Netia wprowadziła do swojej oferty kolejne rozwiązanie w obszarze cyberbezpieczeństwa – Netia Managed WAF.
Rozwiązanie to służy do ochrony aplikacji internetowych i zintegrowanych z nimi interfejsów API m.in. przed wyciekiem danych i niepożądanym ruchem generowanym np. przez boty.
Aplikacje internetowe, a zwłaszcza formularze i interfejsy API, które zapewniają wymianę danych, to - przede wszystkim ze względu na często pojawiające się błędy w kodowaniu - jedna z najczęstszych dróg, jakie cyberprzestępcy wykorzystują, aby podmieniać treści lub wykraść wrażliwe dane, w tym dane osobowe.
Tradycyjne zapory sieciowe, jak również rozwiązania typu anty-DDoS - ze względu na inną charakterystykę działania i stawiane zadania - na ogół „nie widzą” celowanych ataków na poziomie aplikacyjnym i co za tym idzie, nie są w stanie zapewnić ochrony aplikacjom i interfejsom webowym.
Do ochrony aplikacji webowych rekomendowane jest wykorzystywanie specjalnego narzędzia, jakim jest właśnie WAF - Web Application Firewall. Jego główne funkcje, to m.in.: zapobieganie wykorzystywaniu luk (podatności) w aplikacjach webowych, poprzez izolowanie aplikacji od internetu, blokowanie złośliwych zapytań i sztucznego ruchu generowanego przez boty do aplikacji.
Rozwiązanie Netia Managed WAF działa w oparciu o rozwiązanie Fortiweb firmy Fortinet, które wykorzystuje m.in. sztuczną inteligencję (AI) oraz zaawansowane mechanizmy uczenia maszynowego z regułami statycznymi, jak i mechanizmami reputacji.
Usługa Netia Web Application Firewall dostępna jest w dwóch modelach – lokalnym (dedykowana instancja na potrzeby danego klienta) oraz współdzielonym (z chmury Grupy Netia, na bazie wysokowydajnej, w pełni georedundantnej platformy znajdującej się w dwóch lokalizacjach Data Center Netii). Na życzenie klienta, za dodatkową opłatą, usługa może być monitorowana w trybie 24/7 przez ekspertów Netia Security Operations Center.