Pierwszy testowy egzemplarz Motoroli V80 trafił w moje ręce już w lutym 2004 roku. Był to jeszcze prototyp, z bardzo niestabilnym oprogramowaniem. Od marca, po wymianie oprogramowania, telefon pracował już w pełni stabilnie i od tego czasu zacząłem używać go jako swojego podstawowego telefonu komórkowego.
Wygląd
Najnowszą Motorolę wyróżnia bardzo oryginalny wygląd. Jest on twórczym rozwinięciem wcześniejszych trendów zarysowanych w poprzednich modelach serii V. Głównym elementem który rożni model v80 od innych telefonów na rynku jest sposób otwierania telefonu i ukrycia klawiatury. Telefon składa się bowiem z dwóch ruchomych płaszczyzn: zewnętrznej - na której umieszczono wyświetlacz telefonu oraz wewnętrznej, na której znajduje się klawiatura. Jeśli telefon jest zamknięty, to widoczny jest jedynie wyświetlacz, a klawiatura pozostaje ukryta. Ukazuje się ona dopiero po jego otwarciu. Taki sposób otwierania obudowy wykorzystany jest także w zaawansowanym modelu Sony Ericsson S700i.
Telefon otwiera się poprzez przekręcenie zewnętrznej płaszczyzny zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Przekręcenie w odwrotnym kierunku nie jest możliwe. Taka konstrukcja telefonu powoduje, że wiele osób, które mają go po raz pierwszy w rękach w ogóle nie wie w jak otworzyć słuchawkę.
W osi obrotu płaszczyzn znajduje się zestaw najważniejszych przycisków telefonu. Są tam 3 klawisze z dynamicznie przypisywanymi funkcjami oraz 5 pozycyjny joystick. Bez wzglądu na to jak otworzymy telefon, to funkcje przycisków dynamicznych zawsze będą wyświetlana na ekranie prawidłowo. Klawiatura telefonu zawiera pełen zestaw klawiszy numerycznych oraz czerwoną i zieloną słuchawkę. Jakość jej wykonania jest bardzo wysoka, a korzystanie z klawiszy jest bardzo wygodne. Zastrzeżenia można mieć jedynie do joysticka, który podczas przesuwania w górę często ulega wciśnięciu.
V80 został zaprojektowany dla osób, które lubią być w centrum uwagi i lubią być zauważone. Temu służy cała paleta barw, którymi mieni się telefon. Krawędź płaszczyzny na której umieszczono wyświetlacz jest bowiem podświetlana na różne, zmieniające się kolory. Podobnie jest z wspomnianym wcześniej joystickiem. Na szczęście jeśli kogoś takie efekty irytują to może je wyłączyć z poziomu menu telefonu.
Bardzo obawiałem się o trwałość Motoroli względu ze właśnie na jej nowatorski design. Na pierwszy rzut oka zastosowany mechanizm otwierania telefonu jest bardzo delikatny i łatwy do zniszczenia. Jednak po 7 miesiącach używania widzę, że to rozwiązanie się sprawdza i poza drobnymi luzami w mechanizmie przemieszczania płaszczyzn, telefon nie stracił żadnego ze swoich walorów.
Dane techniczne:
Zakres GSM 900/1800/1900
Wymiary 99 x 45 x 19.2 mm
Waga 90 gramów
Wyświetlacz
Motorola została wyposażona w duży wyświetlacz o rozdzielczości 176 na 220 punkty. Może on wyświetlać 65 tysięcy kolorów. Jest to ten sam wyświetlacz który zastosowano w innych telefonach Motoroli - modelach v500 i v600.
Obraz na wyświetlaczu jest zawsze bardzo dobry, nawet przy mocnym słonecznym oświetleniu. Jest to jedna z mocnych stron telefonu. Jedyną jego wadą, która zauważyłem, w porównaniu do innych słuchawek, jest brak możliwości regulacji kontrastu wyświetlacza (dostępna jest tylko regulacja jasności).
Bateria
Telefon jest standardowo wyposażony w baterię litowo-jonową o pojemności 750 mAh. W przypadku prowadzania 30 minut rozmów na dobę telefon wytrzymuje bez ładowania około 50 h. Niestety w przypadku większej ilości rozmów (około 1 h dziennie) oraz korzystania z aparatu fotograficznego i wiadomości MMS, telefon wytrzymuje już tylko 24 h. To oznacza, że trzeba go ładować codziennie, a to bywa bardzo denerwujące dla użytkownika. Szczególnie w okresie, gdy telefony konkurencji (z kolorowym wyświetlaczem) potrafią wytrzymywać bez ładowania nawet do 3-4 dni.
Menu
Ponieważ z telefonów Motoroli korzystałem wcześniej tylko incydentalnie, dlatego przyzwyczajenie się do zastosowanego w V80 układu menu zajęło mi trochę czasu. Nadal uważam, że ułożenie niektórych opcji, szczególnie w menu Ustawienia jest dość niefortunna. Zdarza mi się często, że poszukując jakiejś funkcji długo krążę po tym menu.
Całe menu składa się z 9 pozycji: Spis telefonów, Ostatnie połączenia, Wiadomości, Narzędzia biurowe, Gry&Aplikacje, Internet, Multimedia, IM oraz Ustawienia. Do wybranych pozycji można mieć bezpośredni dostęp poprzez przyciski funkcyjne. Telefon pozwala na przypisanie tym klawiszom dowolnie wybranych pozycji menu.
Większość pozycji menu nie wymaga dokładnego omówienia. Najbardziej egzotyczna wydaje się pozycja o nazwie IM (od Instant Messaging). Jest to wbudowany w telefonie komunikator podobny do popularnych programów Gadu-Gadu czy ICQ. DO jego działania potrzebne jest jednak uruchomienie specjalnej platformy, czego jak na razie żaden operator w Polsce nie zrobił.
Club Lights
Club Lights to rewelacyjna funkcja, którą po raz pierwszy spotykam w telefonie komórkowym. Zamienia ona telefon w rewelacyjny gadżet imprezowy. Zawieszony na szyi telefon z włączoną opcję Club Lights świeci diodami umieszczonymi wokół wyświetlacza oraz mruga jego podświetleniem w rytm głośnej muzyki. Daje to naprawdę niepowtarzalny efekt, wzbudzając zainteresowanie na parkiecie. Club Lights można aktywować na czas od 1 do 10 minut, wybierając jeden z 10 typów efektów świetlnych. Regulować można także czułość aparatu na dźwięki z otoczenia.
Książka telefoniczna
Pamięć telefonu pozwala na zapisanie w książce do 2000 pozycji. Jedna pozycja może jednak zawierać tylko jeden numer telefonu lub np. adres email. Co prawda telefon może składać pozycje o tej samej nazwie (np. "Katarzyna Kowalska") w jeden wpis, jednak nawet kasowanie takiego wpisu odbywa się pojedynczo dla każdego numeru.
Do każdej pozycji w książce (czyli dla każdego numeru) można przypisać własny dzwonek oraz zdjęcie. Zdjęcie jest wyświetlane gdy nadchodzi połączenie od danej osoby. Każda pozycja może należeć także do jednej z 4 grup kontaktów: Bussines, Personal, VIP lub General.
Książkę można wyświetlić w postaci prostej listy nazwisk lub listy wzbogaconej o przypisane do numerów zdjęcia.
Wiadomości i e-mail
Inżynierowie Motoroli w modelu V80 postawili przede wszystkim na obsługę wiadomości MMS, które według nich będą zyskiwać coraz większa popularność. Efektem tego działania jest pozbawienie telefonu własnej pamięci na wiadomości SMS. Wiadomości takie mogą być składowane tylko w pamięci karty SIM. W moim przypadku pamięć ta pozwalała na zapisanie do 20 wiadomości, co nie było dla mnie wartością wystarczającą. Telefon w dokładnie ten sam sposób obsługuje wiadomości EMS. Natomiast zarówno odbierane, jak i wysyłane MMSy są przechowywane w pamięci telefonu.
Telefon posiada także wbudowanego klienta poczty elektronicznej POP3 i IMAP. Klient jest łatwy do skonfigurowania i używania. Służył mi on przede wszystkim do wysyłania zdjęć na adresy poczty elektronicznej. Poczta elektroniczna, w przeciwieństwie do widomości MMS, pozwala na wysyłanie zdjęć jednocześnie do wielu użytkowników, bez konieczności płacenia za każdego odbiorcę oddzielnie. Niestety przy wysyłaniu wiadomości z graficznymi załącznikami telefon sprawiał dużo problemów, często się zawieszając. Zauważyłem, że maksymalnie mogę załączyć do jednego listu do 4 zdjęć o maksymalnej wadze około 150 KB.
Wszystkie teksty do telefonu mogą być wprowadzone metoda tradycyjną lub przy użyciu słownika iTap (odmiana słownika T9). Metoda iTap nastręcza niestety problemy, bowiem w słowniku brak wielu naprawdę podstawowych słów w języku polskim. Z drugiej strony spodobało mi się przewidywanie wpisów wcześniej wprowadzanych już adresów e-mail czy też adresów używanych w ustawieniach poczty elektronicznej i GPRS-u.
Aparat fotograficzny
Telefon wyposażono w aparat fotograficzny klasy VGA, pozwalający na wykonywanie zdjęć w maksymalnej rozdzielczości 640 na 480. Jak na aparat wbudowany w telefon, to zdjęcia wykonywane Motorolą są bardzo dobrej jakości.
Zdjęcia można wykonywać w pionie (przy zamkniętym lub w pełni otwartym telefonie) lub w poziomie (przy otwarciu telefonu o 90 stopni). Użytkownik ma do wyboru 3 dostępne rozdzielczości: MMS (160 na 120), średnią (320 na 240) oraz wysoką (640 na 480). Aparat pozwala także na ustawienie warunków oświetlenia tak, by barwy na zdjęciach były jak najbliższe rzeczywistości. Można także regulować ustawienia ekspozycji, co pozwala na ich doświetlanie. Ostatnią z ważnych funkcji aparatu jest 4 krotny cyfrowy zoom, jednak jego użytkowanie w rozdzielczościach wyższych niż MMS mocno zniekształca zdjęcie.
Zdjęcia zapisywane są w dynamicznej pamięci telefonu o pojemności prawie 7 MB. Pojedyncze zdjęcie wykonywane w najlepszej rozdzielczości zajmuje natomiast około 50 KB.
Przykładowe zdjęcia (oryginały po kliknięciu na zdjęcie)
Multimedia
W tej samej pamięci telefon składuje także dźwięki oraz obrazki. Dźwięki telefon odtwarza z wykorzystaniem 24-głosowej polifonii. Jako dzwonki można wykorzystywać zarówno pliki midi jak i MP3 wgrywane do telefonu za pomocą kabla lub poprzez Bluetooth. Dźwięki można także skomponować przy wykorzystaniu wbudowanego miksera o nazwie MotoMixer. Telefon posiada także cyfrowy dyktafon pozwalający na zapisywanie krótkich notatek głosowych.
Gromadzone w pamięci obrazki mogą być wykorzystywane jako tła wyświetlacza lub zdjęcia przypisane pozycjom z ksiązki telefonicznej. Mogą być także dołączane do poczty elektronicznej lub wiadomości MMS. W pamięci mogą być także składowane Motywy, czyli tła wyświetlacza powiązane z kolorystyką menu. Motywy można pobierać poprzez WAP ze strony Motoroli.
Funkcje biurowe
W menu Narzędzia biurowe umieszczono wszystkie funkcje, które mogą być przydatne współczesnemu człowiekowi biznesu. Jest tam zarówno kalendarz pozwalający na definiowanie notatek i przypomnień o nich, budzik oraz kalkulator. Do tego samego menu trafiły także inne funkcje m.in. usługi operatora związane z wybieraniem ustalonym, ustawienia szybkiego wybierania oraz wykorzystywana raczej przez młodych ludzi funkcja Czat. Menu to dopełnia zestaw linków do stron WWW.
Inne funkcje o których warto wspomnieć, to obsługa gier i aplikacji Java (Java 2 Micro Edition w wersji 2.0). Telefon został standardowo wyposażony w dwie gry oraz jedną aplikację. W pamięci telefonu znajdziemy prostą grę logiczną Skipping Stones oraz zręcznościową Hungry Fish..
Jedyną aplikacja dostępną standardowo w telefonie jest Slide Show, czyli program pozwalający na tworzenie prezentacji ze zdjęć zgromadzonych w pamięci telefonu.
Połączenie z komputerem
Telefon nie posiada złącza podczerwieni, a z komputerem może być połączony przy użyciu kabla lub bezprzewodowo poprzez Bluetooth. Standardowe oprogramowanie wykorzystujące Bluetooth pozwala na bezprzewodowe przesyłanie do i z komputera zdjęć oraz melodii. Niestety specjalne oprogramowanie do zarządzania telefonem z poziomu komputera jest przez Motorolę sprzedawane oddzielnie i nie stanowi zestawu z telefonem.
Bluetooth może także służyć do podłączenia komputera z Internetem poprzez GPRS. Telefon może obsługiwać przesyłanie danych z prędkością wynoszącą przy odbiorze około 48 kbit/sek i przy wysyłaniu 12 kbit/sek. Motorola obsługuje także WAP w najnowszym standardzie 2.0.
Podsumowanie
Motorola V80 to jeden z najbardziej oryginalnych telefonów jakie już niedługo będzie można kupić w Polsce. Nie jest to terminal bardzo zaawansowany technicznie, ale głównym celem producenta było w tym przypadku stworzenie telefonu, który będzie się wyróżniał. Coraz częściej projektanci tworzą telefony, które skierowane są do wąskiego segmentu osób dbających o swój wygląd i otaczających się oryginalnymi i zwykle drogimi gadżetami. Osoby te nie chcą mieć standardowych komórek w normalnej obudowie - Motorola V80 jest stworzona właśnie dla nich.