Najważniejsza jest liberalizacja polskiego rynku

Newsy
Żródło: Rzeczpospolita
Opinie: 8

W poniedziałek w Warszawie odbyła się zorganizowana przez Oracle Polska konferencja "harmonizacja, liberalizacja i konwergencja - polski rynek telekomunikacyjny w przededniu przystąpienia do Unii Europejskiej".

"Liberalizacja jest ważna dla dynamiki rozwoju telekomunikacji w Polsce" - mówiła prof. Danuta Hübner, minister ds. europejskich. W ocenie Krzysztofa Hellera, wiceministra infrastruktury odpowiedzialnego za telekomunikację, budowa kolejnej alternatywnej infrastruktury telekomunikacyjnej jest nieopłacalna i dlatego w krajach UE, a także w Polsce ustawodawca zdecydował się na otwarcie pętli lokalnej, czyli umożliwienie innym operatorom dostępu do abonentów operatora o znaczącej pozycji rynkowej. Jest to element liberalizacji rynku.

W ocenie Paula Verheof z Komisji Europejskiej, a także innych uczestników konferencji, bez szerokopasmowego dostępu do Internetu nie może być mowy o gospodarce przyszłości. W ocenie wiceministra Hellera dążenie do tego, by w Polsce gęstość sieci stacjonarnej wynosiła - tak jak w Europie Zachodniej - 70-80 proc. "jest bez sensu", bo w obliczu konkurencji telefonii komórkowej operatorzy stacjonarni "są w przededniu przemyślenia swojej strategii". - Moim zdaniem, sieci stacjonarne będą ewoluować ku szerokopasmowym sieciom przesyłu treści. Tu telefonia mobilna nie jest w stanie konkurować ze stacjonarną - powiedział Heller.

W ocenie wiceministra Hellera, w obliczu pojawiania się nowych technologii (np. Wi-Fi) rynek telefonii komórkowej za dwa, trzy lata będzie musiał rozstrzygnąć, w którą stronę pójdzie i czy będzie to telefonia trzeciej generacji (UMTS).

Pełna treść artykułu znajduje się tutaj

Opinie:

Opinie archiwalne (8):

Komentuj

Komentarze / 8

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    spiro pisze: 2002-12-03 11:24
    wszyscy sie zgadzaja ze trzeba liberalizowac. i jak to wyglada??? nom zrobiony w konia a klienci placa i placza! UE niewiele tu zmieni
    0
  • Users Avatars Mini
    GAGA pisze: 2002-12-03 11:27
    UMTS jest nieunikniony. Tylko odpowiedź na to pytanie za 3 lata? A kiedy cały system? Boje sie nawet o tym myśleć (7lat, może więcej).
    0
  • Users Avatars Mini
    madzer pisze: 2002-12-03 12:01
    wiadomo zwykla sciema...nic wiecej...jak sejm...
    0
  • Users Avatars Mini
    Kan pisze: 2002-12-03 12:06
    czyli umożliwienie innym operatorom dostępu do abonentów operatora o znaczącej pozycji rynkowej,no tak jedni budowali inni mają mieć prawo korzystać,ale kto zapłaci tym abonentom,którzy w swoim abo mieli opłatę na budowę ifrastruktury i przez to droższe taryfy.Tyle sie mówi,że Idea korzysta z tpsa,ale przy takim prawie,to inni też bedą korzystać,a to się popiera,ciekawa logika.chociaż jestem za liberalizacją ale na zdrowych warunkach rynkowych.
    0
  • Users Avatars Mini
    ciekaw pisze: 2002-12-03 14:33
    ba, ale kiedy to będzie? za nim u nas się na coś zdecydują, to w bardziej rozwiniętych krajach już beda wychodzić z UMTS i przesiadać sie na coś nowego...a my jak zwykle z tyłu...
    0
  • Users Avatars Mini
    bodopl pisze: 2002-12-03 15:10
    to są piękne słowa a jakie są fakty i rzeczywiste dzialania ? Tepsa wszystko odwleka jak tylko sie da, niby musi ale nie chce, wprowadzenie każdego nowego rozwiazania liberalizujacego rynek jest w stanie przeciągać bezkarnie niemalze w nieskończoność. Już w najblizszym czsie zobaczymy jak im wyjdzie z liberalizacją połączeń międzynarodowych.
    0
  • Users Avatars Mini
    BOSSNOKIA pisze: 2002-12-03 19:44
    No walsnie gadac to oni potrafia,ale robic...
    0
  • Users Avatars Mini
    marek pisze: 2002-12-03 21:37
    juz normalnie mi sie nie dobrze robi jak szlysze slowo: "liberalizacja" tak jak wszyscy mowia... niech ci eksperci zaczna dzilac a nie pierdzic w stolek i gadac:(
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: