzupełnieniem EDGE jest Bluetooth, który pozwala na komunikację telefonu z komputerem lub innymi urządzeniami peryferyjnymi np. zestawem słuchawkowym. Niestety telefon ten nie został wyposażony w port podczerwieni, dlatego jedyna alternatywą wobec Bluetooth dla podłączenia telefonu z komputerem jest kabel USB. Niestety nie jest on dołączony w standardzie do słuchawki i musimy go dokupić odzianie.
Z telefonem nie otrzymujemy także żadnego oprogramowania służącego do połączenia go z komputerem. Polityka motoroli zakłada oddzielne sprzedawanie oprogramowania.
Oferowanym przez Motorole programem do połączenia z komputerem jest Mobile Phone Tools w wersji 3.1. Można go zakupić dodatkowo w zestawie z kablem USB w cenie około 100 zł. Służy on zarówno do podłączenia komputera do Internetu poprzez GPRS/EDGE, jak i do edycji zawartości pamięci telefonu. Program jest bardzo łatwy w obsłudze a jego interfejs jest zbliżony wyglądem do samego telefonu. Program ten umożliwia wgrywanie do telefonu nowych tapet, wygaszaczy oraz dzwonków, można także przy jego użyciu kopiować zdjęcia z telefonu do komputera. Zdjęcia możemy kopiować także bez użycia tego programu, korzystając ze zwykłego oprogramowania do obsługi Bluetooth'a. Brak oprogramowania w standardzie, to moim zdaniem duża wada Motoroli, bowiem niewiele osób, które zakupią ten telefon, będzie w stanie wydać kolejne pieniądze na zakup użytecznego, acz drogiego oprogramowania.
Prezentację możliwości programu Mobile Phone Tools można zaleźć tu:
http://www.motorola.com/mdirect/demos/MPT_US.swf
Podsumowanie
Reasumując V547 to godny następca modelu V500. Jego najważniejsze zalety to bardzo dobry wyświetlacz, Bluetooth oraz EDGE. Telefon ten został wprowadzony na zasadzie wyłączności do sieci Idea, ale na pewno pojawi się w ofercie pozostałych operatorów. Motorola V547 jest jednym z tańszych sposobów na szybki, mobilny dostęp do Internetu - użytkownik laptopa nie musi już kupować specjalnej karty, może za to szybko połączyć się przez Bluetooth z małą Motorolą i rozpocząć serfowanie po Internecie z prędkością dużą szybszą od ślimaczego GPRS-u. Motorola w nowym modelu poprawiła także drobne, ale ważne ułomności poprzednich modeli takie jak nagrywanie wideo oraz odwieczny problem braku wewnętrznej pamięci na SMS-y.
Dodatkowe wyjaśnienia firmy Motorola Polska
Wyposażenie Motoroli V547 w kabel USB i oprogramowanie
Pierwsza, pilotowa dostawa (ok. 1000 sztuk telefonów) do sieci Idea niestety rzeczywiście nie zawiera takiego wyposażenia. Wszystkie kolejne dostawy zawierają nie tylko odpowiedni kabel USB oraz pełne oprogramowanie mobilePhoneTools w wersji 3.19, ale również ładowarkę samochodową (nowość na polskim rynku).
Wszystkie dostawy do sieci Plus GSM zawierają kabel USB i oprogramowanie mPT w wer. 3.19.
Informacja dodatkowa: Telefon Motorola V547 jest objęty dwuletnią gwarancją (jest to standard dla nowych telefonów Motoroli).