mPay ma poważnego konkurenta w Poznaniu

Newsy
Żródło: MPK Poznań
Opinie: 7

Firma Projekt & Parking Serwis Polska wdrożyła w Poznaniu platformę moBILET. moBILET jest nową mobilną usługą, dostępną od 26 lutego dla pasażerów MPK w Poznaniu. System pozwala na otrzymywanie i kasowanie elektronicznych biletów czasowych za przejazdy środkami komunikacji miejskiej, przy pomocą telefonu komórkowego. Poznań jest pierwszym miastem w Polsce, w którym system moBILET został wdrożony jako projekt pilotażowy dla komunikacji miejskiej.

System jest dostępny we wszystkich sieciach komórkowych, zarówno dla numerów z abonamentem jak i na kartę. Wszystko czego potrzebuje pasażer, to telefon komórkowy z obsługą aplikacji JAVA i dostępem do Internetu. Wymogi te spełnia zdecydowana większość obecnie używanych aparatów telefonicznych.

Aby rozpocząć korzystanie z usługi moBILET, wystarczy bezpłatnie zarejestrować się na stronie www.mobilet.pl, pobrać specjalną aplikację Java na telefon oraz zasilić przydzielone konto. Środki wpłacone na konto pozwalają na kasowanie biletów telefonem, zgodnie z cennikiem MPK, aż do wyczerpania limitu.

Nie trzeba kupować żadnych kart ani „zdrapek”, a wszystkie czynności możemy wykonać przez Internet, bez wychodzenia z domu. Zarejestrowany pasażer ma stały dostęp do swojego profilu na portalu użytkownika moBILET, dzięki czemu może na bieżąco kontrolować ilość dostępnych środków, drukować rachunki czy edytować swoje dane.

Kasowanie wirtualnych biletów nie wymaga wysyłania SMS-ów ani wykonywania połączeń telefonicznych. Po wejściu do autobusu lub tramwaju uruchamiamy aplikację Java na telefonie, wybieramy rodzaj biletu i potwierdzamy zamiar jego skasowania. Aplikacja łączy się przez Internet z bazą danych i otrzymujemy potwierdzenie w formie elektronicznego biletu na określony czas. Bilet zostaje zapisany w pamięci aplikacji, tak abyśmy w razie potrzeby mogli okazać go kontrolerowi.

Bilety elektroniczne w systemie moBILET posiadają szereg zabezpieczeń przed podrobieniem, m.in. graficzny kod 2-wymiarowy, który może zostać zeskanowany przez kontrolera. Zastosowane rozwiązania wykluczają też inne nadużycia ze strony pasażerów – np. zwlekanie ze skasowaniem biletu spowoduje automatyczne zamknięcie aplikacji i jej opóźniony start przy kolejnej próbie.

Za bilety MPK w systemie moBILET nie pobiera się żadnych dodatkowych opłat. W zależności od taryfy operatora komórkowego użytkownik może ponosić jedynie dodatkowy koszt połączenia telefonu z Internetem - ok.10-15 gr.

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: