Nasza redakcja otrzymała do testów najnowszy produkt koncernu Motorola - model V70 (dualband 900/1800). Ma on trafić do polskich sklepów (w sieci Idea) w drugiej połowie czerwca. Nam udało się go przetestować jeszcze przed oficjalną premierą. W marcu przy okazji rozdania Oskarów pierwsze egzemplarze telefonu wręczono 25 osobom nominowanym do tej nagrody.
V70 różni się znacznie od innych aparatów juz obecnych na rynku. Przede wszystkim pod względem wyglądu. Telefon posiada klapkę podobną do tych stosowanych w innych słuchawkach, lecz nie jest ona podnoszona, jak to zwykle ma miejsce, lecz obracana wokół pierścienia o 360 stopni. Wewnątrz tego pierścienia znajduje się wyświetlacz telefonu. Ekran jest niestety bardzo mały.
W Wielkiej Brytanii telefon promowany jest kampanią reklamową i hasłem "hypnomoto". Kampania skupia się głównie na "hipnotyzującym" wyglądzie nowej Motoroli. Mnie ten wygląd nie zahipnotyzował, ale jednak z każdym dniem korzystania z tego telefonu stawał się on coraz bardziej miły memu oku.
Telefon rzeczywiście stanowi sporą rewolucję w zakresie stylistyki. Jego wygląd jest bardzo nowatorski i najprawdopodobniej wzbudzi wiele krańcowych opinii. Producent nie zapomniał także o możliwości personalizacji słuchawki umożliwiając zmianę kolorowych okrągłych tulei wokół wyświetlacza. Poza tym telefon ma również możliwość zapamiętania do 32 własnych dzwonków użytkownika.
Bez względu jak oceni się wygląd tego telefonu, trzeba przyznać, że jest on innowacyjny i na pewno wniesie cos nowego do stylistyki wszystkich nowych telefonów na rynku.
Telefon mierzy 94 x 38 x 18 mm , i waży 83 gramy. V70 został wyposażony w baterię litowo-jonową o pojemności 400 mAh. W czasie testu przy wykonywaniu 30 minut rozmów i odebraniu 100 SMSów na dobę bateria telefonu wystarczyła na 50 h pracy w trybie standby.
Wyposażenie
Aparat jest standardowo wyposażony w zestaw HF. Niestety nie pozwala on na uaktywnienie radia, w które telefon jest wyposażony. Do tego konieczne jest posiadanie specjalnego stereofonicznego zestawu, który trzeba dokupić oddzielnie.
Mnie osobiście bardzo spodobała się ładowarka Motoroli. Po pierwsze jest lekka, a po drugie pozwala w bardzo łatwy sposób przekształcić europejską wtyczkę elektryczną w swój amerykański odpowiednik. Nie trzeba dodawać, że ładowarka pracuje z napięciami 110-220 V co powoduje , że można z niej korzystać niemal na całym świecie. Z telefonem nie jest dostarczany kabel połączeniowy do komputera. Należy go zakupić oddzielnie wraz z oprogramowaniem.
Do telefonu dołączone jest natomiast urządzenie (specjalny "grzybek") które służy za zestaw głośnomówiący.
Wyświetlacz i klawiatura
Wyświetlacz, jak już wspomniałem, jest bardzo mały, zdecydowanię za mały dla korzystania np. z WAP-u. Wyświetlany tekst jest natomiast bardzo dobrze widoczny. Wyświetlacz ma rozdzielczość 96 na 64 punktów i może prezentować 3 linie tekstu + dwie linie ikon.
Moim zdaniem ekran telefonu jest odrobinę przeładowany ikonami, co czyni go nieczytelnym. Są tez pewne absurdy, otóż bowiem na wyświetlaczu znajduje się ikona wskazująca na włączenie trybu wibracyjnego, natomiast telefon dzwoni normalne. Jest to związane z dość dziwną możliwością konfiguracji telefonu.
Poza tym na wyświetlaczu cały czas znajduje się ikona GPRSu, nie wskazuje ona jednak aktywnej sesji, lecz to, że sieć w której zasięgu się znajdujmy GPRS obsługuje.
Klawiatura telefonu jest bardzo wygodna i nie sprawiała mi w czasie testu żadnych problemów.
Funkcje klapki
Jest jedna irytująca wada telefonu związana z obsługa przesuwanej klapki. Zamkniecie klapki powoduje zablokowanie klawiatury. Jeśli nadchodzi połączenie to nie ma żadnego problemu, przesuwamy klapkę i obieramy rozmowę, bo bez odsunięcia klapki i tak rozmawiać się nie da. Inaczej jest natomiast z SMSami. Nie można odczytać krótkiej wiadomości bez chociażby minimalnego odsunięcia klapki. Wydaje się to bać bardzo nieprzemyślane i znacznie utrudnia pracę z telefonem.
Menu
Menu tego modelu bardzo pozytywnie mnie zaskoczyło. Funkcje są dobrze pogrupowane i intuicyjnie udaje się zawsze bezbłędnie do nich dotrzeć.
Poza tym menu ma rozbudowane funkcje personalizacji. Najważniejszą z nich jest możliwość samodzielnego ustawienia kolejności pozycji w menu głównym. Poza tym w menu skróty możemy zgromadzić najczęściej wykorzystywane przez nas opcje i mieć do nich bezpośredni dostęp.
Dwie najczęściej używane opcje możemy przypisać głównym klawiszom funkcyjnym znajdującym się poniżej wyświetlacza telefonu.
Książka telefoniczna
Książka telefoniczna w Motoroli może zgromadzić do 500 wpisów zawierających opis i numer telefonu. Poza tym telefon obsługuje także książkę na karcie SIM. Numery można wybierać tradycyjnie lub przy użyciu wybierania głosowego. Ta opcja dostępna jest tylko dla pozycji z książki telefonu. Głosowo można wybierać do 25 pozycji.
Niestety telefon nie ma opcji grup kontaktów i nie pozwala na grupowanie rekordów w książce telefonicznej. Nie ma także możliwości różnicowania dźwięku nadchodzącego połączenia dla różnych osób z książki telefonicznej. Możliwe jest tylko wybranie innego dzwonka dla połączeń głosowych, faksowych i przesyłania danych.
Książka ma dużą pojemność, choć jest dość uboga w funkcje.
SMS
Telefon nie posiada własnej pamięci na SMS-y i korzysta jedynie z pamięci karty SIM. Folder w którym są umieszczane wiadomości działa szybko i skutecznie. Szczególnie przydatna jest funkcja umożliwiająca wykasowanie wszystkich SMS-ów bez ich czytania. Telefon nie obsługuje EMS-ów, ani także długich wiadomości tekstowych.
Tekst SMSów może być wpisywany przy użyciu specjalnego słownika iTAP. Jest to jedna z odmian słownika T9. Występuje ona niestety tylko w języku angielskim, dlatego telefon nie został wyposażony w jego polską wersję.
Terminarz i Kalkulator
Terminarz w który wyposażono telefon pozwala na tworzenie notatek informujących o spotkaniach lub innych wydarzeniach. Każde takie zdarzenie może być wzbogacone o alarm informujący o zbliżaniu się jego terminu. Możliwe jest także cykliczne powtarzanie się ustalonych spotkań.
Terminarz wyświetla dni w ujęciu tygodniowym, z którego można przejść do dokładnego obrazu danego dnia.
Kalkulator umożliwia wykonywanie 4 podstawowych działań matematycznych. Możliwe jest również przeliczanie jednej waluty na druga przy użyciu funkcji Kurs wymiany i wprowadzeniu tego kursu.
Obie te funkcje są bardzo proste, ale bez nich trudno by było wyobrazić sobie nowoczesny telefon komórkowy.
Radio
Telefon został także wyposażony w radioodbiornik FM. Niestety, aby moc z niego korzystać potrzebny jest dodatkowo specjalny stereofoniczny zestaw słuchawkowy, który nie jest standardowo dołączany do telefonu.
Radio jest bardzo proste i pozwala na płyną zmianę słuchanej częstotliwości przy użyciu klawiszy strzałek w górę i w dół. Możliwe jest także zapamiętanie 10 stacji radowych których wyboru dokonuje się przyciskami z klawiatury numerycznej.
Gdy podczas słuchania radia zostaje odebrane połączenie to radio zostaje wyłączone i możemy normalnie rozmawiać. Gdy już skończymy rozmowę, radio zostanie ponownie uruchomione. Podobnie będzie jeśli podczas połączenia zawiesimy aktywne połączenie - wtedy tez usłyszymy radio.
Odbiór stacji radiowych był bardzo dobry. Trzeba jednak dodać, że test był przeprowadzany w dużym mieście, czyli w miejscu gdzie jest dość blisko do stacji nadawczych. W innych miejscach radio może gorzej radzić sobie z sygnałem.
Korzystanie z radia powoduje znaczący spadek żywotności baterii telefonu.
GRPS i WAP
Telefon jest wyposażony w obsługę pakietowej transmisji danych GPRS, nie obsługuje natomiast HSCSD. Telefon może zestawić 4 kanały dla odbioru danych, do wysyłania danych wykorzystuje 1 kanał (4+1). Daje to następujące prędkości transmisji: 53,6 kbit/sek i 13,4 kbit/sek.
Skonfigurowania WAPu w telefonie dla połączeń GPRS jest bardzo proste. Samo przeglądanie serwisów WAP nie jest zbyt przyjemne ze względu na niewielkie rozmiary wyświetlacza. W telefonie możemy zapisać zakładki - czyli najczęściej oglądane strony WAP.
Bardzo natomiast brakuje jakichkolwiek liczników danych dla sesji GPRSu.
Aby podłączyć telefon do komputera niezbędny jest dodatkowy kabel wraz z oprogramowaniem. Do testów otrzymaliśmy kabel dołączany do gniazda RS-232 komputera. Kabel taki występuje także w wersji dla złącza USB.
Po podłączeniu i zainstalowaniu odpowiedniego drivera należy zainstalować oprogramowanie: TrueSync - służące do synchronizacji zawartości pamięci telefonu z programem Microsoft Outlook oraz GPRS Manager - służący do tworzenia i konfigurowania połączeń GPRS.
Pierwszy z programów zainstalował się bez problemów i dość szybko zsynchronizował zawartość pamięci telefonu z zawartością pamięci komputera. Z drugim było trochę więcej kłopotów. Jednakże po jakimś czasie udało się nawiązać połączenie GPRS.
Uzyskana prędkość 53,6 kbit/sek jest porównywalna z prędkością uzyskiwaną przez normalne analogowe modemy na liniach stacjonarnych i pozwala na wygodne korzystanie z zasobów sieciowych.
Generalnie funkcje GPRS w Motoroli należy ocenić bardzo dobrze. Szkoda jednak, że konieczny jest dodatkowy zakup kabla, a telefon nie został wyposażony w port podczerwieni.
Podsumowanie
Motorola V70 jest niezaprzeczalnie najbardziej odważnym produktem, który jest już dostępny na rynku. Amerykański producent zaryzykował i stworzył telefon, który znacznie różni się od modeli, które już znamy. Aparat bardzo podoba się kobietom. Jeśli chodzi o funkcje to V70 posiada wymagane dla każdego telefonu minimum. Szczególnie wyróżnia go z innych modeli obsługa GPRS-u w wersji 4 kanały + 1.
O sukcesie modelu v70 na polskim rynku zdecyduje najprawdopodobniej jego kampania promocyjna w sieci Idea, która pierwszą partię zakupiła na zasadzie wyłączności. Zarówno operator, jak i producent wiążą z V70 duże nadzieje.
Galeria zdjęć Motoroli V70 znajduje się tutaj